Bajram Rexhepi i mbijetoi tumorit, tani po lufton për jetë

Periskopi.com Video

I dërguari i Merkel në Tiranë, goditje të rëndë për Lulzim Bashën

Periskopi.com Lajme

I prerë dhe i qartë ka qenë mesazhi i Ministrit të Jashtëm Gjerman, Sigmar Gabriel, që ka rrëzuar kërkesat e opozitës shqiptare dhe ka sulmuar bojkotin e parlamentit. Në konferencën e përbashkët me Ditmir Bushatin, Gabriel tha se bojkoti, protesta në çadër dhe një qeveri teknike pak para zgjedhjeve janë absurde dhe për pasojë të papranueshme. Pengimi i reformës në drejtësi e largon Shqipërinë nga BE, tha Gabriel.

“Këtu në Shqipëri bëhet fjalë për zbatimin e reformës në drejtësi. Ajo që e dallon Europën nga vende të tjera të botës është zbatimi i ligjit dhe Kushtetutës. Shteti ligjor duhet të sigurojë dhe garantojnë që në fund të ditës në qendër të vëmendjes do jetë interesi i qytetarëve dhe jo klikave të ndryshme. Me shqetësim të madh dhe pa e kuptuar mirë shikojmë se reforma në drejtësi është duke u penguar. Parlamentarët që zgjedhin të bojkotojnë parlamentin. Në vendin tim dhe në Europë kjo është absurde. Në vend të kësaj mblidhen në çadër duke realizuar një opozitë përkundër parlamentit. Pas pak javësh kemi zgjedhje. Nëse deputetët nuk janë të kënaqur duhet ta anatemojnë në kuadër të fushatës elektorale. Pakicat duhet të pranojnë shumicën. Ka një farë frikë lidhur me zbatimin e reformës në drejtësi. Për ne është e rëndësishme që në varësi të Kushtetutës dhe ligjeve të vlefshme të zbatohet reforma në drejtësi. Apelojmë qeverinë dhe parlamentin të punojnë për zhvillimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme”- tha Gabriel, që këshilloi Lulzim Bashën të propozojë ndryshimin e Kodit Zgjedhor duke e garantuar për ndihmën e BE dhe të Gjermanisë.

“Këshilla ime drejtuar opozitës dhe qeverisë është zbatimi i Kushtetutës dhe realizimi i zgjedhjeve.Për argumentin e Bashës dhe mosbesimin që ai ka për mundësinë e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme unë e ftoj të bëjë proozimet e nevojshme, se si do arrihen në këtë momënt zgjedhjet r lira dhe të ndershme.

BE dhe gjermanët t’i marrin këto propozime në konsideratë. Nëse dëshiron opozita mund të bëjmë shumë më tepër se kaq, por nuk është rruga e duhur bojkoti i parlamentit” u shpreh Gabriel.

Mesazhi i Ministrit të Jashtëm Gjerman kundër bojkotit të opozitës nuk është i pari që vjen nga perëndimi. Me herët edhe ambasadorë dhe zyrtarë të lartë të BE i kanë kërkuar Lulzim Bashës të kthehet në parlament për të votuar vetingun dhe të hyjë në zgjedhjet e 18 qershorit.

Një pjesë të këtyre mesazheve, Lulzim Basha i ka konsideruar si të sponsorizuar nga lobistët e paguar me paratë e kanabisit, por duket se qëndrimi i ministrit të jashtëm të Gjermanisë sot ka qenë drejtpërdrejt në përkrahje të qeverisë.

Pezullohet fluturimi më i shkurtë në botë, Zvicër-Gjermani

Nuk do të ekzistojë më fluturimi më i shkurtë në botë për shkak të interesimit të ulët të udhëtarëve.

Periskopi.com Lajme

Kompania ajrore austriake “Peope Viennaline” kishte filluar fluturimin më të shkurtër në botë. Që nga 2 nëntori i vitit të kaluar ajo ka nisur linjën nga Altenrhein për të bërë një zbritje në Friedrichshafen.

Gjatë kësaj linje, aeroplani do të ngjitet vetëm 1000 metra mbi tokë ndërsa koha sa qëndron në ajër është afërsisht 8 minuta.

Ky udhëtim ka sjellë kënaqësi edhe për vet pilotet.

Pavarësisht distancës së shkurtër që e kanë këto dy qytete, nëse udhëtohet me veturë ajo është 77 kilometra larg dhe mund të arrihet për një orë udhëtim. Bileta e fluturimit për në Friedrichshafen bëhet si pjesë e fluturimit për në Këln, transmeton albinfo.ch. Për këtë destinacion bileta kushton 50 franga zvicerane dhe fluturimi bëhet dy herë në javë.

Sipas zyrtarëve në Aeroportin e Friedrichshafen, “Viennaline” në do ta pezulloj vijën ajrore më 14 prill, për shkak të kërkesës së ulët.

Ambientalistët kritikuan mini fluturimin si burim pakuptimtë të ndotjes.

 

 

Siriani që po doktoronte në Gjermani, planifikoi sulmin terrorist

Policia gjermane njoftoi sot se po e hetojnë rastin e arrestimit të një siriani, student i doktoratës, i dyshuar për planifikimin e një sulmi me bombë, raportojnë media lokale.

