Limaj: Qëndrimi i Thaçit për Ushtrinë, për të përmirësuar imazhin e tij

Fatmir Limaj, kryetari i Nismës, ka deklaruar se qëndrimi i presidentit Hashim Thaçi për transformimin e FSK-së në Ushtri është vetëm për ndriçim të imazhit të tij.

Periskopi.com Lajme

Limaj në Interaktiv të KTV-së ka thënë se qëndrimi për Ushtrinë e Kosovës vjen sepse PDK ka frikën se do të humbë në zgjedhje për shkak të dështimeve nën udhëheqjen e saj.

Duke përmendur Demarkacionin, Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe Gjykatën Speciale, Limaj thotë se PDK ka kuptuar gabimet dhe me Ushtrinë po mundohet të fitojë sërish zgjedhjet.

“Zhvillimet e tanishme dhe ky sforcim çon mallin sikur ai rreziku që kishte PDK-ja nga humbjet e zgjedhjeve herën e shkuar. Kjo për mendimin tim është sepse imazhi i tyre është i keq. Të gjitha mospunët kanë kosto. Demarkacioni, Asociacioni dhe Gjykata Speciale nuk mund të fshihen. Kjo ka pasur ndikim dhe duhet të shpiket diçka për të ndriçuar imazhin. Njerëzit krijojnë telashet vet dhe pas një kohe bëhen zgjidhësit e telasheve”, ka thënë Limaj.

Ai thotë se është habitur me qëndrimin e Thaçit duke deklaruar se ish-kryeministri i vendit po ngjan në politikan që nuk ka qenë fare më parë në skenën politike.

“Ta len përshtypjen sikur të jetë lider që nuk ka qenë hiq në skenën politike në vend. Ka qenë kryeministër për tetë vite. Tendenca për të kap flamurin se unë e bëj këtë punë e ka vetëm një qëllim. Ta përmirësoj imazhin”, ka thënë ai.

Limaj po ashtu ka thënë se partia e tij nuk do t’i thotë jo votës për Ushtrinë, por se do të marrë parasysh edhe qëndrimet e partnerëve.

 

 

Limaj ia përmend disa gjëra Thaçit, Mustafës e Veselit

Kryetari i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj ka deklaruar se Kosova ende ka mijëra të pagjetur derisa pushtetarët shkojnë dhe puthen në dialogun e Brukselit.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, këta pushtetar janë kthyer në kërcenin për vendin sepse fatin e Kosovës e kanë lidhur me fatin e tyre.

Në përvjetorin e tretë të themelimit të Nismës për Kosovën, Limaj tha para simpatizantëve se ata ishin nismëtar të bashkimit të opozitës, ishin ata që nuk lëshuan pe dhe se deputetët e Nismës në Kuvend nuk pranuan shantazheve e joshjes duke i qëndruar besnik parimeve të veta.

Fatmir Limaj ka lëshuar akuza në drejtim të Hashim Thaçit, Isa Mustafës e Kadri Veselit, për të cilët ka thënë se e kanë venë në rrezik Republikën e Kosovës për të shpëtuar veten.

Ka thënë se NISMA s’do të lejojë të bëhet pazare me Shtetin e Kosovës.

Ai ka thënë se Shteti aktualisht është pa udhëheqës.

“Kosova ka mbetur pa Zot, pa drejtues. Luhet me vendin tonë. Shkohet e bisedohet pa asnjë kusht me xhelatin tonë”, ka thënë Limaj.

Ish-Ministri i Transportit ka thënë se Qeveria e Kosovës s’do të mbahet mend për asnjë punë të mirë që e kanë bërë për Shtetin.

“Për Asociacionin, Gjykatën Speciale, Demarkacionin. Për këto gjëra do të mbahet mend kjo Qeveri”, ka shtuar ai.

“Fatin e Kosovës e kanë lidhur me fatin e tyre individual. Janë të gatshëm të bëjnë pazar me Republikën e Kosovës për të shpëtuar veten”, ka shtuar ai.

Limaj shtoi se jo rastësisht kanë vënë slloganin “Ne mbajmë fjalën”, sepse ata mbajnë fjalën dhe nuk i thejnë parimet e tyre në dëm të Kosovës.

