Shqiptari nga Tetova shokon çiftin e njohur serb: Ma ktheni djalin tim

Periskopi.com Lajme

Shqiptari nga Tetova që pretendon se ka një djalë me yllin e njohur të muzikës së estradës serbe Vesna Rivas (ish-Miss Jugoslalvia) dhe nga ajo këmbëngul për analiza të ADN-së, ose edhe për të marrë djalin e tij, raportojnë mediat serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Vesna Rivas është tronditur kur u shfaq shqiptari Demiri nga Tetova që tha gjërat tronditëse.

“Quhem Nevid Demir. Vesna Rivas ka një djalë me mua e cila ka fshehur të vërtetën qe 28 ??vjet! Unë jam shqiptar nga Tetova dhe kam jetuar në fund të viteve tetëdhjetë në Beograd. Vesna ka një djalë me emrin Peter qe e ka bere me mua, derisa  ajo ishte ende e martuar me Dragan Pajic. Vesna Rivas fshehur të vërtetën 28 ??vjet! Unë jam shqiptar nga Tetova dhe kam jetuar në fund të viteve tetëdhjetë në Beograd. Kjo është e vërteta.” ka thënë shqiptari nga Tetova

“Luti, është një njeri qe e kam njohur për shumë vite, por ai dhe unë nuk jemi parë që më shumë se 20 vite, por kam dëgjuar se ai u kthye në Maqedoni dhe tani jeton Gjermani. Njeriu ishte shqiptar, ishim në shoqërim dhe gjithë e mendonin se ishte ish-burri im, sepse ne kemi qenë në vitet e nëntëdhjeta bënim blerjen e valutave të huaja dhe takoheshim herë pas herë“, tha Vesna, një e zemëruar dhe e mërzitur në një emision në TV serb ku më pas në këtë emision u ndërlidh edhe djali i saj Petra që dyshohet të jetë djali i tetovarit.

Edhe burrat në pushime të ‘lehonisë’ në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Komuniteti i biznesit në Kosovë ka paraqitur vërejtjet e tij për pushimin e lehonisë, të paraparë me Ligjin e punës, duke vlerësuar se nuk mund t’i përballojë shpenzimet e krijuara me këtë pushim.

Ligji i punës, thonë autoritetet në vend dhe përfaqësues të punëtorëve, mund të pësojë ndryshime posaçërisht për shkak të vërejtjeve të paraqitura.

Me Ligjin aktual pushimi i lehonisë zgjat 12 muaj; 6 muajt e parë i paguan punëdhënësi në kompensim prej 70 për qind të pagës bazë; 3 muajt vijues i paguan Qeveria e Kosovës, në bazë të pagës mesatare në Kosovë, ndërsa 3 muajt e fundit janë pa pagesë.

Nënkryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Alush Sejdiu, thotë për Radion Evropa e Lirë, se kohëzgjatja e pushimit të lehonisë duhet të vazhdojë të jetë 12 muaj, por pagesa duhet të realizohet 50 për qind nga Qeveria dhe 50 për qind nga bizneset.

“Kjo kërkesë është bërë nga bizneset, pasi ata i pengon pushimi prej 9 muajsh dhe kostoja është e lartë për të paguar. Kështu që ne po insistojmë që 4.5 muaj të paguhen nga Qeveria dhe 4.5 muaj nga biznesi. Kurse, tre muajit e fundit janë pa pagesë”, thotë Sejdiu.

Përveç këtyre ndryshimeve, Sejdiu thotë se gjatë periudhës së caktuar të pushimit të lehonisë, pushimin mund ta realizojë edhe i ati i fëmijës në koordinim me nënën. Por, sipas tij, preferohet që nëna në pushim të jetë së paku gjashtë muaj.

Sipas ligjit aktual, babai i fëmijës ka të drejtë dy ditë pushim me pagesë me rastin e lindjes së fëmijës, kurse dy javë pushim pa pagesë pas lindjes së fëmijës, ose adoptimit të tij.

Një organizatë joqeveritare në Kosovë ka propozuar që pas lindjes së fëmijës të ketë edhe pushim prindëror, që nënkupton pushim të nënave, por edhe baballarëve.

Ajete Kërçeli, nga Instituti “ Demokracia për Zhvillim” këtë pushim e konsideron të domosdoshëm, meqë, thotë ajo, do të ketë ndikim pozitiv në arritjen e barazisë gjinore.

“Ne për këtë paraprakisht kemi bërë një hulumtim, për të matur gatishmërinë e burrave për t’u përfshirë në këtë proces. Dhe, mbi 45 për qind e burrave janë deklaruar që e shohin si diçka të mirë për familjen dhe fëmijët e tyre. Kështu që edhe burrat janë të gatshëm të përfshihen në këtë proces”, thotë Kërçeli, për Radion Evropa e Lirë.

Ndryshe, zyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se ekziston vullneti i institucioneve për ndryshim të këtij neni, por deri më tani ende nuk ka asgjë konkrete.

Fatmir Haxholli, këshilltar i Ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, thekson për Radion Evropa e Lirë, sendryshimet do të bëhen në favor të nxitjes së punësimit të femrave, pushimit prindëror dhe zbutjes së barrës financiare të bizneseve.

