Ndodh në Drenas, dëmtohen tabelat e rrugëve që janë në emër të dëshmorëve (Foto)

Periskopi.com Lajme

Në fshatin Tërstenik në Drenas ka ndodhur diçka e pazakontë.

Një akt jo i mirë është parë gjatë ditës.

Atje janë dëmtuar tabelat e emërtimit të rrugëve, raporton Periskopi

Në tabelat që janë emëruar tri rrugë në emrat Mujë, Halit dhe Hamdi Qallapeku është vendosur ngjyrë e kuqe.

Periskopi ka siguruar fotografitë por ende nuk dihet kush e ka bërë këtë akt.

Kryetari i kësaj lagje Brahim Franca thotë se ky është akt jo i mirë.

Ai ka pranuar për Periskopi.com se janë të pakënaqur me emërtimet e rrugëve që janë bërë, por mënyrën si janë dëmtuar e quan akt jo njerëzor.

“Ne kemi përgatit një kërkesë që do e dërgojnë në Komunë. Kërkesën e kanë bërë banorët e e lagjes Franca, të fshatit Tërstenik. Kërkohet që të bëhet ndryshimi i emërtimeve të rrugëve të kësaj lagje. Pajtimi është arritur për emërtimet e reja me pëlqimin e të gjithë banorëve. Për ndryshimin e emrave të rrugëve janë mbledhur nënshkrimet, ne kërkomë të respektohet kjo e drejtë dhe të miratohen emrat e rinj”, thotë ai.

Megjithëkëtë ai thotë se mënyra si janë dëmtuar kërkon dënim.

“Edhe ata kanë qenë dëshmorë. E dënoj këtë akt të turpshëm, duhet marr masa dhe dënuar këtë formë si është bërë”, thotë Franca për Periskopin.

Lagja Franca, kërkon që dy nga emërtimet e rrugëve të hiqen dhe të zëvendësohen me emra të dëshmorëve që ishin nga lagja e tyre./ Periskopi

Lladrovci paralajmëron uzurpatorët dhe pronarët e kafiterive në Drenas

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci publikisht në Rubikon të KTV-së ka ftuar të gjithë pronarët e lokaleve të cilët nuk kanë leje për lokalet e tyre në takim në zyrën e tij të hënën.

Periskopi.com Uncategorized

Lladrovci tha se këtë e bën për t’ju ofruar atyre edhe një mundësi që të marrin lejet për lokalet e tyre dhe mos t’u merren ato.

Ai thotë se kanë filluar të evidentojnë ata që nuk kanë leje dhe tashmë sipas tij janë dhjetëra sosh vetëm brenda Drenasit.

“I kam 20 faqe material por nuk i kam numëruar me numër. Po flasim vetëm për brendinë e Drenasit dhe do të dalim edhe në periferi… Të hënën do ta kemi takimin, do ta bisedojmë a janë të gatshëm, shumë pronarë më kanë thënë që janë të gatshëm sepse shumë pronarë më kanë thënë jemi të gatshëm të paguajmë veç mos me ja prish”, ka thënë Lladrovci.

Lladrovci përmend edhe çmimin për lejimin e terrasave të lokaleve e cila tashmë është e përgjysmuar. Këtë, sipas tij, asamblistët e bën me qëllime personale.

“Është 1.50 euro për m2 dhe ka qenë 3 euro”, ka thënë Lladrovci.

Kryetari thotë se nuk e dinë se si komuna ka ardh në këtë gjendje mirëpo për këtë përgjegjësinë do ta barin inspektorët.

“Disa ministri dhe komuna duhet të bashkëveprojnë dhe të marrin një vendim. Kjo është sfidë sepse kurrkund në botë nuk lejohen të ndërtohet tri pompa ngjitur me njëra tjetrën por këtë le ta kupton dikush tjetër me çfarë qëllimi janë bërë”, ka thënë ai.

“Pronarët nuk do t’i lejoj të ndërtojnë më dhe e kanë vijë të kuqe, dhe kur them e kanë vijë të kuqe unë e kam mbështetjen edhe të kryetarit tim”.

Fenomeni i pirjes së duhanit në komunën e Drenasit është zhdukur. Kjo pasi kryetari i ri i komunës thotë të ketë respektuar ligjin plotësisht dhe një gjë të tillë nuk mund të shohin në komunën që ai e udhëheq.

“Nuk frikohem se do t’i humb zgjedhjet duke respektuar ligjin”, thotë Lladrovci.

Ai në Rubikon të KTV-së theksoi se kryetarët e tjerë nuk kanë vullnet të respektojnë ligjin dhe rrjedhimisht duhani vazhdon të konsumohet në hapësirat publike në komunat e tjera.

“Me vullnet çdo kryetar e arrin me respektu ligjin. Po them se te tjerët nuk e kanë”, ka thënë Lladrovci.

Ai thotë të ketë një problem tjetër. Gjykatat thotë Lladrovci nuk i shqyrtojnë ato gjoba dhe pas një viti lëndës i kalon vlerëshmëria.

“Gjykatat tona nuk i shqyrtojnë rastet që dërgohen”, ka thënë ai.