Njëri nga themeluesit e NISMA-s, Jakup Krasniqi, ka thënë që drejtuesit e kësaj partie kanë mbajt fjalën e dhënë dhe i qëndruan besnik Kosovës, përderisa uroi trevjetorin e partisë.

“Kosovës i duhen social-demokratët për t’u garantuar lirinë, drejtësinë dhe solidaritetin. Ka shumë punë për t’u bërë, për të jetësuar me dinjitet atë që e krijuam me flijimin e shumë gjeneratave” ka thënë Krasniqi. /Telegrafi/

Limaj: Po i shërbeve vendit, këta të çojnë në burg, ose të vrasin

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka deklaruar se “në Kosovë duhet të jesh mashtrues për të ecur shpejt, por po i shërbeve vendit, ose të çojnë në burg, ose në Shtime, ose të vrasin”.

Periskopi.com Lajme

Ai këto komente i Limaj i bëri në Kuvendin Zgjedhor të degës së Nismës për Kosovën në Mitrovicë, ku tha se veriu vazhdon të mos qeveriset nga institucionet e Kosovës por nga Serbia e cila është edhe e organizuar në atë pjesë si asnjëherë më parë.

“Veriu as nuk administrohet, as nuk qeveriset, ku si asnjëherë më parë Serbia është prezente, e organizuar. Njerëzit po largohen dhe çka bënë Prishtina, hesht. Këtu ndërtohet muri para syve, ata thonë se nëse ndërtohet do ta rrënojmë, ata thonë duhet ta rrënojnë qytetarët e Mitrovicës”, transmeton KP.

Sipas tij, në Kosovë asnjëherë nuk ka qenë më vështirë për një njeri që dëshiron t’i shërbej vendit të vet, madje as në kohën e Rankoviqin.

“Kjo sepse në institucione nëntë punojnë mbrapsht e një mirë. Prandaj ne duhet të angazhohemi që nëntë të jenë në shërbim të vendit. Në këtë vend duhet të jesh laper e mashtrues për të ecur shpejt. Po i shërbeve vendit, këta ose të çojnë në burg, ose të çojnë në Shtime, ose të vrasin”, tha ai.

Ai ka folur edhe për kabinetin qeveritar.

“Ka ministra që kur të zgjohen në mëngjes, para se të shkoj në punë, dalin para pasqyrës dhe thotë: a thua njëmend jam ministër? Ee gruaja e tij i thotë: edhe unë po çuditem se nuk e di si të kanë marrë”, tha ai.

Shikoni si dukej Fatmir Limaj në vitin 1988 (Foto)

Në rrjetet sociale është duke qarkulluar një foto e rrallë, e pa parë deri në ditët e sotme, e kreut të Nismës për Kosovën, Fatmir Limajt.

Periskopi.com Limonada

Kjo foto e Limajt tregon qartë se atij edhe si i ri nuk i ka munguar dashuria për atdheun, gjë e cila u dëshma edhe me luftën e fundit të Ushtrisë çlirimtare të Kosovës.

Sipas burimeve të portalit malisheva.net kjo foto është bërë në vitet 1988-89, gjatë kohës kur Fatmir Limaj ishte nxënës i shkollës së mesme./ Magazina.al

limaj

Limajt i lexohet aktakuza për rastin Hoxha e Binishi, ai e quan të shpifur

Është mbajtur shqyrtimi fillestar në Gjykatën Themelore të Gjakovës, ku Fatmir Limaj është paraqitur në cilësinë e të akuzuarit për krime lufte.

Periskopi.com Lajme

Prokurorja Drita Hajdari, ka lexuar aktakuzën kundër Limajt me anë të së cilës akuzohet se ka kryer krime lufte gjatë luftës në Kosovë.

Limaj akuzohet për krime lufte që lidhen me vrasjen e dy civilëve të ndodhur më 2 tetor të vitit 1998 në Komunën e Malishevës. Në aktakuzë mes tjerash thuhet se Limaj gjatë luftës në Kosovë si pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si komandant ushtarak i Brigadës 121 ka shkelur rëndë nenin 3 që është i përbashkët për 4 konventat e Gjenevës të datës 12 gusht 1949 në atë mënyrë që nuk ka ndërmarrë masa të arsyeshme dhe të nevojshme brenda kompetencave për ta parandaluar apo ndalur vrasjen e Ramiz Hoxhës nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishit nga fshati Banjë.

