Skenat e pabesueshme të turmave të njerëzve

Periskopi.com Galeria

Mendoni se jetoni në një mjedis të mbipopulluar, ku duhet të prisni në radhë të gjata, apo ku tollovia që krijohet në transport publik dhe komunikacion është e padurueshme? Prisni pak, ka dhe më keq.

Përpara se ti akuzoni autoritetet e vendit, apo dhe bashkëqytetarët tuaj, për mungesë kulture në rrugë, plazh, apo dhe në hapësirat publike në përgjithësi, shikojeni fotogalerinë që ua sjellim në vijim – për të parë se me çfarë problemesh ballafaqohen njerëzit në botë.

Fotografët e agjencisë Reuters kanë regjistruar skenat e pabesueshme të turmave të njerëzve që krijohen në pjesë të ndryshme të botës – ku vështirë është të shpëtosh pa pasoja.

Ju kujtohen këto foto, të gjitha janë gënjeshtra (Foto/Video)

Periskopi.com Lajme

Mbase ju kujtohen fotot e këtyre turistëve që kur i shikonim këto foto të gjithë ndiheshim në siklet, për nga mënyra se si i kishin bërë.

Tek sa bënin foto pranë këtij shkëmbi që dukej se ishte në një lartësi të frikshme dhe dukej se poshtë tij nuk kishte asgjë, është mësuar se të gjitha këto foto ishin gënjeshtra, sepse menjëhere poshtë tij gjendet një tjetër shkëmb, që bënte që këta turist të bënin foto dhe të mashtronin publikun, kinse po qëndrojnë pezull në këtë shkëmb

Por këta turistë nuk janë aq trima sa ata duken, dhe ja pse.

Fotografi mbresëlënëse, të njëjtit njerëz në të njëjtin vend pas 40 vitesh (Foto)

Rrjetet sociale janë pushtuar nga disa fotografi që kanë mesazh të fuqishëm.

Periskopi.com Lajme

Një fotograf ka zgjedhur që fotografitë që bëri dikur, me gjithë personazhet në to, ti bëjë përsëri.

Pas 40 vitesh ai ka bërë fotografitë e njëjta, e krahasimi është mahnitës, raporton Periskopi

Në vitet e ’70-ta dhe ’80-ta në Peterborough në Britani, një ndihmës fotograf zbavitej me disa imazhe. Ai është Chris Porsz, që gjithmonë njihej si jo gjykues në foto dhe kapte imazhe të të gjitha kategorive të njerëzve.

Shtatë vitet e fundit ai ia ka kushtuar fotografive që dikur i bëri e edhe personave në to dhe tashmë i ka realizuar dhe ka bërë një libër me to.

Rezultatet janë mahnitëse dhe goxha pikëlluese për të gjithë./ Periskopi

 

Noizyn nuk e keni parë kurrë në këtë gjendje (Foto)

Që nga koha kur u bë pjesë e skenës muzikore e deri më sot, reperi e famshëm shqiptar, Noizy, ka qenë gjithmonë me stil të njëjtë të flokëve.

Periskopi.com Showbiz

Por tani ai ka vendosur të ndryshojë. Reperi ka hedhur një fotografi në Instagram, ku shihet se flokët ka filluar t’i rriten dhe dukej shumë interesant me stilin e ri.

Përveç flokëve, ai ka ndryshuar edhe formën e mjekrës.

auto_noizy_me_model_te_ri_flokesh1485985171

Fotografi të rralla të Adem Jasharit

Të gjithë e njohin si trim dhe luftëtar por pak dihet për jetën e tij private.

Periskopi.com Lajme

Në këto fotografi ai shihet kur ishte në shkollë të mesme, një tjetër me bashkëshorten e shumë prej tyre me shoqërinë e tij, raporton Periskopi

Fotografitë ua sjellim në 19 vjetorin e sulmit në familjen Jashari

22 janari 2017, shënon 19-vjetorin e sulmit të dytë të Serbisë mbi familjen Jashari në Prekaz.

Në atë ditë të vitit 1998, në orët e hershme të mëngjesit, nga Fabrika e Municionit të Gjuetisë, rreth 500 metra larg shtëpive të lagjes Jashari, kishin lëvizur forca të policisë serbe, të cilat ishin drejtuar drejt Kullës së Jasharëve, për ta sulmuar atë me armë të llojeve të ndryshme.

Meqë atë natë Adem Jashari nuk ndodhej në shtëpi, rezistencë sulmit të policisë serbe i kishin bërë Shabani e Hamza, me nipa e mbesa.

Sulmi i tretë i Serbisë në familjen Jashari kishte ndodhur më 5 mars të vitit 1998. Pas një lufte që kishte zgjatur tri ditë, kishin rënë heroikisht 20 anëtarë të familjes Jashari, përfshirë edhe komandantin legjendar të UÇK, Adem Jasharin.

Këtij sulmi i kishte shpëtuar Iliriana, e cila ndodhej në Akrashticë të Vushtrrisë. Ajo ishte e fejuar e më pastaj është martuar në Açarevë të Skënderajt, me Asllan Selimin, bashkëluftëtar i Adem Jasharit, e vëlla i Rexhep Selimit.

