Kandidati i Vetëvendosjes mori vota 800% më shumë në Skenderaj

Periskopi.com Lajme

Kandidati për deputet nga radhët e Vetëvendosjes, FIsnik Ismaili thotë se ka pas rritje 800%.

Kjo madje ka ndodhur në Skenderaj.

Ismaili thotë se nuk duhet menduar që Drenica nuk din me votu.

“Kam pasë rritje masive prej 800% në Skenderaj. Prej 5, në 57 vota. Ani qysh thojshin dje, “S’po din Drenica me votue.” Po din, valla, edhe boll mirë.

Të due, Drenicë! ❤️”, ka shkruar ai.

Fisnik Ismaili flet se kush mund ta ketë sulmuar Arbana Xharrën

Periskopi.com Lajme

Pas lajmit për rrahjen e anëtares së re të PDK-së, Arbana Xharra, ka reaguar Fisnik Ismaili i Lëvizjes Vetëvendosje duke shprehur keqardhjen e tij, por edhe duke treguar se kush mund ta ketë kryer këtë akt të ulët brutal.

AI shpreson se sulmuesit do të zbulohen dhe të dalin para drejtësisë, por thotë se kjo shoqëri me këtë sistem, po krijon bisha.

Ismaili ndër të tjera shpreson se ky incident nuk ka me u (keq) përdorë për përfitime politike e duke ia përmendur PDK-në, thotë se nuk duhet përjashtuar mundësia që pikërisht ata vetë kanë mundur ta bëjnë këtë sulm.

Postimi i plotë i Ismailit:

“Dhuna nuk arsyetohet me kurrgja, posaçërisht dhuna ndaj një gruaje, sado keqkuptime a inate që mundesh me pasë me të në shpi, punë, apo thjesht, në rrugë. Hiç kurrë.

Arbanë, njajtë si për ty, qashtu edhe për plot gra që janë abuzue e vra prej burrave të tyne, edhe për plot aktivista që janë rrehë e vra për shkak të bindjeve të tyne politike, edhe për plot studenta e nxanësa që po rrahen e vriten nëpër oborre të shkollave, unë s’kam me u ndalë tuj lypë drejtësi.

Qekjo shoqni, me qet sistem, po krijon bisha. Në mungesë të drejtësisë, këto bisha po e marrin lirinë me rrehë, dhunue e vra, pa frikë se kanë me u zanë. More, qoftë nga problemet familjare, politike apo fetare, ai që është i dhunshëm duhet me shkue n’burg. Pikë.

Sinqerisht po shpresoj se ata që të sulmuen kanë me u gjetë edhe dënue sa më shpejt. Por edhe sinqerisht po shpresoj që kurrkush nuk ta (keq)përdorë këtë incident për përfitime politike, duke e dijtë se kujt iu ke bashkëngjitë. E as mos e përjashto mundësinë që pikërisht ata vetë kanë mujtë me ta ba këtë, tuj i njoftë çka janë në gjendje me ba, e qe ti henez ke me e kuptue.

Të dëshiroj shërim të shpejtë, e të uroj angazhim të pashoq në luftën kundër dhunës, posaçërisht asaj ndaj grues. Qaty ku munden edhe rrugët me na u kryqye nganjëherë.

Fisnik Ismaili i dërgon ‘selame’ Arbana Xharrës

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili u është kundërpërgjigjur Arbana Xharrës dhe Berat Buzhalës.

Përderisa Xharra e quajti pa kredibilitet, Buzhala e quajti të korruptuar.

E Ismaili u thotë të dyve se nuk do të ndalet, ka edhe fjalë banale për ta.

Shkrimi i tij i plotë:

Më tha dikush që Arbana paska folë keq për mue në Klan qetash, e Borati pak ma herët në statusa të tij. Ky po që është lajmi ma i mirë për mue sot.

Përderisa Borati e Arbana hajnë mut për mue, oh, e di, e di që po baj diçka mirë, edhe po ju premtoj që s’kam me u ndalë!

Të due, populli im, fortttttt! <3 <3 <3

Berat Buzhala thotë se u kërcënua me jetë, Fisnik Ismaili e quan “kurvë që kërkon vëmendje”

Periskopi.com Lajme

Drejtori i Gazetës Express, Berat Buzhala, ka marrë kërcënime me vrasje nga një person i quajtur Fitim Boshnjaku. Kështu raportoi kjo gazetë, e dikur filluan reagimet.

Ndër to edhe i deputetit Fisnik Ismaili. Ky i fundit e quan Buzhalën kurvë dhe i thotë se po kërkon vëmendje.

Buzhala përmes shkrimin në portalin e tij thotë se ka marr mesazhe kërcënuese, që të mos e përmend më Shpend Ahmetin, në të kundërtën do ta vrasin.

Buzhala ka bërë me dije se ka njoftuar policinë për këto kërcënime.