Sipas aktakuzës të lexuar nga prokurorja Hajdari, Limaj nuk u angazhua as për zbardhjen e këtyre dy vrasjeve.

“Në atë mënyrë që nuk ka ndërmarrë masa të arsyeshme dhe të nevojshme brenda kompetencave të tij, për të parandaluar apo për të ndaluar vrasjen e Ramiz Hoxhës, nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishi nga fshati Banjë, të cilët me arsyetim se janë bashkëpunëtorë të okupatorit, me datën 2 tetor 1998 janë marrë në fshatin Bellanicë, komuna e Malishevës, i cili fshat ishte në zonën e përgjegjësisë së Brigadës 121. Dhe janë ekzekutuar në hyrje të fshatit Kravasari, në atë mënyrë që 4 pjesëtarë të UÇK-së, të maskuar dhe të armatosur deri tani të paidentifikuar, rreth orës 13:00 kanë ardhur në fshatin Bellanicë me veturën Golf (krem), pa targa, kanë hyr në shitoren Meti, ku ishte tani i ndjeri Selman Binishi. E kanë goditur me grusht në kokë, e kanë nxjerr nga shitorja dhe e kanë futur në bagazhin e veturës. Pastaj, kanë shkuar para xhamisë së fshatit dhe kanë kërkuar nga fshatarët, të cilët dolën nga xhamia, pas faljes së namazit që t’ua dorëzojnë imamin e xhamisë, Imer Hoxha. E duke menduar që vërtet do të shkojnë tek shtëpia e tij, në veturë kanë hyrë edhe Hajriz Hoxha. Personat e maskuar janë larguar në drejtim të daljes së fshatit, pasi që ndërkohë të cilët i treguan se personat e maskuar, i kanë detyruar që të zbresin nga vetura. Ata i takuan të pandehurit Fatmir Limaj dhe Skënder Hoti, që të dy të veshur me uniforma të UÇK-së. Të cilët ishin ndalur me veturë buzë rrugës”, tha Hajdari.

I akuzuari Fatmir Limaj tha se nuk ndihet fajtor për këtë akuzë ndërsa sipas tij kjo aktakuzë është tërësisht e shpifur, e motivuar, e stimuluar për qëllime, të cilat gjatë gjykimit do të dëshmohen.

Kryetari i Nismës shpreson se do të zbardhet mirë motivi i krejt kësaj maskarade që është bërë në këtë prokurori.

“Natyrisht, që nuk ka ndonjë arsye. Kjo aktakuzë tërësisht është e shpifur, e motivuar, e stimuluar… Shpresoj që të zbardhet mirë motivi i krejt kësaj maskarade që është bërë”, tha Limaj.

Nga ana tjetër avokati mbrojtës i Limajt, Tahir Rrecaj, kontestoi përgjegjësinë komanduese të Limajt në kohën kur kanë ndodhur këto vrasje në Malishevë.

“Aktakuza kundër Limajt nuk është e mbështetur në prova. Z. Limaj akuzohet për përgjegjësi komanduese, mirëpo në aktakuzë nuk janë dhënë arsye lidhur me asnjërën prej atyre karakteristikave, që e karakterizojnë përgjegjësinë komanduese siç është: kontrolli efektiv mbi një territor të caktuar, kontrolli efektiv mbi varësit e vet. Fakti që z. Limaj, nuk e ka ditë atë. Nuk ka qenë në përgjegjësi në asnjë mënyrë që z. Limaj të ndërmarrë masa për zbulimin eventual të kryesit, sepse kjo ka qenë përgjegjësi e Shtabit të Përgjithshëm. Ka qenë një komunikatë që Shtabi i Përgjithshëm, e ka marr përgjegjësinë për vrasjen e atyre personave. Tani komunikata a është e vërtetë apo jo, është çështje e Prokurorisë. Sidoqoftë, vet fakti se ajo komunikatë ka dal në media, tregon se në atë kohë ka qenë kompetencë e Shtabit të Përgjithshëm dhe Drejtorisë Juridike apo Gjykatës Ushtarake, që të ndërmarrin masa për hetimin, zbulimin dhe gjykimin e personave të dyshuar… Unë besoj që aktakuzë do të hedhet poshtë, z.Limaj do të lirohet nga aktakuza sepse nuk mban asnjë lloj përgjegjësie për këto vrasje të pretenduara”, tha avokati Rrecaj.

