Putini përqafon Trumpin shtatzënë!

Njujorkezët të cilët këto ditë kanë ecur rrugëve të qytetit, kanë hasur në një pamje që asesei nuk kanë mundur t’i shmangën.

Periskopi.com Fun

Një fotografi e varur në ndërtesat e Nju Jorkut shihet presidenti rus Vladimir Putin teksa përqafon presidentin amerikan Donald Trump i cili është paraqitur shtatzënë.

Kjo tingëllon çuditshëm, por në fakt është një fushatë që sipas autorit përçon një mesazh të fuqishëm. Ai thotë se përmes saj ai pretendon të përçojë dashuri dhe se dashuria mund urrejtjen.

Marrëdhëniet e Putinit dhe Trumpit, nëpër mediat amerikane por jo vetëm, ishin bërë frymëzim për dizajnuesin që krijojë fotografinë e kësaj fushate, transmeton lajmi.net.

Ai këtë fotografi qesharake e “pushtuar” nga dashuria e ka prezantuar pikërisht në ditën e të dashuruarve Shën Valentini (14 shkurt).

Ndër tjera autori ka thënë se njerëzit mund të qeshin me foton, duke e komentuar në mënyra të ndryshme, mirëpo kjo skenë për njujorkezët nuk ishte aspak qesharake.

Dashuria dhe urrejtja ishin moto e kësaj kampanje ku u përcoll me hashtag (#lovethroughthate).

Historia e pabesueshme e Donald Trump dhe Princeshë Dianës

Të gjithë e kemi parasysh Princeshë Dianen tek kërcen në Shtëpinë e Bardhë me Jonh Travoltan, në atë kohë e udhëhequr nga Presidenti Ronald Reagan.

Periskopi.com Fun

Ajo që është më pak e njohur është se e ndjera Diana gjithashtu kishte lidhje me një administratë tjetër në Shtëpinë e Bardhë: atë të Donald Trump. Mes viteve 1990, shumë kohë para se te ishte President, Trump duket se kishte një flirt me Dianën, i cili çoi madje  në një seri artikujsh dhe lajmesh të çuditshme që bënë bujë në të gjithë botën.

Një artikull i vjetër i sjellë në vëmendje nga “Marie Claire” shkruan se manjati u përpoq të joshte një princeshë.

Trump dhe Lady Di u takuan në të njëjtat qarqe të pasura dhe të fuqishme sociale në vitet ’90  dhe herë pas here panë njëri-tjetrin në mbrëmjet e bamirësisë.

Ata u takuan në një darkë në Manhatan  dhe ulën në të  njëjtën tavolinë ku ishte e pranishme  edhe gruaja e dytë Trump, Marla Maples, shkruan “Syri.net”.Trump mësohet se e ftoi në klubet e golfit.

Më pas, sipas një dokumentari 60-minutësh, pas divorcit nga Princi Charles në 1996, Trump i ka dërguar Princeshë Dianës buqeta masive lulesh në “Kensington Palace”.

Scott, një mik i Diana-së, thotë se Princesha po pyeste veten cfar duhet të bënte dhe nëse Trump po flirtonte me të.

Tre vjet më vonë, në vitin 2000, Trump vuri Dianan në listën e10-grave me të bukura në botë. Pas vdekjes së saj, ai i dërgoi ngushëllime të ndjera familjes./SYRI.net/

 

 

Paqja në Lindjen e Mesme/ Presidenti Trump ia delegon dhëndrit përgjegjësinë

I pyetur në një konferencë për media me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, nëse Shtetet e Bashkuara do të vazhdonin politikën e tyre të mbështetjes për shtetin hebre dhe atë palestinez, Trump ka thënë se do të punojë shumë për të ofruar “një marrëveshje të madhe paqeje” midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Periskopi.com Lajme

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se është i hapur ndaj idesë së një shteti, në vend të zgjidhjes të konfliktit izraelito-palestinez në të dy shtetet.

Pas takimit të tij të parë me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, Trump i tha atij se të dyja palëve do t’i duhej të bënin kompromise.

Ai tha gjithashtu se Izraeli dhe palestinezët duhet të negocionin menjëherë për një marrëveshje paqeje.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, Trump u pyet në lidhje me angazhimin e tij për zgjidhjen midis dy shteteve, një nga bazat themelore të politikës amerikane.

Çfarë është zgjidhja dy-shtetërore?

“Zgjidhja dy-shtetërore” e konfliktit me të vjetër mes izraelitëve dhe palestinezëve është qëllimi i deklaruar jo vetëm i liderëve të tyre por dhe komunitetit ndërkombëtar.