Periskopi.com Lajme

Siç raportojnë mediat, 36-vjeçari i arrestuar, edhe më parë ishte nën hetime, për lidhje të dyshuara me të ashtuquajturin Shteti Islam.

Gjermania, është vënë në qendër të sulmeve të mundshme terroriste nga xhihadistët dhe përkrahësit e të ashtuquajturit Shteti Islam. Sulmi më i përgjakshëm në këtë vend, ka ndodhur në dhjetor të vitit të kaluar, kur në një treg të Krishtlindjeve, një terrorist nga Tunizia, shkeli me kamion turmën e njerëzve, duke lënë të vdekur 12 persona e duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Gjilanasja që luan në pianot e kohës së Moxartit, por preferon Filarmoninë e Kosovës (Foto)

Është vetëm 20 vjeçare por tashmë është shumë e njohur në Gjermani. Fatjona Maliqi nga Gjilani ka zënë vend kyç në koncerte të mëdha.

Periskopi.com Lajme

 

Është studente e profesorit Heribert Koch në Fakultetin e Muzikës në Münster, raporton Periskopi

Artistët atje tashmë të gjithë e njohin. Mediat nuk ndalën së shkruari për të.

Ka marr pjesë në koncerte me orkestra të ndryshme, koncerte solistike, mësuese dhe shumë e rëndësishme, ajo ka bërë prezantimin duke luajtur në piano si dhe duke shpjeguar për profesorët në Çeki si dhe për profesorët në Fakultetin e Muzikës në Köln të Gjermanisë, krejt këto bashkë më profesorin e saj të lartëpërmendur, që është president i organizatës Evropiane të profesorëve të pianos në Gjermani (EPTA Europian Piano Teachers Association) në kuadër të EPTA-s.

Koncertin e saj të fundit për nga rëndësia e kishte në ënëtor, ku të gjithë raportuan se si arrit të ngritë gjithë sallën në këmbë dhe duartrokitje, megjithëse ajo po e bënte koncert-provë.

Ka një gjë interesante te ajo. Ka mundësi të luaj në gjithë skenat, por dëshira e saj është të jetë pjesë e Filarmonisë së Kosovës.

“Në Münster është koleksioni i pianove speciale që nga koha e Moxartit dhe është një koleksion që në asnjë vend të Evropës nuk ke, aty jam e privilegjuar të luaj me to. Por, dëshira ime është që në të ardhmen të luaj solo koncert ose soliste me orkestrën e Filarmonisë së Kosovës”, thotë ajo për Periskopi

Ajo luan në koncert klase dhe çdo herë me program të ri.

Fatjona ka shumë koncerte, madje një kohë mbante nga dy në ditë.

Qysh e vogël e pëlqente muzikën, por për shumë vite hapat i mori në Kosovë, në Gjilan.

Njeri nga çmimet më të rëndësishëm është fituesja e çmimit Grand Prix -Pianisti i ri 2013, ku në juri ishte profesori Heribert Koch i cili tani është profesori i saj dhe e përkrahë dhe i ndihmon vazhdimisht./ Periskopi

 

Pako me eksploziv për ministrin gjerman

Një pako me eksploziv është gjetur sot në Ministrinë e Financave tw Gjermanisë, e cila ishte dërguar për ministrinë Financave, Volfgang Shojble.

Periskopi.com Lajme

“Pakoja u zbulua në kutinë postare të kësaj ministrie”, njoftoi policia gjermane.

“Në brendësi të pakos kishte një përzierje fishekzjarrësh, që mund të shkaktonte plagosje të rëndë nëse hapej”, theksoi ajo.

Pakoja kishte arritur rreth orës 10:00 të mëngjesit dhe është gjetur gjatë skenimit rutinor.

Pas gjetjes së eksplozivit, i gjithë objekti është evakuuar për shkaqe sigurie, transmeton KosovaPress.

Alarm për sulm terrorist, evakuohet qendra e qytetit gjerman

Policia gjermane pas informacioneve që i mori për një sulm të mundshëm në Qendrën Tregtare në qytetin Essen, ka bllokuar qendrën dhe ka evakuuar zonën.

Periskopi.com Lajme

Policia thotë se ende nuk mund të flasin për informacione konkrete, mirëpo thonë se ka pasur një kërcënim në këtë qendër të qytetit, shkruan Spiegel.

Depot e ushqimit, garazhet dhe parkingjet që lidhen me metronë e qytetit, janë kontrolluar nga efektivët e sigurisë dhe janë mbyllur.

Policia tregon se kërcënimi ka ndodhur sot (e shtunë), rreth orës 08 të mëngjesit.

Alarm në Gjermani, sulmohet stacioni i trenit në Hamburg

Një tjetër sulm ka ndodhur në Gjermani në harkun e 24 orëve.

Periskopi.com Lajme

Sipas mediave vendase, është sulmuar me gaz stacioni i trenit në Hamburg. Nga të dhënat paraprake, 50 persona kanë shfaqur probleme me frymëmarrjen.