“Ne duhet të mbështetemi në një hulumtim të nevojave të tregut. Ligji duhet të bëhet më atraktiv, edhe për pushim prindëror, edhe për lehona. Por , njëkohësisht ligji duhet t’i inkurajojë bizneset që të punësojnë gra dhe nëse ato sjellin fëmijë në jetë”, thotë Haxholli.

Në anën tjetër, në bazë të planit të punës, ky ligj me ndryshime eventuale në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale duhet të arrijë në fund të këtij viti, thotë Shukrije Bytyçi, anëtare në këtë komision

“Sipas planit të punës, në këtë Komision – Ligji i punës pritet të arrijë në muajin dhjetor. Por, deri atëherë, nuk shpresojmë se do të ekzistojë kjo qeveri”, shprehet Bytyçi.

Ligji i punës ka hyrë në fuqi në fund të vitit 2010. Ky ligj sipas , përfaqësuesve që merren me të drejtat e punëtorëve, zbatohet në sektorin publik, por jo edhe në atë privat, ku numri i të punësuarave është më i madh./REL

Skandal – Dhjetëra të mitur janë abuzuar seksualisht në Greqi

Periskopi.com Lajme

Fëmijët e mitur dhe të pashoqëruar nga prindërit, janë refugjatët më të dëshpëruar për të mbërritur në disa vende të ndryshme të Europës, pasi janë të detyruar të shesin trupin e tyre si mënyrë pagese për kontrabandistët.

Shumë fëmijë të mitur nga zonat e konfliktit, duke përfshirë Sirinë, Afganistanin dhe Pakistanin janë bllokuar në Greqi, me arsyen e pamundësisë për të paguar tarifat e kontrabandistëve me të cilët supozohet të lëvizin.

The Guardian shkruan se kontrabandistët marrin mijëra euro për të kaluar njerëz në disa vende të Evropës, por fëmijët e mitur e kanë të pamundur të përballojnë tarifa të tilla dhe si rrjedhojë, shumë nga ata, janë shndërruar në ekskorta seksi si mundësi e vetme për të përballuar udhëtimin e tyre.

“Referuar raporteve hulumtuese, çmimi mesatar i një marrëdhënie seksuale me fëmijë të mitur është 15 euro. Nga i njëjti burim, theksohet se fëmijët që shesin trupin janë djem afgan, sirian, irakian dhe iranian. Shumica e klientëve janë burra të moshës mbi 35-vjeç”, shkruan The Guardian.

Dr.Vasileia Digidiki dhe Prof Jacqueline kanë apeluar se nuk mund të ulemi dhe të rrimë kot, ndërkohë që fëmijët emigrant janë abuzuar dhe detyruar të shesin trupin e tyre në mes të Athinës, thjesht për të mbijetuar.

“Kjo është përgjegjësia jonë si qenie njerëzore të përballemi me këtë ҫështje emergjente dhe të merren masa të menjëhershme për t’i dhënë fund kësaj shkeljeje më të urryer të dinjitetit dhe shtypjes së të drejtave të njeriut”, theksojnë ata.

Agjensitë greke flasin për një rast të njëjtë të ndodhur në 2016, ku si referim u morën 5,174 fëmijë emigrantë të pashoqëruar. Ata raportojnë se është pikërisht ky grup i popullsisë që janë në rrezik më të lartë të shfrytëzimit seksual. Por nga shqyrtimet e agjensisë, në fund të dhjetorit vetëm 191 prej tyre ishin transferuar në vende të tjera evropiane. Pothuajse 50% e fëmijëve të pashoqëruar në Greqi janë në pritje të zhvendosjes, por a do ndodh kjo në të vërtetë?

Deklarata e agjensive greke konstaton se shfrytëzimi seksual i fëmijëve është i lartë në të dy mjediset; urbane dhe rurale në Greqi. Shumë nga këta fëmijë që shesin trupin për seks bëhen të varur nga droga, si rrjedhojë ata stabilizohen me situatën në të cilën ndodhen, duke mos mundur kurrë t’i paguajnë kontrabandistët për t’i larguar nga Greqia.

Agjensitë bëjnë thirrje ndalimin e emigrantëve në këto zona të Greqisë, ndonëse ka një sistem të specializuar për strehimin dhe mbrojtjen e këtyre fëmijëve. Pavarësisht, ҫadrave të strehimit, fëmijët nuk kanë mundur t’i shpëtojnë dhunës dhe shfrytëzimit nga kontrabandistët.

Përfundimi që kanë nxjerrë agjensitë greke, rezulton se ka pasur një dështim dramatik për mbrojtjen e fëmijëve emigrant sot. Këto institucione deklarojnë gjithashtu se përdhunimi dhe format e tjera të sulmit seksual tek fëmijët e mitur në kampe, si dhe rritjet e martesave të fëmijëve nën moshë, shantazhit të disa prej tyre me anë të fotove poshtëruese të marra nga bandat mafioze si formë presioni se do ia dërgojnë familjeve, ka krijuar bindjen e moskthimit në shtëpi.

