Blendi Fevziu: Përse po zgjidhet president Ilir Meta dhe si po e nxjerr Rama jashtë loje

Periskopi.com Lajme

Blendi Fevziu shkruan se Ilir Meta nesër do të zgjidhet president.

Sipas tij, më i fituari nga kjo është kryeministri Edi Rama, që sipas Fevziut, të paktën për pesë vite e ka nxjerrë jashtë loje Ilir Metën.

Ja çfarë shkruan Fevziu në faqen e tij:

Ilir Meta pritet të zgjidhet nesër Presidenti i ri i Shqipërisë. Ai bëhet kështu, presidenti i shtatë i Shqipërisë Pluraliste dhe padyshim më i dobëti në listën e parardhësve të tij. Më i dobëti jo për hir të staturës politike, (pas Berishës që drejtoi presidencën në vitet 1992 – 1997, ai është padyshim personaliteti më imponues) por si pasojë e kompetencave që janë sot më të paktat dhe më të reduktuarat që nga viti 1991. Roli i Presidentit u reduktua në mënyrë drastike në Kushtetuën e vitit 1998, ai u reduktua akoma në ndryshimet kushtetuese të 2008 dhe së fundmi u zhvesh edhe nga pak kompetenca të mbetura në vitin 2016, në ndryshimet që ju bënë pas reformës në drejtësi.

Po përse Meta po lakmon postin e Presidentit? Përse ai po lë një parti që po vinte e bëhej më dominuese në skenën politike shqiptare, gati gati faktor përcaktues dhe po shkon në një zyrë që më shumë i ngjan ceremonialit se sa vendimmarrjes politike? Përgjigja nuk është e thjeshtë, por ajo padyshim ka disa pista.

E para, Ilir Meta e kishte aspiruar postin e Kreut të shtetit që në vitin 2012. Në marrëveshjen e 2013, siç dëshmon në një gazetarët që ka qenë më pranë Ramës dhe Metës, Baton Haxhiu, ndarja e pushtetit ka qenë e tillë: Rama Kryeministër dhe Meta President. Pra, Meta nuk po bën asgjë më shumë, por po shkon në pretendimin e vjetër të tij. Ai e di mirë që ndryshe nga presidentët e tjerë (Përjashto Berishën dhe deridiku Topin), nuk po shkon atje për të mbyllur karrierën politike, por për ta hapur atë edhe një herë. Ai po kërkon një periudhë tranzitore për të krijuar imazhin e njeriut që bashkon palët, duke synuar të mbajë në këmbë edhe LSI. Një President me parti, është gjithnjë shumë më i fortë se sa një President që është propozuar nga partia dhe i humb lidhjet me të. Pra, Presidenca është vetëm një fazë tjetër tranzitore në karrierën e Metës. Së paku kështu duket.

E dyta është koha! Opinion.al që njoftoi sot e para kandidimin e Metës ka qenë e informuar se Meta e pretendonte postin e Presidentit pas zgjedhjeve. Ndërkohë që Rama ishte i prirur ta niste në Presidencë përpara zgjedhjeve. Por situata ka lëvizur me shpejtësi pas refuzimit të opozitës. LSI e humbi datën ligjore të regjistrimit me PS në një koalicion dhe do të detyrohet të dalë në zgjedhje e vetme. Në mungesë të PD, rezultati i përftuar do jetë padyshim i deformuar dhe jo real. Humbëset më të mëdha do të jenë LSI dhe PDIU votat e të cilave nuk do jenë të nevojshme për PS që do ketë vetë votat e domosdoshme për të ngritur dhe mbajtur qeverinë. Në këto rrethana koalicioni pas zgjedhor do jetë formal, por jo funksional. Kësaj gjëje i është trembur Meta. Ai ka llogaritur që pas zgjedhjeve posti i premtuar mund t’i refuzohej apo t’i shmangej, ose mund të përftohej një situatë e re politike e paparashikuar, dhe ka vendosur të garojë tani.

Kjo mazhorancë i ka votot. Meta do të jetë nesër President dhe Rama ka arritur fiks atë që ka dashur. Nxjerrjen qoftë edhe përkohësisht, për 5 vite nga skena politike aktive e njeriut që e kërcënonte më shumë në postin e Kryeministrit. Pas daljes së Metës nga skena, ai ka tashmë vetëm një rival, Bashën.

E treta, nuk dihet se çfarë do prodhojë për politikën vendimi i Metës. Nuk dihet se çfarë do sjellë për LSI dalja nga fushata e Metës, por vështirë që partia e tij, pa të, të arrijë objektivat që kishte vendosur.

Gjithsesi Meta duhet të jetë i qetë sot, por akoma më i qetë duhet të jetë Rama që ja arriti ta shmangë së paku për ca kohë aleatin dhe rivalin e tij brenda mazhorancës!

Edi Rama i ka ofruar Presidencën, mësohet përgjigja e Ilir Metës

Periskopi.com Lajme

Edhe raundi i tretë i zgjedhjes së Presidentit ka dështuar. Ndërkohë zbardhen prapaskenat e fundit mes kryeministrit Rama dhe liderit të LSI-së, Ilir Meta.

Burime pranë maxhorancës kanë bërë të ditur se qenë kryeministri Rama që i ka ofruar Metës karrigen e Presidentit në një nga takimet e fundit që kanë pasur.

Po ashtu mësohet se Ilir Meta nuk ka dhënë një përgjigje aty për aty, por ka thënë se do ta shqyrtojë këtë propozim.

Deri në këto moment Meta ende nuk e ka vendosur se cili do të jetë drejtimi i karrierës së tij politike, shkruan Panorama.

Po ashtu kreu i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi dhe ai i LSI-së, Luan Rama kanë urdhëruar të gjithë deputetët që të anullojnë vizitat jashtë vendit dhe nesër në orën 17:00 të jenë në Kuvend për votimin e raundit të katërt. /albeu.com/

Berisha paralajmëron Ramën: Nëse do përdorësh armët ndaj nesh, bëhu gati!

Periskopi.com Lajme

“Nëse Edi Rama do të përdorë armët ndaj opozitës të bëhet gati.”