Forca të shumta policia kanë rrethuar zonën. Në vendngjarje ndodhen dhe skuadrat e anti-terrorit. Sa i përket autorit, nuk ka ende asnjë informacion.

Kujtojmë se pasditen e djeshme një shqiptar nga Kosova sulmoi me hanxhar qytetarët në stacionin e trenit në Duseldorf duke plagosur disa vetë.

Gjermania hap 50 mijë vende pune për emigrantët, ja si duhet të aplikoni

Afro 50.000 vende pune ofrojnë kompanitë gjermane, për të cilat mund të aplikojnë qytetarë. Mjekë, infermierë, inxhinierë të të gjitha kategorive, teknikë kompjuterësh, zanatçinj, hidraulikë, elektricistë, muratorë, mekanikë makinash, gomistë janë vetëm disa nga profesionet për të cilat mund të aplikohet nëpërmjet portalit on-line “Make it to Germany”.

Periskopi.com Lajme

Kjo faqe në internet është çelur në bashkëpunim nga ministria e Çështjeve Ekonomike dhe Energjisë, nga ministria e punës dhe Çështjeve Sociale si dhe nga Agjencia Gjermane e Punësimit. Kjo faqe në internet përditësohet shumë shpesh dhe kompanitë hedhin automatikisht kërkesat e tyre për profesionistë të fushave të ndryshme.

Portali Agjencia Gjermane e Punësimit ka publikuar listën e profesioneve ku ka vende të lira në ekonominë më të fortë në Evropë.

Të gjithë ata që jetojnë jashtë vendeve të BE-së, pra përfshi Shqipërinë, Kosovën a po Maqedoninë mund të aplikojnë për punësim legal në Gjermani.

Paga mesatare neto në Gjermani është 2000 euro, ndërsa paga e personelit mjekësor dhe kujdestarëve varion nga 2000 deri në 2200 euro në vlerë bruto.

Në këtë link, ju mund të shihni se cilat profesione kërkohen më së shumti nga punëdhënësit gjermanë: www.make-it-in-germany.com.

Për të konkurruar për vendet e punës, është e nevojshme të tregoni se keni nivel arsimor dhe të respektohen rregullat e lejes së qëndrimit në Gjermani.

“Ekziston një shans për punonjësit të cilët nuk janë nga BE-ja për të marrë vende pune, pasi këto profesione kërkohen shumë në Gjermani, pasi nuk ka kandidatë të mjaftueshëm të brendshëm”, thekson Agjencia Gjermane e Punësimit.

Në portalin e Rrjetit Europian të të dhënave të punësimit, raportet tregojnë se Gjermania ka hapur konkurs për 267.144 vende të lira pune.

Viza Ambasada Gjermane në Tiranë ka publikuar një udhëzues për të gjithë ata persona që janë të interesuar të punësohen me dokumente të rregullta në Gjermani.

Sipas tij, personat që mund të punësohen me dokumente të rregullta ndahen në dy kategori: Ata që kanë një vend të garantuar pune nga punëdhënësi e që përmbushin kushtet për një lëshim vize dhe ata që kanë kualifikime të veçanta pune.

Politikanët gjermanë shpërthejnë kundër Erdoganit: Të ndalohet të vizitojë Gjermaninë

Marrëdhëniet gjermano-turke po përballen me një prej sfidave më të mëdha të epokës moderne, tha ministri i jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, një ditë pasi një gazetar gjermano-turke u akuzua zyrtarisht në Turqi për propagandë terroriste.

Periskopi.com Lajme

Ndalimi i Deniz Yucel, i cili punon për gazetën gjermane “Die Welt”, ka çuar në shpërthimin e zemërimit dhe frustrimit nga politikanët gjermanë kundrejt Turqisë.

Shumë politikanë kanë ngritur kërkesa zyrtare për ndalimin e vizitave në Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, shkruan “BBC”.

Erdogani kishte parashikuar të vizitonte Gjermaninë dhe disa vende të Bashkimit Evropian para referendumit  të 16 prillit në Turqi, i cili pritet  t’i japë kompetenca edhe më të mëdha.

Gjithashtu edhe ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz tha se Presidentit turk nuk ishte i mirëpritur të mbante tubime duke shtuar se nëse kjo ndodhte, ‘fërkimet’ mes dy vendeve do të rriteshin ndjeshëm.

Kryeministri turk, Binali Yildirim, ka mbajtur këtë muaj një miting në Gjermani, e cila ka një pakicë të konsiderueshme turke./SYRI.net/

Gjermani: Përleshje masive mes shqiptarëve dhe gambezëve, plagosje dhe arrestime

Në kampin e azilkërkuesve Patrick-Henry-Village (PHV) në Heidelberg ndodhi një përleshje mes 50 burrave, të enjten rreth 12:00, shkruan rnz.de.

Periskopi.com Lajme

Nga përleshja mbetën të plagosur lehtë tre persona, ndërsa shkaku i saj duhet të ketë qenë shpërndarja jo e drejtë e racionit të ushqimit, përcjell botasot.info.

Dy punëtorët dhe një person i sigurimit tentuan ti ndajnë dy grupet – njëri shqiptar dhe tjetri gambian.