Naim Bazajt i shpërblehet rikthimi në PDK, i punësohet vëllai në Postë

Asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës, Naim Bazaj, i cili para disa muajsh ishte larguar nga kjo parti për të garuar për kryetar të Drenasit, e që më pas u tërhoq nga gara, duket se nuk e ka bërë pa ndonjë interes.

Periskopi.com Lajme

Gazeta Blic nga burime të sigurta ka marrë vesh se para disa javësh në Postën e Kosovës është punësuar vëllai i Naim Bazajt, Fitim Bazaj.

Madje, Gazeta Blic e ka siguruar edhe listën e të punësuarve në Postë, ku Fitim Bazaj e mban postin e postierit me orar jo të plotë.

“Para disa javësh është punësuar në Postë, vëllai i Naim Bazajt, Fitimi. Bashkë me të, këto ditë janë punësuar edhe disa njerëz të tjerë të PDK-së”, tha ky burim i Gazetës Blic, brenda Postës së Kosovës.

Gazeta Blic nuk ka arritur që të kontaktoj as me drejtorin e Postës, Sejdi Hoxha e as me Naim Bazajn.

Ndryshe, Naim Bazaj në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit, i kishte hyrë garës, madje duke akuzuar rëndë PDK-në.

Mirëpo, i është dashur vetëm një takim me kreun e PDK-së, Kadri Veseli që Bazaj të tërhiqe nga kjo garë, dhe kësisoj ta mbështes kandidatin e partisë më të madhe në vend, Ramiz Lladrovcin.

Tentim vrasje në shkollën fillore ‘Xhevë Lladrovci’ në Gllanasellë të Drenasit

Sot rreth orës 12:30, në shkollën “Xhevë Lladrovci”, në Gllanasellë të Drenasit, ka ndodhur një përleshje mes profesorëve dhe inspektoratin e arsimit në këtë komunë.

Periskopi.com Lajme

Hajriz Fazliu, mësues në këtë shkollën pas një zënke me inspektoratin e arsimit, ka tentuar të ther me thikë, njërin nga ta.

Pas përleshjeve, njëri nga inspektorët i cili posedonte revole, ka gjuajtur në drejtim të tij, thonë dëshmitaret.

Arbresh.info merr vesh se askush nuk është plagosur, ndërsa në vend ngjarje ka dalë policia dhe po merret me rastin.

Komandanti i Stacionit Policor në Drenas, Driton Morina, i kontaktuar nga Arbresh.info, nuk ka dashur të jap detaje rreth këtij rasti duke thënë se nuk është nën kompetencën e tij.

Morina ka sugjeruar të kontaktohet me stacionin e policor në Prishtinë por as këta të fundit nuk janë përgjigjur.

Qesharake, në testin për punësim në komunën e Drenasit ishte edhe kjo pyetje!

Ditë më parë komuna e Drenasit ka hapur konkurs punësim për disa pozita të ndryshme.

Periskopi.com Lajme

Sipas Xhavit Drenorit njëra ndër pyetjet me shkrim për vendin e punës “zyrtar i prokurimit” në Komunë ishte: Kur ka rënë muri i Berlinit?

Sipas Drenorit kryetari me pyetje të tilla po i rehaton në punë njerëzit e tij.“Nuk di çfarë lidhje ka një zyrtar prokurimi me murin e Berlinit, vetëm së me pyetje të tilla me shkrim, Kryetari lehtë i rahaton njërezit e vetë në punë (kuptohet duke i parapërgadit me këto pyetje)”.

“Ky është Kryetari jonë i ndryshimeve, i cili është “borgj deri në fyt” për punësime, rrugë, kanalizime etj., rend e pa rend, kualifikim e pa kualifikim”, ka thënë Drenori.

‘Komuna e Drenasit është kapur nga ‘kllapa’ e Ramiz Lladrovcit’

Një deklaratë e asamleistit të Kuvendit Komunal në Drenas, Xhavit Drenorit është publikuar nga Drenica Online. Aty thuhet se Drenori po e akuzon tashmë kryetarin e kësaj komune se e ka 'kapur' komunën.

Periskopi.com Lajme

Deklaratë e asambleistit të Kuvendit Komunal në Drenas, Xhavit Drenori:

Në mbledhjen e fundit të kuvendit komunal, që u mbajt me 27.02.2017, një ndër pikat e rendit të ditës ishte edhe themelimi i Komisionin vlerësues për dhënjën e pronës komunale në shfrytëzim.

Ky komision kishte mbetur pa disa anëtarë me dorëheqjen e një anëtari të kuvendit komunal dhe ndërrimit të ekzekutivit të komunës sonë dhe parimisht ka mundur vetëm të plotësohet me anëtarë të rijnë.

Megjithatë kryterai i ri (z. Lladrovci) nuk po i besonte më askujtë në atë komision dhe kishte sjellur propozim vendimin për themelimin e një komisioni të ri.

Emrat e tre anëtarëve nga ekzekutivi i komunës dhe një anëtari –eksperti nga shoqëria civile ishin sjellur nga kyretari si propozim vendim në kuvend për aprovim. (Foto 1)

Ndërsa tre anëtarë tjetër, konform edhe ligjit përkatës, duhej të ishin anëtarë të kuvendit komunal dhe do të propozoheshin e votoheshin në mbledhjen e kuvendit komunal. (Foto 2).

