Paralajmëron Kadaj – Bujupi: Demarkacioni rikthen tensionet ne vend

Qeveria e Kosovës do të provojë të rikthejë Demarkacionin me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës këtë muaj, por këtë do t’ia pamundësoj sërish opozita, shkruan Gazeta Monitor.

Periskopi.com Lajme

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, ka thënë se çdo tentim i pushtetit për të shtyrë përpara çështjen e demarkacionit është edhe rikthim i tensioneve në vend.

Kadaj-Bujupi për Gazetën Monitor ka thënë se Kosova nuk ka tokë për pazaret e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, Kryeministrit Isa Mustafa, dhe Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

“Pas vërtetimit nga ekspertët se demarkacioni është i gabuar e i dëmshëm,  çdo përpjekje e këtij Pushteti për të shtyrë përpara, është rikthim i tensioneve në vend dhe si opozitë sigurisht që do t’i përgjigjemi me të njëjtin vullnet dhe me të njëjtën vendosmëri sikurse edhe në të kaluarën. Kosova nuk ka tokë për pazaret e Thaçit-Mustafës dhe Veselit. Ata, pazaret mund t’i bëjnë vetëm me pronat dhe bizneset e tyre, por asnjëherë me territorin e Republikës!”, kështu ka deklaruar deputetja Kadaj-Bujupi.

Ajo madje ka thënë se nga një Qeveri e nënshtruar ndaj Serbisë në negociatat në dëm të sovranitetit të Kosovës gjithçka që është e mundshme, është veçse në interes të Serbisë.

“Nga një Qeveri e nënshtruar ndajë Serbisë në negociata në dëm të sovranitetit të Kosovës dhe nga një koalicion siç është PDK-LDK-Lista Serbe, që gjithçka që është e mundshme është veç në interes të Serbisë, ndërsa e pamundshme bëhet Republika  dhe mbrojtja e interesave kombëtare e shtetërore”, ka përfunduar Kadaj-Bujupi.

Donika Kadaj dhe Ibrahim Rugova shumë vite më parë (Foto)

Një fotografi e realizuar vite më parë, atëherë kur Presidenti Ibrahim Rugova ishte ende gjallë, tregon për afërsinë ndërmjet anëtarëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe vet Presidentit Rugova.

Periskopi.com Lajme

Në këtë fotografi shihet Presidenti Rugova bashkë me Donika Kadaj Bujupin, atë kohë anëtare e AAK-së e tash deputete e Vetëvendosjes, teksa bisedojnë duke dalë nga një takim. Prapa tyre shihet edhe ish ambasadori William Woker.

Kujtojmë, se LDK-ja kishte lidhur Koalicion me AAK-në në vitin 2004, derisa lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ishte zgjedhur Kryeministër kurse Ibrahim Rugova President i Kosovës.

rrugova-bujupi

Kadaj-Bujupi: Daniel Serwer paguhet për të qenë kundër Vetëvendosjes

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj- Bujupi ka theksuar se luftës kunër VV-së, së fundi iu bashkuan edhe këshilltarë dhe ish këshilltarë të ministrave të Qeverisë “Pronto”.

Periskopi.com Lajme

Ajo në “luftën” kundër VV-së ka përfshirë edhe mediat, duke thënë se pos tyre janë edhe analistët, policia e prokuroria.

Lexoni më poshtë postimin e saj:

“Sa paguhen këshilltarët ndërkombëtarë për të sulmuar opozitën?

Përveç mediave, analistëve, policisë e prokurorëve, së fundi luftës kundër VV-së iu bashkuan edhe këshilltarë dhe ish këshilltarë të ministrave të Qeverisë “Pronto”.

Shuma marramendëse një mandat arrin 1 milionë euro, me të cilën paguhen diplomatë, analistë e gazetarë në emër të lobimit për Kosovën dhe avancimin e saj në arenën ndërkombëtare, me qëllim të njohjes nga shtetet e botes.

Rezultatet pothuajse janë te padukshme ose krejt jorelevante, pasi Kosova prej viti ne vit degradon dhe madje prapakthehet në agjendat ndërkombëtare. Kontratat e tyre dhe te kompanive të tyre nuk bëhen publike asnjëherë sepse mjafton te përmendet një emër i huaj, i cili qëndron prapa kësaj pune.

Por ajo çka bie ne sy është se të njëjtit përdoren kohë pas kohe – së fundi Daniel Serëer – dhe me agresivitet sa herë rrezikohet ndonjë projekt i “Prontos”. Kështu ndodhi gjatë VLAN-it dhe përpjekjes për ndryshim në vend. E kështu po ndodhë tani, pasi dy marrëveshjet e dëmshme, kryesisht falë rezistencës se VV-së u stopuan.

E tani, kur sondazhet na vendosin lart dhe prapë karriga e “Prontos” lëkundët, “këshilltarët” fillojnë lobimin e tyre duke mos hezituar te fyejnë e cilësojnë kështu e ashtu subjekte parlamentare dhe përfaqësues te popullit. Është qesharake kur pretendojnë se stopimi i faljes se resurseve dhe tokës ka pamundësuar zhvillimin e ekonomisë se vendit. Ose kur pretendojnë që “Zajednica” që fut Serbinë edhe de jure ne Kosovë, forcon pozitën tonë si shtet, ndonëse dihet fare mirë rasti i Bosnjës.

Sidoqoftë, meqë kjo betejë po vazhdon, është koha të kërkojmë që të behën publike kontratat, rrjedhimisht pagesat e këtyre individëve te cilët marrin paga te majme nga taksat tona për të ndihmuar Kosovën dhe jo për te luftuar opozitën e vendit. Transparenca dhe llogaridhënia janë vlera apo jo?!”(sic.)