Komandanti i FSK-së tregon se çfarë armatimi do të ketë Ushtria

Komandanti i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, ka thënë se për fillim FSK-ja do të ketë rreth tre helikoteprë që janë obligativ për të krijuar një flotë të aviacionit.

Periskopi.com Lajme

“Bazuar në standarde të NATO-s duhet të ketë helikopterë të mëdhenj, të mesëm ose të vegjël. 3 helikopterë janë obligativ për të krijuar një flotë të aviacionit”, ka thënë Rrahman Rama për RTK.

“Nuk është planifikuar që të kemi tanke, por do të kemi autoblinda. Armatimi do të jetë i njejtë si të gjitha shtetet që janë anëtare të NATO-s”, shtoi Rama.

Duke folur për infrastrukturën që e ka FSK-ja, komandanti Rrahman Rama ka thënë se hapësirat janë të mjaftueshme pasi ata janë përgaditur qysh herët, duke e ditur se një ditë do të ndodhë ky tranzicion.

Kurti flet për ushtrinë, thotë se duhet ruajtur partneriteti me miqtë ndërkombëtarë

Subjekti më i madh opozitar, Lëvizja Vetëvendosje, është për krijimin e ushtrisë së Kosovës, thotë deputeti i saj, Albin Kurti.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, Kosova duhet të ruaj partneritetin e saj me NATO-n dhe miqtë ndërkombëtarë, por formimi i ushtrisë nuk mund të ketë alternativa.

“Natyrisht që kjo do të mund të bëhej me Kushtetutë, por për faktin që ndryshimet kushtetuese janë tejet të vështira aktualisht, ajo duhet të bëhet me ligj. Ne kemi nevojë për një projektligj, i cili Forcën e Sigurisë së Kosovës e bën ushtri”, thotë Kurti.

Këto komente, ai i ka bërë gjatë një bashkëbisedimi me publikun, të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës.

“Natyrisht që ne kemi edhe dyshimet tona nëse iniciuesi i ligjit, pra Thaçi, e ka seriozisht dhe sinqerisht këtë nismë dhe nëse me këtë projektligj bëhet me të vërtetë ushtria. Por, ne do ta amandametojmëkëtë projektligj në mënyrë që ta kemi një ushtri të vërtetë”, ka theksuar Kurti.

Forca e Sigurisë së Kosovës u themelua në vitin 2009, në bazë të Planit të Ahtisaarit, dokument që çoi drejt pavarësimit të Kosovës.

Tri vite më parë, FSK përmbushi kapacitetet operacionale. Autoritetet në vend më pas nisën procesin e rishikimit të sektorit të sigurisë duke kërkuar transforimin e kësaj forcë në një proces që do të çonte drejt krijimit të ushtrisë.

Por, ky shndërrim, duhej të bëhej me ndryshimet kushtetuese që kërkojnë dy të tretat e deputetëve përfshirë dhe dy të tretat e deputetëve të pakicave. Por, kundërshtimi i deputetëve serbë të mbështetur nga Beogradi zyrtar ka penguar procesin e ndryshimeve kushtetuese.

Andaj si zgjidhje alternative, institucionet e Kosovës po provojnë që ky transforim të ndodhë përmes ligjit për FSK-në. (REL)

Edhe gazetarët dhe shoqëria civile të komunitetit serb kundër ushtrisë

Presidentit të vendit Hashim Thaçit, i cili ishte në një debat në Çagllavicë, nuk i munguan pyetjet nga gazetarë serbë dhe nga përfaqësues të shoqërisë civile të këtij komuniteti.

Periskopi.com Lajme

Nenad Maksimoviq nga Qendra për Paqe dhe Tolerancë tha se për qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë para ushtrisë së Kosovës, ka gjëra tjera më prioritare siç është gjendja e të kthyerve, e cila sipas tij vazhdon të jetë e keqe.

“Unë si tatimpagues mendoj se ka gjëra shumë më prioritare në të cilat duhet të investojmë, marrë parasysh gjendjen shëndetësore, të arsimit dhe gjendjes së të kthyerve. Çështja e kthimit është çështja më e keqe në Kosovë, vitin e kaluar krahasuar me vitin 2000. Kemi pasur sulme të ndryshme tek personat e kthyer dhe kjo është një temë për të cilën mediat nuk merren në masë të mjaftueshme. Kjo politikë që flet se Kosova është duke ecur çdo ditë më shumë në secilin aspekt, dhe si secili komunitet është i integruar më mirë në kuptimin politik dhe shoqëror është e mirë për vetëbesim dhe është e bukur kur kemi para neve akterët ndërkombëtar, por nuk është bazuar në realitet. Ndarjet etnike janë jashtëzakonisht të larta edhe sot pas 17 viteve. Numri i incidenteve të motivuara etnikisht nuk është duke u zvogëluar por prej vitit në vit është 500 e më shumë në nivel nacional”, tha Maksimoviq.

Por presidenti i Kosovës duke iu përgjigjur këtyre deklaratave tha se gjendja nuk ashtu siç po paraqitet, pasi që sipas Thaçit  raportet ndëretnike në Kosovë, kurrë s’kanë qenë më të mira.

“Raportet ndëretnike, nuk kanë qenë kurrë më të mira, prej pasluftës deri sot. Ky është rezultat i angazhimit të të gjithë ne. Ka vite që s’kanë ndodh incidente ndëretnike. Këto janë incidente me motive kriminale jo ndëretnike. Duhet të bëhet dallimi mes incidentit kriminal dhe incidentit nder etnik”, tha ai.