Defekti i parë ligjor (pretendim, deri sa të kthehet ligjshmëria nga MAPL-ja):

Pika 2 e nenit 8 të ligjit Nr. 04/L-144 PËR DHËNIEN NË SHFRYTËZIM DHE KËMBIMIN E PRONËS SË PALUAJTSHME TË KOMUNËS thotë që:

“ Kryetari i Komunës i propozon tre (3) anëtarë nga ekzekutivi i Komunës, Kuvendi i Komunës tre (3) anëtar nga subjektet e ndryshme të përfaqësuara në Kuvend, dhe një (1) anëtar ekspert nga shoqëria civile.”

Në rastin tonë, kryetari kishte sjellur në kuvend propozim vendimin e një anëtari të adminsitratës komunale dhe njëri nga të propozuarit tjerë ishte staf mbështetës i tij (shefi i kabinetit).

Kjo çështje u diskutua edhe në mbledhje të kuvendit komunal dhe personalisht kërkova nga kryetari që të shiqohet ligjshmeria e vendimit para se ai të hidhej në votim.

Tani pas konsultimit me avokatin/njohës i çështjeve ligjore në qeverisje lokale, del që ekzekutivin e komunës e përbëjnë Kryetari dhe Drejtorët e drejtorive komunale. Pra, jo adminsitrata komunale dhe të stafit mbështetës të kabinetit të kryetarit për shkak të konfliktit të interesit.

Që i bie, dy anëtar të propozuar nga kryetari dhe të aprovuar nga kuvendi komunal në mbledhjen e datës 27.02.2017, janë të emëruar jashtëligjshem.

Defekti i dytë ligjor (pretendim deri sa të kthehet ligjshmëria nga MAPL-ja):

Në propozim vendimin e sjellur nga kryetari i komunës, tek emri i parë i propozuar shenohet: “Kryesuese”. Dhe më pas pas emrit të dytë: “Zëvendës Kryesues”.

Konsultimi i avoktatit jep që kryesuesi dhe zëvendës kryesuesi zgjidhen pasi të themelohet komisioni dhe ky emërim bëhët nga anëtarët e komisionit të cilët ms shumicë votash e propozojnë dhe votojnë kryesuesin dhe zëvendësin e tij/saj. (Foto1).

Ndërsa argumenti se përmës këtij komisioni, kryetari i ri dëshiron të këtë nën “kontroll me kllapën e tij“, është propozimi dhe emërimi i anëtarëve nga kuvendi komunal.

Kryetari i GP të PDK-së propozoj dhe insistoj që të tre anëtarët të jenë nga i njejti subjekt, pra PDK-ja.

Ky propozim dhe insistim nuk u pranuan nga një pjesë e anëtarëve të kuvendit komunal dhe si përfundim u vendos që njëri nga tre anëtarët e kuvendit të jetë nga grupet parlamentare të opozitës.

Ndërsa në ligjin e lartcituar është precizuar qartë se: “3 anëtarët e kuvendit komunal duhet të jenë nga subjekte të ndryshme politike të përfaqësuara në kuvend.” (Foto 2).

Pra, nëse resprketohet në terësi ky nen i ligjit të lartcekur, të tre antëtarët do duhej të ishin nga parti të ndryshme të përfaqësuara në kuvend.

Mashtrimi nga ëebfaqja e komunës sonë. (Foto 3).

Në njoftimin e komunës sonë përmes ëebfaqes gjëjmë së në këtë komision nga kuvendi komunal janë përzgjedhur këta anëtarë: Shqipe Zogu, Astrit Bucolli dhe Sokol Bylykbashi. (Foto 3).

Në fakt në fillim ashtu edhe u propozuan dhe votuan, mirëpo pasi kryetari shkoj dhe i pëshpëriti në vesh anëtarës së posa zgjedhur znj. Zogu, ajo u tërhoq nga ky komsion dhe në vend të saj u propozua dhe votua Idriz Hysenaj.

Këtu fillon edhe problemi; z. I.Hysenaj gjatë zgjedhjeve të 04. dhjetorit dhe balotazhit me 18. Dhjteor ishte sef i shtabit zgjedhor të kryetarit të ri si dhe në kuvendin komunal gëzon pozitëne shefit të GP të PDK-së.

Ai me anë të kompanisë së familes se tij, veq tjerash merret edhe me ndertime të larta në Drenas.

Ndërtesa që gjindet përballë komunës, Blloku VIII, lamella A është ndërtuar pikërisht nga kompania e familes së tij dhe thuajse të gjitha banesat dhe lokalet që i takojnë komunës sonë sipas kontratës, janë të uzurpuara. Në disa prej tyre njerëz të afërt edhe të personit në fjalë. Për me tepër leja e lëshuar për ndërtimin e kësaj ndërtesa dhe gjendja faktike nuk kishin qenë kongrunete dhe kjo çështje vazhdon të jetë në procedure gjyqësore.