Ky raport dokumenton një aspekt tronditëse për krizën aktuale të refugjatëve dhe ekspozimin e fëmijëve shumë të vegjël për shfrytëzim seksual si një strategji mbijetese./Opinion.al

Kida në mes të kësaj turme, e ndoqën dhe nuk e linin të shkonte (Foto&Video)

Periskopi.com Showbiz

Këngëtarja Kida mbajti një koncert në Prishtinë. Shumë fëmijë ishin të pranishëm, madje i këndonin këngët bashkë me të.

Por, kur ajo përfundoi performancën e saj, fëmijët e ndoqën prapa.

Vraponin pas saj dhe bërtisnin.

Madje edhe ku hyri në veturë nuk e lejonin të qarkullonte.

Dëshironin fotografi me të.

Në fund Kida iku, Fëmijët mbetën të pikëlluar./ Periskopi

Pamje ekskluzive nga ajri, të vendit ku u krye masakra me gaz në Siri

Periskopi.com Lajme

Rusia dhe regjimi i Asadit kishin pretenduar se vendi(pikat) ku janë hedhur bombat kimike ishin depo të armëve kimike të opozitarëve

AA filmon nga ajri zonën ku regjimi i Bashar al Asadit kreu sulmin me armë kimike në rajonin Han Shejhun, në qytetin Idlib të Serisë. Pika e goditur vërehet më qartë në pamje se është një pikë grumbullimi, që shërbente si depo e drithërave, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas masakrës me armë kimike të kryer nga regjimi i Asadit më 4 prill, ku humbën jetën më shumë se 100 civilë dhe u ndikuan mbi 500 personave nga gazi helmues sarin, AA ka realizuar pamje nga ajri në rajonin Han Shejhun.

Në pamjet ku Han Shejhun të kujton një “qytet fantazmë” kuptohet se është e shkatërruar një pjesë e pikës së grumbullimit të drithërave, e cila ndodhet pranë një hapësire të madhe banimi me një afërsi deri në 50 metra.

Rusia dhe regjimi i Asadit kishin pretenduar se vendi(pikat) ku janë hedhur bombat kimike ishin depo të armëve kimike të opozitarëve.

Por në pamjet e filmuara nga ajri vërehet se depot ndodhen në një hapësirë ku mund të shikohen lehtësisht nga populli, dhe se përreth tyre nuk ka ndonjë mur të madh ku dhe në shumë vende muret e ulëta janë të hapura dhe të shembura.

Në pamje gjithashtu në vendin e bombarduar nuk vërehet as ndonjë mjet ushtarak i mbetur nga opozitarët, ndonjë pikë kontrolli apo ndonjë shenjë të ngjashme.

Në intervistat që gazetarët e AA-së kanë kryer një ditë pas sulmit në rrugën ku ndodhen depot e drithërave, banorët e lagjes kishin shpjeguar se strukturat e qëlluara ishin depo drithërash dhe nuk kishin parë aty opozitarë ushtarakë. Ndërsa banorët nga rajoni Han Shejhun të strehuar në kampin Atme në kufirin me Turqinë kishin theksuar se depot ishin sulmuar edhe më parë, ku për këtë arsye nuk janë në përdorim, dhe se ishin kryer përpjekje për t’i vënë në funksion si furra buke në ndërtesat njëkatëshe.

 

Fëmijët që u vranë në duart e prindërve gjatë luftës në Kosovë (Video)

Periskopi.com Lajme

Klan Kosova sjellë rrëfime prekëse të prindërve, fëmijët e të cilëve janë vrarë, masakruar e djegur gjatë luftës së fundit në Kosovës.

Nga kronika e gazetarit Rilind Matoshi, do ta kuptoni sa fëmijë u vranë, e sa u masakruan nga forcat serbe.

Më poshtë është video me rrëfimet.

Nuk dihet për fatin e fëmijëve kosovar, të cilët gjenden në Siri dhe Irak

Numri i fëmijëve kosovar të cilët ndodhën në zonat e luftës në Siri dhe Irak, është 27, sipas të dhënave të Policisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Shkaku pse këta fëmijë të moshave të ndryshme gjenden në zonat e luftës është si rezultat i prindërve të tyre të cilët janë pjesë e organizatave terroriste si ISIS dhe Al Nusra, shkruan Indeksonline.

Ndonëse policia e Kosovës i ka këto të dhëna për numrin e tyre, në anën tjetër institucionet përgjegjëse të qeverisë nuk kanë asnjë të dhënë për fatin e tyre se ku janë dhe a janë ende gjallë.

Që nga viti 2012 sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, numri i përgjithshëm i Kosovarëve që kanë udhëtuar për në Siri është rreth 316, në mesin e tyre janë 44 gra dhe 29 fëmijë, në këtë numër janë të regjistruar edhe 38 qytetarë që kanë shtetësi të dyfishtë.

baby lying with ak47.jpg

Vlerësohet se momentalisht numri i qytetarëve nga Kosova në zonat e konfliktit është rreth 140. Duke përfshirë 75 persona që dyshohet se në forma të ndryshme janë aktiv në organizatat terroriste të përcjellë nga gratë dhe fëmijët e tyre. Në Siri, dhe Irak janë edhe 38 gra dhe 27 fëmijë, 58 shtetas të Kosovës janë raportuar si të vrarë, shumica prej tyre besohet të jenë vrarë prej vet terroristëve pas tentimeve për tu larguar nga zonat e konfliktit. Deri më tani 117 prej tyre janë kthyer në Kosovë.