Aktakuza ndaj Fatmir Limajt është ngritur në tetor të vitit që shkoi nga Prokuroria Speciale. Përndryshe aktakuza ndaj Limajt për krime lufte u ngrit nga Prokuroria Speciale në tetor të 2016.

Limaj, shpifje akuzat të cilat janë bërë ndaj meje

Ka përfunduar shqyrtimi fillestar në Gjykatën Themelore të Gjakovës, ku Fatmir Limaj është paraqitur në cilësinë e të akuzuarit për krime lufte.

Periskopi.com Lajme

Prokurorja Drita Hajdari, ka lexuar aktakuzën kundër Limajt të cilin e akuzon se ka kryer krime lufte gjatë luftës në Kosovë.

Limaj akuzohet se nuk ka ndërmarr masat e nevojshme për të parandaluar ose zbuluar vrasjen e Ramiz Hoxhës nga Bellanica dhe Selman Binishit, që kishin ndodhur me 2 tetor të vitit 1998, trupat e të cilëve janë gjetur në hyrje të fshatit Kravasari, njofton Klan Kosova.

Në aktakuzë thuhet se motivi i vrasjes së tyre ka qenë se ata kanë qenë bashkëpunëtorë të Serbisë.

Për këto vepra Limaj akuzohet se ka shkelur rend Konventat e Gjenevës, njofton Klan Kosova

Por, vet Limaj është deklaruar i pafajshëm dhe këtë aktakuzë e ka quajtur të shpifur.

Limaj: Rasti Haradinaj pasqyron gjendjen e Kosovës si shtet

 Kreu i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se ndalimi i kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë, është rrënim i dinjitetit dhe maltretim.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas tij, ky rast tregon më së miri gjendjen e Kosovës si shtet.

Limaj ka thënë në Klan Kosova se ekstradimi i Haradinajt në Serbi është i pamundshëm si ligjërisht, ashtu edhe politikisht.

“Esktradimi praktikisht është i pamundur, si në atë ligjor dhe politik. Me Konventën e Vjenës, nuk ka mundësi të ndodhë ekstradimi në shtetin e tretë, kjo ndodh në bazë të një marrëveshje mes shteteve”, ka thënë Limaj.

“Në aspektin ligjor është e pamundur, e poashtu edhe në atë politik, fletë-arresti dhe koha kur është lëshuar tregon mjaftueshëm, Haradinaj ishte në Hagë për këtë”, ka shtuar Limaj.

Ai ka thënë poashtu se Serbia me rastin Haradinaj ka dashur të tregojë për pozicionin politik por që sipas tij, ka diçka tjetër shqetësuese.

“Serbia do të na tregojë se është forcuar pozicioni politik, respektimi i fletë-arrestit nga shtetet tjera është shqetësuese dhe tregon pozicionin politik të Serbisë”, është shprehur Limaj.

Kreu i Nismës për Kosovën ka folur edhe për mundësinë se si mund të pastrohet lista e kërkimit të personave në INTERPOL.

“Kur është fjala te INTERPOL-i, heqja e këtyre listave mund të ndodhë vetëm në dy mënyra, e para është që bisedimet me Serbinë të jetë kusht dhe e dyta, përmes marrëveshjeve bilaterale me secilin shtet që na ka njohur”, ka thënë Limaj.

“Të qenit anëtar nuk nënkupton heqjen e fletë-arresteve. Kjo është çështje institucionale dhe këto institucione nuk kanë bërë asgjë në pesë vjet bisedime me Serbinë”, është shprehur kreu i Nismës.

Limaj kritikon ashpër institucionet e vendit

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se arsyet e ndalimit të Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze janë krejtësisht politike.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, çështja e liderit të AAK-së nuk duhet të trajtohet si personale, por si një atak ndaj integritetit të vendit.

“Çështja e Haradinajt nuk duhet të trajtohet si çështje personale, por si atak ndaj integritetit të një vendi”, tha ai, raporton KP.

Limaj tha se duke u nisur nga kjo, vihen në pikëpyetje tri çështje:

Integriteti i Shtetit të Kosovës, mbrojtja dhe trajtimi i qytetareve të Kosovës dhe raporti ynë me shtetin tonë.

