0-25-2

Fillojnë punimet e unazës së jashtme në Ferizaj

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku, inauguruan fillimin e punimeve në ndërtimin e unazës së jashtme në Ferizaj (Prelez i Jerlive –Kosinë- Llojza –Dremjak- Nerodime –Manastirc-Zaskok- Greme -Topojan).

Me këtë rast, kryeministri Mustafa theksoi rëndësinë e madhe që ka ky projekt për qytetin e Ferizajt dhe rëndësinë e shtendosjes së madhe të qyteteve të mëdha nga komunikacioni i ngarkuar.

“Qyteti i Ferizajt është zhvilluar shumë dhe është një ndërmarrje shumë e madhe që të krijohet kjo unazë në mënyrë që të parandalohet kjo bllokadë në qytet dhe që të mundësohet një qarkullim më i lirshëm”, tha kryeministri Mustafa.

Kryetari i Ferizajt Muharrem Sfarqa falënderoi Qeverinë për këtë investim shumë të domosdoshëm për komunën e Ferizajt.

Ndër të tjera, kryetari Sfarqa tha se kjo arterie shumë e rëndësishme do të lidh këto lokacione dhe do të mundësojë qarkullimin më të mirë të njerëzve dhe mallrave, duke shmangur qarkullimin brenda qytetit të Ferizajt.

Ky projekt, i cili do të financohet në tërësi nga Ministria e Infrastrukturës ka vlerë prej 2 milionë e 865 mijë e 167 eurosh, në gjatësi prej 30 kilometrash, gjerësi prej 6 metrash dhe trotuar me gjerësi prej 1.5 metrash.

ferizaj-vs-feronikel

Ferizaji mposhtë Feronikelin

Kampioni aktual Feronikeli u mposhtë nga Ferizaji në kuadër të javës së pesëmbëdhjetë të Vala Supërligës së Kosovës në futboll.

Periskopi.com Sporti

Ferizaji e mposhti Feronikelin me rezultat 2:0 dhe të dy golat u shënuan në pjesën e parë të ndeshjes.

Në minutën e 27′ Elbasan Thaqi kali në epërsi Ferizajin dhe vetëm pas 10 minutave, Ferizaji dyfishoi epërsinë, përcjell Sportali.Net

Për këtë u përkujdes Muhabi Bushi, i cili në minutën e 37′ shënoi golin e tij të parë në këtë ndeshje dhe të dytin për Ferizajin.

Me këtë fitore Ferizaji mbetet në vendin e nëntë me 13 pikë të grumbulluara, kurse Feronikeli zbret nga pozita e tretë, për t’u pozicionuar në pozitën e katërt me 29 pikë.

 

Sërish aksident me trenit dhe një veture në Ferizaj

Treni sërish ka goditur në Ferizaj. Kësaj radhe në vendkalimin përballë stacionit të policisë në Ferizaj.

Periskopi.com Lajme

Dëshmitarët kanë bërë të ditur se nuk ka të lënduar, por dëmet materiale janë të konsiderueshme, shkruan ferizajpress.com

Ka ditë që në dy vendkalimet e hekurudhës në Ferizaj janë thyer barrierat dhe askush nuk ka marrë masa për rregullimin e tyre.

15151095_10154739538824595_1514085984_n 15135497_10154739538844595_1916503812_n

Fillojnë punimet në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Sot ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa morën pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në tri rrugë, me të cilat vazhdon realizimi i planit të aktiviteteve të përbashkëta të Ministrisë së infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt për këtë vit.

Periskopi.com Lajme

Projekti i parë, fillimi i realizimit të të cilit u përurua sot dhe që do të ndërtohet në bashkëfinancim të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt është rruga Mirashë-Cërnillë, që ka gjatësi prej 9 kilometrash. Vlera kontraktuese e kësaj rruge, e cila përfshinë edhe trotuarin, kanalizimin atmosferik, sinjalizimin dhe ndriçimin, kap shumën prej 1,207,344.45 eurosh.

Projekti i dytë, realizimi i të cilit u inaugurua sot, është zgjerimi i rrugës Komogllavë-Tërstenik, që shtrihet në dy komuna – Ferizaj dhe Viti dhe që ka gjatësi prej 13 kilometrash, vlera e të cilit është 1,089,590.61 euro. Duhet cekur se pjesa e kësaj rruge, që shtrihet në komunën e Ferizajt, ka gjatësi prej 6.5 kilometrash, sa është e gjatë edhe gjatësia e pjesës që i takon Komunës së Vitisë.

Në kuadër të aktiviteteve të sotme, ministri Zharku dhe kryetari i Komunës, Sfarqa, përuruan edhe fillimin e ndërtimit të rrugës Greme-Burrnik-Gaçkë. Kjo rrugë do të këtë gjatësi prej 9,8 kilometrash, ndërsa vlera e tërësishme e realizimit të këtij projekti është 1,426,283.50 euro.

Në fjalën e tij përurese, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, tha se këto janë projekte tejet të rëndësishme për zhvillimin e kësaj zone.

“Janë edhe katër projekte të tjera, që kanë filluar të realizohen në bashkëfinancim me Ministrinë e Infrastrukturës. Realizimi i këtyre projekteve në këtë zone, ku ekzistojnë parakushte për zhvillimin e turizmit,  do të lehtësojnë qarkullimin e njerëzve dhe do të ndikojnë në zhvillimin ekonomik të kësaj ane”, tha në fjalën e tij ministri Lutfi Zharku, i cili shtoi se për vitin e ardhshëm janë parapara edhe projekte të tjera.