Gazetarja nga KIM Radio e quajtur Zorica e pyeti presidentin e vendit, se a do të kërkojnë falje institucionet e Kosovës, për ngjarjet që kanë ndodhur në marsin e vitit 2004 ku janë shkatërruar disa objekte fetare dhe janë vrarë qytetarë serbë.

“Nesër do të jetë 13 vjetori i ngjarjes së marsit. Më intereson si e shihni ju këtë ngjarje. Më herët keni thënë se serbët të kërkojnë falje. A duhet të kërkojnë falje institucionet e Kosovës serbëve që nuk kanë gjetur personat përgjegjës për të gjitha vrasjet dhe vendosjen në flakë të gjithë atyre shtëpive dhe objekteve të shenjta”, ishte pyetja e kësaj gazetareje.

Sa i përket këtyre që kanë ndodhur presidenti Thaçi tha për të kanë qenë dhe janë të dënueshme. Por nuk la pa përmendur dhe luftën në Kosovë dhe gjenocidin që ka kryer Serbia.

“Gjithë bota e di kush e ka provokuar luftën në Kosovë dhe në vendet e ish Jugosllavisë ka qenë shteti i Serbisë. Por në veçanti në Kosovë, gjithë spastrimi etnik vrasjet deri në gjenocid, janë kryer nga shteti i Serbisë…gjatë tërë luftës në Kosove, janë rrënuar diku rreth 300 xhami, monumente fetare të besimit islam, disa teqe dhe 7 ose 8 kisha katolike. Tëra këto rrënime që kanë pasur vlera të përmasave historike, pasuri e gjithë njerëzve të Kosovës këto rrënime këto shëmti janë urdhëruar dhe kanë ndodhur nga ushtria policia e shtetit të Serbisë. As edhe një monument i komunitetit i komunitetit serb gjatë periudhës së luftës nuk është cenuar në Kosove 1998 -99. Ky është fakt i pakontestueshëm…Gjërat që kanë ndodhur nga individë të ndryshëm menjëherë mbas luftës, kanë qenë të shëmtuara. Po ndalem te dëmtimi i monumentet historike serbe, vrasje e ndonjë plake për përvetësimin e pronës së tyre ato kanë qenë, janë dhe do të jenë jetësisht të dënueshme nga ana ime”, tha Thaçi.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka debatuar sot në Çagllavicë me gazetarët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të komunitetit serb./KosovaPress/

SHBA: Krijimi i Forcës së Armatosur me Kushtetutë

Zëdhënësja e Ambasadës së SHBA-së në Kosovë, Michelle Schohn, i tha Radios Evropa e Lirë në një përgjigje me shkrim, se "Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë ta mbështesin transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcat e Armatosura, përmes një procesi transparent dhe gjithëpërfshirës që çon drejt ndryshimeve Kushtetuese".

Periskopi.com Lajme

Schohn tha se “e vetmja mënyrë për të arritur këtë është përmes përpjekjeve të qarta për t’iu qasur komuniteteve me qëllim të sigurimit të mbështetjes së tyre”.

“Shtetet e Bashkuara mbesin të përkushtuara që të punojnë me Kosovën në këtë rrugë”, thuhet në një përgjigje me shkrim të zëdhënëses së ambasadës së SHBA-së në Kosovë.

Deklarimet e ambasadës së SHBA-së erdhën në kohën kur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka këmbëngulur në procedimin e projektligjit të hartuar nga zyra e tij për shndërrimin e FSK-së në një ushtri të Kosovës.

Më shumë se një javë më parë Thaci dërgoi në Kuvendin e Kosovës projekt ligjin, duke shkaktuar reagimin e menjëhershëm të NATO-s dhe të ambasadës së SHBA-së në Prishtinë, që e kanë cilësuar “hap të njëanshëm”.

Por, presidenti Thaçi, që ka ‘kërcënuar pak ditë më parë me dorëheqje në rast të mosvotimit të ushtrisë së Kosovës në Kuvend’, ka ripërsëritur garancitë për partnerët ndërkombëtarë se i gjithë procesi i transformimit do të zbatohet në koordinim me NATO-n, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët ndërkombëtarë.

Nisma e presidentit Thaçi ndërkaq shënon reagimin e parë të fuqishëm të Shteteve të Bashkuara, një vend ky që ka ndihmuar Kosovën në proceset më të rëndësishme të saj përfshirë dhe shpalljen e pavarësisë së vendit.

Analistët në Kosovë thonë se vendimet e mundshme për ta çuar përpara Ligjin për ushtrinë mund të acarojnë më tepër raportet e Kosovës me faktorët ndërkombëtare dhe të vënë në rrezik ato.

Ilir Ibrahimi, analist politik, i tha Radios Evropa e Lirë se hapat që çojnë drejt përplasjes me ndërkombëtarët nuk janë as të mençur dhe as serioz.

“Po shihet se jemi duke shkuar në atë drejtim. Kjo nuk është në interesin e Kosovës sepse Kosova e ka arritur atë që e ka deri tani duke iu falënderuar këtij partneriteti. Tani nuk e di se çfarë ushtrie mund të bëjmë nëse nuk ka përkrahjen e SHBA-së dhe NATO-s. Sa e fortë do të jetë ajo ushtri që do të mund ta bëjë një shtet i vogël si Kosova, kur kemi një acarim të marrëdhënieve të mburojës së sigurisë së Kosovës që e kemi pasur deri tani. Prandaj nuk më duket hap serioz e as i mençur”, tha Ibrahimi.