Kështu është shprehur ish kryeministri, Sali Berisha në ‘Tonight Ilva Tare”, teksa u pyet rreth aksionit të radhës së pozitës, e cila ka thënë se nuk do të tërhiqet nga kushtet e saj për një qeveri teknike.

Shqiptarët duan që drejtësia të mos jetë as e PD-së dhe as e PS-së.

Berisha: Na mori 12 mandate Fehmi Avdiu dhe raporti ndërkombëtar tha se Shqipëria është vendi i vetëm me sistem 4 shkallë.

Mos hyrja në zgjedhje e PD-së a është vetëvrasje e PD-së?

Berisha: Mos hyrja e PD-së do të thotë të ketë bllokim të zgjedhje. PD është e vendosur me Edi Ramën nuk do të ketë zgjedhje. PD nuk është e vërtetë që bën këtë betejë për të mos marrë pjesë në zgjedhje. Nëse Rama shkon në zgjedhje do të marrë përgjigjen më spektakolare. Vota prevalon mbi cdo gjë.

Edi Rama takon në spital familjen që u bllokua rrugëve me ambulancë për shkak të bllokimit të rrugëve nga PD’ja

Periskopi.com Video
Greg Delawie

Delawie: SHBA-ja, kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i ka cilësuar deklaratat për mundësinë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, si të “pakujdesshme”.

“Qeveria amerikane e mbështet sovranitetin edhe të Kosovës edhe të Shqipërisë. Ne jemi kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim dhe të reagimeve të tepruara ndaj deklaratave të tilla, të cilat minojnë qëndrueshmërinë në rajon”, tha Delawie në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë.

Reagimi u bë pas një interviste të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për portalin Politico, në të cilën tha se rruga e hapur drejt integrimeve evropiane dhe perspektiva e qartë janë mënyra e vetme që Ballkani të jetë i qetë “por nëse kjo shpresë, perspektivë, mungon atëherë unionet e vogla mund të ndodhin”.

Pas kësaj Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Radios Evropa e Lirë se nëse Bashkimi Evropian e mbyll derën për Kosovën, “atëherë të gjithë shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme”.

Kryeminstri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ka bërë thirrje, siç i ka cilësuar, përfaqësuesve politikë të shqiptarëve, që të mos dalin në opinion me deklarata për nevojën që të gjithë shqiptarët e rajonit të krijojnë shtetin e përbashkët, nëse ndalet procesi i integrimeve evropiane, ka transemtuar Beta.

“Ne i lusim, po e përsëris, i lusim që me deklarata të tilla të mos dalin në publik, sepse ato nuk u kontribuojnë marrëdhënieve të mira në rajon dhe as krijimit të atmosferës së bashkëpunimit dhe punës së përbashkët në projekte të rëndësishme”, tha Vuçiq në konferencën për gazetarë në Qeverinë e Serbisë.

Ndërkohë, zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së për siguri dhe politikë të jashtme, Maja Kocijançiq, i tha Radios Evropa e Lirë se “Ballkani Perëndimor ka një perspekitvë të qartë dhe për këtë punohet së bashku me partnerët në rajon, mbi parimet e pajtimit dhe bashkëpunimit rajonal”. (REL)

Takimi që vendos të ardhmen e koalicionit Rama-Meta

Periskopi.com Lajme

Sot do të zhvillohet një takim zyrtar mes kreut të Partisë Socialiste, Edi Rama, dhe kreut të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ku do të diskutojnë mbi të ardhmen e koalicionit.

Në takimin e parë zyrtar që pritet të mbahet në orën 10:00 në Hotel Tirana, Rama dhe Meta pritet të vendosin nëse do të vijojnë koalicionin PS-LSI edhe për katër vitet e ardhshme.

Ende nuk dihet nëse krerët e dy partive të koalicionit qeverisës do të jenë të vetëm në takim apo bashkë me ta do të marrin pjesë edhe përfaqësues të tjerë, nga këto dy forca politike.

Pse Rama ka ftuar Metën nesër në orën 10-të në takim?

Periskopi.com Lajme

Nesër vendoset fati i koalicionit Rama-Meta Ditën e nesërme aleanca e majtë organizon paradite takimin e parë zyrtar ku do të flitet për rikonfirmimin e koalicionit për “Shqipërinë Europiane” edhe për katër vitet e ardhshme.

Ky takim mes palëve pritet të mbahet në Hotel Tirana, dhe të do jenë përballë njëra¬tjetrës vetëm Partinë Socialiste dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim. Mësohet se takimi mes palëve është thirrur nga Rama dhe do të mbahet në orën 10:00.

Dy kryetarët Rama dhe Meta do të shoqërohen edhe nga dy pjesëtarë secili, po ende është e paqartë axhenda e takimit, ndërkohë që edhe gjatë ditës së sotme nuk munguan replikat mes deputetëve të dy krahëve, si Luan Rama me Pjerin Ndreun.

Duket se firmosja zyrtare e koalicionit, përveç modaliteteve të brendshme si dhe programit të përbashkët, do ketë pikë të fortë edhe mënyrat e zgjidhjes së krizës aktuale dhe përfshirjes së opozitës në zgjedhje si edhe çështjen e Presidentit të ri të vendit.

Seanca e parë është javën e ardhshme dhe megjithëse e majta i ka votat, ka lëshuar sinjale se do të kërkojë një President konsensual me të djathtën./Albeu.com/

Përfundon takimi 1 orësh mes Ramës dhe Metës

Periskopi.com Lajme

Sapo ka përfunduar takimi i kryeministri Edi Rama me aletin e tij në koalicion Ilir Meta.

Takimi i cili zgjati 60 minuta, nuk pati prononcim për media nga asnjëri prej aleatëve.

Takimi vjen në një kohë që Presidentit aktual të Shqipërisë Bujar Nishani po i mbaron mandati dhe duhet zgjedhur pasuesi i tij.

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi i kërkoi sot kryeparlamentarit Meta që të nisë procedura për zgjedhjen e Presidentit të ri, duke nënvizuar se të enjten duhet të mblidhet Konferenca e Kryetarëve dhe më 18 prill të zhvillohet raundi i parë i votimit./albeu

Një intervistë frikshëm e pazakontë e Ramës (Video)

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë 5 minutëshe për Vizion Plus sot duke i bërë thirrje kreut të opozitës Lulzim Basha për të dialoguar.

