greizman

Ribery: Greizman ende jo i klasit botëror

Ylli françez i Bayern Munchen, Franck Ribery ka folur rreth yllit në rritje të Atletiko Madrid, Antonie Greizman.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i “los colchoneros” ka fituar këpucen e artë në kampionatin e kaluar europian të mbajtur në Francë “Euro 2016”.

Anësori  Franck Ribery  ka thënë se Greizman duhet ende të punojë dhe të mbajë në vazhdimësi formën që  të futet në garë për lojtarin më të mirë në botë.

“Greizman ishte fantastik në sezonin e kaluar” tha Ribery për Bild.

“Por duhet të mbash të njëjtën formë për disa sezona rresht, që të jesh i klasit botëror. Unë mendoj se duhet të përformosh 10, 12 apo 15 nëse dëshiron të jesh i klasit botëror”.

Greizman në këtë sezon ka shënuar 6 gola në 8 paraqitje për Atletiko Madrid. / Periskopi.com

ribery

Sneijder’it dhe Ribery’s iu ‘vodhën’ nga një ‘Top i Artë’

Periskopi.com Sporti

Wesley Sneijder dhe Franck Ribery do të ishin fitues të nga një ‘Topi të Artë’, nëse do të merreshin parasysh vetëm votat e gazetarëve.

Formati i Topit të Artë ka ndryshuar që nga vitit 2010, pasi gazeta France Football dhe FIFA vendosën që ta ndajnë vetëm një shpërblim për lojtarin më të mirë në Evropë.

Nëse do të ishin llogaritur vetëm votat e gazetarëve, në vitin 2010, Topin e Artë do ta fitonte Wesley Sneijder, i cili me Interin fitoi të gjithë trofetë, shkruan e përditshmja spanjolle AS.

Ai mori 293 pikë nga gazetarët, duke lënë prapa Iniestan, Xavin dhe Messin. Por, ky i fundit fitoi Topin e Artë me vota të trajnerëve.

Njësoj ndodhi edhe më 2013. Franck Ribery ishte më i votuari me 524 pikë por fitues u shpall Ronaldo, falë votave nga trajnerët. /Periskopi.com