Për politologun, Ramush Tahiri, marrëdhëniet ndërmjet faktorit ndërkombëtar që kanë ndihmuar Kosovën dhe institucioneve të Kosovës po acarohen sepse, thotë ai, faktori ndërkombëtar, ambasadat po edhe NATO-ja, po insistojnë që Kosova ta ketë ushtrinë me ndryshimet kushtetuese.

“Duket se palët kanë hyrë në këtë çështje dhe nuk mund të dalin në mënyrë të dinjitetshme. Unë supozoj se do të shkohet deri në fund dhe nuk do të tërhiqet ligji, aq më parë që e kemi kërcënimin e presidentit për dorëheqje. Mirëpo aplikimi i ligjit do të shtyhet. Unë mendoj se kjo do të jetë zgjidhja e kompromisit dhe ndërkohë do të gjendet modaliteti se si do të inkorporohet në kushtetutë dhe si të ketë miratim parlamentar”, tha Tahiri.

Sipas tij, edhe nëse Kuvendi e miraton Ligjin për ushtri, ai do të marrë kohë deri sa të zbatohet dhe Kosova ta ketë ushtrinë e saj.

“Nuk do të prishen marrëdhëniet menjëherë me faktorin ndërkombëtar, sepse [ligji] nuk do të prodhojë ndonjë efekt praktik. Unë mendoj se megjithëse duket se nuk është nisur krejt mirë, Kosova ka nevojë për ushtri, Kosova ka nevojë për partneritet ndërkombëtar edhe është kusht për të pasur ushtri. Dhe gjithashtu partneriteti ndërkombëtar është domethënës edhe sa i përket vet stabilitetit dhe sovranitetit të Kosovës”, tha Tahiri.

Por, për analistin Ilir Ibrahimi, Ligji për shndërrimin e FSK-së në ushtri nuk do të votohet në Kuvendin e Kosovës pasi, sipas tij, gjithë kjo zhurmë po bëhet për qëllime të caktuara të partive politike.

“Unë nuk besoj se kjo çështje nuk do të shkojë me tutje, sepse në fund të fundit do të shihet se nuk do të mund të shkojë pa përkrahjen e Shteteve të Bashkuara. Shpresoj që në këtë vend tonin ka ende mendje të cilat mendojnë pak më shumë sesa interesat partiake dhe do të ulen për të pasur një koordinim me partnerët tanë strategjik. Nëse ne e kemi arritur pavarësinë në partneritet me SHBA-të, që është shumë më e madhe se ushtria, atëherë ta prishim këtë partneritet për të formuar ushtrinë me duket një gjë shumë e gabuar”, tha Ibrahimi.

Megjithëkëtë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, një nismëtar i ndryshimit të Ligjit për shndërrimin e FSK-së në ushtri, ka vazhduar përpjekjet e tij për të bindur edhe pjesëtarët e pakicave në Kosovë që ta votojnë ligjin.

Në vitin 2014, përplasjet rreth çështjes së ushtrisë së Kosovës çuan vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Forca e sigurisë së Kosovës u themelua më 2009 në bazë të Planit të Ahtisaarit, dokument që çoi drejt pavarësimit të Kosovës.

Tre vjet më parë ajo përmbushi kapacitetet operacionale dhe autoritetet në vend nisën procesin e rishikimit të sektorit të sigurisë duke kërkuar më shumë kompetenca për FSK-në që do të çonte drejt krijimit të ushtrisë.

Kjo megjithatë duhej të bëhej me ndryshimet kushtetuese që kërkojnë dy të tretat e deputetëve përfshirë dhe dy të tretat e deputetëve të pakicave. Por, kundërshtimi i deputetëve serbë të mbështetur nga Beogradi zyrtar ka penguar procesin e ndryshimeve kushtetuese. (REL)

Presidenti Thaçi nesër debaton me serbët për Ushtrinë e Kosovës

Presidenti Hashim Thaçi, nesër do të debatojë me përfaqësuesit e mediave serbe dhe me shoqërinë civile të komunitetit serb për Ushtrinë e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Një debat të tillë, dje Thaçi e kishte bërë edhe me pjesëtarë të disa organizatave të shoqërisë civile në Prishtinë.

Debatin me serbët, Thaçi do ta zhvillojë nesër, duke nisur nga ora 11:00, në Media Center në Çagllavicë.

Kelmendi tregon përse nuk po e dërgojnë projektligjin e FSK-së në Kuvend (Video)

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi i ftuar në emisionin Kontakt të Tribuna Channel ka thënë qeveria nuk po e dërgon projektligjin e FSK-së në Kuvend për arsyen se nuk dëshirojnë t’i tregojnë ndërkombëtarëve që bëjmë hapa të shkurtra.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, çdo hap pa bashkësinë ndërkombëtare është i dëmshëm për Kosovën.

Zyrtari i LDK-së ka thënë se qëndrimet e ndërkombëtarëve janë të pakapërcyshme dhe se do të veprojnë në trajtë vertikale me miqtë ndërkombëtarë.