Kryetari i Komunës, Muharrem Sfarqa, foli për projektet që u përuruan sot dhe për rëndësinë e tyre. Ai njëkohësisht falënderoi Ministrinë e Infrastrukturës për mbështetjen e dhënë për ndërtimin e këtyre rrugëve.

 

Vërshohet magjistralja Prishtinë – Ferizaj (Foto)

Shkaku i të reshurave të mëdha është vërshuar një pjesë e magjistrales Prishtinë – Ferizaj.

Periskopi.com Uncategorized

 

Nga uji është vërshuar rruga që çon në Prishtinë. Në këtë rrugë edhe vitin e kaluar ka pasur probleme shkaku i të reshurave të shiut.

14997248_1090059944446757_1916365819_n 14971774_1090059714446780_1807477626_n

Ilustrim

E veçantë: 120 fabrika të prodhimit të drurit në Greme të Ferizajt (Video)

Tabelën qe tregon hyrjen në Greme, e kanë të zakonshme.

Periskopi.com Lajme

 

Por nga brendësia, e tij ky fshat i komunës së Ferizajt, nuk është i ngjashëm me vendbanimet e tjerë të vendit, njofton Klan Kosova.

Kjo pasi që shumica e banorëve merren me zdrukthëtari e mobilieri. Kështu, janë rreth 120 fabrika të prodhimit të drurit.

Hapja e tyre filloj pas mbylljes se kombinatit të drurit “Tefik Çanga”, pasi shumë banor të kësaj rrethine punonin ne këtë kombinat.

mjeti i dyshimte ne Ferizaj

Arrestohen personat që organizuan alarmin për bombë në Ferizaj

Policia e Rajonit të Ferizaj bën të ditur se ka arrestuar dy vëllezër si të dyshuarit kryesorë, të cilët për të shkaktuar alarm për bombë kanë vendosur një pako në sheshin kryezor të Ferizajt. Në pako ishin shkruar fjalët “Mos prek bomë”; “lajme ISIS”.

Periskopi.com Lajme

“Sot rreth orës 07:30 minuta, policia në Ferizaj, ka marr një informatë për një pako të dyshimt, të vendosu në Sheshin Kryesor të Ferizajt, në afërsi të objektit të Kuvendit Komunal. Në këtë pako ishin shkruar, shprehje si: “ Mos prekë, bombë”, “rrezik për jetë”, “lajme ISIS”, etj. Njësitë përkatëse policore, kanë bërë sigurimin e vendit të ngjarjes, janë njoftuar njësitet përkatëse hetuese të Stacionit, të Sektorit Rajonal të Hetimeve si dhe Njësia Policore për Deminim, e cila ka bërë këqyrjen e pakos, e cila ishte e mbushur me mbeturina dhe ambalazhe të zbrazët të materialeve higjienike.” thuhet në  komunikatën e dërguar nga Policia.

Më tej bëhet e ditur se “Pas heqjes së pakos dhe zhbllokimit të vendit të ngjarjes, Njësitet hetimore të DRP-së në Ferizaj, pas një pune intensive në terren, bashkëpunimit me qytetarë dhe këqyrjes së incizimeve të kamerave të sigurisë, kanë arritur t’i identifikojnë dhe t’i arrestojnë dy persona të dyshuar, (vëllezër), të komunitetit ashkali, banues në Ferizaj.”

Të dyshuarit janë Jeton G. (25 vj.) dhe Jetmir G. (21 vjeç) të cilët në tërësi e kanë pranuar veprën e kryer.

Policia njofton se të dyshuarit janë nën masën e ndalimit policor dhe të intervistimit të mëtutjeshëm si dhe të procedurave të tjera hetimore lidhur me rastin.

Riciklimi i gomave

Banorët e një fshati në Ferizaj në rrezik nga fabrika e gomave

Banorët e fshatit Mirosalë të Komunës së Ferizajt, sërish kanë ngritur shqetësimet e tyre lidhur me operimin e një fabrike riciklimi të gomave.

Periskopi.com Lajme

Banorët kanë frikë se tymi dhe erërat që po lirohen nga kjo fabrikë mund të sjellin sëmundje të ndryshme dhe si pasojë, disa nga ta, kanë nisur ta braktisin fshatin, raporton KTV.

Ka pothuajse tre vjet që këta banorë ballafaqohen me këtë situatë. Zyrtarët komunalë të Ferizajt nëpërmjet telefonit kanë thënë se Komuna nuk ka kompetencë për mbylljen e këtij biznesi.

Kryeinspektori në Ministrinë e Mjedisit, Bedri Halimi ka konfirmuar se ky biznes posedon lejen porse sipas tij, të njëjtit i është tërhequr vërejtja se nuk mund të zhvillojë veprimtarinë pa pasur edhe lejen ndërtimore.

Labinot Tahiri gjen shpirtin binjak, ai del të jetë Behgjet Pacolli

Tahiri tashmë i është bashkuar AKR-së. Thotë se do bëhet kryetar i Ferizajt./ Periskopi

Periskopi.com Video

Labinot Tahiri i bashkohet AKR-së

Tahiri beson se do bëhet kryetar i Ferizajt. / Periskopi

Periskopi.com Video
abazi

Ferizaj emëron trajnerin e ri

Periskopi.com Sporti

Klubi futbollit Ferizaj e ka gjetur menjëherë trajnerin e ri.

Pas largimit të Agron Selmanit, klubi në fjalë ka emëruar në këtë post Arsim Abazin.

Lajmi është konfirmuar nga vetë faqja zyrtare e klubit në Facebook, ku klubi i uron suksese Abazit. /Periskopi.com