Rama dha disa mesazhe ndaj Bashës, por mesazh më shumë se i fortë, plotësisht trullosës ishte ai që dha ndaj mediave, gazetarëve si edhe specialistëve të ndryshëm që lexojnë gjuhën e trupit.

Rama dha intervistë për një televizion të rendësishëm në vend, por kjo nuk e pengoi që ta transmetonte live edhe nëpërmjet televizionit të tij të quajtur ERTV duke i thënë mediave në përgjithësi: S’jua kam nevojën.

Por kjo është vetëm nisja e talljes publike që Rama bëri sot me median.

E qeshura në kufijtë e talljes në fillim të intervistës ishte episodi i dytë.

Por, më i rëndë ishte mesazhi që iu dha publikut me uljen e gazetarit përballë.

Ai është i zoti i shtëpisë dhe ka përgjegjësinë që të sigurojë barazinë e pozicionimit mes tij dhe intervistuesit si edhe komoditetin e këtij të fundit.

Por, Rama bëri të kundërtën.

Ai zgjodhi ta japë intervistën në tavolinën e tij pompoze të punës duke e ulur gazetarin përballë tij në një karrige dukshëm më të vogël dhe më të ulët se sa karrigia e tij.

Vetë pamjet tregojnë këtë disbalancë në vendosjne mes intervistuesit dhe të intervistuarit.

Nga pamjet duket qartë në sfond një kolltuk i përshtatshëm për zhvillimin e intervistës, por me sa duket, më shume se mesazhi ndaj Bashës, Rama u kujdes që të japë mesazhin e qartë se çfarë mendon dhe si e konsideron ai median në vend.

Më parë, kryeministri ka deklaruar se median e cilëson një “kazan” dhe mjaft gazetarë si “shqyes pulash”, por ajo që bëri sot i vuri vulën asaj që ai mendon për median në Shqipëri. /Albeu.com/

 

Prapa kamerës Edi Rama del nga kontrolli: Ik mos na çaj b**thën (Video)

Periskopi.com Lajme

Pas intervistës së tensionuar të kryeministrit Edi Rama me gazetarin Ylli Rakipi në emisionin “Të paekspozuarit”, është publikuar një video e cila hedh dritë mbi një anë tjetër të zhvillimeve gjatë intervistës.

Videoja e publikuar nga “Lolita” tregon momentet e reklamës publicitare, ku kryeministri Edi Rama dhe gazetari Ylli Rakipi po mundohen të bien në ujdi për pytjet dhe pergjigjet gjatë intervistës, pasi kryeministri Edi Rama shprehet i pakënaqur për kohën televizive.

Ndërkohë në video degjohet edhe një zë nga regjia i cili kritikon Ramën se flet shumë, dhe gjithashtu dëgjohet kryeministri i cili i drejtohet “ik mos na ça b**thën”.

Pavarësisht fjalorit të rëndë dhe tensionit që vërehet në fytyrën e kryeministrit, kjo përgjigjie shkakton të qeshura tek gazetarët dhe analistët./albeu.com

Basha thyen heshtjen, ja si i përgjigjet ftesës së Ramës për dialog

Kreu i PD-së, Lulzim Basha gjatë ditës së sotme foli nga çadrën e lirisë. Në fjalën e tij, Basha tha se në Uashington ka lobisngje të ndyra që mbahen me paratë e naftës shqiptare për të mbajtur në këmbë qeverinë.

Periskopi.com Lajme

“Në Uashington ka lobingje të ndyra që paguhen me paratë e vjedhura të Armos. Këto lobingje në Uashington nuk duan t’ia dinë nëse ju keni bukë ose jo”, tha Basha.

Më tej ai foli për dialogun dhe ftesën e Ramës për t’u takuar. Ai tha se PD është gati t’i përgjgjet çdo ftese për dialog me kushtin që ajo të jetë e vërtetë dhe jo me fjalim të parashkruar.

“Ne do t’i përgjigjemi çdo ftese për dialog me kushtin që ato të mos jenë me fjalime të parapërgatitura, si ajo e 6 qershorit të vitit të shkuar”, u shpreh Basha./Albeu.com

 

Ja çfarë po vizatonte Rama , sot në Kuvend! (Foto)

Kjo fotografi është shkrepur sot në Kuvend nga kolegët e LSA-së. Jo, Rama nuk po bën llogaritë e votave që ka “pro” dhe “kundër” tij.

Periskopi.com Lajme

Me një “zoom” të thjeshtë: ai thjesht po vizaton. I duhet për përqëndrim – siç e ka thënë dhe vetë – kur nuk vizaton ai përqëndrohet me vështirësi, kur vizaton dhe nuk e sheh tjetrin në sy atëherë është më shumë se kurrë i vëmendshëm ndaj tjetrit.

Megjithatë, nëse është e vërtetë se 1 foto vlen sa 1 mijë fjalë, duke shpenzuar 30, do thonim se në këtë pamje përmblidhet i gjithë presioni politik para të cilit është vendosur sot kryeministri Rama: Prej PD, LSI, PDIU, Blushit, Kokëdhimës, heshtjes dhe dyzimit të ndërkombëtarëve… dhe afrimit të zgjedhjeve të 18 qershorit. GSH.al

 

Rama rrezikon në deklarata, sulmon Rusinë

Influenca ruse në Ballkan po rritet fal hapësirës bosh që ka lënë Evropa, ka thënë kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për ditoren franceze “Le Monde”.

Periskopi.com Lajme

Duke komentuar zhvillimet në Ballkan, Rama ka deklaruar për gazetarin Alain Salles se “ka një polarizim politik që të kujton Luftën e Ftohtë”. Po ashtu, ai i ka bërë thirrje BE-së që të kthejë sytë nga Ballkani pasi rreziku i ndërhyrjes ruse është evident.

“Nëse Evropa është e shqetësuar për influencën ruse, xhihadizmin dhe rritjen e populizmit, ajo duhet të jetë prezente në Ballkan, sepse këto tri fenomene e rrezikojnë rajonin dhe mund ta rikthejnë atë në një fuçi baroti”. /mapo/

Edi Rama paralajmëron protestuesit: S’ka çadër që ndal Vettingun

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama akuzoi sot sërish opozitën se po mban peng reformën në drejtësi përmes bllokimit të ligjit të vettingut. Duke folur nga Vlora në ceremoninë përkujtimore në 20 vjetorin e tragjedisë së Otrantos, Rama theksoi se nuk ka çadër që ndalon vettingun.

