Duka: Nuk na pengon largimi i De Biasit

Sipas kreut të FSHF-së, institucioni i tij do të ishte shumë fleksibil për çdo vendim që do të merrte ai, edhe nëse ikën.

Periskopi.com Sporti

Ngacmimi mediatik në lidhje me pozicionin e trajnerit Gianni De Biasi vjen pas ikjes së papritur të Paolo Tramezzanit në një kohë që vetë trajneri kërkon të vazhdojë punën.

“Ne nuk pengojmë askënd për më mirë” do të deklaronte Presidenti i FSHF-së Duka në një prononcim dhënë Supersportit.

 

Kujtojmë se Paolo ka marr drejtimin e skuadrës zvicerane Luganos.

Lajm i madh: Superkupa e Europës mund të luhet në Tiranë

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, është shprehur se në vitin 2019, në Tiranë mund të luhet Superkupa e Evropës.

Periskopi.com Sporti

Armando Duka i ka dërguar një dergesë shtëpis së futbollit europian, që në Shqipëri për herë të parë të zhvillohet një ndeshje e kësaj rëndësie.

Këtë kryetari i FSHFS e ka pranuar në një intervistë në SuperSport, se Tirana mund të jetë mikpritëse e Superkupës së vitit 2019.

“Kemi aplikuar pranë UEFA-s për të bërë të mundur luajtjen e Superkupës në 2019-ën. Është një proçedurë e gjatë e cila bëhet pas plotësimit të disa tenderëve dhe dokumentacioneve përkatëse. Jemi në pritje të një përgjigje, por ne duhet të bëjmë tonën, të punojmë me infrastrukturën e futbollit shqiptar”.

Kjo sfidë me shumë mundësi do të jetë ndeshja inauguruese e stadiumit të ri që po ndërtohet në kryeqytet, “Arena Kombëtare”.

Punimet për ndërtimin e ‘Arena Kombëtare’ janë ende duke vazhduar. /Periskopi/

Shqipëria dhe Kosova mbesin jasht ligës rajonale Ballkanike

Federata e Futbollit të Kroacisë (HNS) dhe shtatë federata tjera të futbollit kanë në plan të nisin një ligë rajonale për të rinjtë, e cila më pas do të pasohet edhe prej ekipeve të sendorëve.

Periskopi.com Sporti

Kjo është duke u bërë me qëllim që të shpëtohen klubet e rajonit.

“Një nismë e përbashkët, sot në Zagreb është mbajtur një takim i ekspertëve të shtatë federatave të të futbollit të Evropës Juglindore, ku kanë biseduar për formimin e një lige të përbashkët të futbollit për kategoritë e të rejave të të dyja gjinive”, njoftoi nga HNS.

“Federata Kroate e Futbollit ka pritur përfaqësues të federatave të futbollit të Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi, Hungarisë, Maqedonisë, Sllovenisë dhe Serbisë. Në një takim konstruktiv është diskutuar nisja e një ligë të përbashkët”, shkruan më tutje në njoftimin e HNS.

“Të gjithë pjesëmarrësit ranë dakord që të formojnë një ligë, ku sëbashku në këto shtatë vendet jetojnë rreth 30 milionë njerëz. Projekti i është prezantuar ditë më parë edhe Komisionit Profesional të UEFA-s, ku prej këtyre të fundit morën një notë pozitive”, përfundon njoftimi i HNS.

Jasht kësaj gare kanë mbetur Shqipëria dhe Kosova

Deputeti shqiptar: Turp për FSHF, na tregoni si dhe për kë u shënua goli i tretë i Izraelit (Foto)

Deputeti i PS-së, Erjon Braçe, me një postim të gjatë në rrjetet sociale, ka sulmuar përsëri FSHF-në, e cila sipas tij ia ka arritur qëllimit që të heqë vëmendjen nga rezultati sportiv i ndeshjes me Izraelin.

Periskopi.com Sporti

Sipas tij, duke ia faturuar fajet policisë, FSHF shmang shpjegimet për lojën e dobët dhe deri diku të pakuptimtë të kombëtares në këtë ndeshje.

Ai po ashtu thotë se FSHF’së po i ndihmojnë edhe mediat dhe gazetarët e saj, të cilat nuk merren me problemin real.

Brace po ashtu vë në dyshim edhe ndeshjen në tersi, sidomos golin e tretë, pasi shpjegon se nuk është normale që me dy futbollistë më pak, duke humbur 2:0, trajneri nxjerrë nga loja një mbrojtës dhe një mesfushor, për të inkuadruar dy sulmues, përcjell Express.

Më poshtë mund të lexoni shkrimin e plotë të Braces:

“AS ARBITRI! AS POLICIA!

FSHF ja doli ta largoje vemendjen nga rezultati sportiv i ndeshjes mes Shqiperise e Izraelit.

Prej saj, mediave banale qe shohin pas cdo ngjarjeje 007-tat e sherbimeve te huaja, mediave te vete FSHF-per habi nuk merren fare me garen, rezultatin e saj, tani gjithkush mendon se Shqiperia e humbi ndeshjen prej policise dhe masave te saj.

Eeeeeeej, zgjohuni njerez!

Po tallen me ju! Eshte farse, si gjithnje xhanem.