E deputeti Fisnik Ismaili thotë se ky është manipulim i kësaj gazete.

Shkrimi i Ismailit:

Hajde e ekspozojmë Express-in se qysh i manipulon lexuesit, por staffin i ka qaq debilla, as nuk dijnë me e mshefë:

Sot paskan qitë artikull qysh gjoja një adhurues i Shpendit e paska kërrcënue Boratin. Qesi kërrcënimesh prej njerëzve pa foto profili, që e “adhurojnë” Kadrinë, Hashën e Isën, marr çdo javë. I kam pas lajmërue disa në polici në fillim, por askush s’është lodhë me u marrë me ta ndojherë, edhepse kërcënimet ndaj personave zyrtarë duhen me u marrë shumë seriozisht.

Por, ma e randësishmja e këtij kërrcënimi që ia paskan ba këtij zdrali, që as gazetar nuk është, po është qekjo data se kur i paska shkrue ky i rrezikshmi. Me 30 mars. Para gati një mueji!!! Edhe Borati tek sot, sot, heeeeeeeeej, u kujtu me e publikue. Kjo tregon sa seriozisht e ka marrë kërrcënimin.

Ky, përveç se po do me i manipulue lexuesit, edhe po na dëshmon prapë se kurrkush hiç s’po ia futë. Qe 3 javë, kur ky vazhdimisht po e sulmon Shpendin, një fjalë të vetme s’ia paska thanë kush.

Qetu në Amerikë, Borat, njerëzve si ti iu thojnë attention ëhores – kurva që lypin vëmendje. Qe, kurvë, ta jepa do vëmendje. More debill, mos u tut, se nji mut si ti njeri as me shtagë 2 metra të gjatë nuk e prekë.

Ti dhihesh me ba me ardhë VV në pushtet, sepse krejt paditë ndaj teje, që Kadria qetash nuk po i len me u procesue, nuk kanë çare një ditë pa shkue në gjyq, e ti me i hangër krejt dënimet për krejt shpifjet që i ke ba për krejt njerëzit deri sot. Ku është lezeti me t’vra ty, hej? Dita që ke me shkue n’burg ka me u shpallë festë kombëtare. Atë me qef po e pres. As zhag nuk ka me guxu kush me të ngrehë. Fjalën po ta jap. Me shofer ke me shkue në burg – n’kerr të policisë.

Hajde krejt, po e nisim një lëvizje: me e raportue faqen e Gazetës Express, në mënyrë masive, për shpifje e lajme të rreme.

Ndërkohë në orët e vona ka reaguar edhe AGK.

Thonë se janë njoftuar nga anëtari Berat Buzhala se ai ka pranuar kërcënime të vazhdueshme përmes rrjetit social Facebook. Z.Buzhala ka njoftuar AGK-në se tashme e ka raportuar rastin në polici.

Çdo lloj i kërcënimit të gazetarëve, duke përfshirë edhe ato që kryehen përmes rrjeteve sociale, paraqesin shqetësim për organizatën tonë. Duke ju referuar rastit konkret, ne presim efikasitet në hetim nga Policia e Kosovës dhe organet e tjera të drejtësisë. Njëkohësisht konsiderojmë se me shpeshtimin e rasteve të kërcënimit të gazetarëve përmes rrjeteve sociale ka ardhur koha që Policia e Kosovës të krijoj një qasje të re në mënyrën e trajtimit të tyre.

Poashtu ne inkurajojmë të gjithë kolegët gazetarë që, çdo herë kur pranojnë kërcënime të tilla t’i raportojnë në polici. Kohë më parë AGK-ja ka marr zotimin e drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovë se këto kërcënime do të trajtohen me seriozitet./ Periskopi

Ndërron jetë babai i Fisnik Ismailit, xhaxhai i këngëtares Adelina

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisniki Ismaili njofton se i ka vdekur babai.

Periskopi.com Lajme

Muharrem Ismaili ndërroi jetë në moshën 73 vjeçare.

Varrimi bëhet në fshatin Sazli të Ferizajt, në orën 14:00, të shtunën, 19 nëntor 2016.

Kortezhi funeral niset në orën 12:30 nga Prishtina, te restorant Druri, afër Fakultetit Teknik.

E pamja (e përbashkët) bëhet te banesa e Fisnikut, mbi restorant Trattoria, afër Fakultetit Teknik, të dielën, hanën edhe marten.

“Bab, me gjithë ato sfida, na mësove qysh me jetue dinjitetshëm, e shkove faqebardhë. S’kam me ta harrue fjalën e fundit, e buzëqeshjen, me sa dashni e the. Jack ke qenë, si jack ece”, ka shkruar Fisniku.

Ndryshe, ai ëhstë edhe xhaxhai i këngëtares së njohur Adelina Ismaili./ Periksopi