Qente endacak ARKIV

Qentë endacakë rrezikojnë jetën e një 12 vjeçari nga Gjilani

I riu 12 vjeçar, Denis Syla nga Gjilani, ka pësuar lëndime deri sa ikte për të shpëtuar nga qentë endacakë, të cilët e kishin sulmuar.

Periskopi.com Lajme

Denisi tha për televizionin publik se derisa po kthehej në shtëpi, është sulmuar nga qentë dhe duke ikur nga ta, ka rrëshqitur dhe ka qarë këmbën, ndërsa tani është duke u trajtuar në Spitalin e Gjilanit.

Babai i 12-vjeçarit thotë se është shokuar nga ky rast, ndërsa kritikon autoritetet që nuk po ndërmerr askush asgjë ndaj qenve endacakë, të cilën rrezikojnë jetën e të gjithëve, e në veçanti të fëmijëve.

Mjekët kanë thënë se gjendja shëndetësore e pacientit është stabile.

ValaSuperligaLogo-big

Klubi nga Vala Superliga është futur në bojkot

Gjilani ka ndërprerë stërvitjet dhe është futur në bojkot.

Periskopi.com Sporti

Klubi gjilanas ka vendosur të ndërprejë stërvitjet për shkak të mos kryerjeve të obligimeve ndaj lojtarëve dhe stafit. Njoftimin e kanë bërë përmes rrjetit social Facebook, në faqën e tyre zyrtare.

“Gjilani nderpren stervitjet !

“Per arsyeje se voneses se pagave si rezultat i mos organizimit te kryesise dhe mos realizimit te obigimeve te komunes stervitjet u nderpren , me deshire qe sa me shpejt te vazhdohen dhe te konsolidohet fuqimisht kryesia e klubit”. /Periskopi.com

Një i vdekur dhe katër të lënduar në magjistralen Gjilan-Ferizaj

Një person ka humbur jetën në një aksident që ka ndodhur në fshatin Budrigë të Gjilanit në orën 22:10 të enjten.

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës për rajonin e Gjilanit ka konfirmuar vdekjen e një personi dhe lëndimin e katër të tjerëve.

Në këtë aksident janë të përfshira tre vetura.

Dy meshkuj dhe dy femra janë dërguar për tretman mjekësor në emergjencën e Gjilanit dhe dy prej tyre janë dërguar për tretman të mëtutjeshëm në QKUK.

Me urdhër të prokurorit turpi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion.

juventus

Juventus kërkon talentë në Gjilan

Akademia e futbollit të Juventusit sot ka zbarkuar në Gjilan, ku po organizohet kampi pesëditor në përpjekje për të gjetur talentë të rinj.

Periskopi.com Sporti

Hapjen e këtij kampi e ka bërë përgjegjësi për sport në komunën e Gjilanit, Malazog Hoxha, i cili shpreson se ky kamp do të rezultojë me sukses në përzgjedhjen e ndonjë talenti.

“Mirë se keni ardhur në qytetin e sportit. Gjilani është i nderuar me ardhjen e akademisë së futbollit të klubit Juventus. Iu uroj suksese talentëve pjesëmarrës në këtë kamp, të cilët janë e ardhmja e futbollit gjilanas dhe kosovar. Uroj që në mesin e fëmijëve të dalin sa më shumë talentë”, ka deklaruar Hoxha.

Ndërsa, trajneri i akademisë së Juventusit, Renzo Crisafulli, ka thënë se kjo është hera e parë që ky gjigant i futbollit vjen në Kosovë, duke falënderuar Gjilanin për mikpritje.

“Ju dëshiroj mirëseardhje në kampin e Juventusit në Kosovë. Kosova është shtet i ri, ne dëshirojmë më të mirën për këtë shtet dhe do të punojmë në këtë drejtim. Ne punojmë në shumë shtete, por ky është projekti ynë i parë në shtetin e Kosovës. I falënderoj prindërit për besimin, e gjithashtu faleminderit Gjilanit”, ka thënë Crisafulli.

Përndryshe, organizator i këtij kampi në Gjilan është shkolla e futbollit “Shqiponjat”.