 

Procedohet në Qeveri projektligji për Ushtrinë e Kosovës

Ministria e FSK-së ka njoftuar se ka proceduar në Qeveri projektligjin për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

 

“MFSK shpreh pajtimin e plotë dhe mbështet miratimin e Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës; që do të rezultonte me krijimin e bazës ligjore me qëllim të përmirësimit dhe ndërtimit të një sistemi të mbrojtjes dhe sigurisë me kapacitetet e nevojshme shtetërore, në mbrojtje të sovranitetit, integritetit territorial dhe interesave shtetërore, si dhe përmbushjen e synimeve për integrime euro-atlantike”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së FSK-së.

Transformimi i FSK-së në ushtri, proces i pakthyeshëm

Periskopi.com Uncategorized

Procesi i transformimit të FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës ka hyrë në një proces të pakthyeshëm. Kështu u tha anë tryezën e organizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë me temë “Si të procedojmë me formimin e ushtrisë”.

Deputeti i AAK-së dhe kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së Daut Haradinaj tha se ata si ligjvënës janë duke e pritur projektligjin e sponsorizuar nga presidenti për ta dërguar në Kuvend bashkë me opinionet e tyre brenda afatit prej 30 ditëve. Sipas tij, në rast se kjo nuk ndodh, atëherë do ta marrin procesin në dorë ata si ligjvënës.

Ai madje shtoi se Forcat e Armatosura të Kosovës, sipas bindjes së tij mund të krijohen edhe me ligj të thjeshtë.

“Sot jemi në një situatë pothuajse të palakmueshme për shkak se askush i ekzekutivit nuk po e merr guximin me deklaruar atë qëndrim, edhe ministri edhe kryeministri edhe dikasteret  përkatëse. Por çkado që ata bëjnë, i kanë 30 ditë afat. Brenda këtyre 30 ditëve nëse ata vonohen do ta nisim iniciativën përmes deputetëve, anëtarëve të Komisionit sepse këtë ma lejon edhe rregullorja e Kuvendit edhe Kushtetua, por e mira e së mirës do të ishte që ai ligj të sponsorizohej prej ekzekutivit, të vjen në komision parlamentar, komisioni ti jep mbështetje dhe ta dërgojmë në lexim të parë”, tha Haradinaj.

Deputeti Haradinaj shtoi se transformimi i FSK-së në ushtri, nuk do të thotë se po krijon një mekanizëm, i cili do të rrezikojë qytetarët e Kosovës apo ndonjë elementi jashtë Kosovës, por po krijon një mekanizëm për mbrojtjen e kufijve, pronës dhe garantimin e paqes dhe sigurisë.

Ndërsa deputetja Vjosa Osmani, tha se që nga viti 2013 kur është bërë rishikimi i Sektorit të Sigurisë kanë mundur të bëjnë ndryshimet në ligjin për FSK-në, madje edhe misionin e saj. Por tha se krijimi i ushtrisë duhet të bëhet në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë, ani pse nëse ligji shkon në Kuvend, atë s’do të mund ta ndalë asgjë që ta votoj.

“Tashmë që procesi ka filluar dhe e konsideroj proces të pakthyeshëm, është kjo koha që ka mbetur institucionet e Kosovës edhe Qeveria edhe deputetët të angazhohen për diskutime publike. E kam thënë ky është një proces thelbësor për fuqizimin e shtetësisë së Kosovës dhe jo rastësisht gjatë negociatave për statusin e Kosovës kundërshtia e Serbisë në gjithë pakon e Ahtisarit ka qenë FSK-ja…. Në këta muajt që kanë mbetur secili prej nesh të kontribuoj që të binden partnerët tanë strategjik që plani A është i shterur, që nuk ka asnjë mundësi, së paku për këtë mandat, me këta deputetë të Listës Serbe që me këtë nuk ndryshon Kushtetuta, në planin B të jetë i përbashkët të marrim përsipër ta bëjmë të njëjtin proces sikur kur është hartuar Kushtetuta….Nuk e di cili është qëndrimi i LDK-së, po flas si deputete nuk ka asnjë rrethanë që mund të me ndalojë të votoj kundër një ligji të tillë”, u shpreh Osmani.

Ajo theksoi se Kroacia dhe Shqipëria i kanë shkruar letër sekretarit të NATO-s në përkrahje të formimit të ushtrisë së Kosovës.

Ish-komandanti i FSK-së, Kadri Kastrati tha se FSK është ngritur që nga fillimi në bashkëpunim të ngushtë dhe mbikëqyrje të NATO-s dhe partnerëve strategjik dhe çdo kapacitet që është ndërtuar deri në arritjen e kapaciteteve të plota operacionale është zhvilluar me standardet më të larta që i kanë shtetet e NATO-s.

Ai ka dhënë edhe arsye pse Kosova duhet ta ketë ushtrinë e saj.

“Pse Kosova duhet t’i ketë forcat ushtarake të saj. Në rend të parë Kosova si shtet i pavarur duhet ta ketë ushtrinë e vet për t’i mbrojtur kufijtë, qytetarët dhe pronën, por edhe për të marrë pjesë në operacionet në familjen më të madhe politiko-ushtarake NATO-s nëpër botë. Elementi i dytë është që Forca Ushtarake e Kosovës nuk do të jetë vetëm benifit për Kosovën por do të jetë edhe për NATO-n. Me ngritjen e këtyre kapaciteteve ushtarake dal nga dal me një plan të bashkëpunimit dhe veprimit mund të ndryshojmë këtë raport dhe dal nga dal Forca Ushtarake e Kosovës mund ta merr kompetencën nga shtet e NATO-s dhe të bart tek Forca Ushtarake”, theksoi Kastrati.

