De Biasi: Na mungon një lider si Lorik Cana

Gianni de Biasi ka thënë se ai nuk po kërkon një Lorik Cana tjetër, por një skuadër.

Periskopi.com Sporti

Përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni de Biasi ka thënë se skuadra e tij ka fituar kundër Rumanisë ne Euro 2016 dhe ka zhvilluar ndeshje të mira pa të.

Ai tha po ashtu foli edhe për zëvendësimin e Canës me Agollin dhe aftësitë e tij për të motivuar skuadrën.

“Cilësia nuk i mungon si njeri, apo eksperienca sigurisht si lider. Gjithsesi nuk mund të mendojmë për ata që janë, duhet të mendojmë për ata që janë. Nëse flasim për Lorik Canën dhe Evropianin, për fat të keq nuk mund të flasim për probleme të jashtëzakonshme”, tha De Biasi gjatë një interviste për Top Channel.

“Çdo person është i ndryshëm, ne nuk kërkojmë një Lorik Cana, ne kërkojmë një skuadër. Ne nuk duhet t varemi nga individët. Pa Canën kemi fituar ndaj Rumanisë në Europian dhe kemi bërë ndeshje të bukura. Kështu që besoj se është problem për t’i personalizuar gjerat, besoj parimisht se duhet të jetë një skuadër dhe duhet të japë 100%”.

De Biassi: Mund të isha trajner i Italisë

Gianni de Biassi ka rrëfyer se shumë lehtë mund të rrëmbente ulësen e trajnerit të kombëtares italiane.

Periskopi.com Sporti

Tekniku i kombëtares shqiptare është shprehur se pas Antonio Contes, ai ishte një ndër favoritët për t’u bërë trajner i Italisë.

Conte u largua nga ”Azzurrët” pas Kampionatit Evropian Euro 2016, ndërsa De Biasi është lidhur shpesh nga mediat me Kombëtaren Italiane.

“Presidenti i federatës së Futbollit Italian (FIGC), Carlo Tavecchio më tregoi para disa ditësh se unë mund të isha një trajner i Italisë tashmë, por ata vendosën ta marrin Venturan para meje, i cili po bën një punë të mrekullueshme”, zbuloi tekniku italian. /Periskopi.com/