Periskopi.com Lajme

“Si ajo pikë karburanti më e rëndësishme se interesi publik në bulevardin e ri të Bregut të Vlorës është dhe çadra në mes të bulevardit atje në Tiranë që i ka zënë rrugën popullit për të parë më në fund gjyqtarët dhe prokurorët që i kanë pirë gjakun popullit për 25 vjet, që të shkojnë prapa hekurave dhe jo të rrinë para popullit me çekiç në dorë dhe të vrasin drejtësinë sa herë u vjen mundësia që të bëjnë padrejtësi në këmbim të parave.

Fakti që reforma në drejtësi nuk është një çështje politike dhe vettingu nuk është një çështje partiake, por mishërimi i një aspirate 25 vjeçare që përputhet sot me interesin kombëtar dhe publik, ashtu nuk ka pikë karburanti dhe çadër që e ndal. Të reformosh këtë vend është një detyrim për të mos lejuar që fëmijët e sotëm të Shqipërisë të paguajnë pasojat e mosreformimit që i paguan fëmijët që lindën pas regjimit”, u shpreh Rama.

Ndërsa lidhur me 20 vjetorin e tragjedisë së Otrantos, në të cilën humbën jetën 105 persona, kryeministri Rama deklaroi para familjarëve dhe të pranishmëve se shpreson që ngjarje të tilla tronditëse nuk do të ndodhin më.

“Janë mbushur plot 20 vite nga tragjedia. Fatkeqësisht këto ngjarje vazhdojnë të ndodhin 20 vite më pas. Mjafton të kujtojmë foton e djaloshit të vogël të shtrirë në brigjet e Turqisë. Këto ngjarje të pandëshkuara na bëjnë të ndihemi larg Evropës.

Sot, jam i bindur se të afërmit e viktimave të tragjedisë kanë në shpirt revoltën për mungesën dëshpëruese të krijuar nga drejtësia për të dhënë dënimin e merituar jo për 2 njerëz kapitenë të anijeve të aksidentit, por për një politikë të tërë, e cila i shtyu këto njerëz që sot nuk jetojnë më drejt një aventure të paimagjinueshme që u bë varri i tyre. Kjo tragjedi është një plagë e pambyllur e kujtesës sonë, shpresojmë që ngjarje të tilla të mos ndodhin më”, tha Rama.

Paralajmëron Koço Kokëdhima: Vendi në luftë nëse Rama s’dëgjon kërkesat e PD-së

Ish-deputeti i PS-së, tashmë drejtues i Lëvizjes ZGJIDHJA në PS, Koço Kokëdhima, deklaroi mbrëmë në studion e Arian Çanit, te emisioni “Zonë e lirë” se vendi ka nevojë për një qeveri të shumicës së majtë, e cila do të garantojë zgjedhje të ndershme dhe të lira.

Periskopi.com Lajme

Ai këmbënguli sërish se pa opozitën nuk do të ketë zgjedhje dhe se pa të nuk shkohet në zgjedhje, por në luftë dhe se Shqipëria nuk është e gatshme të shkojë në luftë as për Edi Ramën, as për ndonjë njeri tjetër.

I pyetur nëse PS dhe LSI do të bëjnë koalicion parazgjedhor, Kokëdhima deklaroi se mund të shprehej që edhe Ilir Meta dhe LSI-ja nuk mund të shkojnë në një koalicion në zgjedhje pa pjesëmarrjen e opozitës në zgjedhje. “Për mendimin tim LSI nuk mund të shkojë dot në zgjedhje për hir të faktit se është në koalicion me PS-në, nëse në këto zgjedhje nuk përfshihet opozita. Nëse këto zgjedhje do të realizohen me pjesëmarrjen e shumicës dhe të opozitës, atëherë ne mund të flasim se si mund të konfigurohen”-u shpreh ai.

Kokëdhima u shpreh i pezmatuar për faktin që luftën për zgjedhje të lira dhe të ndershme në Shqipëri e ka marrë si kauzë opozita, e cila e mbolli kulturën e vjedhjes së zgjedhjeve, mëse dy dekada më parë. “Unë mendoj se PS-ja nuk e meritonte që të ishte në këtë pozitë që është sot. E para sepse PS-ja duhet të udhëhiqte luftën për zgjedhje të lira në Shqipëri dhe ne e kemi kauzë këtë dhe nuk mund t’ia dorëzojë PS-ja kauzën për zgjedhje të lira PD-së, e cila është partia që mbolli kulturën e vjedhjes dhe manipulimit të zgjedhjeve në Shqipëri. Qeveria e Edi Ramës nuk bëri asnjë përpjekje për të pasur zgjedhje të lira në Shqipëri”-u shpreh Kokëdhima.

“Duhet qeveri e shumicës së majtë”

Kokëdhima tha se vendi nuk ka nevojë për qeveri teknike, siç kërkon opozita, por për një qeveri të shumicës së majtë, e cila garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme në vend. “Qeveria jonë kishte përgjegjësinë që të bënte reformë zgjedhore me themel dhe përfundimtare. Këtë detyrë e ka edhe sot.

PS-ja, shumica, duhet t’i japë besim opozitës, t’i japë një qeveri që garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme. Shumica jonë duhet ta riformulojë qeverinë dhe nuk është me shumë rëndësi nëse shkon me Edi Ramën apo pa Edi Ramën. Duhet të shkojë me një qeveri të shumicës së majtë, por që është serioze dhe që garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme në Shqipëri.

Prandaj kam kërkuar unë Kongresin e Jashtëzakonshëm që të analizohej situata me përgjegjësi të lartë, të mos fshihen të vërtetat, të merren përgjegjësi për situatat që janë zhvilluar për qeverisjen e vendit, për historinë e vendit, për korrupsionin, për kanabisin. Duhet riformuluar një qeverisje serioze me njerëzit dhe potencialet më të mira të së majtës që ofron seriozisht qeverisjen e duhur për vendin dhe për zgjedhjet. Duhet bërë reforma zgjedhore me konsensus të plotë me opozitën dhe të shkohet në zgjedhje të lira dhe të ndershme. Ata që deklarojnë se do të bëjnë zgjedhje pa opozitën, me forcë, janë deklarata të papërgjegjshme kalamajsh dhe jo burrash shteti”-u shpreh Kokëdhima.