176530 176529 176526 adem-jashari-1222-bbc adem_jashari_1zvoglu  auto_ademin1425584039 timthumb4 00-1ademi3 u2_presidenti-rugova-dhe-adem-jashari ademi-2 d78d2c22c2674b06d4a1878001ee746a 12804746_1309176882442211_7529319486209491140_n ademi-nxenes ademisamia auto_veseli_1462823455-33165491462823691

Foto e rrallë e Presidentit Rugova në SHBA

Viti 1990, koha kur Ibrahim Rugova bashkë me: Shaqir Shaqiri, Jusuf Buxhovi, Antok K. Berisha, Halil Matoshi etj, marrin rrugën për të shkuar drejt Capitol Hill Uashington D.C për të kërkuar Republikën nën mbrojtjen e agjentëve të FBI-së.

Periskopi.com Lajme

Rugova në SHBA ka patur miq të shumtë dhe gjithmonë ka marrë mbështetje nga Uashingtoni zyrtar.

Sot, 21 janar, është 11 vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës.

Ibrahim Rugova

Dy fotografi të realizuara pak sekonda nga njëra-tjetra që po tmerrojnë botën

Këto dy foto, të realizuara pak sekonda larg nga njëra – tjetra, kanë tmerruar përdoruesit në internet.

Periskopi.com Lajme

Teksa në njërën foto gjithçka duket normale, në tjetrën shfaqet një krijesë e çuditshme, që lëviz në park.

Dy imazhet u postuan në Reddit nga një përdorues, i cili tha se imazhet ishin shkrepur nga një pjesëtar i moshuar i familjes, duke përjashtuar kështu çdo mundësi, sipas tij, që janë të modifikuara me Photoshop.

Sipas “The Sun”, ai i postoi fotot në përpjekje për t’i dhënë një shpjegim.

Shumë prej përdoruesve u shprehen të tmerruar, ndërsa të tjerë u përpoqën t’i jepnin një shpjegim logjik, por pa mundur të zgjidhnin misterin. /tvklan.al/

foto2-11484511964 foto1-11484511961

Fotografi e rrallë e Rugovës me djalin e tij në prag të Vitit të Ri 1990 (Foto)

Artisti i fotografisë, Hazir Reka, në profilin e tij në Facebook ka publikuar një foto të veçantë.

Periskopi.com Lajme

Në këtë fotografi është presidenti i ndjerë, Ibrahim Rugova, i biri i tij Uka dhe gruaja e tij Fana.

Fotografia është bërë më në banesën e Rugovës, në lagjen Lakrishte të Prishtinës, në ora 22:30, më 31 dhjetor 1989.

Në atë kohë Reka ishte fotoreporter i Javores “Zëri i Rinisë”.

Fotografia po çmend botën, 6 vajza vetëm 5 palë këmbë! (Foto)

Në pamje të parë duket e zakonshme, një fotografi e disa shoqeve. Por, kur dikush e shikoi me vëmendje diçka mungonte.

Periskopi.com Lajme

Në rrjetet sociale, dhe në mediat anekënd botës po qarkullon kjo fotografi e disa shoqeve, po që askush nuk mundet që në fillim të shpjegoj se ku janë edhe një palë këmbë.

Iluzioni optik tregon gjashtë shoqe të ulura krahë për krahë njëra tjetrës, por jo edhe këmbët e secilës.

Fotografia ka marrë mijëra komente dhe shpërndarje, por për ata që e shikojnë mirë, vërehet se ku është ‘problemi’./ Periskopi

3ba3995400000578-4066084-have_you_spotted_it_yet_if_you_look_closely_you_will_see_there_a-m-20_1482743551401 3ba381ce00000578-4066084-image-m-13_1482742303777

Fotografitë e çuditshme për festat e fundvitit

Periskopi.com Video

Unikkatil ndan me publikun një moment të rrallë (Foto)

Deri vonë në internet ishin gjithsejt dy – tre foto të tij ku madje as aty nuk është se vërehej qartë.

Periskopi.com Showbiz

Por me kalimin e viteve dhe ‘shpërthimin’ e rrjeteve sociale, gjërat ndryshuan për figurën mistike të reperit shqiptar Unikkatil ndonëse sërish duke mbajtur një limit mes familjes dhe publikes.

E një përjashtim është bërë sot kur Viktori ka ndarë me fansat një imazh me djalin e tij Ronin i cili duket se është rritur shumë krahasuar me fotografitë paraprake që qarkullojnë.

‘Kurgjo nuk vlenë më shumë se familja’ – ka deklaruar Paloka i cili tashmë është i qasshëm edhe në Snapchat nën llogarinë Vik Paloka. /Prive

Unikkatil

Spektakël i reve në qiellin e Prishtinës pas shiut që ra gjatë ditës

Prishtina Weather Galeria

15000009_1150853768295708_8769669240957564812_o 15039721_1150854068295678_8365333672645206318_o 15025308_1150854131629005_3176285950309805534_o 15039556_1150854258295659_1201805584401164670_o 15025509_1150854238295661_7869425155319222567_o 14990958_1150854218295663_8104082244518767891_o 15000214_1150854184962333_7945964695424192747_o 15025210_1150854144962337_8369306186618982999_o 15068521_1150854114962340_7561097242259030407_o 14976876_1150854041629014_1777630471331501696_o 15068503_1150854001629018_8511161037580249198_o 14980571_1150853984962353_2038197151259168568_n 15000856_1150853954962356_5095947589538848548_o 15025243_1150853944962357_3630488625433418987_o 15002354_1150853904962361_4391227535626967092_o 15039623_1150853858295699_6205327826215769330_o 15002286_1150853834962368_7326321052293520660_o 15039495_1150853764962375_3161436975862341678_o 14976475_1150854091629009_8109687654559794119_o

Nusja pëson keq teksa bënte fotografi

Periskopi.com Video