Ish kreu i FSK-së, shtoi se për fazat e zhvillimit të kësaj Force nuk duhet të brengoset askush për arsye se brenda natës nuk do të ndryshoj asgjë, pasi plani që është paraparë të zhvillohet kjo forcë deri në arritjen e kapaciteteve të plota operacionale është 10 vjeçar dhe me miratimin e ligjit, brenda natës nuk do të ndryshoj asgjë.

Deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi, theksoi se Kosova është e gatshme për transformimin e FSK-së në FAK dhe se ekziston konsensusi politik për ta bërë këtë. Selimi shtoi se nuk është zbatuar Kushtetuta rreth FSK-së sepse askush si ka ndaluar që ajo të jetë operacionale në tërë vendin, të ketë pajisje me të mëdha e të tjera. Derisa, e quajti mos koordinim me partnerët strategjik, reagimin e NATO dhe SHBA-së.

“Duket se reagimi i partnerëve tanë strategjik, i sekretarit të NATO-s, i ambasadës amerikane, reagimi i tyre kundrejt këtij ligji, nuk nënkupton se ata nuk e mbështesin rritjen, ngritjen dhe pasjen e kapaciteteve ushtarake të Kosovës. Për shkak se të njëjtit me bashkëpunim të përhershëm me FSK-në, me faktorët tonë të brendshëm kanë ngritur këto kapacitete që ka FSK-ja, dhe ne nuk duhet asnjëherë të dyshonim se këta nuk e duan ushtrinë dhe nuk e duan Kosovën e mbrojtur. Kjo ka pasuar pasi një parakusht nuk është pasuar, ka munguar koordinimi dhe mendoj që pikërisht politizimi dhe përvetësimi ka ardhur pastaj reagimi”, tha Selimi.

Të pakthyeshëm transformimin e FSK-së e ka quajtur drejtori i zyrës për komunikim në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Ibrahim Shala.

“Me arritjen e kapaciteteve operacionale ka lindur shumë natyrshëm nevoja për transformimin e FSK-së, dhe kjo nevojë ka qenë e institucionalizuar në formë të dokumentit me rishikimin strategjik të sigurisë së Kosovës….Tash kohëve të fundit e kemi edhe projektligjin të propozuar nga presidenti që është një ngjarje e re. Sigurisht dorëzimi i këtij projektligji nga presidenti ne jemi të bindur se do ta përshpejtoj dinamikën e transformimit të FSK-së dhe mendojmë që ka hyrë në një proces të pakthyeshëm dhe sigurisht tash do të bazohet në procedura ligjore dhe afatet dhe rregulloren e punës së Parlamentit”, u shpreh Shala.

Projektligji i sponsorizuar nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi me të cilin mundësohet transformimi i FSK-së në ushtri, tani është në Qeveri për t’i dhënë opinionet e veta, e më pastaj për ta dërguar në Kuvend për shqyrtim dhe miratim. I njëjti projektligj është shqyrtuar nga grupet punuese në Ministrinë e FSK-së e që ministri Haki Demolli ka thënë për KosovaPress se nesër do të dërgohet në Qeveri.

Këshilli i NATO-s me vendim unanim për ushtrinë

Një zyrtar i lartë i NATO-s i ka deklaruar gazetës “Zëri” se propozimet e fundit për ushtrinë janë të padobishme dhe, sipas tyre, i mbetet Këshillit të Aleancës Veriatlantike që të marrë një vendim unanim politik rreth mënyrës së bashkëpunimit të mëtutjeshëm me FSK-në

Periskopi.com Lajme

 

Ndërrimi i misionit të FSK-së pa ndryshimet e nevojshme kushtetuese nuk do t’i kontribuojë paqes dhe situatës së sigurisë në rajon, e cila ka shënuar progres viteve të fundit përmes dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu ka thënë një zyrtar i lartë i NATO-s për gazetën “Zëri”, duke folur rreth propozimit të presidentit Thaçi që FSK-ja të shndërrohet në ushtri pa ndërruar Kushtetutën.

Sipas po këtij zyrtari, NATO-ja është e interesuar që ta vazhdojë bashkëpunimin dhe ndihmën ndaj FSK-së, mirëpo nëse propozimi i presidentit Thaçi do të vazhdojë përpara, atëherë ata do ta rishikojnë nivelin e përkushtimit të tyre.

E në Kosovë ish-ushtarakët, tani deputetë në Kuvendin e Kosovës, vlerësojnë se për të mirën e Republikës çdo hap në drejtim të transformimit të FSK-së të jetë në bashkëveprim me partnerët strategjikë.

Ndërkohë, presidenti Thaçi, si nismëtar i këtij procesi, nuk ka lëshuar pe nga iniciativa e tij. Ai dje ka falënderuar të gjitha komunitetet e tjera joserbe për përkrahjen rreth Ligjit për FSK-në.

“Deputetët dhe përfaqësuesit të komunitetit turk, boshnjak, rom, ashkali, egjiptian dhe malazez, të gjithë mbështetin Ligjin për FSK-në. Faleminderit!”, ka shkruar presidenti Thaçi në “Twitter”.

Topalli tregon se cilat janë të metat e Projektligjit për FSK-në (Video)

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Faton Topalli thotë se jo zyrtarisht ka lexuar Projektligjin për FSK-në. Topalli në emisionin “Kontakt” në Tribuna Channel, përmend disa të meta të cilat i ka ky Projektligj.