Ky është skenari për një zgjidhje përfundimtare që do të shihte krijimin e shtetit të pavarur të Palestinës brenda vitit 1967 para linjave të armëpushimit në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin Lindor, duke jetuar në mënyrë paqësore së bashku me Izraelin.

OKB-ja, Lidhja Arabe, Bashkimi Evropian, Rusia dhe deri më tani, SHBA-ja kanë riparaqitur përkushtimin e tyre ndaj këtij koncepti.

Trump u pyet edhe për premtimin e tij elektorale për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Aviv në Jeruzalem, e cila mund të ketë pasoja serioze për negociata për paqe.

Netanyahu është takuar edhe me Jared Kushner, dhëndrin e Trump, babai i të cilit është një biznesmen i fuqishëm dhe një donator i lartë politik i kryeministrit të izraelit.

Trump ka emëruar Kushner, i cili nuk ka përvojë në diplomaci, për të udhëhequr përpjekjet për të negociuar një marrëveshje paqeje në Lindjen e Mesme./tvklan.al

Moby: Donald Trump shantazhohet nga Rusia

DJ dhe muzikanti i famshëm Moby është vënë në qendër të vëmendjes, por këtë herë jo me muzikën e tij.

Periskopi.com Lajme

Ai postoi në faqen e vet zyrtare në Facebook një status të gjatë, ku pretendon se ka informacione nga “brenda Uashingtonit” që e bindin se Donald Trump po shantazhohet nga Rusia dhe se pikërisht për këtë fat u dorëhoq edhe Michael Flynn.

Autori i albumit “Play” thotë se ka kaluar një fundjavë me miq që punojnë në Uashington, por pa sqaruar nëse bëhet fjalë për miq nga brenda administratës Trump apo jashtë saj.

Postimi i Moby-t që po shpërndahet me shpejtësi.

Pas fundjavës mund të them me bindje këto gjëra;
1 – e para, dosja ruse kundër Trump ekziston, është 100 përqind reale dhe ai po shantazhohet nga qeveria ruse.
2 – Së dyti, administrata Trump është në përplasje me qeverinë ruse dhe këtë e ka bërë që nga dita e para.

3 – Së treti, administratës Trump i duhet një luftë për të shmangur vëmendjen dhe me gjasa kjo luftë do të jetë me Iranin, ndaj po zhvendosen luftëanijet në Gjirin Persik.

4 – Ka plane brenda konservatorëve për të hequr qafe Donald Trump, ta shkarkojnë atë.
5 –  Agjencitë e inteligjencës në mbarë botën, por edhe këtu në Shtetet e Bashkuara, janë të tmerruara nga paaftësia e administratës së Donald Trump dhe po punojnë për të grumbulluar informacione që do të çonin në shkarkime në poste të lartë, përfshirë këtu edhe të vetë Donald Trump.

I shkruaj këto gjëra që të ketë një rekord publik kur këto të ndodhin. Këto tregojnë se në ç’kohëra tmerruese po jetojmë me një president të paaftë, që kontrollohet nga një fuqi e huaj –  mbyll postimin e vet muzikanti.

Për këtë status, muzikanti dhe DJ i famshëm pati edhe kritika në rrjetet sociale, por ai u qëndroi këtyre deklaratave duke i postuar më pas edhe në blogun e vet personal.

/ Top Channel

 

Zyrtare: Kjo është data kur do të takohen Putin dhe Trump

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti amerikan Donald Trump, kanë planifkuar të takohen personalisht në samitin e G20 në korrik, shkrun RT, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Dimtry Peskov, zëdhënësi i Putinit tha se, nuk ka pasur asnjë marrëveshje të veçantë për këtë mbledhje e cila do ta mbahet më herët.

“Ne nuk kemi asnjë informacion specifik në lidhje me takimin e mundshëm ndërmjet Putinit dhe Trumpit, nuk është caktuar asnjë datë deri më tani. Meqenëse samiti i G20 supozohet se do të mbahet në korrik të këtij viti, presidentët do të takohen atje, por, siç e dini është folur për një takim të mëhershëm, nuk ka asgjë të veçantë deri tani në këtë drejtim”, tha Peskov për shtypin

Putin, javën e kalur kishte thënë se është e mundur që takimi me Trumpin, mund të jetë në Ljubljan, Slloveni, por ka deklaruar se zgjedhja e vendit nuk varet vetëm në Moskë, pasi edhe me heret ai u takua me ish-presidentit amerikan Barack Obama në kryeqytetin slloven.

