rruga per te varrezat e martireve ne Gjakove

E tmerrshme gjendja e rrugës që dërgon te varrezat e martirëve në Gjakovë (Foto)

Gjendje e tmerrshme e rrugës që të dërgon në varrezat e martirëve në Çabrat në Gjakovë.

Periskopi.com Lajme

 

Kjo rrugë është premtuar që moti të rregullohet nga të gjithë kryetarët e Komunës së Gjakovës, e sidomos nga kryetarja aktuale Mimoza Kusari-Lila.

Kjo rrugë është e gjatë 700 metra, pra as një kilometër.

E në ditën e pavarësisë, 28 nëntor, kur të gjithë kanë shkuar për të bërë homazhe./ Periskopi

15233714_1364097166943313_820589648_o 15216244_1364097146943315_1235776982_o 15233644_1364097170276646_105568650_o 15292777_1364096823610014_1438816679_o 15224672_1364096940276669_1039739483_o

15215829_10154765440071306_2072339065_o

Rreth 50 lokale mbyllen gjatë marshit “Drejtësi për Astritin” në Gjakovë (Foto)

Shumica e kafiterive në Çarshinë e vogel dhe Çarshinë e vjeter, si dhe lokale të ndryshme afariste në Gjakovë, do të mbyllen në shenjë solidarizimi me protestën e organizuar nga shoqëria civile, përmes së cilës po kërkohet Drejtësi për aktivistin e VV-së, Astrit Dehari, i cili vdiq javë më parë në burgun e Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

“Në këtë listë janë shënuar të gjitha lokalet dhe kafiteritë që vullnetarisht i janë bashkuar  marshit që do të organizohet nga Shoqëria Civile në Gjakovë. Ata në formë simbolike do t’i mbyllin lokalet e tyre përgjatë kohës që mbahet marshi, nga ora 13:30 deri në 14:30”, thuhet në një listë të siguruar nga Periskopi.

lista 15182416_10154765439791306_324086307_o 15182436_10154765440141306_1488020437_o 15183862_10154765439956306_2012643573_o 15204050_10154765440261306_33720754_o 15205630_10154765439876306_1914404825_o 15205742_10154765439906306_779430813_o 15205745_10154765439946306_765602151_o 15215829_10154765440071306_2072339065_o 15215864_10154765440106306_1428407767_o 15215983_10154765440226306_827089051_o 15224668_10154765440266306_2106583589_o 15225143_10154765439796306_578715325_o 15225165_10154765439936306_1964620049_o 15225174_10154765440341306_818180570_o

/Periskopi/

Mimoza Kusari - Lila

Kusari–Lila: Deri në fund të vitit do t’i funksionalizojmë këshillat iniciues nëpër qytete

Iniciativa e re politike e kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila dhe ish-deputetit të VV-së, Ilir Deda, ndonëse ishte paralajmëruar se do të dalë zyrtarisht në tetor, kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Periskopi.com Lajme

Kursari-Lila në një prononcim për Telegrafin tha se ata në muajin tetor kanë dalë me grupin e parë të asamblistëve të Gjakovës, që u bën pjesë e kësaj iniciative politike.

Ajo tha se për momentin janë të fokusuar në formimin e këshillave iniciues nëpër komunat e Kosovës.

“Jemi duke u përpjekur që këshillat iniciues t’i funksionalizojmë deri në fundin e vitit, e pastaj me vazhdu me pjesët tjera”, ka shtuar ajo.

Kusari–Lila, ka theksuar se aktivitetet që po bëhen me këshillat iniciues nuk janë gjëra të cilat ata i bëjnë publike sepse është punë e cila po bëhet çdo ditë në terren.

Ajo ka folur edhe për prurjet në partinë e re, duke thënë se tash janë në fazën e organizimit, dhe kur është koha e nevojshme, të gjitha do t’i bëjnë publike.

Ndryshe, muaj më parë dy eksponentë të njohur të skenës politike kosovare, Mimoza Kusari – Lila dhe Ilir Deda, pas largimit nga partitë e tyre të mëparshme, Aleanca për Kosovë të Re (AKR) dhe Lëvizja Vetëvendosje (VV), paralajmëruan se shumë shpejt do të dalin më emrin e subjektit të ri politik.

Pavarësisht se tetori ishte muaji kur u tha se kjo parti do të dalë zyrtarisht në skenën politike, kjo ende nuk ka ndodhur. E vetmja gjë që ndodhi në tetor ishte lëvizja e disa asamblistëve të Komunës së Gjakovës në subjektin të cilin pritet ta themelojë e para e kësaj komune. /Telegrafi/

Aeroporti i gjakoves

Rrezikohet e ardhmja e aeroportit të Gjakovës

Aeroporti i Gjakovës vazhdon të mos e ketë të përcaktuar të ardhmen e tij. Me probleme të shumta financiare, i njëjti, edhe pse u mor nën menaxhim nga qeveria, nuk do të gëzojë mbështetje as në vitin e ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

I njëjti nuk do të mund të funksionalizohet si aeroport për shërbime të udhëtarëve, pasi kontrata e dhënies me koncesion të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ia pamundëson një gjë të tillë.

