Aktori kosovar Adem Mikullovci në listë për deputet

Periskopi.com Lajme

Aktori kosovar Adem Mikullovci i cili pak ditë më parë iu bashkua Vetëvendosjes, do të jetë në garë për deputetë.

Mikullovci ka deklaruar se nëse fiton do t5ë jetë një deputet i rëndomtë, por Vetëvendosjen e sheh si një mundësi për të dal nga amullia ky vend.

Në listën e Vetëvendosjes ai mbanë numrin 34./ Periskopi

Vlora Dumoshi flet nëse do të jetë kandidate për kryetare të Prishtinës

Kandidatja e preferuar e liderit të LDK-së, për kryetare të Prishtinës, Vlora Dumoshi, pas raportimit nga Gazeta Blic ka folur për media.Ajo nuk e ka mohuar mundësinë e kandidimit, derisa ka shtuar se për këtë çështje vendos përfundimisht partia.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka theksuar se së shpejti LDK do të dalë me emrat për kandidatët për kryetar të Prishtinës, duke shprehur bindjen se LDK do të (ri)udhëheq sërish me Prishtinën.

“Partia merr vendime për kandidatin, është duke punuar në këtë drejtim dhe besoj se së shpejti do të dalë me emrat për kandidatin. Por, pavarësisht kandidatit, qoftë mashkull apo femër, LDK do të jetë fituese”, ka thënë ajo për telegrafin.

Gazeta Blic nga burime të afërta me liderin e LDK-së, Isa Mustafa ka marrë vesh se i pari i kësaj partie po mendon që ta kandidoj një femër për kryetar të Kryeqytetit.

“Isa Mustafa dhe një pjesë e LDK-së po e mbështesin Vlora Dumoshin për të kandiduar për kryetar të Prishtinës”, tha ky burim i Gazetës Blic i afërt me Isa Mustafën.

Vlora Dumoshi aktualisht është ndër njerëzit kryesor të Isa Mustafës në kabinetin qeveritar.

Ajo është udhëheqëse e stafit të Kryeministrisë, derisa në të kaluarën ka udhëhequr me Drejtorinë për Kulturë të Komunës së Prishtinës, kohë kjo kur kryeqyteti udhëhiqej nga Isa Mustafa.

Sipas këtyre burimeve të Gazetës Blic, edhe pse nuk është marrë vendimi përfundimtar për atë se kush do të jetë kandidati i kësaj partie për kryetar të Prishtinës, deri më tani Dumoshi shihet si opsioni më i mundshëm.

“Është menduar se Dumoshi është kandidatja më konsensuale që do ta ketë mbështetjen e gjithë partisë”, tha ky burim.

Ismet Beqiri, fillon garën për kryetar të Prishtinës. Ky është veprimi i parë që bënë (Foto)

Kanë mbetur përafërsisht edhe 8 muaj deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale.

Periskopi.com Lajme

Kandidatët të cilët do kandidojnë për Kryetar të Komunave, po fillojnë ngadalë garën.

Garës për kryetar të Prishtinës, flitet që do iu bashkëkohës edhe shefi i Grupit Parlamentar te LDK-së, Ismet Beqiri, shkruan Magazina.al.

Se Beqiri mund të jetë përsëri në garën për kryetar të Prishtinës, tregon edhe veprimi i fundit i tij.

Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së, ka hapur një fanpage informative në facebook, ku informon ndjekësi në lidhje me aktivitete e tij.

Kujtojmë që Ismet Beqiri ka qenë kryetar i Prishtinës deri në momentin kur kryeministri i tanishëm, bashkëpartiaku i tij Isa Mustafa ia mori këtë pozitë./Magazina.al

BMW M5 e fiton garën e shpejtësisë me katër supervetura (Video)

Periskopi.com Tech/Auto

Vetura BMW M5 që ka 700 kuajfuqi, ka bërë garë me Nissan GT-R, me Porsche, Corvette si dhe një Golf që ka 650 kuajfuqi.

Makina me 6.4-litra V8, që shpejtësinë nga zero deri në 100 kilometra në orë e arrin për 4.4 sekonda, në të gjitha garat ka dalë fitimtare, transmeton Telegrafi.

Në videon e postuar më poshtë, mund të shihni përballjet që janë bërë në një pistë garash, me këto vetura që janë shumë të shpejta dhe të fuqishme.

“Megjithëse bëhet fjalë për BMW, mua më la përshtypje më shumë Golfi, sepse kishte një paraqitje të denjë”, është një koment lidhur me rastin. /Telegrafi/