Drejtuesi i Lëvizjes ZGJIDHJA tha se burrat e shtetit duhet ta përballojnë të vërtetën siç është sepse janë histori me përgjegjësi të rëndë për vendin. “Vihet në diskutim paqja dhe stabiliteti i vendit. Nuk mund të bësh zgjedhje pa opozitën. Opozita e ka për detyrë që të hyjë në zgjedhje që do të jenë të lira dhe të ndershme. Ne kemi detyrën që t’i pastrojmë përfundimisht zgjedhjet.

Nuk e bëjmë pastrimin e zgjedhjeve as për PD-në, as për Lulzim Bashën, as për Sali Berishën. Reforma zgjedhore është mëma e reformave. Nga pastrimi i zgjedhjeve fillon drejtësia. Nga vjedhja e zgjedhjeve burojnë të gjitha këto fatkeqësitë e tjera që nuk po e lënë Shqipërinë të ngrejë kokën për 26 vjet”-u shpreh ai. I pyetur pse ngulmon kaq shumë në standardin e zgjedhjeve, Kokëdhima u shpreh se në Shqipëri nuk bëhen zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe as në vitin 2013 nuk u bënë zgjedhje të të pastra.

“Në çdo palë zgjedhje ka trafikim dhe manipulim të votës, pjesërisht apo jo, nuk ka rëndësi se si. Zgjedhjet janë të shenjta, çdo votë është e shenjtë”- tha ai. I pyetur nga moderatori Çani se pse nuk ka reagim nga populli i varfër, Kokëdhima tha se: “Ky popull ose është duke ikur, ose është i strukur, sepse e kanë degjeneruar, ia kanë vjedhur dhe trafikuar votat, ia kanë manipuluar votat, i kanë hequr arsyen, e kanë bërë të parëndësishëm individin, anëtarin, qytetarin, votuesin, përmes standardeve dhe zgjedhjeve të munguara në këtë vend”.

Projekti politik

Kokëdhima u shpreh besimplotë se kauza dhe projekti i tij politik do të fitojë brenda shumë pak kohe. “Deri përpara pak kohësh unë isha një iniciator për të ndërtuar dhe zhvilluar një lëvizje politike, ndërsa tani drejtoj një lëvizje ku janë mijëra anëtarë, të cilët janë të rëndësishëm, sepse seicili prej tyre është një personazh me shumë rëndësi.

Ka diçka të rëndësishme për të thënë për çdo gjë dhe unë nuk mund të them më dot gjë vetëm. Tani vendimet merren nga gjithë kjo organizatë. Nuk e vendos unë, e vendosin ata nëse do të hymë në zgjedhje. Çështja ime nuk është as deputeti, as pushteti. Kauza ime dhe projekti im politik do të fitojë në mënyrë të sigurt brenda shumë pak kohësh. Më beso për këtë gjë”-iu drejtua Kokëdhima moderatorit Çani. Duke folur për lëvizjen ZGJIDHJA, Kokëdhima tha se programi i saj kërkon reformimin e sistemit politik, që në Shqipëri të sundojë ligji, shteti modern, drejtësia.

“Ne tani kemi një përqëndrim të madh për të zgjeruar radhët me të rinj dhe të reja dhe me qytetarë të tjerë dhe është një periudhë intensiteti shumë e lartë me anëtarësishme. Nisma ligjore qytetare “Unë zgjedh deputetin që dua”, synon që t’i japë fund situatës parapolitike të partive politike në vend.

Këto parti nuk janë parti me standarde, qeverisen si banda, qeverisen si ndërmarrje private që nuk respektojnë standarde dhe ligje. Këto parti politke duhet që me ligj të respektojnë standardet siç i kanë partie politike në të gjithë vendet e civilizuara”-deklaroi Kokëdhima.

Duke shpjeguar nismën ligjore qytetare “Unë zgjedh deputetin që dua”, Kokëdhima tha se këtë nismë ligjore do të kërkojmë që të firmoset nga të paktën 1 milion e gjysmë shqiptarë. “Jemi duke bërë një nismë ligjore dhe pastaj me vullnetin dhe mbështetjen e këtyre shqiptarëve do të këkrojmë që ky ligj të imponohet për tu bërë standard.

Mirëpresim që me shumë intelektualë të bashkëpunojmë për të demokratizuar partitë politike, për t’i dhënë mundësi popullit që të përfshihet në qeverisje, t’i japim mundësi qytetarëve që t’i zgjedhin njerëzit. Ka kuptim që në vitin 2017 deputetët t’i zgjedhë kryetari i partisë. Në PS të gjithë i zgjdh kryetari.

Një parti jodemokratike nuk mund t’i japë vendit një qeverisje demokratike. Ne kemi nevojë që të demokratizojmë qeverisjen e vendit, t’i japim një drejtim të ri Shqipërisë. ZGJIDHJA është një platformë thellë- sisht demokratike”-tha Kokëdhima. Ai u shpreh se nuk kishte dhe as do të ketë kurrë ngarkesa personale as me Ramën dhe me asnjë politikan tjetër.

“Strategjia politike e Ramës ndaj “Zgjidhjes” që në fillim ka qenë që ta nxjerrë jashtë PS-në, që debatin për “Zgjidhjen” ta mbyllë dhe ta përjashtojë nga partia. Edhe veprimet që ai bëri me mua janë veprime që pajtohen me këtë qasje, shkojnë në përputhje me këtë strategji. Kjo nuk është e shëndetshme, sepse nuk mund të mbyllet debati. “Zgjidhja” ka ardhur si nevojë e socialistëve të bazë për t’u dëgjuar, si nevojë e PS-së për të pasur demokraci të brendshme”-tha Kokëdhima.

Kokëdhima deklaroi se kauza e parë e “Zgjidhjes” janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme. “Socialistët e vërtetë duan zgjedhje me standarde.