KTV-ja merr vesh se në kohën kur është marrë vendimi për transferimin e këtij aeroporti, qeveria nuk ka qenë fare e përgatitur për ta marrë nën menaxhim, madje të njëjtit kishin kërkuar ndihmën e USAID-it për të përgatitur planin e kalimit.

Ekspertë të USAID-it iu kishin thënë zyrtarëve të qeverisë që nëse brenda një viti nuk futet në funksion, e ardhmja e aeroportit rrezikohet së tepërmi.

vershime ne Gjakove

Gjakova në rrezik, nëse vazhdojnë reshjet shpallet gjendje emergjente

Si pasojë e motit të keq që ka mbizotëruar këto dy ditët e fundit, shoqëruar me shira te rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme, gjendja emergjente në territorin e komunës së Gjakovës është rënduar dukshëm me tendencë të përkeqësimit të mëtejmë.

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e kësaj komune, Mimoza Kusari- Lila njofton se Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, pas verifikimit të gjendjes faktike në teren dhe përkundër disa masave të ndërmarra për tejkalimin e gjendjes, niveli i ujërave në shtretërit e lumenjve Ereniku, Drinit te Bardhe, Krena dhe Llukaci në përroska dhe kanale tjera shkarkuese është në kuotat kritike.

Ndaj nuk përjashtohet mundësia që ne orët e ardhshme gjendja të eskalojë me përmasa të pa parashikueshme.

Sipas vlerësimit të ekspertëve të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, aktualisht gjendja më kritike është në:

  1. rr. “Skender Shehu “ te ura prapa përbri ish – fabrikës “JATEX”, ku uji ka filluar te depërtoj në shtëpitë dhe oborret përreth
  2. Në Dardani ku kanë filluar te mbushen Bodrumet e shtëpive,
  3. Te ish – fabrika e lëngjeve ura nën rrugën magjistrale Gjakovë- Pejë,
  4. Ura poshtë stacionit te veterinarisë ne rrugën “Hysen Mehmeti”,
  5. Po ashtu për shkak të infrastrukturës së dobët pritet të vërshohen edhe shtëpitë-oborret dhe bodrumet te lokacioni “Pika e Zezë” prapa Restorant “Presidenti” e po ashtu edhe në zonat urbane të qytetit si pasojë e mos absorbimit të të gjitha ujërave nga sistemi i kanalizimeve dhe ujërave atmosferik, kuptohet, si pasojë e rreshjeve enorme për m³.
  6. Edhe në zonat rurale, sidomos në regjionin e Rekës së Keqe gjendja është jo stabile. Edhe pse uji në orët e mbrëmjes kishte filluar të tërhiqet, sipas informacioneve nga terreni, nga të rreshurat e mbrëmshme prapë ka filluar të rritet niveli i ujërave sidomos të përroskave të rrëmbyeshme “Labenica” dhe “Gusha” në Rekë të Keqe, ujë ky i cili vjen nga Bokat e maleve përgjatë brezit kufitar.

Komuna e Gjakovës, respektivisht Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim përveç marrjes së masave adekuate të parapara në këto situata, kërkon nga qytetarët e saj të jenë vigjilent dhe aty ku kanë mundësi me veprimet e tyre të kontribuojnë me ndërmarrjen e masave mbrojtëse personale dhe kolektive në kuadër të familjes së tyre dhe të komunitetit ku gravitojnë.

Nëse ky ritëm i reshjeve vazhdon edhe gjatë orëve në vijim, nuk përjashtohet mundësia e Shpalljes së gjendjes Emergjente në territorin e komunës së Gjakovës apo në ndonjë pjesë të saj./ Periskopi

Mimoza Kusari - Lila

Kusari-Lila sërish do jetë kandidate për të parën e Gjakovës

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për synimet e saj në skenën politike me partinë e re, si njëra ndër themelueset e saj.

Periskopi.com Lajme

Ajo, në TV Dukagjini ka thënë se partia e re nuk ka caktuar udhëheqësit e saj, më qellim që këta të përcaktohen pas zgjedhjeve, dhe rrjedhimisht edhe pozita e saj politike lokale apo qendrore, por ajo po e mendon seriozisht rikandidimin për kryetare të Gjakovës.

Kusari-Lila, si femra e vetme kryetare e një komune, ka shtuar se është mishëruar me punën si kryetare e komunës dhe planifikon vazhdimin e projekteve që zhvillojnë Gjakovën.

Kryetarja e Gjakovës ka potencuar në “Komiteti” se pozita që ajo aktualisht mban nuk do të ndikojë që në partinë e re të ketë frymë të ndarjeve rajonale, dhe se kjo alternativë ka për qëllim përgjithësimin e progresit në të gjithë Kosovën.