Periskopi.com Lajme

“Ne jemi në proces të analizës së Projektligjit. Ne angazhohemi edhe për këtë Ligj që është shumë i mangët dhe nuk e transformon FSK-në në ushtri. Ne kur ta kemi zyrtarisht Ligjin do të analizojmë në tërësi dhe do të dalim me një version përfundimtar”, tha Topalli në “Kontakt” në Tribuna Channel.

Sipas Topallit, Kosova duhet të ketë ushtrinë sepse sipas tij, vendi nuk ka mbrojtje të mirëfilltë.

Mbi 3 mijë ushtarë në FSK, mësohet sa serb janë pjesëtarë

Forca e Sigurisë së Kosovës aktualisht në gjirin e saj ka mbi tre mijë pjesëtarë, duke përfshirë edhe ato rezervë. Mirëpo, keq nuk qëndron edhe me numrin e pjesëtarëve nga komunitetet e tjera që jetojnë në Republikën e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Remzie Zeqiraj, oficere për marrëdhënie me publikun në MFSK, ka thënë për “Indeksonline” se FSK-ja ka gjithsejtë 2500 pjesëtarë aktiv dhe 800 rezervë si dhe aktualisht shërbejnë 190 pjesëtarë nga radhët e komuniteteve pakicë, apo 7.86%”.

Sipas statistikave del të jetë se turqit dhe serbët janë ‘kampion’ sa i përket pjesëmarrjes së tyre në FSK.  “Ashkali (30 apo 1.24%), boshnjakë (43 apo 1.78%), kroatë (3 apo 012%), egjiptian (14 apo 0.58%), goran (2 apo 0.08%), Romë (2 apo 0.08%), serb (45 apo 1.86%), turq (49 apo 2.03%), maqedon (1 apo 0.04%), gjerman (1 apo 0.04%)”, thuhet në përgjigjen e MFSK-së.

Lidhur me përfshirjen e pjesëtarëve të komuniteteve tjera, analistët thonë se zgjerimi në këtë institucioni është  i nevojshëm për vendin. Sipas tyre, ky është një argument i qëndrueshëm se FSK-ja është e gatshme dhe mund të jetë së shpejti ushtri e Kosovës duke mbledhur brenda vetës qytetarë nga të gjitha komunitetet.

Eksperti i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se pjesëmarrja e minoriteteve dhe rritja e numrit të tyre sipas shumë-llojshmërisë etnike është veprim që tregon se qytetarët e Kosovës dhe të komunitetit serb e të tjerë i besojnë këtij institucioni.

“FSK-ja është institucion shumë etnik që pasqyron shumë llojshmërinë etnike ashtu sikurse përcaktohet me parimet kushtetuese për sektorin e sigurisë. Normalisht, sikurse institucionet tjera, edhe FSK-ja është për shërbim ndaj qytetarëve të të gjitha komuniteteve”, është shprehur Ramadani.

Nga ana tjetër, eksperti tjetër i sigurisë, Avni Islami thotë se ndërtimi i Kosovës multietnike është dhe mbetet  përkushtim i institucioneve të vendit pasi, sipas tij, kjo është dëshmuar edhe në praktik çështja e pjesëmarrjes së minoriteteve në të gjitha fushat.

“Këtu duhet të theksohet edhe përqindja e pakicave jo shqiptare në Forcën e Sigurisë së Kosovës e cila kohët e fundit është temë aktuale. Pjesëmarrja rreth 8 % e pakicave në FSK-ë  është e kënaqshme duke e marr parasysh edhe numrin e banorëve pakicë të cilët jetojnë në Kosovë”, ka thënë ai.

Sipas Islamit, ky kriter i cili po përmendet këto ditë jo që i plotëson Kosova që të transformohet në Ushtri , por madje edhe i tejkalon edhe rregullat të cilat janë përcaktuar në Kushtetutën e Republikës së Kosovës. /Indeksonline

Mësohet sa milionë euro do t’i ndahen Ushtrisë së Kosovës

Komandanti Suprem i Forcave të Sigurisë së Kosovës, Hashim Thaçi e ka zbuluar se sa para do t’i ndahen Ushtrisë së re të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

“200-300 milionë euro do të ndahen për Ushtrinë e Kosovës”, ka thënë presidenti i vendit, Hashim Thaçi.

Ai tha se kjo ushtri nuk duhet ta frikësojë askënd.

“Ne po e bëjmë këtë ushtri që të mbrohemi për vete”, tha ai.

Thaçi kërcënon deputetët: Ai që nuk e voton ushtrinë e vet, duhet me shku në shtëpi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-ja e mbështesin transferimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Thaçi në një intervistë për RTK, ka thënë se ky proces do të përmbyllur 100 për qind në koordinim më SHBA-të. Ndërsa ka shtuar se bashkësia ndërkombëtare e ka obligim ta bindë Beogradin, që të mos interferojë në çështje të brendshme të Kosovës.

Presidenti ka sqaruar se do të miratohen edhe ndryshimet buxhetore, ku për ushtrinë parashihet një buxhet shtesë prej 250 deri në 300 milionë euro.

Ai ka shprehur besimin në opinionin e Qeverisë dhe të kryeministrit Mustafa në lidhje me Projektligjin e FSK-së, kurse ka shtuar se në këtë proces kryesore është që Kuvendi t’i thotë po projektligjit, pasi ai të dërgohet në Kuvend.