Mendoj se emërimi i z. Hysenaj në këtë komision përbën konflikt interesi (mendim edhe i avkokatit tim), mëqe bëhët fjalë për dhënjë të pronës komunal për shfytëzim afatgjatë dhe afatshkurtë (kryesisht për ndërtime), dhe mëqe kompania e familje se z. Hysnaj pikërisht këtë veprimtari ushtron (ndër tjera), ai mund të ndikoj se cilët operatorë të eleminohen dhe cilët të kalojnë ne marrje të pronës komunale për shfrytëzim!

Megjithatë, ne do jemi në hap me çdo zhvillim në këtë drejtim sepse dallaverat më të mëdha në të kaluaren e afërt, dhe që do i kushtojnë gjeneratave të ardhme, pas arsimit janë edhe pronat komunale!

Në Skenderaj marsh proteste, në mbështetje për Azem Deliun

Gjatë ditës së sotme në qytetin e Skenderajt është mbajtur “Marshi paqësorë Kundër Dhunës”, i cili u organizua në mbështetje të shkrimtarit Azem Deliu.

Periskopi.com Lajme

Qendra Rinore e këtij qyteti ka bërë thirrje që dhuna të mos jetë pjesë e veprimeve në shoqërinë kosovare. Kjo qendër, i ka ftuar organet e hetuesisë që të merren me këtë rast.

“ Lusim organet përgjegjëse qe rastet e dhunës, qofshin ato fizike apo psikike te trajtohen me prioritet, pasi qe munde te vije deri tek zhvillimet tjera te dhunës. – Nuk është pa tjetër qe një marsh ose proteste të mbahet në Prishtinë për tija dedikuar tërë Kosovës, por nga Skenderaj duke dërguar një mesazh për tërë Kosovën se dhuna është e pa pranueshme”, thuhet në komunikatën dërguar mediave.

Komunikata e plotë5 orë më parë ​ Punëtorët e Postës në protestë! (Foto) Ka përfunduar “Marshi paqësor Kundër Dhunës” organizuar nga Qendra Rinore në bashkëpunim edhe më OJQ-të tjera nga Skenderaj.

E drejta për të marshuar ose protestuar siç dihet janë të drejta të garantuar me ligj. Një marsh si ky qe ndodhi sot në Skenderaj, është si reagim ndaj dhunës nga kushdo qe e ushtron atë në Kosovë.

Nuk jemi kundër dikujt dhe nuk jemi ne mbrojtje të askujt tjetër qoftë individ apo grupacion qe bënë shkeljen e ligjit, por jemi çdo herë zë i fuqishëm i fjalës se lirë dhe përkrahës i tyre.

Duke e përcjellur me shqetësim rrjedhën zhvillimeve të fundit të ushtrimit të dhunës ne si Qendër Rinore dhe OJQ –të sot marshuam në mënyrë të qetë duke kërkuar nga kushdo qe ushtrojnë dhunë, se ne nuk e përkrahim atë.

  1. Bëjmë thirrje që dhuna të mos jetë pjesë e veprimit brenda shoqërisë sonë, qofshin ato veprime politike, sociale apo edhe fetare. Gjuha është forma e vetme e zgjidhës së problemeve. Ju lutemi shfrytëzojeni komunikimin konstruktiv pa thumbuar askënd, duke respektuar mendimin e tjetrit.
  2. Lusim organet përgjegjëse qe rastet e dhunës, qofshin ato fizike apo psikike te trajtohen me prioritet, pasi qe munde te vije deri tek zhvillimet tjera te dhunës. – Nuk është pa tjetër qe një marsh ose proteste të mbahet në Prishtinë për tija dedikuar tërë Kosovës, por nga Skenderaj duke dërguar një mesazh për tërë Kosovën se dhuna është e pa pranueshme.

 

 

 

Tentim grabitje në Drenas, plagoset një person (Foto)

Si pasojë e një tentim grabitje në qendrën Al Trade në Drenas është plagosur një person.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur para pak minutash, raporton Periskopi.

Persona të armatosur kanë provuar të grabisin arkën e qendrës, kanë thënë dëshmitarët për Periskopin.

Sërish do jem kandidat për kryetar të Drenasit

Ka vetëm pak muaj që ka marr postin e të parit të Drenasit, por ende flet me energjinë e kohës së fushatës.

Teuta GASHI Intervista

Ramiz Lladrovci në një intervistë për Periksopi.com thotë se në Drenas nuk fitoi vetëm ai, por edhe PDK-ja, e madje sipas tij, vota mori edhe Kadri Veseli.

Nuk është penduar që la postin diplomatik, si i ngarkuar me punë në ambasadën e Kosovës në Shqipëri, ndërsa tani është kthyer aktiv në PDK, parti në të cilën ishte dikur madje edhe deputetët nga radhët e saj.

Lladrovci pranon se sërish do të jetë kandidat për kryetar të Drenasit, në zgjedhjet që pritet të mbahen në fund të këtij viti.

Është i bindur që do ta ketë mbështetjen e Qeverisë në projektet e Komunës, e flet edhe për premtimin e Behgjet Pacollit për ndërtimin e fabrikës së kërpudhave. Thotë se kjo e fundit ka mbetur vetëm tabelë.

Për Periskopin ai pranon se numri i të papunëve është shumë i madh në këtë komunë dhe thotë se askujt nuk i ka premtuar për ndërtimin e ndonjë xhamie.

