Seks, alkool, drogë dhe … vdekje, njihuni me qytetin tragjik në Ukrainë (Foto)

Fotografitë tregojnë copëza të qytetit të Slavutych në Ukrainë. Ai u krijua pas shpërthimit katastrofik të Çernobilit, një nga fatkeqësitë më të mëdha në botë që ka lënë pasoja dekada më pas.

Periskopi.com +18

Fotografi i njohur zviceran Niels Ackerman ka fotografuar pjesa nga jeta e përditshme e këtyre personave që jetojnë në këtë qytet.

Një pjesë jo e vogël e të rinjve janë të dhënë pas alkoolit dhe drogërave, dhe seksit të shfrenuar.

“Më shumë njerëz kanë vdekur në Slavutych nga alkooli dhe droga, se sa nga rrezatimi bërthamor”, citohet fotografi nga “The Sun”.

nintchdbpict0002933613891484067848 nintchdbpict0002933613031484067847 nintchdbpict0002933613931484067846 nintchdbpict0002933613941484067845 nintchdbpict0002933612981484067844 nintchdbpict0002933613921484067843 nintchdbpict0002933612961484067842 nintchdbpict0002933612991484067840 nintchdbpict0002933613821484067839 nintchdbpict0002933612931484067838 nintchdbpict0002933613001484067836 nintchdbpict0002933613041484067835 nintchdbpict0002933613061484067834

Escobari i Ballkanit kërkohet nga policia, ai gjuan peshk në Sarandë (Foto)

Ish- kryeministri Sali Berisha publikon foto të një personi i cili është duke peshkuar në detin e Sarandës, por që sipas ish- kreut të ekzekutivit është personi më i kërkuar në Shqipëri, Klement Balili.

Periskopi.com Lajme

“Escobari i Ballkanit nen mbrojtjen e Ediscobarit te Europes peshkon i qete ne resortin e tij luksoz”, shkruan Berisha.

Me valixhe kishin nisur 20 kg drogë për në Gjermani, arrestohen tre shqiptarë

Shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër kanë bërë të mundur arrestimin në flagrancë të Edmond Mulgeci, 57 vjeç, banues në Tiranë, Dugagjin Lyta, 48 vjeç, banues në Kosovë, si dhe Ekrem Burovci, 34 vjeç, banues në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Gjatë veprimeve hetimore të kryera u bë arrestimi i tyre, pasi ditën e djeshme në Pikën Kufitare Muriqan, është ushtruar kontrolluar ndaj automjetit autobus i linjës Kosovë-Gjermani me targë 07 183 CE, me drejtues Ekrem Burovci shoferi i dytë Dugagjin Lyta, dhe menaxhier Edmond Mulgeci.

Policia gjatë kontrollit iu është kërkuar udhëtarëve që zbresin në tokë, gjithsecili me çantën e tij. Gjatë kontrollit të çantave janë gjetur dy prej tyre pa pronar, ku brenda të cilave u gjet e u bllokua në cilësinë e provës materiale 20 kg lëndë narkotike e dyshuar Mariuanë.

Materialet iu referuan Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike në bashkëpunim” parashikuar nga neni 283a/2 i Kodit Penal.

Tek Dheu i Bardhë Policia konfiskon mbi 240kg marihuanë, arreston 5 persona

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me Doganën e Kosovës, kanë arritur që përmes një aksioni të përbashkët të konfiskojnë një sasi të konsiderueshme të drogës, llojit marihuanë.

Periskopi.com Lajme

Në një konferencë të jashtëzakonshme për media të organizuar nga Policia e Kosovës, u tha se në këtë aksion janë konfiskuar 243 kilogramë drogë si dhe janë arrestuar pesë persona në një operacion që u bë më 6 dhjetor.

Sipas Bahri Shalës nga Policia, të dyshuarit drogën kanë pasur për qëllim ta drejtojnë kah perëndimi, konkretisht për në Zvicër.

Në këtë konferencë, Policia bëri të ditur se gjatë operacionit janë kontrolluar dhjetë dritare të plastikës dhe roleta ku janë gjetur substancat narkotike.

Ky operacion është zhvilluar në pikën kufitare te “Dheu i Bardhë”.

Me vendim të prokurorit të Prokurorisë Themelore të Gjilanit, të arrestuarve u janë shqiptuar masat e ndalimit.

 

Policia e Kosovës konfiskon mbi 240kg marihuanë, arreston 5 persona

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me Doganën e Kosovës, kanë arritur që përmes një aksioni të përbashkët të konfiskojnë një sasi të konsiderueshme të drogës, llojit marihuanë.

Periskopi.com Lajme

Në një konferencë të jashtëzakonshme për media të organizuar nga Policia e Kosovës, u tha se në këtë aksion janë konfiskuar 243 kilogramë drogë si dhe janë arrestuar pesë persona në një operacion që u bë më 6 dhjetor.

Sipas Bahri Shalës nga Policia, të dyshuarit drogën kanë pasur për qëllim ta drejtojnë kah perëndimi, konkretisht për në Zvicër.