Nga përleshja mbetën të plagosur një 22 dhe 58 vjeçar nga Gambia dhe një 28 vjeçar, pa u specifikuar kombësia.

Të tre u dërguan në spital, për shkak të lëndimeve me sende të forta metalike në kokë.

12 forca policore ndërhynë për ti ndarë shqiptarët dhe gambezët, të cilët arritën të neutralizojnë shpejtë. Mes tjerash janë arrestuar edhe dy gambezë./Bota sot

Diplomatët turq kërkojnë azil në Gjermani

Gjermania ka deklaruar se ka marrë 136 kërkesa për azil nga qytetarët e Turqisë që posedojnë pasaporta diplomatike, qysh nga korriku kur edhe ndodhi grusht-shteti kundër presidentit turk.

Periskopi.com Lajme

Kjo është shifra totale nga gushti i vitit 2016 deri në janar të vitit 2017, raportojnë mediat gjermane.

Ndërsa në Greqi, është raportuar për dy ushtarë të Turqisë që kanë bërë kërkesë për azil, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Dyshja mendohet të ketë qenë pjesë e grusht-shtetit kundër Presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Shqiptarja emërohet drejtoreshë e Spitalit të lindjeve në Gjermani

Dr. Flutura Dede sjell me vete të gjitha parakushtet dhe kualifikimet që nevojiten për një maternitet me nivel të lartë mjekësor dhe me renome mbi regjionale, çfarë është ai i spitalit “Stilling”.

Periskopi.com Lajme

Ajo lexon shumë, udhëton me dëshirë, jeton prej pothuaj tridhjetë vitesh në Siegen. Fjala është për Dr. Flutura Deden, gruan e cila vihet në krye të maternitetit të spitalit “Jung-Stilling” në Siegen, shkruan wr.de.

Mjekja shqiptare kështu po i zë vendin drejtorit të deritashëm Dr. Bernd Gerresheim, i cili po shpërngulet në Zvicër, transmeton albinfo.ch. Dr. Dede sjell me vete të gjitha parakushtet dhe kualifikimet që nevojiten për një maternitet me nivel të lartë mjekësor dhe me renome mbi regjionale, çfarë është  ai i spitalit “Stilling”.

E lindur në vitin 1966 në Tiranë, Shqipëri, Flutura ka studiuar atje mjekësinë dhe ka punuar si ndihmësmjeke, para se, në fillim të viteve `90, për shkaqe profesionale, së bashku me të shoqin të vinte në Gjermani, gjegjësisht në Siegen, përcjell albinfo.ch.  Ky qytet u bë streha e saj e re, këtu ajo mori dhe nënshtetësinë gjermane.

Pjesë nga kualifikimi që ajo kishte sjellë me vete dhe që nuk njihej në Gjermani, ajo i ka kompensuar në Fakultetin e Mjekësisë në Marburg. Ndërsa njohjen e profesionit të mjekes në Gjermani, Dr. Flutura Dede e ka marrë në vitin 2001.

 

 

Dr. Flutura emërohet drejtoreshë e Spitalit të lindjeve në Gjermani

.

 

Protestë masive në Gjermani kundër dëbimit të familjes shqiptare

Disa qindra nxënës gjermanë të gjimnazit “Dreikönigsgymnasium” kanë protestuar kundër dëbimit të familjes shqiptare Yzellari. Ata protestuan para Këshillit të qytetit të Kolnit, shkruan ‘Rundschau-online.de’.

Periskopi.com Lajme

Dy nga fëmijët, Klaosi (12-vjeçar) dhe Ariola (14-vjeçar), e kishin vijuar mësimin në këtë gjimnaz që nga fillimi i vitit shkollor. “Ne u shtangëm nga lajmi se ata janë dëbuar”, ka thënë shefi i kafenesë St. Mocca në Bilderstokschen, Markus Losse.

Protesta ishte organizuar para së gjithash kundër mënyrës së dëbimit. Sipas Losse, Enti Gjerman i Migrimit në Dortmund, që para Krishtlindjeve e kishte sinjalizuar avokatin e familjes shqiptare se ajo do të dëbohet.

Policia federale gjermane më 23 janar të këtij viti e kishte dërguar familjen shqiptare në Aarau të Zvicrës, ku para se të vinin në Gjermani, kishte jetuar pothuajse për dy vite.

Sipas Klaosit, familja ishte marrë nga policia gjermane, kurse babai i tij ishte i lidhur këmbë e duar në pranga dhe e kishin kërcënuar se do ta dëbonin jo në Shqipëri, por në Afganistan.

Edhe mënyra e dëbimit në pikë të natës i ka zemëruar së tepërmi protestuesit, duke vënë në dyshim humanizmin njerëzor.

Familjet me fëmijë nën moshën 14-vjeçare nuk guxohet të dëbohen në periudhën në mes orës 21.00 dhe 06.00. /albinfo/

 

Nxënësit protestojnë kundër dëbimit të familjes shqiptare

.

 

Ja si bëhen letrat për punë në Gjermani dhe Austri për vetëm 200 euro

Shumë shqiptarë japin nga 20-30 mijë euro, për t’i bë “letrat” për të punuar në vendet perëndimore përmes martesave fiktive. Mirëpo në Serbi kanë zbuluar një metodë tjetër me çmim shumë më të lirë.