Kosovarët të cilët kanë udhëtuar për në zonat e konfliktit kryesisht janë të rinj të moshës 18-27 vjeç, shumica me gjendje të rëndë ekonomike dhe probleme sociale, shumica prej tyre kanë një edukim të ulët ose nuk kanë pasur qasje në edukim dhe një pjesë e tyre me të kaluar kriminale.

Ky është njëri nga fëmijët kosovarë i cili gjendej në Siri në zonat e okupuara nga ISIS

VIDEO – UNICEF: 2016-ta, viti më i keq për fëmijët në Siri

Periskopi.com Video

UNICEF: 2016-ta, viti më i keq për fëmijët në Siri

Kombet e Bashkuara thanë se 2016-ta ka qenë viti më i keq për fëmijët e prekur nga lufta civile në Siri: së paku 652 fëmijë janë vrarë dhe miliona të tjerë kanë vuajtur si refugjatë.

Periskopi.com Lajme

 

“Rastet e verifikuara të të vrarëve, të gjymtimit dhe të rekrutimit të fëmijëve janë rritur ndjeshëm vitin e kaluar, në një përshkallëzim drastik të dhunës në vend”, thuhet në raportin që publikoi sot Fondacioni për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara – UNICEF.

Raporti vjen dy ditë para përvëjtorit të gjashë të luftës civile në Siri, e cila ka nisur në mars të vitit 2011 me shpërthimin e protestave kundër presidentit Bashar al-Assad.

Rreth 300,000 njerëz janë vrarë dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga luftimet, të cilat kanë krijuar po ashtu krizën më të madhe me migrantë në Evropë, që nga Lufta e Dytë Botërore.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara mbështesin grupe të ndryshme rebele në luftimet kundër Assadit, ndërsa Rusia dhe Irani mbështesin Assadin.

Konflikti përfshin edhe luftëtarë të grupit militant Shteti Islamik, i cili kundërshtohet nga të gjitha palët.

“Thellësia e vuajtjes është e pashembullt”, tha Geert Cappelaere, shef për Lindjen e Mesme i UNICEF-it. “Miliona fëmijë në Siri sulmohen në baza ditore”, tha ai.

Sipas raportit, 652 fëmijët e vrarë vitin e kaluar, paraqesin rritje për 20% të viktimave fëmijë, krahasuar me vitin 2015. Raporti bën të ditur se së paku 255 fëmijë janë vrarë në ose pranë shkollave.

Shumë nga fëmijët janë vrarë direkt nga konflikti, por shumë të tjerë kanë vdekur për shkak të mungesës së qasjes te mjekët dhe shërbimet bazike, thuhet në raport.

UNICEF ka verifikuar 850 raste të fëmijëve që janë rekrutuar për të luftuar në konflikt, gati dyfish më shumë se në vitin 2015.

“Fëmijët janë duke u shfrytëzuar dhe rekrutuar për të luftuar direkt në vijat e frontit. Ata janë duke marrë pjesë gjithnjë e më shumë në role lufturake, përfshirë rastet ekstreme si: ekzekutues, kamikazë apo roje burgu”, thekson raporti.

UNICEF paralajmëron se shërbimet sociale dhe mjekësore vazhdojnë të përkeqësohen, duke detyruar shumë fëmijë “të punojnë, të martohen herët dhe të luftojnë”.

Dhjetëra janë duke vdekur nga sëmundje të parandalueshme, thuhet në raport.

I njëjti thekson se së paku 6 milionë fëmijë mbështeten në ndihma humanitare dhe se 2.3 milionë janë refugjatë në Turqi, Liban, Jordani, Egjipt dhe Irak. Rreth 280,000, ndërkaq, jetojnë nën rrethim, pa ndonjë ndihmë humanitare.

Ish-drejtoresha e Pediatrisë fajëson Klinikën e Oftalmologjisë për verbërimin e  fëmijëve

Ka më shumë se një vit që prej kur u raportua lidhur me verbërimin e fëmijëve në njërën nga Klinikat e QKUK’së.

Periskopi.com Lajme

U akuzua Klinika e Neonatologjisë, e cila nuk trajtuar me kohë sëmundjen e njohur si “Retinopatia premature”. Por vetëm një vit pas, në Shërbimin Klinik Spitalor të Kosovës është ofruar dorëheqja e parë lidhur me këtë çështje.

Ish-drejtoresha e Klinikës së Neonatologjisë, Mynevere Latifi-Hoxha, dje ka bërë publike dorëheqjen e saj nga kjo Klinikë. Por, për akuzat e verbërimit të fëmijëve ajo e drejton gishtin nga një tjetër Klinikë në QKUK. Sipas saj klinika e Neonatologjisë u akuzua pa të drejtë dhe se faji ishte te paaftësia e Klinikës së Oftalmologjisë për detektimin e sëmundjes te fëmijët.

