Rrahje në mes familjarëve në Gjakovë, arrestohen 4 persona

Katër persona të një familje janë arrestuar në Gjakovë, pasi që të njëjtit pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes veti.

Periskopi.com Lajme

 

Me urdhër të prokurorit të dyshuarit janë dërguar në mbajtje.

Në Graçanicë një familje 11 anëtarëshe po vdesin urie (Foto)

Një familje me 11 anëtarë që jeton në Graçanicë, po vdesin urie.

Periskopi.com Lajme

Ata jetojnë në kushte jo-njerëzore, raporton Periskopi

Ka grupe njerëzish që me javë të tëra po mundohen tu ndihmojnë në këtë kohë acari dhe në prag të fundvitit.

Disa nga ta edhe kanë dërguar fotografitë teksa u kanë dhënë ca gjëra elementare.

Shqetësim është se ata jetojnë në një objekt që nuk mund të quhet as shtëpi.

Familja rome jetojnë brenda një të ashtuquajtur dhomë.

“Duhet institucionet të veprojnë diçka, aq më shumë kur gjysma e kësaj familje kanë probleme mendore”, thotë njëri nga personat që iu ka dërguar ndihmë, por që dëshiron të mbetet anonim.

Ndryshe, kjo komunë udhëhiqet nga serbët dhe është e banuar me shumicë serbe, e kryetari i saj vjen nga Lista Serbe. Këta të fundit, ka disa javë që kanë probleme mes vete, sikur janë ndarë në dy grupe e edhe po vështirësojnë punët në institucionet e Kosovës./ Periskopi

Përplasja te Lista Serbe: Deputetët e Vulinit zëvendësojnë ata të Vuçiçit?

15725377_10209901869435911_826751794_o 15681621_10209901856075577_837019494_o 15683456_10209901854275532_1671829419_n

Digjet në flakë shtëpia e një familje 17 anëtarëshe nga Kosova në Gjermani

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e hershme të ditës së hënë në Siebet-Attena-Straße në Esens (Qarku: Wittmund) të Gjermanisë.

Periskopi.com Uncategorized

Shtëpia e një familje 17 anëtarëshe nga Kosova është përfshirë në zjarr.  Të lënduar nga kjo ngjarje kanë mbetur 13 anëtarë, prej tyre tetë fëmijë të cilët ishin në atë kohë ishin duke banuar në atë shtëpi. Një grua 51 vjeçare, banuese në këtë shtëpi kishte parë zjarrin, njofton policia gjermane në Aurich.

Disa banorë ishin bllokuar nga zjarri, por ata u shpëtuan pas intervenimit të shpejtë të zjarrfikëseve përmes çatisë. Të lënduarit nga zjarri dhe tymi u dërguan për në Spital, raporton t-online.de, përcjell “albinfo.ch”.

Shtëpia është e dëmtuar rëndë dhe aktualisht është e pabanueshme. Shkaku i zjarrit tash për tash nuk është bërë i ditur.

Familja nga Kosova është banuese në këtë qytet për më shumë se 20 vite.

 

 

Digjet në flakë shtëpia e një familje 17 anëtarëshe nga Kosova në Gjermani

Familja Dehari s’do hetim ndërkombëtar pa dorëheqjen e dy ministrave

Avni dhe Xhemile Dehari, prindërit e Astrit Deharit, që vdiq më 5 nëntor kohë kur ishte i paraburgosur në Burgut të Prizrenit, përmes një deklarate për medie kërkesën e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha thonë se është pranim i saj për papërgjegjësinë dhe për paaftësinë e kësaj qeverie dhe të institucioneve shtetërore për ta zbardhur rastin e zbuluar shkaktarin e vdekjes së djalit tonë.

Periskopi.com Lajme

Kjo kërkesë sipas tyre do të kishte kuptim vetëm nëse njëkohësisht Dhurata Hoxha dhe kolegu i saj, ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, japin dorëheqje menjëherë, thuhet në deklaratë.

Në vazhdim deklarata e plotë për mediet e Avni dhe Xhemile Dehari lidhur me përpjekjet e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, për një hetim të pavarur ndërkombëtar për vdekjen e djalit tonë, Astrit Dehari, në Burgun e Prizrenit:

Nga mediet mësuam se Ministrja e Drejtësisë, znj.Dhurata Hoxha, i është drejtuar ambasadorit britanik z.Ruairi O’Connell, me kërkesë për një hetim të pavarur të vdekjes së djalit tonë Astritit, me arsyetimin se pjesë të caktuara të opinionit publik kanë shprehur dyshime sa u përket integritetit dhe paanësisë së procesit hetues.

Së pari, ministrja Hoxha nuk u mor me kërkesën tonë si familje për hetim të pavarur, por vetë ajo bëri kërkesë. Pra, nuk është se ajo po bëhej gati të jepte leje për ne, por e inicoi kërkesën pa kurrfarë konsultimi me ne. Së dyti, nuk është se vetëm pjesë të caktuara të opinionit publik kanë shprehur dyshime për hetimin e deritanishëm, por të gjithë qytetarët e panë publikisht deklaratën e rrejshme të komandantit të policisë nga Prizreni, z. Nexhmi Krasniqi, për shkakun e vdekjes së Astritit, rrjedhjen e provave në televizione publike si dhe paragjykimin e kryeprokurorit Sylë Hoxha për shkaktarin e vdekjes së Astritit pa u kryer hetimet.

Kërkesa e ministres së Drejtësisë znj. Dhurata Hoxha është pranim i saj për papërgjegjësinë dhe për paaftësinë e kësaj qeverie dhe të institucioneve shtetërore për ta zbardhur rastin e zbuluar shkaktarin e vdekjes së djalit tonë. Kjo kërkesë do të kishte kuptim vetëm nëse njëkohësisht znj. Dhurata Hoxha dhe kolegu i saj, ministri i Punëve të Brendshme, z. Skënder Hyseni, japin dorëheqje menjëherë. Paralelisht me këtë duhet të ndërpriten hetimet aktuale që po i udhëheqin prokurorët Metush Biraj e Sylë Hoxha. Nga publikimet e kohëve të fundit morëm vesh se këta dy prokurorë i lidh me konflikt interesi vëllai i kryeprokurorit, z. Elez Hoxha, i dënuar me katër vjet burg për korrupsionit.

Pa dorëheqje të këtyre dy ministrave dhe pa ndërprerjen e hetimeve aktuale ne si familje Dehari nuk pajtohemi për hetime ndërkombëtare, përkundër vlerësimit të lartë që kemi dhe reputacionit të lartë që ka Scotland Yard, përfundon deklarata e Avni dhe Xhemile Dehari, prindërve të Astrit Deharit, që vdiq në Burgun e Prizrenit.