Nëse fiton vullneti i popullit fitojnë të gjithë, edhe socialistët, edhe demokratët, edhe qytetarët e Shqqipërisë. Nëse nuk fiton vullneti i popullit, edhe nëse fiton PSja, jemi të humbur ne si socialistë, ne si qyytetarë dhe fitojnë vetëm 5 vetë dhe një grup biznesesh të lidhur me 5 persona që qeverisin dhe që përfitojnë nga këto manipulime”. Teza tjetër, sipas Kokëdhimës, është se cili është roli i popullit në demokracinë e Shqipërisë. “E kam thënë në shumë fjalime, se popullin e kanë zhveshur nga të drejtat e tij.

Populli shqiptar është i vetmi në një demokraci kushtetuese që nuk ka të drejtë që të votojë në referendume, nuk ka të drejtë të votojë ligje në mënyrë të drejtpërdrejtë, çështje, kauza, nuk ka të drejtë që të zgjedhë asnjë përfaqësues, nuk zgjedh dot në asnjë formë që bazohet tek vullneti i tij i drejpërdrejtë, as këshilltarët e bashkive, as kandidatët për deputetë, as kandidatë për kryeministër, as për president, absolutisht asgjë.

Të gjithë përfaqësuesit e popullit shqiptar i zgjedhin kryetarët e partive. Ky është regjimi i partitokracisë. Nëse ka 26 vjet tranzicion të dështuar në Shqipëri është për shkak të faktit që 5 kryetarë partish dhe 3 ambasadorë qeverinë Shqipërinë.

Populli voton thjeshtë partitë. Nuk ka një shembull të vetëm të një vendi të vetëm në botë ku populli nuk ushtron me votë të drejtpërdrejtë kompetencat e tij dhe nuk bën pjesë në qeverisje”- u shpreh Kokëdhima.

Kokëdhima: “Unë dhe “Zgjidhja”, rol të rëndësishëm në 10 vitet e ardhshme

Duke folur për projektin politik të lëvizjes “Zgjidhja” Kokëdhima tha se objektivi është që në fund të prillit të bëhen 25 mijë anëtarë të lëvizjes. “Unë dhe “Zgjidhja” do të luajmë rol të rëndësishëm në politikën e Shqipërisë në 10 vitet e ardhshme. Kjo lëvizje ka lindur si korrent në PS. Lidershipi i PS-së është përpjekur ta nxjerrë jashtë dhe ta shtypë këtë lëvizje. Mos të harrojmë se represioni që është ushtruar ndaj aktivistëve tanë është i pashembullt.

Provat i kam deklaruar që lidershipi i PSsë, kryeministri ynë pushon nga puna njerëz të shkëlqyer vetëm për faktin se ata kanë bindjet e tyre politike dhe kanë pajtimin e tyre me këtë projekt për demokratizimin e PS-së, të partive dhe të gjithë jetës së vendit. Ramës unë nuk i kërkoj asgjë që është e tij. Unë i kërkoj Ramës dhe Bashës të lëshojnë të drejtat që janë të popullit, që këta i kanë marrë dhe i kanë uzurpuar. Në këto 10 këto vite unë do të bëj një rol dhe do të lë një gjurmë në politikën e Shqipërisë. Do të fitojmë, nuk diskutohet dhe kjo është e drejtë e popullit”-u shpreh Kokëdhima./albeu.com/

Rama propozoi planin për treg unik që po kundërshtohet fuqishëm nga Mustafa

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka propozuar idenë për treg unik në Ballkanin Perëndimor, e të cilin Kosova përmes kryeministrit Isa Mustafa e ka kundërshtuar me çdo kusht.

Periskopi.com Lajme

Rama e ka quajtur madje projekt strategjik e ambicioz, i cili ka hyrë në rrugën e planifikimit konkret.

“Sot në punimet e Samitit të Sarajevës, me Komisionerin Hahn dhe kryeministrat e Maqedonisë, Kosovës, Malit të Zi e Serbisë për tregun e përbashkët rajonal; një projekt strategjik ambicioz i propozuar nga Shqipëria, që tanimë ka hyrë në rrugën e planifikimit konkret”, ka shkruar Rama në Facebook përcjell Koha.net.

Një version më i butë i idesë së kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për union doganor është vlerësuar edhe ideja për treg të përbashkët që e ka kundërshtuar pala kosovare. Ani pse Mustafa në Sarajevë tha se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për agjendën e bashkëpunimit rajonal.

“Jemi të interesuar të lehtësojmë bashkëpunimin tonë ekonomik dhe tregtar, të eliminojnë, të thjeshtëzojmë procedurat burokratike dhe të gjejmë rrugët më të përshtatshme për t’u integruar në tregun unik evropian. Synimi i Kosovës është të jetë pjesë e tregut evropian, ndërkaq me vendet e Ballkanit Perëndimor të lehtësoj dhe përparoj bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar. Tregu i përbashkët, për të cilin po insistohet, qoftë ai unik Evropian, apo një treg i Ballkanit Perëndimor nuk mund të funksionojë pa lëvizjen e lirë dhe për Kosovën pa liberalizim të vizave”, tha ndër të tjera kryeministri, duke folur edhe për të arriturat e Kosovës dhe statistikat e tregtisë të cilat konfirmojnë bashkëpunimin rajonal.

Pala kosovare beson se edhe tregu unik, i cili ka marrë përkrahje nga shumica e vendeve të Ballkanit do ta dëmtonte tregun në Kosovë si dhe do të ngadalësonte ndjeshëm procesin e integrimit evropian.

 

Edi Rama jep detaje për konfliktin Mustafa-Vuçiq

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Sarajevë ka folur për “sherrin” e raportuar në media të ndryshme të Ballkanit, mes Aleksandar Vuçiqit dhe Isa Mustafës.

Periskopi.com Lajme

“Unë mendoj që këto tensione janë artificiale. Janë të ngritura për shkaqe elektorale (në Serbi), që nga treni, te muri, madje dhe te lajmi i përhapur në Prishtinë dhe Beograd, sipas të cilit, qenka bërë sherr mbrëmë në darkë”, ka treguar Rama.