Periskopi.com Lajme

“Nusja” fiton deri 2.000 euro, kurse “dhëndri” pasaportë të BE-së dhe mundësi për të punuar në vendet perëndimore, më së shumti në Austri dhe Gjermani.

Kjo dukuri po vërehet në disa qytete në Serbi, ku shumë djem po kurorëzohen me “nuse” nga Hungaria, për të fituar dokumentacione të këtij vendi që është pjesë e BE-së. Kjo dukuri madje është shndërruar në biznes, që paguhet nga 200 deri 2.000 euro, varësisht nga bukuria e “nuses”. Në të shumtën e rasteve, pasi të bëhet kurorëzimi, “dhëndri” dhe “nusja” janë bashkë vetëm deri sa të rregullohen dokumentet dhe pastaj secili në rrugën e vetë. Ka pasur disa raste kur të rinjtë vërtetë janë martuar,  por kjo ka ndodhur rrallë.

Rasti është zbuluar nga policia hungareze, pasi është vërejtur rritje enorme e numrit të martesave mes qytetarëve të Serbisë dhe Hungarisë. Gjatë verifikimit të disa rasteve, “dhëndri” madje nuk ka dituar të shqiptojë as emrin e “nuses”. Është ngritur padi ndaj 24 personave, sepse sipas ligjeve hungareze kjo konsiderohet si vepër penale e kontrabandës me njerëz.

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro

Shpenzimet për integrimin e refugjatëve në vitin e kaluar arritën në 2.1 miliardë euro

Periskopi.com Lajme

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro në vitin 2016, sipas edicionit evropian “Politico”, duke cituar të dhëna nga Ministria e Financave, shkruan albinfo.ch.

Shumica e fondeve, 9.3 miliardë euro, janë ndarë nga autoritetet lokale.

Shpenzimet për integrimin e refugjatëve në vitin e kaluar arritën në 2.1 miliardë euro.

Sipas qeverisë në Berlin në vitin 2016 kanë kërkuar azil në Gjermani 280 mijë njerëz, që është dukshëm më pak se 890 mije refugjatë që kanë hyrë në vend në vitin e kaluar.

Berlini planifikon në vitin 2017 të shpenzojë 21.3 miliardë euro që do të dedikohen për çështje të migrimit.

Refugjatët i kanë kushtuar Gjermanisë 21.7 miliardë euro

 

….

Gjermania në alarm: Hakerat rrezikojnë zgjedhjet parlamentare

Shërbimet sekrete gjermane dhe ekspertët i tremben rrezikut të ndërhyrjes së hakerave në zgjedhjet parlamentare në Gjermani. Por cilat janë metodat e hakerave?

Periskopi.com Uncategorized

“Mund të depërtosh kudo”, thotë Sandro Gaycken. Konsulenti për sigurinë për ekonominë dhe politikën dhe një nga specialistët e njohur në këtë fushë si drejtor i “Institutit për Shoqërinë Digjitale” të Shkollës Europiane për Menaxhimin dhe Teknologjinë në Berlin shpjegon arsyen: “Softëaret dhe Hardëaret e partive politike në Gjermani nuk janë të mbrojtura si kompjuterat e CIA-s.” Ndërsa Linus Neumann nga “Chaos Computer Club” në Berlin thekson se “mjafton një përpjekje e vogël. Një sistem me 1000 bot- (robotët automatikë) që e mbushin me lajme rrjete si Twitter kushton vetëm 30 euro. Kjo organizatë lufton prej vitesh me dobësitë e sistemeve kompjuterike.

auto_sandro_gaycken1484324600

Metodat e hakerave

Fjalëkalimet janë çelësi për të hyrë në zemër të kompjuterit. Këtë kërkon ta shfuqizojë “Spear Phishing”. Të gjithë hakerat bazohen tek pika e dobët – njeriu- për të bërë mashtrimin. Gjithçka fillon me një email me të dhëna korrekte të punëdhënësit për marrësin e informacionit. Këtu kërkohet për shembull të riaktualizohet fjalëkalimi, ndryshe nuk ke akses në internet. Me këtë të ofrohet edhe një link për të bërë aktualizimin. Grafika që shfaqet pas klikimit të saj është e njëjtë me faqen e punëdhënësit. Kërkohet që të rijapësh edhe njëherë fjalëkalimin, por faqja është e manipuluar.

Viktimë e kësaj metode bien shumë vetë, madje hakerat arritën kështu të shtinin në dorë emailet e John Podesta, ish-shefit të Shtëpisë së Bardhë- Po kështu u morën emailet e demokratëve që kaluan në publik për të shfaqur konfliktet e interesit të Hillary Clintonit. Sipas Gaycken këto sulme janë të suksesshme edhe për shkak të sistemeve të vjetëruara. Në rastin e Windows XP, vetë Microsofti ka bërë të ditur në vitin 2013 të mos përdoret më programi.

Rrezik nga Rusia?