“Jeni në dijeni se vitin e shkuar Klinika jonë u akuzua pa të drejtë dhe në mënyrë të shtrembëruar nga prindër dhe media për “verbimin e fëmijëve”. Me gjithë keqardhjen për të gjitha foshnjet që kanë pësuar, në reagimet tona, ne, si Klinikë, e kemi cekur sa herë se verbimi i foshnjeve nuk ka ndodhur si pasojë e moskujdesit të stafit të Klinikës së Neonatologjisë, apo keqtrajtimit”, thuhet në reagimin e ish drejtoreshës Mynavere Latifi-Hoxha.

Tutje, doktoresha Latifi Hoxha, shpjegon se Klinika e Neonatologjisë ka vepruar sipas protokolleve të fundit gjatë gjithë trajtimit të foshnjeve të lindura para kohe, dhe retinopatia është vetëm një nga komplikimet e mundshme të lindjes së parakohshme.

“Përkundër faktit se stafi i Klinikës së Neonatologjisë i ka dërguar foshnjet për skrining për retinopati në Klinikën e Oftalmologjisë në mënyrë të vazhdueshme, ka rezultuar se Klinika e Oftalmologjisë ka qenë e paaftë për detektimin dhe trajtimin e këtij problemi tek foshnjet”, thuhet në reagimin e ish drejtoreshës së Neonatolgjisë në QKUK.

Ndërkohë që mediat në Kosovë kanë raportuar për verbërimin e vazhdueshëm të fëmijëve në klinikën e Neonatologjisë.

Jeton e Shqipe Xheladini nga Fushë Kosova patën deklaruar për Gazetën Zëri, se lindja e trinjakëve u dha epitetin më të çmuar në jetë. Por, çifti sot janë të zhgënjyer kur përjetojnë dramën e vërtetë – verbimin e dy fëmijëve si rezultat i neglizhencës mjekësore dhe mosrespektimin e protokolleve mjekësore.

Prindërit nuk e kishin idenë se fëmijët e tyre derisa po mjekoheshin në Klinikën e Neonatologjisë çdo ditë po humbnin gjënë më të shenjtë të tyre – të parit. Babai dhe nëna e fëmijëve thonë se askush nuk i njoftoi për rrezikun e sëmundjes.

“Neve nuk na ka treguar askush se fëmijët mund të verbërohen. Dy fëmijët e mi sot janë të verbër si pasojë e neglizhencës mjekësore”, rrëfen historinë e dhimbshme për fëmijët e tij, Jeton Xheladini

Prindërit e dy të miturve nga Komogllava dyshojnë se ata po keqpërdoren për punë të paligjshme

Dy të mitur nga fshati Komogllavë i Ferizajt, ka gati një muaj që janë larguar nga shtëpia e tyre.

Periskopi.com Lajme

Prindërit dyshojnë se ata po keqpërdoren nga dikush për të kryer punë të paligjshme.

Në Polici thonë se po kërkohen dy miturit, për të cilët kanë marrë informacione se po shesin gjëra të ndryshme nëpër kafeteritë e Ferizajt.

 

1 milion fëmijë në Ukrainën lindore kanë nevojë urgjente për ndihmë

Kombet e Bashkuara kanë thënë se numri i fëmijëve që kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare në Ukrainën lindore gati është dyfishuar gjatë vitit të kaluar.

Periskopi.com Lajme

Numri i këtyre fëmijëve ka arritur në 1 milion.

UNICEF përmes një raporti thotë se kriza është rezultat i “përkeqësimit të vazhdueshëm” të jetës në Ukrainën lindore, ku vlerësohet se 1.7 milion njerëz janë zhvendosur brenda vendit për shkak të dhunës në këtë rajon të Ukrainës.

Mbi 9750 njerëz janë vrarë prejse konflikti ka nisur në prill të vitit 2014 në mes të forcave qeveritare të Kievit dhe separatistëve pro Kremlinit.

“Kjo është një urgjencë e padukshme – një krizë që shumica e botës e ka harruar”, thotë Giovanna Berberis, përfaqësuesja e UNICEF-it në Ukrainë.

Organizata e OKB-së ka thënë se situata është e keqe sidomos për 200 mijë fëmijë që jetojnë brenda 15 km. në të dy anët e zonës së konfliktit në Ukrainën lindore.

UNICEF sërish ka bërë thirrje te të gjitha palët që menjëherë t’i përkushtohen armëpushimit të arritur në Minsk në vitin 2015 dhe të respektojnë ligjin humanitar ndërkombëtar./Rel/.

Mbrojtja e fëmijëve me ligj mbetet larg

Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione nuk ka arritur të mërkurën që për tri orë të shqyrtojë në tërësi Projektligjin për mbrojtje të fëmijëve. U diskutuan 25 amendamente, në 9 nenet e para të Projektligjit që gjithsej i ka 48, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Lajme

Gjatë mbledhjes disa prej anëtarëve të Komisionit, nisën të dilnin e të hynin në sallë, për dallim prej përfaqësuesve të shoqërisë civile e të Qendrës për Punës Sociale në Prishtinë, që nuk e humbën durimin.

