goodison-park-stadium-48311

Formacionet zyrtare: Everton-Manchester United

Everton e pret skuadrën e Manchester United në kuadër të Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Takimi fillon nga ora 17:00.

Këto janë formacionet zyrtare:

Everton: Stekelenburg; Coleman, Williams, Funes Mori, Baines; Cleverley, Barry, Gueye; Bolasie, Lukaku, Mirallas.

Man Utd: De Gea; Valencia, Jones, Marcos Rojo, Darmian; Carrick, Herrera; Mkhitaryan, Pogba, Martial; Ibrahimovic. /Periskopi/

koeman

‘Do të përfundojmë mbi Manchester United e Chelsea’

Trajneri i Everton, Ronald Koeman ka thënë se këtë sezon ata presin të kualifikohen për në Champions League.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri i Southamptonit beson se skuadra e tij është e gatshme të përfundojë mbi skuadrat e mëdha, si Manchester United dhe Chelsea në Premier Ligë.

Evertoni këtë vit është blerë nga biznismeni iranian Farhad Moshiri i cili ka premtuar se do të investojë para të mëdha në ekip.

“Këtë sezon Evertoni do të luftojë për futboll evropian. Do të përfundojmë përmbi skuadrat e mëdha në Premier League.

“Sezonin tjetër ne do të rritemi si skuadër dhe do të nënshkruajmë me lojtarë të rinj që do të na bëjnë më të fortë. Pastaj duhet të mendojmë edhe të fitojmë Champions Leaguen,” – tha Koeman për BBC. /Periskopi.com/

lukaku

Koeman: Lukaku duhet të transferohet në Barcelonë

Trajneri i Evertonit, Ronald Koeman, ka folur për sulmeusin e tij, Romelu Lukaku.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri i Valencias dhe Southamptonit, është deklaruar për belgun Lukaku se mund të ndjekë hapat e legjendës holandeze, Patrick Kluivert.

Ish lojtari i Ajax dhe Barcelonës është një nga sulmuesit më të mirë në histori të Barcelonës.

“Ai mund të kopjojë Patrick Kluivert. Kluivert ka luajtur për Barcelonën dhe unë e shoh se edhe Lukaku mund të bëjë të njëjtën gjë” ka thënë tekniku holandez.

23-vjeçari në këtë sezon për Everton ka shënuar 7 gola në 10-të paraqitje në Premier Ligë. /Periskopi.com

ever

Vrau 13 persona per shkak se nuk e lejuan ta shikonte ndeshjen

Kjo ka ndodhur në kryeqytetin e Sudanit Jugor, Jura.

Periskopi.com Sporti

Duke shikuar ndeshjen e Ligës Premier ishin shumë persona ku përveç 13 të vdekurve kanë mbetur të lënduar edhe 10 persona.

“U rrëzova sapo më qëlluan, ndërkohë që të tjerë të rinj ranë mbi mua. Isha i pamundur që të ngrihesha, të paktën deri kur ai i qëlloi të gjithë plumbat që kishte. Shumë persona ishin qëlluar, shumë prej tyre kishin vdekur”, deklaroi Patrick, një i pranishëm në kafene.

Atentatori ishte i armatosur, dhe i dehur, ndërsa këtë e kishte bërë pasi që ai ka refuzuar të paguajë 0.50 euro për të parë ndeshjen Chelsea –Everton në televizion.

“Është një fatkeqësi e madhe dhe ne si qeveri e dënojmë këtë akt në mënyrën më të ashpër të mundshme”, deklaro zëdhënësi i qeverisë Paul Akol Kordit.

Mungesa e sigurisë në Juba është përkeqësuar që nga fillimi luftës civile, rreth tre vite më parë. /Periskopi.com

Stoke-City-v-Everton

Formacionet zyrtare: Chelsea-Everton

Chelsea sonte e pret skuadrën e Everton në kuadër të xhiros së 11-të të Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Londinezët do të kërkojnë të vazhdojnë ecurinë e rezultateve pozitive pas 4 fitoreve rresht në kampionatin elitar anglez.

Këto janë formacionet zyrtare:

Chelsea: Courtois; Azpilicueta, David Luiz, Cahill (c); Moses, Kante, Matic, Alonso; Pedro, Diego Costa, Hazard.

Everton: Stekelenburg, Coleman, Jagielka, Williams, Funes Mori, Oviedo, Barry, Cleverley, Barkley, Bolasie, Lukaku. /Periskopi.com

lukaku

A e do Chelsea rikthimin e Lukakut?

Është spekuluar shumëherë për një rikthim të mundshëm të Romelu Lukakut te Chelsea.

Periskopi.com Sporti

Këtij debati i është shtuar edhe trajneri i të kaltërve të Londrës, Antonio Conte.

Italiani thotë se skuadra e tij nuk ka nevojë për belgun, dhe se nuk ndihet i zhgënjyer që nuk e riktheu në verë në skuadër.

“Jo, absolutisht nuk jam i zhgënjyer që nuk e kthyem në skuadër”, deklaroi Conte.

