ERDOGAN

Erdogan: Turqia më nuk ka durim të vrapojë pas Evropës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot deklaroi se kur Bashkimi Evropian do t’i përmbushë premtimet për liberalizimin e vizave dhe ndihmë humanitare dhe kur do të hapë kapitull të ri në negociatat për anëtarësim, Turqia madje atëherë do të tregojë vullnet të mirë nga ana e saj.

Periskopi.com Lajme

Erdogani, i cili foli para një grupi liderësh lokalë në pallatin presidencial në Ankara, theksoi se Turqia më nuk ka durim dhe energji të vrapojë pas Evropës.

Ai gjithashtu deklaroi se Ankaraja dëshiron të zhvillojë marrëdhënie politike dhe ekonomike me Rusinë, Iranin, Kinën dhe vendet nga Azia Qendrore në nivel më të lartë.

Ai shtoi se megjithatë marrëdhëniet e mira me Lindjen, nuk janë alternativë në marrëdhëniet me Perëndimin dhe e kundërta.

erdogan

Erdogan përmend dënimin me vdekje, thotë se shpejt do vendosin

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan të shtunën deklaroi se çështja e dënimit me vdekje është në agjendën e Qeverisë së Turqisë.

Periskopi.com Lajme

“Çështja e dënimit me vdekje është në agjendën e Qeverisë së Turqisë. Pas vendimit të parlamentit rreth kësaj, siç kam deklaruar edhe më parë, unë si president do të konfirmoj këtë vendim. Perëndimi nuk mund të marrë vendim në lidhje me të. Ne jemi ata që marrim një vendim për këtë çështje”, tha Erdogan.

Erdogan

Erdogan komenton fitoren e Trump

Presidenti turk Rexhep Tayiip Erdogan, sot deklaroi se shpreson që fitorja e republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së do të sjellë në ndërmarrjen e hapave pozitivë për Lindjen e Afërt dhe të drejtat dhe liritë themelore në botë, njoftoi BTA.

Periskopi.com Lajme

“Shpresoj se kjo zgjedhje e popullit amerikan do të sjellë hapa pozitivë, të cilët do të jenë në dobi të botës lidhur me liritë themelore dhe të drejtat, demokracinë dhe zhvillimin e rajonit tonë”, theksoi Erdogan.

Mahir Jagxhillar

Jagxhillar flet në Prishtinë si Ministër i Erdoganit- bën fushatë kundër Gulenit

Ministri Mahir Jagxhillar ka folur sot kundër Lëvizjes Gulen, e cila është duke u përndjekur nga Presidenti i Turqisë Recep Tayiip Erdogan, me arsyetimin se është pikërisht Gulen ai që qëndron prapa puçit të muajit korrik.

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës nuk është prononcuar për këto zhvillime në Turqi, por këtë po e bën Ministri Mahir Yahgcilar, i cili udhëheq me dikasterin e Administratës Publike.

Jagxhillar ka folur sikur të ishte Ministër i Erdoganit.

“Turqia në ankthin e natës së 15 korrikut ka treguar edhe një herë forcën e saj si shtet demokratik së bashku me Presidentin Regjep Tajip Erdogan , popullin dhe deputetët përkundër tentimit për predispozim. E gjithë bota duhet ta njeh dhe të dijë për tentim puçin e organizuar nga organizata FETO, duhet të tregojmë se ata janë të rrezikshëm” ka thënë ai.

Këto komente ai i ka bërë në një ekspozitë me foto të grusht shtetit të dështuar në Turqi ku ka marrë pjesë edhe Ambasadorja e Turqisë në Prishtinë.

Turqi

Në Turqi gjendja e jashtëzakonshme vazhdohet për edhe tre muaj

Qeveria turke sot ka marrë vendim për tre muaj shtesë që ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme, të vendosur pas tentativës për grusht shtet në vend.

Periskopi.com Lajme

Një përfaqësues i Qeverisë kumtoi se vazhdimi prej tre muajve fillon të vijojë nga 19 tetori.

“Gjendja e jashtëzakonshme do të vazhdohet për 90 ditë, duke filluar nga 19 tetori”, deklaroi në konferencën për shtyp zëvendëskryeministri Numan Kurtulmush.

z_1469873874-1457618

Kthjellet pak Erdogan, liron 758 ushtarë nga 989 të arrestuar

Periskopi.com Lajme

Prokuroria e Stambollit ka bërë një kërkesë për lirimin e 758 ushtarëve të arrestuar në kuadër të hetimit për tentativën e grushtit të shtetit nga organizata terroriste FETÖ, raporton Anadolu Agency (AA).

Prokuroria e Stambollit ka rimarrë në pyetje 989 ushtarë dhe studentë ushtarakë në kuadër të hetimeve për tentativën e grushtit të shtetit nga ana e FETÖ-s.

Pas rimarrjes në pyetje komisioni hetimor ka vendosur të tërheqë padinë për 758 ushtarë nga të arrestuarit. Ndërkohë kërkesa e hetuesve është marrë parasysh nga gjykata e cila e ka konsideruar atë si një veprim të matur duke pasur parasysh gjendjen aktuale në vend.

Nga ana tjetër masa e arrestit për 231 ushtarë të tjerë ende vazhdon.

 

35022EF600000578-3638055-image-a-3_1465770211455

Erdogani ia tregon vendin edhe Amerikës

Periskopi.com Lajme

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, e ka kritikuar ashpër SHBA-në. Ai ka akuzuar shtetin amerikan se po e strehon njeriun që organizoi grusht shtetin.

Ankara u ka kërkuar shteteve të bashkuara që ta ekstradojnë Fethullah Gulenin ndërsa Gulen i ka mohuar të gjitha akuzat, për të cilat edhe SHBA ka kërkuar dëshmi nga Turqia.

“Nuk u takon juve ta merrni atë vendim. kush jeni ju? Dijeni ku e keni vendin. në vend se ta falënderoni këtë komb për parandalimin e puçit në emër të demokracisë, ju e bëni të kundërtën duke ia mbajtur anën puçistëve” tha Erdogan./Periskopi.com/