Po ashtu ai ka shprehur besimin se çdo deputet do të votojë për formimin e ushtrisë.  “Një legjislacion që nuk e voton ushtrinë e vet, mendoj se duhet me shku në shtëpi”, ka vlerësuar Presidenti Thaçi.

Qeveria kundër Presidencës, ushtria në bashkëpunim me SHBA-në dhe NATO-n

Pas iniciativës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, për ta transformuar FSK-në në ushtri, Qeveria e Kosovës ka thënë se është e vendosur që Kosova të ketë ushtri, porse atë do ta arrijë në bashkëpunim me partnerët strategjikë, SHBA-në dhe NATO-n.

Periskopi.com Lajme

Sipas një njoftimi të lëshuar nga ana e Qeverisë, katër ditë pasi presidenti Thaçi bëri publike nismën e tij, thuhet se Lista Serbe nuk do të mundë ta pengojë formimin e ushtrisë së Kosovës.

Lidhur me këtë nismë ka reaguar edhe qeveria e Serbisë, e cila e ka cilësuar si sukses të sajin kundërshtimin e NATO-s që të mos bëhet ushtria pa amandamentim kushtetues.  Nga ana tjetër analistët politikë në Kosovë konsiderojnë se ushtria nuk mund të bëhet pa koordinimin me bashkësinë ndërkombëtare. Ata madje nismën e Thaçit për ta kthyer FSK-në në ushtri nëpërmjet një ligji të ri (pa ndryshime kushtetuese) e cilësojnë si të rrezikshme.

 

Shpërfillje procedurash gjatë procedimit të Projektligjit për ushtrinë

Mungesa e koordinimit me ndërkombëtarët nuk është problemi i vetëm që e ka përcjellë inicimin ligjor të presidentit Hashim Thaçi për ta transformuar në ushtri Forcën e Sigurisë (FSK)

Periskopi.com Lajme

Problemi tjetër ka të bëjë me procedurën, shkruan sot Koha Ditore.Kur dy ditë më parë presidenti i ka dhënë start iniciativës, ai e ka dërguar në Kuvend vetëm Projektligjin për FSK-në.Përpos një letre përcjellëse, nuk i ka bashkëngjitur diçka më shumë këtij dokumenti.

Rregullorja e punës së Kuvendit kërkon shumë më shumë se kaq.1 ditë më parë Berisha: Projektligji për Ushtrinë duhet të miratohet! Neni 54 i Rregullores precizon kushtet e parashtrimit të një projektligji nga palët e autorizuara, sikur është kreu i shtetit, Qeveria, deputetët dhe 10 mijë zgjedhës.

Quni e quan të papranueshme që Thaçi foli me Vuçiqin por jo me Mustafën për Ushtrinë

Anton Quni, deputeti i LDK-së, e ka quajtur të papranueshëm dhe të lëndueshëm faktin që presidenti i vendit Hashim Thaçi ka folur me kryeministrin serb Aleksandër Vuçiq menjëherë pas iniciativës për transformim të FSK-së në Ushtri dhe një gjë të tillë nuk e ka bërë me kryeministrin e vendit Isa Mustafa.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se ky është gabim i presidentit dhe ai është dashur të konsultohet jo vetëm me kryeministrin Mustafa, por edhe me ekspertë të shumtë për çështjen e Ushtrisë.

“Nga deklarata e Thaçit para mediave lidhur me këtë temë ai ka thirrur në një unitet që të përkrahin idenë për iniciativën e tij. Kjo është që në start e lëndueshme kur dihet fakti që nuk e ka konsultuar fare kryeministrin Mustafa, por ka biseduar me kryeministrin e Serbisë Vuçiq. Kjo është absolutisht e papranueshme. Ka qenë e rrugës që të flasë jo vetëm me kryeministrin, ministrin, por edhe me shumë ekspertë që të kërkojë zgjidhje sepse është iniciativë me interes të lartë nacional”, ka thënë Quni në Interaktiv të KTV-së.

Ai po ashtu ka thënë se Thaçi mund të marrë merita për krijimin e Ushtrisë, por sipas Qunit, me rëndësi është që vetëm të bëhet Ushtria. “Megjithatë, duhet Ushtri që nuk kundërshtohet nga partnerët strategjikë”, ka shtuar ai.

Kujtojmë se Thaçi në deklaratën e tij për media të mërkurën kishte thënë se Vuçiqit i ka thënë se Ushtria e Kosovës nuk është kërcënim për askënd.

“Për më tepër, unë si president duke qenë plotësisht i vetëdijshëm për reagime të tilla, qysh dje kam zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Serbisë, për t’i komunikuar atij vendimin tim dhe për t’i bërë të qartë se FSK-ja, as në mandatin e saj të tanishëm dhe as në mandatin e saj të ri, të cilin shpresoj se do ta marrë shumë shpejt, nuk paraqet asnjë kërcënim as për Serbinë dhe as për asnjë shtet tjetër kudo në botë”, kishte thënë ai.

Lekaj lavdëron Thaçin për veprimin për FSK-në

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj ka deklaruar se Kosova nuk duhet ta presë Listën Serbe për të krijuar Ushtrinë.

Periskopi.com Lajme

“Sa i përket tranformimit të FSK-së në Ushtri, apo ndërrimit të misionit, Lista Serbe nuk duhet të pritet. Prandaj duhet që sa më parë të procedohet Ligji”.