“Për sa i përket zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve mes Beogradit e Prishtinës, unë besoj që janë marrëdhënie të vështira, është një dialog i vështirë, por është e vetmja rrugë për të trajtuar çështje që, jo thjesht janë në interes të përbashkët, por që kanë të bëjnë edhe me përcaktimin në rrugën e integrimit evropian dhe me përkatësinë në atë pjesë të komunitetit ndërkombëtar që ne kemi zgjedhur të jemi”, ka thënë ai.

Mësohet çfarë ndodhi në konferencën Vuçiq-Rama në Sarajevë, e cila u ndërpre

Konferenca për shtyp e kryeministrave të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk ka shkuar si duhet. Në fakt, ajo është ndërprerë, për shkak të disa mosmarrëveshjeve mes Aleksandar Vuçiqit të Serbisë dhe Edi Ramës së Shqipërisë.

Periskopi.com Lajme

Klan Kosova ka mësuar prapaskenat e asaj që ndodhi në Sarajevë:

Sipas agjendës se publikuar nga qeveria e BH, në fund të takimit të sotëm gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor do të prononcoheshin me radhë në një konferencë për shtyp, së bashku me Komisionerin Johaness Hahn.

Por për çudinë e të gjithë gazetarëve të shumtë, konferenca është ndërprerë kur pas kryeministrit të Bosnjës, si i zoti i shtëpise, dhe komisionerit Hahn, i ka ardhur radha kryeministri Vuçiq. Sapo është thirrur nga moderataroja për te marrë fjalën, serbi ka bërë me shenjë nga Edi Rama.

Ky gjest ka lënë të kuptohet se Vuçiq i ka hapur rrugën Ramës për të folur. Ky i fundit, siç merr vesh Klan Kosova, nuk ka reaguar dhe pas kësaj, kryeministri serb është kthyer nga salla dhe ka thënë se mjafton me kaq dhe se nuk ka kuptim te flasin të gjithë. Pastaj ai ka lëvizur nga podiumi dhe kështu kanë bërë edhe mysafirët e tjerë duke shkaktuar acarimin e gazetarëve që prisnin prej më shumë se një ore.

Më pas gazetarë të pranishëm që kanë arritur të kapin diçka nga  një shkembim fjalësh në anglisht mes kryeministrit serb e atij shqiptar, në korridorin që çonte për në sallën e konferencës së shtypit, kanë treguar se Vuçiq, ka thënë me zë të lartë, se ishte përgatitur të denonconte arrestimin e një militanti të partisë së tij në Kosovë. Ky i fundit, sipas shefit të qeverisë serbe, ishte arrestuar sepse kishte në makinë posterët e kampanjës elektorale të partisë së kryministrit serb.

Kryeministri Rama mësohet t’i jetë kthyer Vuçiqit me përgjigjen: “Duhet ta dish, se nëse ti e thua këtë në konferencë unë do të them: ‘Ta kam thënë qe po s’e njohe Kosovën probleme do kesh’! Dhe do t’i sqaroj unë gazetarët qe nuk është e vërtetë që në Kosovë e kanë arrestuar njeriun tënd, por kane sekuestruar posterët e tu, domethënë kanë arrestuar fotografinë tënde”!

Muhabeti rreth “arrestimit të fotografisë” është pritur me të qeshura nga të pranishmit, ndërsa krejt në fund kryeministri Vuçiq ka preferuar ta lë me kaq dhe të evitojë replikën e radhes së kolegut të tij shqiptar.

Nikollë Lesi i dërgon letër ‘djalit kosovar’, Baton Haxhiut

Politikani i njohur, Nikollë Lesi ka reaguar pas opinionit të Baton Haxhiut ku i sugjeronte kryeministrit Edi Rama, ndarjen me Ilir Metën.

Periskopi.com Lajme

Por Lesi i është kundërvënë Haxhiut duke i thënë që mos ta sygjerojë Ramën për një ndarje të mundshme me Metën pasi një ndarje e tillë do e çonte Ramën për “lesh në presh”.

“Rama dhe Meta janë të dënuar të futen së bashku në këtë zgjidhje për zgjedhje. Ndryshe nëse Edi Rama merr aventurën e largimit të LSI, siç ia sugjeroni, e keni çuar Edi Ramën ‘për lesh, në presh’! Si dikur Tritan Shehun e PD-së, në Lushnjë”, – shkruan Lesi.

Shkrimi i plotë i tij

Baton Haxhiu është një djalë kosovar që ka marrë nënshtetësi shqiptare. Analist, gazetar dhe drejtues i një media në Kosovë. Realisht njihet si njeri që këshillon Edi Ramën. Së fundmi edhe në Prishtinë i organizoi pritjen, darkën dhe shumë mirë bëri pasi miqtë, edhe në kohë të vështira politike duhen ndihmuar e respektuar. Në këtë pikë Batoni mbetet korrekt si njeri.

Nuk kam asnjë ankesë për Batonin, përkundrazi e shoh me respekt historinë e tij.

Por në një shkrim të botuar sot në disa web-e dhe gazeta me titull  “Demokracia e çadrave”, shkrim që nga një web në tjetrin merrte tituj të ndryshëm sipas preferencave të botuesit apo linjave editoriale momentale, Batoni nxit Edi Ramën që të largojë Ilir Metën nga koalicioni dhe të qeverisë pa Ilir Metën (LSI). Bile një togfjalësh helmues si “Iliri «është helmi i socialistëve dhe melhemi i demokratëve ndërkohë që nën kupolë nuk ndodh asgjë», na thotë një diplomat i invovuar në kritë. Me të drejtë, së paku nuk ndodhë asgjë pozitive”-citon Batoni duke futur heshtën brinjë me brinjë, por dihet se më i majtë se Ilir Meta nuk është Edi Rama. Mirë apo keq, Ilir Meta ka dalë nga e majta, punon për të majtën, bile paksa të majtën tradicionale dhe mbetet te e majta si në gen ashtu dhe në përspektivën e afërt. Edi Rama, ndonëse është kryetar i PS-së dhe kryeministër i së majtës, ai nuk ka asnjë lidhje shpirtërore me të majtën socialiste. Aspak. Rama si kryeministër ka bërë disa reforma drastike, të pranueshme, siç edhe ka bërë sallatë shumë të tjera. Ai është Rilindas, siç e thotë mjaft bukur lideri i LIBRA, Ben Blushi. Dhe për më tej Edi Rama ka marrë selinë rozë me një grup rilindasish, që pasi e shpartalloi PS-në, duke larguar ikonat socialiste si filozofin e së majtës Ben Blushi dhe “karlmaksin e PS-së”, Koço Kokëdhimën; tani Edi Rama ka mbetur shah-mat. Edi Rama në thelb mbetet njeri punëtor, pasionant, arrogant. Si me magji janë ndërthurur te ai e majta ekstreme me te djathtën sakatuese. Por ky është ai. Nuk e ndryshojmë dot. Ai ka nevojë për një barazpeshë brenda qeverisë, ndryshe është i pallogaritshëm në vendime e veprime.