Ai ka kritikuar ashpër institucionet e vendit që nuk kanë marrë hapa konkretë në këtë drejtim.

Limaj kërkon që të lëshohen fletarreste për Nikoliqin, Vuçiqin dhe Daçiqin

Duke e komentuar deklaratën e kryeministrit serb Aleksandar Vuqiç, i cili kishte thënë se Serbia ka për t’i kërkuar zyrtarisht Francës për ta ekstraduar Ramush Haradinajn në Beograd, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj ka thënë në Rrokum Roll se nuk është aspak i befasuar me këtë deklaratë të Vuqiç.

Periskopi.com Lajme

“Më habit që Prokuroria dhe vendi ynë nuk lëshojnë fletarrest për Vuqiçin dhe Daçiqin, sepse janë kreator të spastrimit etnik në Kosovë”, ka thënë Limaj, duke sqaruar se po folim për një njeri që ka qenë në Prishtinë në Hotelin Grand, kur është bë zbrazja e Kosovës.

Limaj thotë se këta njerëz (Qeveria) e ka humb dinjitetin e shtetit dhe sa më shpejt duhet të shkohet në zgjedhje.

Limaj ka kerkuar që të lëshohen fletarrestë edhe ndaj presidentit serb Tomislav Nikoliq, i cili kishte planifikuar ta vizitojë Kosovën.

Limaj pyet Thaçin: Për cilat vrasje të dëshmitarëve po flet, do marrësh përgjegjësi

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj thotë se Franca ka obligim procedural me ndalu një person që është në listë e të kërkuarve.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, janë institucionet ato që duhet veprojnë për t;i pastruar ato lista.

“Gjykata Speciale është krijuar për shkak të materialeve të Serbisë. Këta njerëz, me akuza të Serbisë kanë shty parlamentin e një shteti sovran siç është Kosova më votu Gjykatën speciale, a nuk është hipokrizi? Lufta e UÇK është e pastër, le të merren me individ, UÇK-ja është  pastër si loti, më e pastra në botë, ka mujt me pas gabime, këtu s’ka dilema, por formacion më të pastër në rruzullin tokësor nuk ka pas të çfarëdo lloj lufte qoftë”, ka thënë ai nw Rrokum TV

Ai thotë se kjo gjykatë është produkt i një politike të mbrapsht dhe e lidhur me fatin individualë.

“Kush e ka akuzuar deri më sot Kosovë për vrasjen e dëshmitarëve, përveç Serbisë? Një njeri që i thotë vetes President e me akuzu vendin e vet kështu, duhet me dal e me dëshmu. Cilat janë ato që kanë ndodhur e ju nuk keni marr masa? Cilat? Në çfarë raste? Ku janë? Ndoshta ai di diçka që ne nuk e dimë. Duhet me marr përgjegjësi, është deklaratë akuzuese. Këto janë për me fsheh se si ka ardh Gjykata Speciale, asaj s’mundet me i iki askush. Specialja ka ardh si politik e mbrapsht dhe aventurë e atyre që kanë qeverisur vendin, do i shohin pasojat, ka me i ndjek turpi”, thotë Limaj./ Periskopi

Lladrovci paralajmëron Limajn dhe Krasniqin: Flasim të hënën

Kandidati për kryetar të Drenasit nga radhët e PDK-së Ramiz LLadrovci i ka ftuar qytetarët që të dielën t’i bashkohen vizionit të partisë së tij.

Periskopi.com Lajme

Ai thekson se drejtuesit e NISMA-s, Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj, kanë udhëhequr një fushatë të egër ndaj tij dhe familjes së tij. Mirëpo ai thotë se përgjigjen atyre do t’ua jap të hënën duke aluduar në fitoren tij pas së dielës. /Lajmi.net/

Ky është postimi i tij:

Qytetarë të dashur të Drenasit,

Ju ftoj që të dielën, më 18 dhjetor, ta shprehni vullnetin tuaj të lirë, të garantuar me kushtetutë.

Ftoj veçanërisht qytetarët që nuk kanë marrë pjesë në procesin zgjedhor në raundin e parë, që t’i bashkohen vizionit të PDK-së, ofertës më të mirë për të gjithë qytetarët e komunës sonë, pa dallim.