“Me kohë kemi parë që Lista Serbe nuk e ka ndërmend ta votojë. Prandaj është parë që të bëhet ndryshimi i kapaciteteve që t’i dalë në mbrojtje Kosovës”.

Lekaj që është i ftuar në Zona e Debatit në Klan Kosova ka thënë se iniciativa e Presidentit është e duhur.

“Presidenti është komandant i Ushtrisë dhe me Kushtetutë ai është dashur ta iniciojë edhe pse Qeveria ka qenë inerte në këtë drejtim. Si rezultat i ngecjes së Qeverisë presidenti e ka marrë këtë inciativë”.

Ai ka thënë poashtu se AAK është shumë pro krijimit të Ushtrisë.

“Si AAK e kemi thënë se nuk ka shtet pa ushtri. Tash flitet se duhet konsultohet Beogradi dhe të bëhen ndryshimet kushtetuese”.

“Si AAK jemi që sa më shpejt të procedohet ligji në Kuvend dhe të miratohet me ato kompetencat që duhet t’i ketë një ushtri”.

Qeveria thërret për nesër mbledhje, s’e përfshinë FSK-në

Ndërkohë, kujtojmë se Qeveria e Kosovës, ka thirrur për nesër mbledhjen e saj të rregullt, mirëpo, në rend të ditës nuk është futur edhe projektligji për misionin ushtarak të FSK-së.

Periskopi.com Lajme

Rendi i ditës që u është shpërndarë ministrave, nuk figuron diskutimi për një çështje të tillë, kanë thënë për Kohavisionin burimet e saj brenda kabinetit qeveritar.

Megjithatë, sipas këtyre burimeve, rendi i ditës edhe mund të ndryshojë deri nesër.

Isufi tregon çfarë duhet bërë për Ushtrinë nëse nuk pajtohet NATO

Ahmet Isufi nga radhët e AAK-së ka deklaruar se shteti e ka për detyrë që të garantojë të gjithë qytetarët e vendit, sidomos minoritetet, se transformimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës nuk kërcënon sigurinë e askujt.

Periskopi.com Lajme

Isufi në Interaktiv të KTV-së ka thënë se mospajtimi i Listës Serbe dhe shtetit serb për transformimin e FSK-së në Ushtri nuk duhet të jetë pengesë për këtë ndryshim.

“Nuk janë pajtuar as me pavarësinë e Kosovës. Nuk janë pajtuar, por Kosova ka ec. Nuk mund të pritet pajtimi i gjithkujt në Kosovë”, ka thënë ai.

Duke komentuar reagimet e SHBA-së dhe të NATO-s se transformimi i FSK-së në Ushtri duhet të bëhet me ndryshime kushtetuese dhe jo vetëm me ligj, Ahmeti ka thënë se ndryshimet në Kushtetutë duhet të bëhen pasi që qytetarët të binden se Ushtria nuk cenon sigurinë e askujt.

“Forma e angazhimit për të ndryshuar misionin mund të jetë komplikuar për shkak të ndryshimeve kushtetuese që po shihet si pengesë edhe pse nuk shoh se duhet të ketë. Kushtetutat ndryshohen në gjithë botën, nuk është as bibël as kuran. Nuk ka shtet pa Ushtri. Ajo nuk është ushtri vetëm e shqiptarëve, por e gjithë qytetarëve të Kosovës. Ne duhet të garantojmë që asnjë qytetar nuk do të rrezikohet pavarësisht nga nacionaliteti dhe çdo dallim që mund të ketë në shtetin e Kosovës. E dimë që pakica serbe gëzon më shumë të drejta se çdo pakicë tjetër në rajon e Evropë. Nuk po e dëgjojmë popullin tonë e po dëgjojmë çfarë thonë të tjerët”, ka thënë ai.

Isufi ka thënë se FSK ka dëshmuar disa herë se është e trajnuar sa duhet për t’u transformuar në Ushtri dhe e meriton të jetë Ushtri.

“Kemi thënë edhe më herët se Kosova ka plotësuar kushtet që të ketë Ushtrinë e saj duke llogaritur në kapacitetet që i ka krijuar FSK-ja dhe mund të themi që angazhimet e FSK-së kanë kaluar në rutinë duke pritur që të ndodhë transformimi në Forcën e Armatosur të Kosovës”, ka thënë ai.

Ministri i Isa Mustafës thotë se ka buxhet për themelimin e Ushtrisë, por….

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka thënë se buxheti i Kosovës nuk paraqet ndonjë pengesë që të bëhet transformimi i FSK’së në Ushtri.

Periskopi.com Lajme

Ministri i LDK’së ka thënë se buxheti është përgatitur në marrëveshje me partnerët që e mbështesin avancimin e FSK’së.

“Buxheti për FSK për 2017 dhe në vitet në vijim është përgatitur në konsultim të ngushtë dhe me dakordim me partnerët që na mbështesin në avancimin e FSK’së drejt Forcave të Armatosura të Kosovës. Buxheti për 2017 reflekton planin strategjik të FSK’së”, ka shkruar Ministri Hoti në rrjetin social Facebook.

“Buxheti nuk paraqet pengesë për transformimin e FSK’së në forca të armatosura, por, ky transformim do të bëhet me mbështetje të miqve tanë, përfshirë edhe mbështetjen financiare për avancimin e kësaj force drejt standardeve të NATO’s”, tha ai.