Me informacione të vjedhura, por edhe të fallsifikuara synohet të shpërndahen dyshime për politikanë apo parti të caktuara, informacione që përmbytin mediat sociale. Por ekspertët Sandro Gaycken dhe Linus Neumann thonë, se nuk mund të përcaktohet me siguri, nëse pas sulmeve në SHBA kanë qenë hakera rusë apo vetë Kremlini. “Në raportin e shkurtuar të shërbimeve sekrete amerikane nuk ka prova.” Në internet ka kaq shumë shërbime anonimizimi, saqë mund t’i fshehësh gjurmët shumë mirë.

auto_linus_neumann1484324599

Frikë në Berlin?

Në Berlin diskutohet që tani tema e sulmeve të hakerave në zgjedhjet parlamentare në kontekstin e masave të sigurisë. Volker Kauder, kryetar i fraksionit të CDU/CSU-së në Bundestag, tha në bisedë me Deutsche Wellen, se megjithatë “ai nuk është i frikësuar”. Ai thekson se në Gjermani nuk përdoren makineri votimi me lidhje interneti si në SHBA.

Por ministri i Drejtësisë, Heiko Maas megjithatë thekson se janë shtuar të dhënat për një influencim të zgjedhjeve parlamentare, kjo, që kur Gjermania ka marrë një pozicion të palëkundur në konfliktin e Ukrainës. Rusia i ka forcuar masat propagandistike. Moska dyshohet po ashtu, se qëndron pas sulmit të kryer në rrjetin kompjuterik të Bundestagut në pranverën e vitit 2015, ku u vodhën të dhëna të caktuara.

Firma gjermane nga Baden-Vyrtembegu duket se kanë zhvilluar software të një sigurie të lartë për të mbrojtur institucionet e qeverisë, por Sandro Gaycken ka dyshime nëse ata janë aq të suksesshëm. Sipas tij firmat gjermane kanë pak shanse përballë “superautoriteteve -hakera” si SHBA dhe Rusi. Në Gjermani mungon ekspertiza dhe financimi i duhur. Për Linus Neumann rreziku më i madh nuk janë sulmet e hakerave, por mbulimi i faqeve legale të internetit me dezinformim. Kundër kësaj kanë efekt vetëm ndershmëria e politikanëve dhe një veprim i hapur me informacionin. Ekspertët kërkojnë forcimin e kompetencës mediatike në popull.

Unë, një grua e lirë shqiptare në Berlin

Kur në ditët e para të tetorit 1994 zbrita nga avioni dhe vura këmbën në Berlin, me diplomën e Universitetit të Tiranës në xhep dhe me një ëndërr të çmendur për t'u bërë intelektuale në hapësirën gjermanike, e ndjeja që kjo do të më kushtonte sakrificë e transformim. E megjithatë llojin dhe përmasat e transformimit nuk mund t'i merrja dot me mend.

Anila WILMS Opinione

Në radhë të parë, të ftohtin. Në Mesdhe ishte ende mot fundvere, në Berlin kishte zënë ngrica. Ishte një ajër i ftohtë e i thatë që të priste brinjët. Ishte Era e Lindjes, siç ma sqaruan që ditën e parë, ajo era e pamëshirshme e stepës dimërore, që mbyt aromat, vyshk ngjyrat dhe asgjëson modën me anë të xhupave, pulovrave, shalleve e çizmeve. Asaj i dilej vetëm me soba me qymyr, më të mëdhatë që kisha parë në jetën time.

Por në Berlin gjeta diçka kaq të çmueshme, saqë qeshë lumturisht e gatshme ta duroj të ftohtin me gjithë mundimet e tij: Për herë të parë në jetën time mund të lëvizja lirisht në një qytet pas rënies së errësirës. Askush s’e kthente kokën kur i kaloja pranë, asnjeri nuk më qepej nga pas. S’kishte fjalë të ndyra, vështrime të paturpshme, kërcënime ose lloj-lloj ngacmimesh prej meshkujve në rrugë. Nuk trembesha as në mes të natës në metro ose me biçikletë nëpër parkun Tiergarten. Burrat me pushtet – policë, nëpunësa, profesorë – nuk më binin në qafë. Askush nuk merrej me thashetheme dhe nuk përhapte shpifje mbi „nderin” dhe „moralin” tim. Çudi e madhe. Krejt e kundërta e përvojës sime në Shqipërinë komuniste e pas komuniste të viteve ’80-’90, ku për vajzat si unë s’kishte prehje përveçse në katër muret e shtëpisë ose në rrethin e ngushtë të miqve.

Jeta nën koracë

Që në moshë të vogël vajzat ishin të detyruara të mësonin një numër marifetesh për të mbijetuar në këtë ambient kaq armiqësor: veshje që s’bie në sy, pamje të vrazhdë e të vrenjtur, dredhi dhe shmangie pafund, tinëzi e fshehtësi, sepse kudo ka kurthe, në çdo kthesë ka rreziqe! Kurrë mos u hap, kurrë mos u rrëfe, moho çdo akuzë me vendosmërinë më të madhe! Ishte e vetmja mënyrë për t’i shpëtuar deri diku shtypjes së mashkullimit, dominimit të tij të pamëshirshëm fizik e psiqik, ndryshe i quajtur edhe patriarkalizëm. Mes meshkujve dhe femrave gjëmonte një luftë e paprerë, rraskapitëse. Në këto kushte nuk shpalosej dot potenciali krijues i askujt. Ishte një botë deprimuese, ishte shëmti dhe mërzi e pafund.