Kohët e fundit, drejtuesit e NISMA-s, Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj, kanë udhëhequr një fushatë të egër ndaj meje dhe familjes sime. Mirëpo, duke bartur mbi vete një përgjegjësi dhe kontribut atdhetar, njëherësh duke mos dashur që argumentet që posedoj të ndikojnë negativisht në garën zgjedhore të kandidatit që pa faj ndodhet në këtë mes, përgjigjet adekuate do t’i jap të hënën.

Zv/ministri thumbon Fatmir Limajn: ‘Burrat’ i hanë fjalët e veta

Zëvendësministri i Zhvillimit Ekonomik, Gani Koci ka komentuar një deklaratë të kryetarit të NISMA, Fatmir Limaj që e kishte dhënë kur Behgjet Pacolli ishte zgjedhur President i Kosovës.

Periskopi.com Lajme

 

“Sonte ka qenë zgjedhja më e keqe e mundshme që ka ardhur për momentin. Ka mundur me pasë zgjedhje më të mirë se kjo”, kishte deklaruar Limaj, ka shkruar Koci.

“Ani çka , “burrat” i hanë fjalët e veta!”, ka qenë komenti i Kocit për këtë deklaratë të Limajt.

Së fundmi janë NISMA dhe AKR që kanë nënshkruar koalicion për kryetar të Drenasit.

Limaj: Do të arrijmë marrëveshje me Xhavit Drenorin

Kryetari i Nismë për Kosovën, Fatmir Limaj ka bërë të ditur se përveç arritjes së koalicionit me AKR-në për balotazhin në Drenas, Nisma është e gatshme të arrijë marrëveshje edhe me subjektet e tjera si dhe me Xhavit Drenorin, i cili ishte kandidat i pavarur për Drenasin.

Periskopi.com Lajme

Ai, në KTV ka cilësuar se në zgjedhjet e 4 dhjetorit në Drenas, për herë të parë është respektuar vullneti i votuesve.

Në lidhje me koalicionin e arritur sot me AKR-në, ai në këtë mënyrë Nisma dhe AKR-ja po respektojnë vullnetin e votuesve të tyre.

Në lidhje me letrën që Xhavit Drenori sot e ka bër publike në lidhje me marrëveshje të mundshme për balotazhin, Limaj ka thënë se pritet që një marrëveshje e tillë në mes Nismës dhe Drenorit pritet të konkretizohet.

“Ne e kemi dëgjuar sot për letrën e Xhavit Drenorit. Ne sot mund të themi se të gjitha pikat që i ka ngrit Drenori janë pika të angazhimit të Isa Xhemajlajt. Pres që kjo të konkretizohet dhe ata t’i marrin përgjegjësitë. Unë shprehi gatishmërinë tonë që së bashku ta pranojmë atë ofertë”, ka theksuar Limaj.

Limaj, thekson votata në Drenas janë marrë duke u thirrur në vlerat e luftës, por sipas tij deputetët në Kuvendin e Kosovës nuk përfaqësojnë qytetarët e Drenasit./Periskopi/

Limaj dikur e quante Behgjet Pacollin si zgjedhja më e keqe për Kosovën

Nisma për Kosovën dhe AKR-ja sot arritën koalicion parazgjedhor për balotazhin e 18 dhjetorit për kryetar të Drenasit.

Periskopi.com Lajme

 

Në selinë e Nismës për Kosovën sot zbarkuan zyrtarët më të lartë të dy partive, mirëpo mungoj “më i madhi” i AKR-së, Behgjet Pacolli.

Në nënshkrimin e marrëveshjes për koalicion, kryetari i Nismës Fatmir Limaj nuk u “ballafaqua” me Pacollin, por vetëm me Agim Bahtirin si i dërguar i Pacollit, shkruan lajmi.net.

Por arsyeja që Pacolli nuk ishte i pranishëm në selinë e Nismës duket se ka të bëjë me faktin e marrëdhenieve të acaruara mes tij dhe Limajt, në kohën e zgjedhjes president i Kosovës.

Aso kohe, Fatmi Limaj, nënkryetar i PDK-së kishte dalë kundër Pacollit me të gjitha forcat. Ai dhe Jakup Krasniqi ishin kategorikisht kundër zgjedhjes së Pacollit president.