Në këtë konferencë, Policia bëri të ditur se gjatë operacionit janë kontrolluar dhjetë dritare të plastikës dhe roleta ku janë gjetur substancat narkotike.

Ky operacion është zhvilluar në pikën kufitare te “Dheu i Bardhë”.

Me vendim të prokurorit të Prokurorisë Themelore të Gjilanit, të arrestuarve u janë shqiptuar masat e ndalimit.

Shkatërrohen 98 tonë drogë në Kabul

Në Kabul, kryeqytetin e Afganistanit, janë shkatërruar 98 ton drogë të konfiskuar gjatë një viti.

Periskopi.com Lajme

Në procesin e shkatërrimit të drogës në Deh Sabzu, ishte i pranishëm edhe zëvendës/ministri për luftë kundër narkotikëve, Muhammed Ahmedi. Ai me këtë rast theksoi se droga është burim financimi për terroristët në Afganistan dhe theksoi se ajo është kërcënim i madh për popullin e këtij vendi, raporton AA

Sipas tij, në Kabul gjatë periudhës së njëjtë 702 persona janë privuar nga liria për shkak të trafikimit të drogës.

Në Afganistan më shumë se një milion persona përdorin drogën, që është më së shumti në botë, duke marrë parasysh faktin se vendi ka rreth 35 milionë banorë.

Përveç kësaj, janë duke zgjatur punët për shkatërrimin e gjysmës së hashishit, që është burimi më i madh i financave të talebanëve.

Supozohet se talebanët nga viti 2005 deri në vitin 2008 nga hashishi kanë fituar 600 milionë dollarë.

Me 30 kilogramë drogë në autostradën “Ibrahim Rugova”, arrestohet një person (Foto)

Konfiskohen mbi 30 kilogramë substancë narkotike dhe arrestohet një person i dyshuar për ‘blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge’.

Periskopi.com Lajme

Siç bëhet e ditur në njoftim. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë, Njësia në Prizren, ka bërë arrestimin e një personi të dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge’, përcjellë lajmi.net.

Njësia për Hetimin e Trafikimi me Narkotikë në Prizren, pas marrjes së një informacioni se një person i dyshuar po transportonte substanca narkotike, në bashkëpunim me Njësinë e Autostradës kanë ndaluar automjetin Citroën, të cilin e drejtonte i dyshuari i cili duke mos respektuar urdhrat e zyrtarëve policorë ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes.

Falë reagimeve dhe veprimeve profesionale të zyrtarëve policorë është arritur të ndalohet i dyshuari dhe të sekuestrohet substanca narkotike.

I dyshuari i arrestuar në këtë rast është:

  1. R. lindur me 1992 m/sh/k

Me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake në Prizren është bërë bastisja e shtëpisë së të dyshuarit, me ç’rast janë gjetur dhe janë sekuestruar si prova materiale:

1 (një) pushkë gjahu,

31 plumba,

një automjet Citroen,

dy telefona mobilë,

dy paketime, në të cilat gjendet një substancë e dyshuar për narkotikë me një peshë totale prej 30 kg e 920 gramë.

Me aktvendim të Prokurorisë Themelore në Prizren, të dyshuarit i është shqiptuar masa e ndalimit policor në stacionin policor në Prizren.

15577495_1353105711407340_1840099246_n

 

 

 

Shkatërrohet banda shqiptaro-boshnjake, 8 milionë euro drogë të sekuestruara (FOTO)

Methamphetamine, kokainë dhe marijuanë me vlerë 8 milionë euro është sekuestruar dhe 19 persona janë vënë në pranga, në kuadër të një hetimi të përbashkët mes autoriteteve gjermane, ato të Republikës Çeke dhe austriake.

Periskopi.com Uncategorized

Të tre shtete kanë bashkëpunuar për nëntë muaj për të shkatërruar një bandë boshnjako-shqiptare, që merrej me prodhimin e drogës së llojit methamphetamine, si dhe të llojeve të tjera, në laboratorë të jashtëligjshëm, raportojnë sot mediat autriake. Nga Çekia, droga kalohej në Austri e më pas në Gjermani.

Gjatë nëntë muajve, janë sekuestruar në tre vendet rreth 104,5 kg methamphetamine, 2.9 kg kokainë, 2.2 kg amphetamine dhe tre 3 kg marijuanë, që nëse do të shitej në rrugë do të kapte vlerën e rreth 8 milion euro.

Në Çeki, hetuesit kanë zbuluar edhe dy laboratorë droge, ku kanë sekuestruar 20 kg methamphetamine dhe 90 kg përzierës. Në Holandë, gjithashtu, është gjetur një tjetër laborator i së njëjtës bandë.

Sipas burimeve zyrtare të policisë, banda prodhonte 50 deri në 100 kg methamphetamine për çdo javë./ Syri

screenshot_11480263318 screenshot_131480263314 screenshot_121480263310 screenshot_111480263307 screenshot_101480263304 screenshot_91480263302 screenshot_81480263300 screenshot_71480263298 screenshot_61480263296 screenshot_51480263295

Kapet gomonia me 1.5 ton drogë, 7 orë aksion në det (Foto)

Një gomone me 1.5 ton drogë është kapur në Bari, ndërsa ishte nisur nga Ishmi në Durrës.

Periskopi.com Lajme

Lajmi bëhet i ditur nga policia e cila tha se aksioni u finalizua pas 7 orësh, ndjekje në det. Në pranga kanë rënë 3 trafikantët që u gjetën në bordin e gomones.

Gomonia u pikas mbrëmjen e djeshme rreth orës 20.00 në zonën e Ishmit. Policia Kufitare është vënë në ndjekje të gomones në zonën e Ishmit – Kepi i Rodonit dhe mjenjëherë ka kërkuar ndihmën e Guadia di Finanzia.

“Policia Kufitare ka bashkëpunuar dhe koordinuar me Guardia di Finanza në orën 03:00 të ditës së sotme bënë të mundur kapjen e gomones në Mola da Bari – Itali.  Gomonia ishte 9,5 m e gjatë me dy motorra x 350 kf. Në bordin e saj u gjendën 1 550 kg lëndē narkotike e llojit Canabis sativa, si dhe 1 armë zjarri Pistoletë”, ben të ditur policia.

Personat e arrestuar janë me iniciale: A.Gj, 34 vjeç, K.M, 26 vjeç dhe G.Xh, 42 vjeç.

1aa6bb3a-3df2-415a-b025-cd14b0a4df44-550x413 24413490-8b36-458c-8e7e-b33b6736f269-550x373 485951eb-01fb-4da8-acf5-c5a38ae76bd5-550x382

Trafiku ndërkombëtar i drogës, arrestohet ‘shqiptari fluturues’

Një shqiptar, i shpallur në kërkim si pjesë e një organizate që merrej me trafikun e drogës nga Holanda e Spanja në Itali, është arrestuar së fundmi.

Periskopi.com Lajme

Bëhet fjalë për një 38-vjeçar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, që ka mundur ti shpëtojë prangave, të operacionit policor “Holandezi fluturues”.

Mbi shqiptarin rëndonte një urdhër-arresti ndërkombëtar dhe ai është vënë në pranga në Belgjikë, ku strehohej te disa bashkatdhetarë.

Dy ditë më parë, u ekstradua në Italinë fqinje, nga agjentët e Interpolit dhe efektivë të policisë italiane të Frosinone-s, që kanë udhëhequr hetimet rreth 2-vjeçare, që çuan në kapjen e shqiptarit, raportojnë mediat italiane.

Shqiptari operonte në Holandë, duke pasur detyrën e menaxhimit të marrëdhënieve me trafikantët holandezë, nga të cilët merrte sasi të mëdha droge, që më pas shiteshin në Napoli e Lazio të Italisë.

Konfiskohen 83 kilogramë drogë në Deçan

Policia e Kosovës ka arrestuar tre presona të cilëve u është sekuestruar  një sasi prej 83 kilogramë  e substancave narkotike si dhe disa automjete dhe gjësende të ndryshme, të përdoruara për trafikimin e këtyre substancave, transmeton Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës përmes një konference të jashtëzakonshme  për media ka bërë të ditur se aksioni është zhvilluar në fshatin Restavicë të Deçanit, ku të arrestuarit janë kapur në flagrancë gjatë kalimit  në substancave narkotike tek disa persona nga Shqipëria.

Bahri Shala nga Drejtoria e Trafikimit me Narkotikë  bëri të diture se ajo sasi e marijuanës ka qenë e destinuar për vendet e Evropës, ndërsa në Kosovë bëhet paketimi i saj, derisa shtoi se nën hetime janë edhe disa persona të cilët pritet të arrestohen në lidhje me këtë rast./Periskopi/

Arrestohet për trafik kokaine mbesa e Mongherinit, pjesë e grupit shqiptar

Mbesa e Përfaqësues së Lartë për Politikën e Jashtme në Bashkimin Evropian dhe zëvendëspresidentja e KE-së, Federica Mongherini është mes 15 të arrestuarve të një grupi shqiptar të trafikut të kokainës në restorantet VIP të Romës.

Periskopi.com Lajme

Gaia Mogherini ka marrë masën “arrest me burg”.

26-vjeçarja është vajza e vëllait të madh të Frederica Mongherini, e cila gjithashtu ka mbajtur dhe postin e ministres së Jashtme në Itali.

26-vjeçarja akuzohet se më 28 shkurt të vitit 2015 ka marrë një sasi të paspecifikuar kokainë me qëllim tregtimin e saj nga Manuel Zumpano, djali i një prej kriminelëve më të njohur të Romës në vitet 80-të.

Ky i fundit konsiderohet si kreu i një grupit që merrej me trafikun e kokainës bashkë me shqiptarin, Rigers Duriçi.

Zumpano dhe Duriçi, sipas hetuesve, kanë tregtuar sasi të mëdha dhe lloje të ndryshme droge si dhe kanë lidhje direkte me trafikantë nga Spanja dhe Shqipëria.

Mediat italiane raportojnë se të ardhurat e grupit në javë ishin 100 mijë euro nga shitja e kokainës në një nga zonat historike të kryeqytetit italian. Në dy vite, përllogaritet, se janë përfituar më shumë se 2 milionë euro./Panorama