A je penduar që e le postin diplomatik për një mandat një vjeçar në Drenas?

Lladrovci: Në asnjë rast, jam shumë i bindur se veprimi im ishte i drejtë. Këtë e thanë qytetarët gjatë zgjedhjeve, ashtu siç kishte nevojë infrastruktura e lamitë tjera që i sjellin të mira qytetarëve dhe komunës.

Pse mendon se të zgjodhën qytetarët?

Lladrovci: Sigurisht se janë shumë faktorë, por, bastioni i PDK-së rikonfirmoi fuqinë e vet, kohezionin dhe vendosmërinë për ta ndryshuar komunën e Drenasit. Qytetari ka mbamendje dhe kulturë demokratike, këtë e dëshmoi me zgjedhje. Pritjet e tij i ka vendosur te subjekti politik por edhe kandidati që e mban fjalën.

A do të kandidosh edhe zgjedhjet e ardhshme, kur dihet se mbahen këtë vit?

Lladrovci: Sigurisht, edhe kur kam kandiduar, kam proklamuar projektet e kësaj pjese të mbetur të mandatit por edhe për mandatin e ardhshëm të plotë.

A ke fituar ju personalisht në Drenas, apo PDK-ja?

Lladrovci: Të gjithë bashkë, Kryetari Veseli, dega e PDK-së dhe aktivistët e palodhshëm. Sigurisht ky kontribut yni i përbashkët e rikonfirmoi bastionin e PDK-së, vendosmëria e sinqeriteti ynë përball nevojave të qytetarëve dhe  përvoja ime me projektet konkrete të cilat morën vlerësim nga qytetari.

Cilat premtime që i ke bërë në fushatë janë realizuar, e në cilat po ke vështirësi (nëse ka vështirësi, të cilit lloj janë)?

Lladrovci: Sipas planit të parashtruar para elektoratit, jam duke i zbatuar të gjitha premtimet. Këto mund t’i vëreni në çdo veprim timin ligjor në komunë.

A keni mbështetjen e Qeverisë në realizimin e projekteve?

Lladrovci: Po, e kam mbështetjen nga të gjitha institucionet qendrore, dhe në emër të qytetarëve i falënderoj të gjitha sepse, komuna jonë, ka nevoja të shumta dhe na duhet po ashtu, mirëkuptimi i tyre për t’i realizuar.

Në çka beson konkretisht që do ju përkrah Qeveria, a do tentoni që të rritet buxheti i Komunës që drejtoni?

Lladrovci: Sigurisht, disa institucione qendrore tashmë e kanë dëshmuar përkrahjen, përkrahja është duke ardhur nga Qeveria. Presim se do të tërheqim edhe përkrahje nga drejtimet tjera, jo vetëm për infrastrukturë por edhe për arsim, shëndetësi, bujqësi, rini, kulturë, sport.

A ka të interesuar për investime në Drenas?

Lladrovci: Po, ka interesim, jemi duke finalizuar projektin e Qendrës së re të biznesit. Sigurisht mirëpresim çdo interesim edhe për fushat tjera, ne jemi të gatshëm të ofrojmë maksimumin si komunë që të bëhen investime që ndikojnë në uljen e papunësisë.

Çfarë po ndodh me fabrikën e kërpudhave të premtuar nga Behgjet Pacolli në kohë fushate?

Lladrovci: Çdo investitor është i mirëseardhur, duke vepruar në pajtim me ligjin. Sigurisht, kjo vlen edhe për Fabrikën e kërpudhave që deri më tani nuk ka asgjë më shumë se një tabelë.

A ka fabrika tjera që ka mundësi të hapen në Drenas?

Lladrovci: Po, ka mundësi, në komunën tonë ka vend jo vetëm për shërbime e tregti por edhe prodhim, mundësitë më të mira janë ato që ofron Qendra e re e biznesit por edhe në bujqësi duke qenë zonë me interes për njohësit e bujqësisë dhe ekspertët e komunës.

Një nga rastet më të përfolura kohën e fundit është falsifikimi i notave nga një mësues në shkollën e fshatit Tërdec. Ju keni premtuar se do të veproni karshi këtij skandali. Shkarkuat drejtorin e Arsimit, Sadik Tahiraj, nga kjo pozitë por e transferuat atë në një pozitë tjetër në komunë. A është kjo masa e duhur dhe e vetme që ju keni ndërmarrë ndaj kësaj çështjeje?

Lladrovci: Mirëpres veprimin e institucioneve qendrore rreth këtij rasti, nëse dikush mendon apo dyshon se nuk e kam zbatuar ligjin. Mendoj se ato që na i lejon ligji i kemi ndërmarrë. Ish drejtori është sistemuar në vendin e vet të punës nga ka ardhur si drejtor politik, konsideroj se risistemimi i tij është në pajtim me ligjin.

A i keni premtuar ndokujt ndërtimin e një xhamie?

Lladrovci: Jo, nuk kam premtuar se do të ndërtoj xhami, mandati im është të ndërtoj infrastrukturë dhe ngris cilësinë e jetës së qytetarëve pa dallim të përkatësisë fetare.