Bile Limaj e kishte vlerësuar se zgjedhja e Behgjet Pacollit president i Kosovës, ka qenë zgjedhja “më e keqe e mundshme” dhe se do ta dëmtojë edhe më shumë imazhin e Kosovës.

Partinë e Pacollit dhe koalicionin e krijuar rreth tij, Limaj e ka quajtur parti “gërvisht dhe fito”.

“Sonte ka qenë zgjedhja më e keqe e mundshme që ka ardhur për momentin. Ka mundur me pasë zgjedhje më të mirë se kjo”, kishte deklaruar Limaj, duke komentuar zgjedhjen e Pacollit president të Kosovës.

Pas gjithë këtyre akuzave, Limaj sot u bë kinse “ka harruar” dhe për interesa të ngushta partiake bëri koalicion me Behgjet Pacollin.

“Momentalisht, zoti Pacolli, nuk mund t’i ndihmojë Kosovës. Më shumë e dëmton sesa e ndihmon. Tani me na dalë telashe tjera. Nevoja tjera. Shtypi ndërkombëtar. Të gjitha ato që po na ndodhin”, ka thënë Limaj.

Limaj: Hashim Thaçi ka vetëm interesa, kur i duhesh të përkulet, nëse jo-të shkatërron

Kreu i NISMA's, Fatmir Limaj pavarësisht se u mundu të mos e komentonte personalitetin e Hashim Thaçit, i tha dy fjalë shpejt e shpejt.

Periskopi.com Lajme

Në TV Dukagjini ai tha se Thaçi sikur që merr meritat për disa gjëra duhet t’i merr edhe përgjegjësitë.

Tha se për të folur për të ka shumë, ngase e njeh shumë mirë, por dha pak detaje pas insistimit të gazetares.

“Hashim Thaçi është pa parime politike. Në politikë ai ka vetëm interesa, si intereson as majtas as djathtas. Nuk ka principe programore. Nëse ta ka nevojën të përkulet, nëse nuk i duhesh të shkatërron”, tha Limaj.

Tha se ai nuk ka dhënë asgjë pë Kosovën.

Ndërsa për Kadri Veselin tha se kanë qenë në luftë por që pas luftës nuk kanë pasur kontakte./ Periskopi

Paralajmëron Limaj: Në Gjykatë do tregoj emrat e atyre që mi montuan akuzat

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, po flet tash në emisionin “Personale” të TV Dukagjinit.

Periskopi.com Lajme

Në këtë intervistë ai ka thënë se shumë shpejt në gjykatë do të publikojë emrat e njerëzve me ndikim në politikë që montuan akuzat kundër tij.

Si asnjëherë më parë, Limaj në këtë intervistë ka përmendur me emër njerëzit që ai mendon se qëndrojnë prapa akuzave kundër tij, akuza që thotë se do të dëshmohen se janë të montuara.

Limaj ka treguar rrëfime ekskluzive edhe nga lufta dhe paslufta në Kosovë.

Limaj tregon pse gjatë luftës mbante nofkën “Çeliku”

Fatmir Limaj, i njohur gjatë luftës me emrin Komandant ‘Çeliku’, ka treguar pse luftoi mbi këtë emër.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se zgjodhi të luftonte me emrin e vëllait të tij, Demirit.

“Demir do të thotë hekur, çelik. Kam dashtë me luftu në emër të Demirit, në emër të vëllait”, tha Limaj në TV Dukagjini. / Periskopi

 

Limaj për vrasjen në Bellanicë: Të pyeten anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së (Video)

Ish-komandanti i Brigadës 121 të Zonës Operative të Pshtrikut të UÇK-së, Fatmir Limaj, gjatë intervistës për emisionin “Drejtësia në Kosovë”, ka folur për Shtabin e Përgjithshëm të UÇK-së në rastin e Bellanicës.

Periskopi.com Lajme

“Shtabi i Përgjithshëm ka qenë Hashimi (Thaçi), Kadria (Veseli), Rexhep Selimi, Azem Syla, Xhavit Haliti, Sokol Bashota dhe ata bile janë njohur si përfaqësues të shtabit”, theksoi Limaj.

Ai tha se kur ka dalë komunikata e Shtabit e cila merr përsipër vrasjet e Ramiz Hoxhës dhe Selman Binishit nga rrethina e Malishevës, “ne kemi heshtur”.