M’u deshën vite për t’u mësuar me hapësirën dhe lirinë e Gjermanisë, për t’i lënë mënjanë pak nga pak truket dhe masat e sigurisë, për të qenë në gjendje të krijoj marrdhënie normale e të sinqerta me meshkujt. M’u desh mjaft kohë gjersa m’u bë e qartë, se për të ecur përpara në këtë vend, një vajzë nuk ka nevojë për baba të famshëm, as për bashkëshort me influencë, xhaxha posesiv-protektiv, vëlla muskuloz ose “bodyguards” të tjerë nga fisi. I duhen vetëm aftësitë e saj: gjykim i shëndoshë, inteligjencë emocionale dhe kurajo civile. Sepse gara e këtushme nuk bëhet me grushta dhe me ligësi, por me gjuhë e dituri. Ka dy dekada që ushtrohem në këto të fundit, dhe ende s’më ka dalë habia, se sa bukur funksionojnë.

Më e mira e botëve

Për ne gratë, kjo është më e mira botë nga të gjitha. Dhe në një shoqëri ku gratë ndjehen mirë dhe lëvizin lirisht, të gjithë të tjerët ndjehen mirë. Arsyeja përse Perëndimi tërheq si magnet rininë e vendeve patriarkale është në thelb gjithmonë po e njëjta: liria e grave dhe respektimi i parimit femëror.

Vitaliteti i grave e zbukuron botën, e shndërron në një vend të larmishëm, të çelët, marramendës,  – fantazia, zelli, përpikëria, takti, mprehtësia, hijeshia, besnikëria, gazmendi e ngrohtësia e motrave, nënave, shoqeve. Afërditat, Athinat, Amazonat, Mariat e Magdalenat: këtu të gjitha kanë mundësinë të jetojnë në përputhje me karakteret e tyre, të zhvillojnë talentet, t’i vënë vetes qëllime të larta, të punojnë për t’i arritur ato, ta mbushin jetën me kuptim.

Kohët e fundit në Gjermani janë shtuar lajmet mbi sulmet dhe dhunimet ndaj grave. Këto lajme janë të gjëmshme për mua. Unë e di nga përvoja se çfarë rreziku na kërcënon në rast se gratë detyrohen të ruhen, të mbrohen e të tërhiqen. Ajo lloj jete nuk ka më vlerë. Jo vetëm për gratë, por për gjithë pjestarët e shoqërisë.

Si mbrohet liria e grave në këto kushte? Kjo do jetë një nga çështjet qendrore të viteve të ardhshëm, një çështje politike, mbarëshoqërore. Një shoqëri që nuk është në gjendje të mbrojë kulturën e saj me anë të ligjit dhe autoritetit shtetëror, rrezikon të humbasë identitetin, të rrëzohet e të zhduket.

Tri breza më parë gratë i fituan të drejtat e tyre në barrikada. Sot unë jam prapë gati të ngremë barrikadat, nëse rrezikohet liria e grave, një nga arritjet më të mëdha të qytetërimit perëndimor.

*Autore e romanit “Pritje të bukura”

Ushtria amerikane zbarkon në Gjermani, forcohet mbrojtja përballë Rusisë

Kontingjenti i parë prej 4 mijë trupave të marinës amerikane, përfshi dhe tanke, kamionë dhe pajisje të tjera ushtarake, kanë mbërri sot me anije në portin gjerman të Bremerhavenit.

Periskopi.com Lajme

Zbarkimi i trupave amerikane në Gjermani realizohet në kuadër të përpjekjeve të NATO-s për të forcuar mbrojtjen e saj lindor në kufirin me Rusinë.

Vitin që shkoi janë ngritur tensionet mes SHBA-ve dhe aleatëve të saj perëndimor dhe Rusisë në anën tjetër, e cila në vitin 2014 ka pushtuar një pjesë të Ukrainës, ndërsa ka shfaqur shenja agresioni edhe ndaj shteteve tjera ish sovjetike. Kurse pika më e ndjeshme e mospajtimit vazhdon të jetë Siria./Infokusi

Nëse planifikoni të punoni në Gjermani mund të dëshpëroheni

Shqiptarët në Gjermani nuk kanë gati kurrfarë shansi për azil. Por vala e ardhjeve nga Kosova dhe Shqipëria ka vazhduar. Ata shpesh nuk e dinë se çfarë i pret.

Periskopi.com Lajme

Me qëllim zvogëlimin e numrit të të ardhurve ilegalë, Gjermania dhe Shqipëria kanë nisur disa projekte të përbashkëta. Ndër to është edhe ai i Qendrës për ndërmjetësim në punësime ndërkombëtare i Agjencisë për Punë.

„Kur flasim për Shqipërinë, prej disa vitesh kemi një bashkëpunim të mirë në fushën e ashtuquajtur ‘kalimi i njohurive’, respektivisht përparimin e administratës së shtetit. Ne kemi shkolluar këtu në Gjermani për shembull, disa nga personat që punojnë në administratën e Shqipërisë”, thotë Kea Decker, shefe për bashkëpunim ndërkombëtar në Agjenci.