Grupi punues për përpilimin e këtij projektligji, i përbërë nga anëtarë të këtij Komisioni dhe përfaqësues të fushës së mbrojtjes së fëmijëve, ka organizuar deri më tani disa punëtori, por megjithatë kanë mbetur të pakënaqur me arritjet.

Sa kanë paguar çiftet te Gjina Zeqiri për të pasur fëmijë?

Një çift ka rrëfyer për emisionin “Jeta në Kosovë” për përvojën e tyre si pacientë në klinikën e frytnimit artificial që drejtohej nga doktoresha Gjina Zeqiri.

Periskopi.com Lajme

Çifti A që ka folur për emisionin “Jeta në Kosovë” nën anonimitet, kishte pothuajse 20 vjet që kërkonte të ketë fëmijë.  Pas 20 viteve, ky çift kishte vendosur t’i drejtohet Gjina Zeqirit për të kërkuar ndihmë për këtë çështje.

Grua e burrë thonë se kishin dëgjuar fjalë shumë të mira për doktoreshën Zeqiri prandaj kishin vendosur që kërkojnë ndihmë nga ajo.

“Gjina ka thënë pa problem mundeni me kry këtë punë këtu pastaj kena vazhdu tretmanin i cili ka zgjat përafërsisht 1 muaj. Gjatë asaj kohe ia kemi dhanë 1 mijë euro plus harxhimet në barna dhe injeksione”, thotë ky çift.

Prokuroria e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj Gjina Zeqirit në janar të vitit 2016. Prokuroria pretendon se ka siguruar prova të mjaftueshme dhe dyshimi është i bazuar mirë që në klinikën e saj janë kryer punë të paligjshme.

Por gjykimi ndaj saj nuk është mbajtur asnjëherë sepse ajo është arratisur nga Kosova.

Spitali i saj aktualisht është i mbyllur.

Ndiqeni deklaratën e çiftit të dhënë për emisionin “Jeta në Kosovë”:

Tremben akademikët maqedonas: Të ndihmojmë lindshmërinë e bashkëkombësve, shqiptarët po shtohen

Shqiptarët mund të shndërrohen në shumë pak vjet popullsia shumicë në Maqedoni, sipas statistikave të dhëna dje nga Enti Shtetëror i Statistikës në Maqedoni. Kjo, pasi shqiptarët shtohen me rreth 6 mijë veta më shumë sesa maqedonasit çdo vit, prej së paku 10 vitesh, sipas Entit. Rreziku i “pushtimit demografik” të Maqedonisë nga shqiptarët ka frikësuar akademikët maqedonas dhe politikën e vendit fqinj, të cilët kërkojnë zgjidhje të menjëhershme.

Periskopi.com Lajme

Statistikat

Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë. Problemet demografike në Maqedoni priten të jenë prioritet i politikave të qeverisë së Maqedonisë.

Maqedonasit janë tejet të brengosur me numrin e vogël të lindjeve si dhe rrezikun që për një periudhë jo të gjatë kohore të mbeten popull pakicë në shtetin e tyre.

Nga të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës në Maqedoni kuptojmë se, gjatë vitit 2010, kanë lindur 12.535 fëmijë nga prindër maqedonas, kurse kanë vdekur gjithsejtë 14.298 maqedonas.

Pas barazimit lindjeve dhe vdekjeve, del se numri i maqedonasve etnikë zvogëlohet për 1.763 veta. Ndërkaq e kundërta ka ndodhur tek shqiptarët, në po të njëjtin vit, kanë lindur 7.200 fëmijë nga prindër shqiptarë, dhe kanë vdekur 3.073 shqiptarë, që do të thotë se janë shtuar për 4.127 veta.

 

Akademikët e alarmuar maqedonas

Akademia e Artit dhe Shkencave të Maqedonisë është shumë e brengosur me zhvillimet e fundit të proceseve demografike në Maqedoni.

Si elemente problematike që ndikojnë në demografinë e Maqedonisë potencohet fakti për numrin e vogël të lindjeve të grave nga nacionaliteti maqedonas, ndërkohë që gratë shqiptare, lindin shumë më tepër fëmijë.

Siç mëson agjencia e lajmeve INA, akademikët maqedonas vazhdojnë të kërkojnë nga qeveria e Maqedonisë përpilimin e politikave demografike të cilat do të parandalojnë natalitetin tek shqiptarët.

Analistët shqiptarë theksojnë se rritja e nataliteti tek shqiptarët në Maqedoni është pasojë e shumë faktorëve nga e kaluara, si standardi i ulët i jetesës, papunësia, arsimimi, profesioni, tradita etj.

Ndërsa kreu i partisë më të madhe shqiptare e njëherazi aleat i Nikolla Gruevskit, në qeveri e ka cilësuar këtë mundësi, si një teori antishqiptare. Pak kohë më pare, në një intervistë për “Standard”, Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim kishte deklaruar se “më duhet të them se ka kështu paragjykime prej të cilave ne distancohemi dhe i vlerësojmë si antishqiptare dhe naziste që burojnë që nga koha e Garashaninit, Cubriloviçit e Andriçit. Shqiptarët e Maqedonisë të ardhmen e tyre nuk e ndërtojnë mbi bazën e natalitetit të diskutueshëm apo mbi numra dhe raporte. Ne jemi realitet në Maqedoni. Shqiptarët janë komuniteti i dytë më i madh në këtë shtet multietnik”.