Universiteti i Gjakovës

Shemsi Morina me tri poste akademike, studentët ankohen

Tash së fundi studentët e Universitetit të Gjakovës, më saktësisht ata të Fakultetit të Edukimit, kanë adresuar një shkresë formale tek ne si Parlament Studentor për disa parregullsi që ata i kanë vërejtur në Universitet.

Periskopi.com Lajme

Në shkresë thuhet se, profesori i tyre Shemsi Morina, nuk iu vjen me rregull në ligjërata. E studentët kanë arritur të identifikojnë problemin.

Profesori në fjalë, është i angazhuar në Universitetin e Prizrenit, përveç UPZ-së, ai është i angazhuar me orar të plotë si i rregullt prej orës 09:00 deri në 14:00 në pesë shkolla si pedagog në Malishevë.

“Jemi interesuar për rastin e të lartcekurit, kemi marrë fakte që diploma e tij si Dr.sc. në Gjakovë nuk vlen në Universitetin e Prizrenit që mban titullin MA.sc., d.m.th, në të njëjtën kohë ai pohon tek studentët në Gjakovë se është doktor shkence. Konkludojmë se profesori Morina, nuk është i Zoti t’i mbajë ligjëratat me rregull në UGJ e UPZ”, thonë studentët e Gjakovës.

Ky problem është shqetësues tek studentët, me arsyen se duke u inkuadruar në tri vende të punës, studentëve iu humb motivi për ta realizuar ëndrrën e tyre që ata një ditë do të punësohen, e duke e parë që profesori i tyre mbanë tri vende të punës, e kuadro të tjerë mbesin pa punë.

Në Parlamenti Studentor i Universitetit të Gjakovës, ndjejmë obligim që ta ngrisim zërin rreth kësaj çështjeje dhe parregullësive të tjera në Universitet. /Periskopi

Kusari-Lila e funksionalizon Partinë e Re, normalisht e fillon me Gjakovën

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari - Lila debuton me Partinë e Re.

Periskopi.com Lajme

Ajo thotë se sot në Asamblenë Komunale në Gjakovë u formua grupi më i madh i Asambleistëve në mbështetje të Alternativës së re politike.

Kusari bënë të ditur se gjashtë asambleist nga AKR dhe dy asambleistë nga koalicioni AAK – LDD u rreshtuan në mbështetje të Alternativës së re pjesën e së cilës është Kryetarja e Komunës së Gjakovës.

” Hasan Krasniqi, Dr. Mahmud Lila, Sevdije Haxhibeqiri, Vjollca Roka, Dr. Jeton Vorfi dhe RinaDomi. Gjithashtu, nga radhët e koalicionit AAK – LDD u rreshtuan pranë Kryetares, znj. Mirdita Ademaj dhe z. Xhevat Zenelaj. këta janë asamleistët që u rreshtuan. Me këtë hap bëhet nisja e parë institucionale e Alternativës së re politike bëhet nga Asambleja e Gjakovës. Kjo iniciativë do të vazhdojë edhe nëpër Komunat tjera edhe në ditët vijim”, thotë ajo. / Periskopi

maratona

Po afron Maratona, ja sa fiton vendi i parë, i dytë dhe i tretë

Gjithçka është e gatshme për maratonën e parë të atletikës që do të organizohet në mes dy shteteve: Kosovë-Shqipëri.

Periskopi.com Sporti

Një garë e shumëpritur, që sjellë emocione të pakufishme, ndërsa organizatorët janë përkujdesur që garat të shkojë sipas planit. “Maratona e Malësisë së Gjakovës mbahet me 15 tetor. Starti i Maratonës, Gjysmë-Maratonës dhe Stafetës 4x10km fillon nga Hotel Pashtrikut dhe në orën 9.00.

Organizatore e Maratonës së Malësisë së Gjakovës, është Komuna e Gjakovës mbështetur nga Federata Atletike e Kosovës, Federata Shqiptare e Atletikës, Komiteti Olimpik i Kosovës, Ministria e Kulturës Rinis dhe Sportit të Republikës së Kosovës, Qyteti i Bajram Currit. Shpërblimet në kategorinë e meshkujve dhe femra në Vrapimin e Maratonës, janë: Vendi i parë 1000 euro, vendi i dytë 750 euro, ndërsa i treti 500 euro. Shpërblimet në kategorinë e meshkujve dhe femra në Vrapimin e Gjysmë-Maratonës: Vendi i parë 500 euro, vendi i dytë 350 euro dhe i tretë 150 euro. Shpërblimet në kategorinë e meshkujve dhe femra në Vrapimin stafetë 4x10km: Vendi i parë 1000 euro, vendi i dytë 750 euro dhe vendi i tretë 500 euro”, thuhet nga Federata e Atletike e Kosovës.