Por, sigurisht se jam shumë i interesuar që objektet fetare të bëhen sipas nevojës së qytetarëve, miratimin e tyre dhe në pajtim me ligjin, duke e ditur origjinën e investimit dhe duke marrë parasysh prioritetet e qytetarëve.

Sa të papunë janë në komunën që drejton, çfarë po bëni që të ulet numri i tyre?

Lladrovci: Numri i të papunëve për fat të keq, është i madh, mendoj se ky numër është më i madh por qytetarët nuk paraqiten në entin e punësimit.

Është folur për punësimin e disa grave në komunë. E keni bërë për shkak të gjinisë apo?

Lladrovci: Po, kam folur për barazinë gjinore dhe avancimin e tyre si menaxhere. Janë pesë drejtore të reja, me edukim adekuat dhe përvojë pozitive nga profili i tyre. Ato janë në ato pozita për shkak të aftësive të tyre, gatishmërisë për marrjen e përgjegjësisë nga ana e tyre por edhe gatishmërinë për të hapur mundësi të reja për femrat duke përfaqësuar interesin e të gjithë qytetarëve.

A jeni kthyer aktiv në PDK?

Lladrovci: Po, jam në bashkëpunim të vazhdueshëm me degën e PDK-së./ Periskopi

A po përdor standarde të dyfishta Ramiz Lladrovci? (Video)

4 zyrtarë të Drenasit ditë më parë u suspenduan nga vendi i tyre i punës.

Periskopi.com Lajme

Këtë vendim kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, tha se e mori pasi u kuptua se ndaj tyre ekzistojnë aktakuza për veprën penale “keqpërdorim i detyrës zyrtare”.

Dy zyrtarët, Vehbi Jashari dhe Shyqeri Bublaku, u suspenduan pasi prokuroria në qershor të këtij viti ngriti aktakuzë për keqpërdorim, përkatësisht blerjen e një kamioni për fikjen e zjarrit për komunën e Drenasit, raporton KTV.

Por njëjtë nuk ndodhi me kolegen e tyre, drejtoreshën e Shërbimeve Publike dhe Emergjencës, Hyrije Xhemajlaj Thaçi, e cila gjithashtu është pjesë e kësaj aktakuze.

Arsyetimi i zyrtarëve të Drenasit për mosmarrjen e masave ndaj saj është se pozita e Hyrije Xhemajlaj Thaçit është staf politik në komunë.

Dobra nuk përjashton mundësinë që gjatë ditëve në vazhdim, kryetari i komunës të marrë masa edhe ndaj stafit politik që kanë të ngritura aktakuza. Asambleistët e kuvendit të Drenasit po konsiderojnë se suspendimet e zyrtarëve me aktakuza nisën mbrapsht.

Xhemajlaj Thaçi, konsideron se fillimisht duhet të pritet të përfundojë i gjithë procesi gjyqësor ndaj saj, para se të merren masa nga ana e komunës.

Ramiz Lladrovci në krye të një bordi

Nga data 16 janari i këtij muaji Ramiz Lladrovci, tashmë kryetar i komunës së Drenasit do të jetë në krye të Bordit të Agjencisë për Zhvillim Rajonal – Qendër, që përfshin komunat Prishtinë, Podujevë, Fushë Kosovë, Lipjan, Shtime, Obiliq, Graçanicë dhe Drenas.

Periskopi.com Lajme

Kjo agjenci, përfshin projektet me karakter ndër-komunal dhe rajonal, si fryt i bashkëpunimit të ARDA-s me autoritetet komunale, si dhe pjesëmarrësit kyç në hartimin dhe zbatimin e politikave dhe programeve të zhvillimit ekonomik rajonal në Kosovë, transmeton gazetametro.net.

Këtë lajmërim e ka bërë vetë Lladrovci në faqen e tij në rrjetin social Facebook. Ai, shpreson për një angazhim të shtuar në këtë drejtim.

Pandeli Majko në Drenas, te Ramiz Lladrovci të cilin e quan vëlla (Foto)

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur sot ish-kryeministrin e Shqipërisë, tani deputet Pandeli Majko, njofton kumtesa komunale.

Periskopi.com Lajme

 

Në këtë takim, Lladrovci ka falënderuar Majkon për vizitën dhe ka thënë se ish-kryeministri Majko ka merita shumë të mëdha për Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës.

“Falënderoj mikun tim të veçantë, për këtë vizitë, ishte dhe do të mbetet në kujtesën e gjithë shqiptarëve të Kosovës për meritat që i ka bërë sa ishte kryeministër i Shqipërisë”, ka thënë Lladrovci duke i propozuar Majkos që bizneset nga Shqipëria të investojnë në Drenas.

 

Pandeli Majko ne Drenas

Ndryshe, Pandeli Majko, në kohën e fushatës për zgjedhjet në Drenas, që u mbajtën më 4 dhjetor, kishte përkrahur Ramiz Lladrovicin.

Madje, siç raporton Periskopi Majko e quan vëlla Lladrovcin.

sdfsfsf

 

Lladrovci: Do ta padisë Xhavit Drenorin dhe babain e tij

Xhavit Drenori bashkë me babain e tij shumë shpejt mund të përballen me një padi për shpifje.