Tentative e dështuar

Vetëm disa vite më pare, qeveria maqedonase kaloi një ligj që stimulonte me anë të përfitimit ekonomik lindshmërinë në ato komuna ku lindshmëria ishte nën 2,1 fëmijë për femër. Kjo përfshinte të gjitha komunat me shumicë maqedonase, por përjashtonte të gjitha ato shqiptare, me përjashtim të dy prej tyre.

Pak kohë më vonë Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi dispozitën e ligjit për sigurimin shëndetësor me arsyetimin se ajo binte ndesh me kushtetutën e vendit duke e cilësuar si diskriminues. Sipas gjykatës, ligji nuk mund të jetë selektiv pasi stimulimi i natalitetit duhet të vlente për të gjithë qytetarët e vendit që do të thotë për çdo grua, pa marrë parasysh vendbanimin e saj.

Nëse shqiptarët do të bëhen apo jo shumicë në Maqedoni, në një të ardhme të afërt, ndoshta mund të hamendësohet vetëm pak muaj më vonë. Kjo, pasi një shenjë e ndryshimeve demografike do të jetë regjistrimi i popullsisë që pritet në vjeshtë të këtij viti. A do të kalojnë shqiptarët, 25.4 për qind të popullsisë sa kanë qenë deri tani? Me shumë gjasa po, sipas analistëve, por sa dhe në çfarë përhapjeje gjeografike, mbetet për tu parë.? (INA)

ILUSTRIM

20-vjeçarja shqiptare lë në rrugë 3 vajzat: Nuk i dua, kam gjetur të dashur

Tre vajza të mitura, përkatësisht 4-vjeçe, 18-muajshe dhe 5-muajshe janë gjetur të braktisura në rrugë, në Patra të Greqisë.

Periskopi.com Lajme

Rreth një javë më parë, ato kanë tërhequr vëmendjen e kalimtarëve, të cilët kanë lajmëruar policinë; më pas janë çuar në spitalin e qytetit, ku po trajtohen nga psikologët.

Sipas burimeve të policisë, pasditen e së enjtes është arrestuar babai i tyre, 27 vjeçari nga Shqipëria, që punon në fermat bujqësore të fshatit Lehena, të prefekturës së Ilias në Peloponez. Një muaj më parë, atë e ka braktisur gruaja për një person tjetër, duke i lënë edhe të 4 fëmijët që kishin bashkë, 3 vajza dhe një djalë.

Për t’i rifituar zemrën, shqiptari në fjalë, identiteti i të cilit ende nuk bëhet i njohur publikisht, ka lënë djalin në shtëpinë e tij në fshat, ka marrë vajzat dhe i ka çuar te shtëpia e vjehrrës në qytetin e Patrës. Pasi është njoftuar nga e ëma, nëna e 3 vajzave ka shkuar në shtëpi për t’i lënë vajzat në rrugë dhe është larguar.

Me të dëgjuar lajmin në media, babai ka shkuar në polici, bashkë me avokatin e tij, ku edhe është arrestuar. Policia mësoi cila ishte nëna e tre vajzave dhe tentoi ta kontaktojë, ndërsa ajo thuhet t’i jetë përgjigjur: ‘Nuk i dua fëmijët, kam gjetur një dashuri tjetër, jepini për birësim!’. Sipas policisë, nëna e vajzave, edhe ajo shtetase shqiptare, është vetëm 20 vjeçe.

Burimi: Top Channel

Mbi 4.500 fëmijë ribashkohen me familjet në Sudanin e Jugut

Sipas UNICEF-it, në pothuajse tre vite të konfliktit në Sudanin e Jugut, rreth 1.200 fëmijë janë vrarë si rezultat i luftës së drejtpërdrejtë

Periskopi.com Lajme

Të paktën 4.563 fëmijë janë ribashkuar me familjet e tyre në Sudanin e Jugut, disa prej tyre pas shumë vitesh të ndarjes, bëri të ditur Fondi i Fëmijëve i Kombeve të Bashkuara (UNICEF), raporton Anadolu Agency (AA).

Agjencia tha se kjo shifër përfshin vetëm fëmijët të cilët janë identifikuar dhe regjistruar dhe numrat e vërtetë “janë dukshëm më të larta”. “Që nga viti 2013, ne kemi ribashkuar 4.563 fëmijë me familjet e tyre”, tregoi në një intervistë për AA në Juba zëdhënësi i UNICEF-it, Timothy Irwin.

Rreth 900,000 fëmijë janë zhvendosur nga lufta e vazhdueshme në Sudanin e Jugut, me 14,628 të identifikuar si të ndarë dhe të zhdukur nga familjet e tyre që nga dhjetori i vitit 2013, duke i vënë ata në rrezik nga abuzimi, shtoi ai.

Haradinaj: Qeveria serbe vrau fëmijët e vetë, që t’i paraqes shqiptarët si terrorist

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj thotë se qeveria serbe është terroriste, duke aluduar në atë se ata vranë fëmijët e tyre, vetëm e vetëm që t’i paraqesin shqiptarët si terrorist.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se tentimi i Serbisë që t’i paraqes shqiptarët si terrorist nuk do të merret asnjëherë si i vërtet.