Ne fillim ju treguan arbitrin, por kur doli qe ai kishte zbatuar rregulloren heshten pak.

Jo gjate, policia vertete qe kish qene ne sherbim me masa ekstreme, por pa asnje ndikim ne fushe, ne gare.

Keta po na thone se policia beri gola.

Jooo!

Per shkak te punes qe bej, padyshim per shkak te interesit, kam mesuar se policia ato dy dite, ka shmangur nje ngjarje qe mund te zhyste Shqiperine e shqiptaret mbare, per 10 vietet qe vijne, ne erresire. Po po, ne erresire!

Jo energjitike jo, ne erresire stere kombetare e nderkombetare.

Eshte e ndyre, plotesisht e papranueshme qe, FSHF dhe mediat e saj- gazetaret e FSHF personalisht, ne dijeni te rrethanave, po delegon fajin per nje rezultat sportiv tek policia.

Po fsheh ndeshjen dhe kjo eshte e turpshme.

Ne fakt per ndeshjen duhet folur, ndeshjen si gare sportive dhe rezultatin e saj po sportiv.

Nuk eshte turp te mundesh, asfare.

Por te gjithe ata qe drejtojne ekipin kombetar, nga Presidenti i Federates, trajneri, zevendestrajneri, ndihmesit, menaxheri duhet te spjegojne vetem nje gje nga ndeshja:

GOLIN E TRETE!

Jo thjesht si gol, por gjithcka deri tek goli i trete;

Me nente lojtare ne fushe, ne dizavantazh te 2 golave, nxjerrjen jashte te nje mbrojtesi nga rreshtimi me kater te tille-Hysajt qe vijonte te vraponte e mbronte pa fund dhe, futja ne fushe e nje sulmuesi; nxjerrjen jashte te nje mesfushori dhe, futjen ne fushe te nje tjeter sulmuesi, te tretin!!!

Te spjegojne, vendosjen e ekipit ne fushe me tre mbrojtes, dy mesfushore e tre sulmues!

Me nente lojtare dhe ne rrezik per te pesuar edhe me!

Ti pergjigjen pyetjes:

KUJT I DUHEJ GOLI I TRETE I NDESHJES, I YNI APO I KUNDERSHTARIT?

Me tre sulmues Shqiperia nuk luajti kunder nje ekipi ndjeshem me inferior, pak jave me pare.

Te humbesh, me nje apo dy gola eshte njesoj thone, por te shpartallohesh nga nje kundershtar direkt dhe nen objektiv, nuk eshte njesoj.

Ne fund, dy fjale per tifozet e Sqhiperise; Eshte sterthene se policia duhet te permiresohet dukshem per sjelljen ne stadium, sjelljen ndaj tifozit, burre apo edhe me shume grua.

Nje trupe e posacme por edhe komunikimi i vazhdueshem me ju, me ne, si tifoze, duhet te jete normalitet per cdo ndeshje.

Por ne nje gje duhet mirkuptim;

Rendi e siguria publike jashte stadiumit se pari, eshte pergjegjesi e pune ekskluzive e policise!!

Ska lidhje me garen, por me sigurine e gjithkujt, tuajen, tonen, te futbollisteve gjithashtu. Sigurine Kombetare mbi te gjitha.

Ky ishte rasti!

Nuk ishte i pashembullt!

Ne France, me pushke ne dore ishte ushtria! Kudo”.

2_1479330948-32101

FSHF kërkon maturi nga tifozët shqiptarë ndaj Izraelit

Federata Shqiptare e Futbollit ka kërkuar sjelle korrekte nga tifozët shqiptarë ndaj Izraelit.

Periskopi.com Sporti

Federata Shqiptare e Futbollit u trembet sjelljes së tifozëve në ndeshjen ndaj Izraelit, ku iu ka kërkuar që mos të shpalosin të tilla pasi do të ketë dënime nga UEFA dhe FIFA nëse kjo gjë ndodh.

 

“Nëse do të ketë tifozë të tillë që do të mundohen të shpalosin banderola të tilla politike në stadium, pa diskutim që do të jetë një gjë shumë e dëmshme për Kombëtaren shqiptare, pasi UEFA dhe FIFA i dënojnë këto gjeste. Por bëj thirrje dhe një apel që askush të mos guxojë të bëjë gjeste të tilla, pasi do të ketë monitorim të rreptë dhe nëse ata guxojnë, do të kenë masa të ashpra penale. E them me bindje që njerëz të tillë do të arrestohen në moment. Nëse do të kenë raste të tilla, do të ketë masa shumë të forta, jo sportive, por masa penale”, deklaroi Shulku për “News24”.

“Duke marrë shkas nga këto fenomene, – vijoi ai, – kemi filluar kontaktet me grupet e tifozërive, ku u kemi kërkuar që të jenë të kujdesshëm në hedhjen e parullave dhe flakadanëve apo fishekzjarrëve. Mendoj se kemi arritur në një gjuhë të përbashkët, ku dhe ata na kanë mirëkuptuar. Ne nuk kemi një federatë e pasur, pasi këto para që paguajmë si dënim për gjeste antisportive mund të ishin të ardhura që mund të përdoreshin për të ndërtuar fusha apo zhvillimin e futbollit”.