E kam thënë në krye të herës, sapo filloi protesta e opozitës në çadër, se Edi Rama ka rastin që nga kryetar i PS-së të kthehej në një Burrë Shteti. Pra as më pak e as me shumë: Të jepte dorëheqjen nga kryeministër në emër të ruajtjes së shtetit dhe bashkë me Ilir Metën hyn në zgjedhje dhe i fiton. Zgjedhje pa opozitën, Baton i nderuar, nuk mund të ketë dhe as do ketë. Këtë e di mjaft mirë ti. E provoi Sali Berisha në maj 1996 dhe shkaktoi luftën civile, sepse iu bashkëngjit edhe rënia e piramidave. Por kryesisht fillimi i rënies së shtetit dhe Berishës ishte se nuk pranoi zgjedhjet me opozitën dhe më pas nuk pranoi të sakrifikonte qeverinë në emër të një marrëveshje të madhe politikë gjithëkombëtare.

Vitin 1996 dhe 1997 e njoh shumë mirë, i nderuar Baton. Siç e njeh edhe Edi Rama që u rrah dhe u godit me 23 janar 1997 nga forcat e SHIK-ut, e njeh edhe Ben Blushi se ishte kryeredaktor i gazetës “Koha Jone” ( një nga kryeredaktorët me të mirë të historisë së gazetës), e njeh dhe Ilir Meta ish-nënkryetar i PS-së, i cili bashkë me Pandeli Majkon ishin ikona e rinisë së PS-së dhe e së ardhmes së socialistëve.

Ndonjë sugjerim për shkrimin tuaj të sotëm, Baton, edhe mund ta bëjmë. Apo nuk lejohet?

E para ky shkrim është i vonuar në kohë. Mund të bëhej dy vite më parë, kur Edi Rama ishte i blinduar, kur edhe mund ta largonte LSI-në, ndonëse nuk dihej përfundimi i sherrit. Tani është shumë vonë. Edi Rama nuk është në ditët e tija më të mira apo kaq i fortë sa “të qeverisë pa Metën”, siç ia sugjeroni. Nuk ka asnjë shans Rama. Edhe këtu është shah-mat, siç mbetet në raport me opozitën e cila nuk futet në zgjedhje me Edi Ramën kryeministër. Sugjerimi juaj, si me magji, u mor nga kampi i opozitës sot dhe u bë kryelajm shkrimi jot. Pra opozita realisht mezi e pret që Edi Rama të largojë Metën sepse e di përfundimin, ashtu sikurse nxit Ilir Metën të ikë nga Rama dhe t’ia braktisë anijen e pushtetit, duke e lenë në mes të detit 10- ballësh, Edi Ramën.

Nuk është koha për braktisje koalicionesh, sidomos në këto muaj, kur anija është shpuar gjithëandej, kudo. Nuk mbahet “uji i oqeanit” duke vendosur dorën iks ministër mbi vrimat ku fut ujë anija qeveritare, aq me tepër që opozita po i prish direkun me mos futjen e saj në zgjedhje.

Natyrisht që precedenti i tanishëm i çadrës krijon  precedentë edhe pas katër vitëve dhe kështu në vijim, por Rama-Meta mund të ngrihen mbi interesat politike përkatëse, mbi pushtetin dhe të ruajnë shtetin nga destabiliteti. Vendosin, bashkërisht, që të hyjnë në zgjedhje si koalicion dhe paralel me këtë vendim krijojnë qeverinë teknike me opozitën, por me një kusht: Dorë për dorë qeveria teknike me votimin e PD-së në Parlament të Vettingut.

Nuk ka zgjidhje tjetër, Baton.

Rama dhe Meta janë të dënuar të futen sëbashku në këtë zgjidhje për zgjedhje. Ndryshe nëse Edi Rama merr aventurën e largimit të LSI, siç ia sugjeroni, e keni çuar Edi Ramën “për lesh, në presh”! Si dikur Tritan Shehun e PD-së, në Lushnjë.

Miqësisht

Nikoll Lesi

Të hënën priten ndryshime të rëndësishme në Qeverinë e Shqipërisë

Pas dorëheqjes – ende jo zyrtare – të ministrit të Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Saimir Tahiri, të cilën e raportuan mediat atje, të hënën priten ndryshime të mëdha në Qeverinë e Shqipërisë.

Periskopi.com Lajme

Sipas asaj që shkruan portali i televizionit Top Channel, ndryshimet në Qeverinë e Edi Ramës, nuk kanë të bëjnë me ofrimin e një kompromis për kërkesat e opozitës, simpatizantët e së cilës ende po vazhdojnë të qëndrojnë në çadra, njofton Klani

Burime të Top Channel pranë kryeministrit Edi Rama kanë thënë se “të hënën në Qeveri do të ketë ndryshime të rëndësishme, por këto ndryshime nuk çojnë në një qeveri teknike dhe se kabineti mbetet politik”.

Ndërkohë që protesta e opozitës vazhdon, e bashkë me të edhe kërkesa e Lulzim Bashës për krijimin e një qeverie teknike, si kusht që partitë opozitare të hyjnë në zgjedhjet e 18 qershorit.

Sipas të njëjtave burime, në mënyrë të përsëritur gjatë takimeve me udhëheqësit e fushatës në çdo qark, Edi Rama ka lënë të kuptohet se është i pakënaqur me nivelin e mobilizimit të tyre dhe se kjo mund të çojë në lirimin nga detyra të ministrave që janë njëkohësisht drejtues politikë në qarqe, për t’u fokusuar me kohë të plotë në angazhimin elektoral.