“Kur ka dalë komunikata ne kemi heshtë dhe më nuk kemi fol për atë komunikatë; nuk kemi fol për këtë rast. Në të kaluarën, kur komunikatat e UҪK-së kanë marrë përgjegjësi për një rast, nuk është diskutuar më për atë rast nga të tjerët; e ka marrë organi ma i lartë”, theksoi Limaj. “Duke e parë këtë, ne kemi mendu që kjo është marrë nga organi ma i lartë i Shtabit të Përgjithshëm për faktin se ashtu ka qenë komunikata. E tash, a ka qenë e Shtabit të Përgjithshëm a nuk ka qenë, duhet të pyeten anëtarët e Shtabit”. /kallxo.com/

 

Asnjë nga liderët e mëdhenj në takimin e ftuar nga Hashim Thaçi

“Ju ftoj që të merrni pjesë në takim pune, që do të mbahet më 4 nëntor 2016, nga ora 10:00, në Ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Tema e takimit: Reforma zgjedhore në Republikën e Kosovës”.

Kjo është përmbajtja e ftesës që Presidenti Hashim Thaçi ua ka drejtuar të gjithë liderëve të partive politike. Ata janë ftuar që nesër të jenë në takimin ku do të diskutohet për reformën zgjedhore.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka thënë se lideri i tyre Ramush Haradinaj nuk gjendet në Kosovë.

“Haradinaj nuk është në Kosovë, por edhe po të ishte, ai nuk do të merrte pjesë në takimin e ftuar nga Thaçi – sepse kjo temë tashmë është e vonuar”, ka thënë Muharrem Nitaj.

Jo, takimit i kanë thënë edhe Lëvizja Vetëvendosje.

“Zgjedhjet e reja, po të mbahen të ndershme, do të prodhonin legjitimitet për institucionet dhe mbi të gjitha do të sillnin mundësinë për ndryshim që aq shumë i duhet Kosovës”, ka shkruar Visar Ymeri, lideri i Vetëvendosjes pas ftesës që u është bërë nga Presidenti Thaçi.

“Pra, e refuzoj këtë ftesë për reformë zgjedhore. Zgjedhjet janë zgjidhja e vetme. Në të mirë të vendit”.

Ngjashëm do të veprojnë edhe NISMA për Kosovë.

“Nisma vazhdon të qëndron parapa qëndrimit se duhet zgjedhje të parakohshme dhe legjislatura e ardhshme të merre me reformën thelbësore  zgjedhore. Përderisa nuk plotësohen këto kushte Nisma nuk merr pjesë në takime për pseudo tryeza për reforma zgjedhore”, ka thënë Bilall Sherifi për Periskopin

Kryeministri Isa Mustafa, njëherësh lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës aktualisht gjendet në Londër të Britanisë së Madhe ku së bashku me disa ministra të Qeverisë, prezantuam mundësitë për investime të huaja në Kosovë shkruan klan

Pra i bie që as Mustafa nuk do të jetë pjesë e takimit të liderëve ku pritet të diskutohet për reformën zgjedhore.

 

Në një udhëtim pune është edhe lideri i Partisë Demokratikë të Kosovës si dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Sipas zëvendësit të tij, Uran Ismailit, në vend të Veselit do të jetë dikush tjetër.

Ndërsa, Lista Serbe nuk ka dashur të përgjigjet.

Kreu i saj, Sllavko Simiq nuk flet për këtë temë.

Në takim kanë konfirmuar se do të marrin pjesë partitë e vogla, siç janë Lëvizja për Bashkim, Partia e Drejtësisë, dhe Partie e Re e romëve të Kosovës, raporton Periskopi

Gëzim Kelmendi që sapo ka themeluar partinë e tij, Fjala nuk ka marr ftesën hiq.

Limaj e konfirmon, Ramush Haradinaj për kryeministër

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka thënë se nëse koalicioni AAK-Nisma do të fitonte zgjedhjet në vend, postin e kryeministrit do ta merrte Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Limaj në emisioni n “ Republika” me Dardan Gashin ka thënë se kjo gjë është e sigurt, nëse koalicioni fiton në zgjedhje kryeministër do të jetë Ramush Haradinaj.

“Po patjetër nëse fitojmë, kryeministër do të jetë Ramush Haradinaj pasi është edhe partia më e madhe” ka thënë Limaj.