Periskopi.com Lajme

Kjo pasi që kryetari i Drensit Ramiz Lladrovci ka në plan ta padisë atë për shpifje ndaj tij për kinse vjedhje të parave.

Lladrovci në emisionin “Republika” me Dardan Gashin ka thënë se akuza e Drenorit se Lladrovxi ka bajtur para me thasë është plotësisht e pa vërtët dhe se për këtë do të padisë Drenorin.

KQZ shpalli rezultatet përfundimtare për kryetar të Drenasit

KQZ-ja shpalli sot rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Drenasit (Gllogocit).

Periskopi.com Lajme

Në mbledhjen që mbajti sot nën kryesinë e Valdete Daka, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi dhe shpalli rezultatet përfundimtare, pasi Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka njoftuar se nuk ka pasur asnjë ankesë që mund të ndikojë në këto rezultate.

Rezultatet Përfundimtare janë si në vijim:

Djali i Ramiz Lladrovcit: Ata që po përqeshin babain janë vet analfabet

Djali i kandidatit të PDK-së për kryetar të Drenasit, Lapidar Lladrovci ka reaguar ndaj përqeshjeve që po i bëhen babai të tij, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Ai në një reagim në faqen e tij në Facebook ka thënë se qytetarët që po bëjnë këto përqeshje janë vet analfabet, transmeton IndeksOnline.

Ky është reagimi i plotë i tij në Facebook:

“Po i shoh disa qytetarë të dashur, të cilët po i cilësojnë politikanët tonë analfabet e të padijshëm dhe po qeshin me disa thënie demek “qesharake”.

Por po dalin vetë qesharakë e analfabetë sepse vetë ligji i Fizikës thotë se Fuqia = Forca × Shpejtësia. Pra Fuqia dhe Forca nuk janë një por rezultat i njëra tjetrës…Tani jo po na dalin rezultatet e PISA-së shumë të ulëta. Mjerët na për veten”, është reagimi i Lapidar Lladrovcit.

Nënkryetari i Gjakovës then heshtjen zgjedhore të Drenasit

Ramadan Hoti, nënkryetar në komunën e Gjakovës që është edhe kryetar i degës së PDK-së në Has, ka thyer heshtjen zgjedhore.

Periskopi.com Lajme

Ai në një postim në rrjetin social facebook, në faqen e tij publike, ka shkruar për Ramiz Lladrovcin duke thurrur lëvdata për të, pavarësisht që nuk ka të drejt vote, raporton Periskopi

Shkrimi i tij:

Të dashur vëllezër e motra të Drenicës, e ndjeva obligim moral të ju drejtohem nga Hasi, juve qytetarë të Drenasit që ta përkrahni kandidatin e juaj për kryetar të komunës z. Ramiz Lladrovci, këtë bir të Popullit i cili e dëshmoj se në çdo situatë pa marrë parasysh çmimin dhe sakrificën është me ne dhe për ne sepse kështu u edukua dhe u rrit në një familje kreshnike gjithmonë në shërbim të Popullit.

Sa më shumë që e përkrahim Ramizin, dëshmojmë se e duam të ardhmen dhe zhvillimin e vendit tonë!.

Ramadan Hoti / Periskopi

hbjj

E gjithë PDK-ja zbarkon në Drenas (Foto)

Në mbyllje të fushatës në Drenas, e gjithë PDK-ja kanë shkuar në përkrahje të kandidatit të tyre, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Të dielën mbahet balotazhi mes kandidatiti të NISMA’s, Isa Xhemajlaj dhe atij të PDK’së, Ramiz Lladrovci.

E për këtë të fundit kanë shkuar edhe kreu i partisë dhe të tjerë.

Deputeti Bekim Haxhiu thotë se salla e Shtëpisë së Kulturës në Drenas ishte vogël për të zënë përkrahësit e PDK-ës dhe të Ramiz Lladrovcit./ Periskopi

15578481_1356908684340626_6904723282768341150_n 15542041_1356908651007296_3476865265037226215_n 15622474_1356908641007297_4954764400871483089_n

Quinti lavdëron rrethin e parë të zgjedhjeve në Drenas, uron të shkojë njëjtë balotazhi

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-ve urojnë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, partitë politike dhe votuesit e Gllogovcit për rrethin e parë me 4 dhjetor të zgjedhjes së jashtëzakonshme për kryetarin e komunës të cilën vëzhguesit e karakterizuan përgjithësisht si të organizuar mirë dhe të mbajtur në një atmosferë pozitive.

Periskopi.com Lajme

“Kjo zgjedhje tregoi një përkushtim të fuqishëm nga ana e të gjithë akterëve – duke përfshirë qytetarët – ndaj mbështetjes së institucioneve demokratike dhe mbajtjes së zgjedhjes që ishte në përputhshmëri me standardet ndërkombëtare”, thuhet në komunikatën e përbashkët të Ambasadave të Quintit.

“Ngjashëm, ne shpresojmë se edhe zgjedhja e rrethit të dytë me 18 dhjetor do të jetë e lirë, e drejtë dhe transparente. Ne përkrahim përpjekjet e organizatave vendore dhe ndërkombëtare që janë akredituar nga KQZ-ja për të vëzhguar zhvillimin e zgjedhjes. Kjo zgjedhje është një mundësi për të treguar edhe më shumë përkushtimin ndaj zhvillimit demokratik në Kosovë. Ne inkurajojmë qytetarët e Gllogovcit që të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar për kandidatin që ata mendojnë se është më i aftë për ta udhëhequr komunën e tyre”.