Gjermania në fund të tetorit të vitit të kaluar e ka ashpërsuar regjimin e marrjes së azilit për shtetasit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Nga ana tjetër, shtetasve të këtyre vendeve u është lehtësuar ardhja legale dhe futja në tregun e punës në

Gjermani. Ai që në Shqipëri mund të dëshmojë se ka gjetur një punë në Gjermani, më lehtë mund të marrë një vizë pune.

Ardhja e shumë shqiptarëve në Gjermani ka filluar në fillim të viteve 90-të. Ndërsa gjatë luftës së Kosovës është shtuar dukshëm numri i shqiptarëve të strehuar në Gjermani – në radhë të parë të atyre me origjinë nga Kosova. Në fund të viteve 90-të numri i shqiptarëve nga Kosova në Gjermani kishte arritur shifrën prej rreth 400.000. Deri në vitin 2008, gati 100.000 janë kthyer vullnetarisht. Por më pas sërish është shtuar numri i shqiptarëve në këtë vend.

Vala e re e shqiptarëve në Gjermani

Nga fundi i vitit 2014 dhe në veçanti në fillim të vitit 2015, Gjermania është vërshtuar nga një valë e re e shqiptarëve, fillimisht nga Kosova e më pas edhe nga Shqipëria. Vetëm nga Shqipëria në Gjermani gjatë vitit të kaluar kanë kërkuar azil rreth 55.000 persona. Në fund të tetorit 2015, Gjermania i ka shpallur Shqipërinë, Kosovën dhe Malin e Zi vende të sigurta të origjinës, që do të thotë se shtetasit e këtyre vendeve nuk kanë gati kurfarë shansi të marrin azil politik në këtë vend. Kjo ka bërë që shumë shqiptarë të kthehen vullnetarisht në vendlindje, por ka pasur edhe shumë raste të kthimit me detyrim.

Puna legale në Gjermani

Marisa Kacori nga Enti për punësim në Tiranë thotë se ata “në Tiranë u ofrojnë personave të kthyer nga Gjermania këshilla për punësim në Shqipëri dhe për një rifillim”. „Në kuadër të projekteve të përbashkëta me institucionet gjermane atyre u jepen njëkohësisht informacione për punësim legal në Gjermani”.

Shumë shqiptarë, në radhë të parë ata të fushës së medicinës, kanë ardhur në Gjermani për të kërkuar punë. Të ardhurat mujore këtu janë shumë më të larta se në Tiranë, ku një mjek në klinikë paguhet për shembull rreth 230 euro. Ndërsa në klinikat në Gjermani mungojnë rreth 10.000 punonjës. Në Shqipëri çdo vit kryen shkollën e mesme të mjeksisë rreth 2000 persona, ndërsa punë gjejnë vetëm 300 prej tyre. Në Shqipëri aktualisht të papunë janë rreth 20.000 persona që kanë kryer ndonjë shkollë të mjeksisë.

Situatë e ngjashme është edhe në Kosovë. Dëfrim Rifaj, drejtor i departamentit për punë në Kosovë, thotë se ata “u ofrojnë qytetarëve mundësinë e ardhjes legale në Gjermani. Nuk duam që shtetasit tanë të vijnë në Gjermani si azilkërkues“, pohon Rifaj.

“Nga rajoni ynë vjen në Gjermani forca e shkolluar punëtore. Por shumë prej tyre nuk punësohen në profesionet që kanë mbaruar. Pavarësisht se çfarë shkolle kanë kryer në Shqipëri, ata shpesh në Gjermani punojnë vetëm në asistencë. Ne duam ta ndryshojmë këtë. Duam që forca e kualifikuar nga Shqipëria të punojë punët për të cilat ka kryer shkollë”, thotë Kea Decker.

Kushte të shumta për bashkim familjar

“Të gjithë ata që planifikojnë të punojnë në Gjermani, duhet të informohen mirë me kohë, sepse në fund mund të dëshpërohen shumë. Në veçanti sa i përket bashkimit të familjes”, thotë Ditmar Bandke, i cili në Düren të Gjermanisë ofron infromacione për punësim në Gjermani.

Një prej problemeve më të shpeshta është bashkimi i familjeve. “Kjo temë është shumë e komplikuar dhe kërkon njohuri të mirë. Të gjitha duhet të bëhen në bashkëpunim me Zyrën për të huajt, ambasadën gjermane dhe personat e kualifikuar për këtë punë”, thotë ai.

Bandke shpjegon se për një familje më të madhe duhet të mjaftojnë të ardhurat financiare dhe hapsira e banimit. Personat duhet të kenë para të mjaftueshme për qira, ujë, rrymë, siguracione, veshmbathje… Personat duhet të japin dëshmi konkrete për të ardhurat e tyre. Në veçanti problematike është për ata që kanë të ardhura më të vogla.

 

http://www.dw.com/sq/shqiptar%C3%ABt-dhe-pun%C3%ABsimi-n%C3%AB-gjermani/a-36918824