“Ne kemi Diego Costan i cili është duke luajtur futboll fantastik, jo vetëm duke shënuar shumë gola, por duke punuar shumë dhe shumë mirë për skuadrën”. /Periskopi.com

lukaku

Pasi transferoi Higuain, Juventus e do edhe këtë super-sulmues

Juventusi është duke shfaqur interesim për sulmuesin e Evertonit, Romelu Lukaku.

Periskopi.com Sporti

Belgu ka shkëlqyer me fanelën e skuadrës nga Liverpooli që prej kalimit në Goodison Park vite më parë.

Ndërsa, Calciomercato raporton se drejtuesit e ‘Zonjës së vjetër’ janë tejet të interesuar të nënshkruajnë me 23-vjeçarin.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse bardhezinjtë janë gati të paguajnë shifra të larta, të cilën Everton e kërkon për Lukakun, shifër e cila mund të jetë mbi 80 milionë euro. /Periskopi.com

lukaku-main

Juventus-Lukaku afër marrëveshja

Juventus vazhdon të jetë i interesuar në sulmuesin e Evertonit, Romelu Lukaku.

Periskopi.com Sporti

Skuadra nga Torino besohet se do të transferojnë belgun në afatin kalimtar të janarit, pasi që do t’ia lirojë vendin kroati, Mario Mandzukic. Mandzukic me ardhjen e Higuain në skuadër këtë sezon e ka humbur statusin e titullarit në formacionin e trajnerit Allegri.

23-vjeçari në 10 paraqitje ka shënuar 7 gola në këtë sezon për Everton. /Periskopi.com

lukaku-main

Juventus-Lukaku afër marrëveshja

Juventus vazhdon të jetë i interesuar në sulmuesin e Evertonit, Romelu Lukaku.

Periskopi.com Uncategorized

Skuadra nga Torino besohet se do të transferojnë belgun në afatin kalimtar të janarit, pasi që do t’ia lirojë vendin kroati, Mario Mandzukic. Mandzukic me ardhjen e Higuain në skuadër këtë sezon e ka humbur statusin e titullarit në formacionin e trajnerit Allegri.

23-vjeçari në 10 paraqitje ka shënuar 7 gola në këtë sezon për Everton. /Periskopi.com

lukaku

Bayern Munich pas yllit belg

Bayern Munich e dëshirojnë sulmuesin belg të Evertonit, Romelu Lukaku për sezonin tjeter.

Periskopi.com Sporti

Skuadra bavareze  duan që të sjellin një sulmues që mund të bëjë konkurencë për polakun, Robert Lewandowski.

Bayern Munich janë të gatshëm për të thyer rekordin gjerman duke ofruar 65 milionë euro për sulmuesin e Evertonit, Romelu Lukaku. Shefi i rekrutimit për transferimin e lojtarëve, Miachel Reschke ka përcjellur belgin ndaj Manchester City, raporton The Sun.

23-vjeçari në 11 paraqitje ka shënuar 9 gola për skuadrën e Everton në këtë sezon. /Periskopi.com

LIVERPOOL, ENGLAND - SEPTEMBER 14:  Gareth Barry of Everton in action during the Barclays Premier League match between Everton and Chelsea at Goodison Park on September 14, 2013 in Liverpool, England.  (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Barry 600 ndeshje në Premier Ligë

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Evertonit, Gareth Barry pritet të zhvillojë sot paraqitjen e tij të 600 në Premier Ligë.

Ish-anëtari i Aston Villa’s dhe Manchester City’t, do të bëhet futbollisti i tretë në histori të kësaj lige që arrinë këtë shifër ndeshjesh, pas Ryan Giggs që ka zhvilluar 632 ndeshje dhe Frank Lampard 609.

Shihet qartë se në rast se Barry paraqitet në të gjitha ndeshjet e këtij sezoni në ligë, atëherë do të dalë i pari në këtë listë. /Periskopi.com

moyes2

Isha afër titullit kampion me Evertonin

Periskopi.com Sporti

Ish-trajneri i Evertonit, David Moyes beson se ishte afër triumfit në Premier Ligë, për t’u shpallur kampion me Evertonin, para se të largohej drejt Manchester United.

Skocezi drejtoi skuadrën nga Goodison Park deri në vitin 2013, për të kaluar më pas në Old Trafford.

“Ne kishim në ekip të madh te Everton, por na mungonte një qendër sulmues”, tha Moyes.

“Unë mund të ekzagjëroj, por mendoj se ne do të kishim qenë afër për të fituar Premier Ligën nëse do të kishim një sulmues të tillë. Ne ishim aq të mirë”. /Periskopi.com

lukaku

Lukaku nuk rikthehet te Chelsea

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i Evertonit, Romelu Lukaku nuk do të rikthehet te Chelsea.

Kështu të paktën shkruan tabloidi britanik ‘Daily Mirror’, ku sqarohet se belgu i ka dhënë siguri trajnerit Ronald Koeman, se do të mbetet pjesë e skuadrës nga Goodison Park.

Është raportuar kohëve të fundit se 23-vjeçari mund të rikthehet në Stamford Bridge në këtë afat kalimtar, mirëpo një gjë e tillë si duket nuk do të ndodhë. /Periskopi.com