Kryeministri viziton biznesin e zëvendësit të tij që shet mish pa afat

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në hapjen e Qendrës Tregtare ETC në Ferizaj, ku janë punësuar numër i konsiderueshëm i qytetarëve të Ferizajt.

Periskopi.com Lajme

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi, kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarça, përfaqësues të tjerë lokalë dhe qytetarë të shumtë.

Kryeministri Mustafa vlerësoi lartë ndërtimin dhe hapjen e një objekti të tillë të madh dhe modern, i cili siç tha kryeministri, është i krahasueshëm dhe kalon standardet evropiane të objekteve të tilla tregtare.

“Është një shembull i mirë i bashkëpunimit dhe ndërlidhjes me të gjitha bizneset në Kosovë dhe bashkëpunimit tregtar me vendet në regjion dhe vendet e BE-së”, tha kryeministri, duke uruar ETC-në për punën shumë të madhe dhe kontributin e madh në zhvillimin ekonomik të vendit.

Kryeministri Mustafa ka uruar edhe kryetarin e Komunës së Ferizajt për hapjen e një objekti të rëndësishëm tregtar, i cili i jep një pamje dhe një vlerë të veçantë zhvillimit ekonomik dhe zhvillimit të përgjithshëm të Ferizajt dhe të këtij regjionit.

Muharrem Svarqa, kryetar i Ferizajt, ka vlerësuar lartë rëndësinë e inaugurimit të këtij objekti të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik të Komunës së Ferizajt.

“Kësaj radhe, kompania prestigjioze “Elkos” po përmbyll me sukses vitin fiskal duke inauguruar një objekt të kësaj rëndësie, i cili është një ndër objektet më të mëdha të komunës tonë si kompleks tregtar dhe po shënojmë një vit të rëndësishëm, i cili po e realizon ëndrrën tonë, që Ferizajn ta shndërrojmë në një vend të zhvillimit ekonomik, siç po shndërrohet tash në një qendër të rëndësishme tregtare bashkë me kompanitë tjera “Eli-Ab”, “Viva”, Viva Fresh”, Gama Electronics”, e të tjera, të cilat po kontribuojnë që të ketë një qarkullim më të madh të mallit, një asortiment më të mirë, një konkurrencë të zhvilluar dhe hapje të vendeve të reja të punës, si garancë për rritjen e mirëqenies ekonomike dhe sociale”, tha Svarqa.

 

Kryetari më tej tha se Komuna e Ferizajt edhe këtë vit ka pasur regjistrim të bizneseve të reja.

“Kjo tregon për një kulturë të mirë, për një atmosferë të mirë për zhvillimin e bizneseve, të cilën do ta kultivojmë edhe në të ardhmen, falë bashkëpunimit që kemi me institucionet e Qeverisë së Republikës së Kosovës, e në veçanti me gatishmërinë e afaristëve, të cilët kanë një shpirt ndërmarrës dhe për të cilët tregu i Komunës së Ferizajt është atraktiv, por i cili do të jetë shumë i ngushtë për veprimtarinë e tyre afariste dhe biznesore, të cilët po pushtojnë gjithnjë e më shumë tregjet edhe të shteteve të rajonit”, tha kryetari duke falënderuar kryeministrin Mustafa për përkujdesjen ndaj Ferizajt dhe qytetarëve të tij.

Safet Gërxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, tha se ky objekt është dëshmia më e mirë sa ka avancuar sektori privat.

“Ky vit karakterizohet me disa ecuri pozitive ekonomike në radhë të parë është një vit i disiplinës financiare, pastaj i ndaljes së tenderomanisë masive, është një vit i fiskalizimit dhe është një vit i Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim, që janë katër shtylla që e karakterizojnë ambientin biznesor në Kosovë dhe kuptohet edhe raportet e institucioneve kredibile ndërkombëtare japin një vulë të qëndrueshmërisë ekonomike “, tha Gërxhaliu, duke vlerësuar edhe hapësirën e krijuar për prodhuesit kryesorë të brendeve “Made in Kosovo”./ Periskopi

NISMA: Komorani e mbështet fuqishëm Isa Xhemajlajn

Dega e NISMA për Kosovën në Drenas, ka mbajtur sot tubim me banorët e Komoranit. Një numër shumë i madh i banorëve të Komoranit, ishin sonte në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj për kryetar të Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Të pranishëm në këtë tubim, në kuadër të fushatës zgjedhore për zgjedhjet për kryetar të komunës, që do të mbahen më 18 dhjetor në Drenas, ishin; kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA’s, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari i NISMA’s, Bilall Sherifi, kryetari i AKR’së në Drenas, Elmi Thaçi, anëtarë të kryesisë, dhe deputetë të NISMA për Kosovën.

Në këtë tubim madhështor të mbajtur në Komoran, fjalim rasti para banorëve të Komoranit, ka mbajtur kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari Bilall Sherifi dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj.