Surroi ia kujton Thaçit premtimin: A është koha për dorëheqjen

Publicistja Flaka Surroi ka reaguar pas tërheqjes së Hashim Thaçit nga iniciativa për ndërrimin e misionit të FSK-së përmes ndryshimit të ligjit.

Periskopi.com Lajme

I pari i vendit, tash po kërkon që FSK-ja të shndërrohet në ushtri përmes ndryshimeve kushtetuese.

Surroi përmes një statusi në Facebook ia ka kujtuar Hashim Thaçit premtimin që e kishte dhënë që nëse nuk kalon ligji për FSk-në, atëherë ai do të jap dorëheqje.

“Kush nuk e kaloi ligjin tash? A është koha për dorëheqjen e premtuar?”, tha ajo.

Në anën tjetër, SHBA-të dhe NATO kanë kundërshtuar fuqishëm krijimin e ushtrisë përmes ndryshimeve ligjore.

Flaka Surroi tregon përse e plagosën Azem Vllasin

Drejtoresha e Grupit Koha, Flaka Surroi tregon se përse është sulmuar avokati Azem Vllasi.

Periskopi.com Lajme

Ajo thotë se arsye për këtë mund të ketë qenë libri që para pak kohësh e botoi kompania e saj.

Ajo e dënon këtë sulm, raporton periskopi

“Sot vonë kuptova për tentativën për t’ia shuar jetën Azem Vllasit. Nëse arsyeja qenka libri që doli para pak kohësh nga Botimet KOHA, atëherë kjo dëshmon edhe njëherë se sa e lirë është jeta në Kosovë.  Nëse dikujt nuk i pëlqen se ç’thuhet në libër, le ta kundërargumentojë me fjalë, e jo me plumba!”, thotë Surroi.

Surroi kërkon dorëheqjen e Skender Hysenit dhe Dhurata Hoxhës

Drejtoresha e grupit Koha, Flaka Surroi thotë se suspendimet që janë bërë sot në burgun e Prizrenit në lidhje me vdekjen e Astrit Deharit, nuk mjaftojnë.

Periskopi.com Lajme

I quan suspendim me rezëervë dhe këkron dorëheqjen e minsitrit të brendshëm, Skender Hyseni dhe minsitrises së Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

“Ata janë përgjegjës sipas hierarkisë “komanduese” për vdekjen e një të riu në burg, pavarësisht rrethanave, raporteve dhe konstatimeve të kontestuara”, ka shkruar Surroi.

Zyrtare: Suspendohet drejtori i burgut, procedura disiplinore për tre të tjerë në lidhje me vdekjen e Deharit

Flaka Surroi pranon bashkimin vetëm si Federatë, tregon nëse dëshiron të jetë presidente

Udhëheqja e Grupit Koha, Flaka Surroi është për bashkimin e trojeve shqiptare, por, për një shtet federal.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin Oxygen ajo ka thënë se nuk do të pranonte një Shqipëri të madhe me Hashim Thaçin kryetar apo me Edi Ramën kryetar, të tillë thotë se vështirë do e imagjinonte.

“Federatë po, secili ruan njësitë e veta. Jemi të ngjashëm por të ndryshëm, e ato do duhej të ruheshin. Nëse ndonjëherë do bëhej, jam për ‘Republika federale e Shqipërisë'”, tha ajo.

E pyetur nëse e sheh veten ndonjëherë si presidente e Kosovës, kundërshtoi shpejt.

Tha se një e tillë duhet të ketë afinitet dhe dije, kështu duke thënë që vet nuk i posedon./ Periskopi