“Po i shoh disa media qeveritare të Serbisë duke akuzuar Shqiptaret si terroristë. A ka ma terroriste se qeveria e tyre! Ata i vranë te rinjtë serb ne Lokalin Panda ne Pejë, që me i akuzu shqiptarët si terrorist! Ata i terrorizuan bashkëvendësit e mi ne emër te krimit qe vet e bene! Po s’keni faj ata. Kujtojne se 100 rrena e bojne nje te vertete! Kosoven dhe rrugen e saj perendimore s’munden me ndal kurre dhe kete duhet ta kuptojë Serbia. Shpifjet le t’i mbaj për vete”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

 

Angelina Jolie dhe Brad Pitt arrijnë marrëveshjen e divorcit

Në njoftimin e përbashkët, Jolie dhe Pitt kanë theksuar se kanë marrë vendimin që me ndihmën e gjykatësit privat t’i mbajnë "të fshehta" detajet e procesit të divorcit

Periskopi.com Showbiz

Aktorët amerikanë me famë Angelina Jolie dhe Brad Bitt do ta vazhdojnë në konfidencë procesin gjyqësor, raporton Anadolu Agency (AA).

Në njoftimin e përbashkët që kanë dërguar në agjencinë e lajmeve Associated Press (AP), Jolie dhe Pitt kanë theksuar se kanë marrë vendimin që me ndihmën e gjykatësit privat t’i mbajnë “të fshehta” detajet e procesit të divorcit.

“Palët dhe avokatët e tyre kanë nënshkruar marrëveshje për të ruajtur të drejtat e privatësisë së fëmijëve dhe familjes së tyre duke i mbajtur të gjitha dokumentet gjyqësore konfidenciale dhe duke angazhuar gjykatës privat për të dhënë vendimet nevojshme ligjore dhe për ta lehtësuar zgjidhjen e shpejtë të çështjeve”, thuhet në njoftimin e përbashkët të aktorëve Joli dhe Pitt.

Marrëveshja për fëmijët

Gjithashtu, theksohet se çifti ka arritur marrëveshje të bashkëveprojë që fëmijët ta tejkalojnë procesin e divorcit dhe që familja të takohet në ditë të caktuara.

Që nga dita kur morën vendimin për divorc më 15 shtator e deri më tani, Angelina Jolie dhe Brad Pitt për herë të parë kanë lëshuar deklaratë të përbashkët.

Çifti ishte martuar më 2014 pasi kishin qenë së bashku 10 vite, ndërkohë që në fazën e divorcit çifti kishte hasur në mosmarrëveshje për gjashtë fëmijët e tyre, prej të cilëve tre janë biologjikë dhe tre të birësuar.

Në kërkesën e divorcit Pitt kishte kërkuar kujdestari të përbashkët mbi fëmijët. Avokati i Jolie përmes një deklarate kishte theksuar se çifti ka rënë dakord përkohësisht që fëmijët mes moshës tetë dhe 15 vjeçare të ngelin nën kujdestarinë e së ëmës dhe që Pitt të vazhdojë terapitë familjare.

Ndaj Pitt ishte hapur hetim

Nga ana tjetër, Departamenti i Shërbimeve për Fëmijë dhe Familje në Los Angeles kishte hapur hetim ndaj Pitt nën dyshimin se gjatë një fluturimi në muajin shtator kishte ushtruar dhunë ndaj të birit të tij 15-vjeçar.

Gjatë fazës së divorcit me Jolie, ndërkaq, autoritetet kishin theksuar se nuk është gjetur asnjë provë që dëshmon se aktori me famë ka përdorur dhunë verbale apo fizike ndaj fëmijëve të tij.

Shembull që duhet ndjekur, një iniciativë e vogël por gëzoi shumë fëmijë (Foto)

Një studente e një kolegji privat në Prishtinë ka marr një iniciativë dhe ka mbledh para për të ndihmuar personat në nevojë.

Periskopi.com Lajme

Me paratë që ka mbledhur nga kolegët dhe profesorët kanë arritur të blejnë 200 dhurata për fëmijët e skamnorëve që jetojnë në objekti kolektiv në fushën e Pajtimit në Prishtinë, apo si njihet ndryshe lagja e re.

Të rinjtë e vullnetit të mirë kanë gëzuar shumë fëmijë.

Studentja e drejtimit  “Përkujdesje dhe mirëqenie sociale”, Merita Tërbunja për të shpërndarë këto dhurata u ndihmua edhe nga kolegët, Kosovare Sahiti, Berat Hamiti Besart Llumnica, Blerina Berisha.

Tërbunja nuk ka dashur të flet për këtë çështje, ngase konsideron se është diçka e vogël ajo që ka bërë./ Periskopi

15822152_10211430338695052_1153000255_n 15801813_10211430338295042_273895267_n 15822336_10211430338215040_57525324_n-1 15822336_10211430338215040_57525324_n 15822079_10211430338135038_1518524627_n 15782197_10211430338175039_1282529342_n