Të dy presidentët në mënyrë të përsëritur janë shprehur se duan të ndreqin marrëdhëniet amerikano-ruse, sipas tyre të dëmtuara rëndë nga ish-presidenti Obama.

Për shumë njerëz në Moskë dhe Uashington po shihet si “një fillim i mbarë”, dhe një ndryshim i rëndësishëm i politikës amerikiane /Periskopi/

Meksikanët marshojnë kundër Donald Trump: “Burr i keq për gjithë botën”

Rrugët e Meksikës, të dielën u mbushën me turma njerzish, të cilët dolën për të protestuar kundër Donald Trump dhe korrupsionit në vendin e tyre, shkruan CNN, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Protestat e veçanta, mblodhën 20.000 njerëz, të cilët u bashkuan në rrugën kryesore Mexico City, Paseo de la Reforma, protestuesit thanë se marshi kryesisht është i fokusuar kundër presidentit të ri të SHBA-ve, madje ata kanë djegur edhe një kukull të tij.

Denise Dresser, a university professor, made 350 of these shirts for the protest in Mexico City on Sunday, Feb. 12.

Mexicans took to the streets Sunday to air their grievances against President Donald Trump and to protest corruption in their home country. Two men in Mexico City hold a sign that reads, "Trump, give us Texas back."

Protestuesit thanë se “Meksika nuk ka qenë asnjëherë e kërcënuar në këtë mënyrë”,duke vazhduar se “Ne jemi duke i dërguar mesazh Donald Trump, nuk ka mur, nuk ka bastisje emigrantësh, nuk ka agresion në Meksikë”.

Ndërsa Denise Dresser, profesoreshë në Mexico City tha se i ka bërë 350 këmisha donacion “Meksika nuk ka qenë e kërcënuar në këtë mënyrë asnjëherë dhe nuk ka pasur kurr një qeveri aq të paaftë”

Marshi vjen në mes të protestave në SHBA, kundër Trumpit dhe dëbimet e adminitratës së emigrantëve pa dokumenta, duke ndaluar hyrjen e refugjatëve nga shtatë vende me shumicë myslimane.

Donald Trump për mes një postimi në Twitter argumentoi se “Goditja e kriminelëve të paligjshëm, është thjesht mbajtja e premtimit tim të fushatës” tha ai. /Periskopi/

 

Peticion në ShBA, kërkohet arrestimi i Soros, vendimin në dorë të Trumpit

Një peticion i Shtëpisë së Bardhë është krijuar për të lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar për George Soros.

Periskopi.com Lajme

Peticioni u krijua disa javë më parë dhe tashmë ka marrë mbi 5,500 nënshkrime.

Raportohet se duhen 100,000 nënshkrime për të marrë një përgjigje nga Shtëpia e Bardhë.

Sipas peticionit:

George Soros është një kërcënim për botën e lirë dhe pengon për ta bërë Amerikën të madhe përsëri. Ai është fajtor për krimet e mëposhtme:

Mbështetje financiare në qytet kryesore amerikane që kanë çuar në miliona dollarë dëmtim të pronave, si dhe humbjen të jetës.

Përpjekje për të manipuluar zgjedhjet demokratike duke dhuruar miliona dollarë për kandidatët e tij të preferuar.

Kërkon të kufizojë sovranitetin amerikan.

Është një manipulator i monedhës. Soros ka nisur një krizë financiare britanike, duke detyruar zhvlerësimin e monedhës dhe duke fituar një fitim miliarda dollarësh.

Trump premton masa sigurie shtesë

Presidenti Donald Trump premtoi të premten se do të ndërmarrë shumë shpejt veprime për të mbrojtur SHBA dhe qytetarët e tyre. Ai i bëri komentet një ditë pasi një gjykatë federale apeli e la pezull zbatimin e urdhrit të tij ekzekutiv për ndalimin e udhëtimeve nga shtatë vende me shumicë myslimane.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Trump nuk bëri të ditur se çfarë hapa të tjera planifikon të ndërmarrë për të kontrolluar hyrjet në SHBA të njerëzve nga vendet që ai i shikon si kërcënime të mundshme terroriste.

“Ne do të marrim masa që do të vazhdojnë ta bëjnë vendin tonë të sigurt,” premtoi Trump në një konferencë shtypi me kryeministrin japonez Shinzo Abe.

“Kjo do të ndodhë shpejt. Ne nuk do të lejojmë në vendin tonë njerëz të cilët përpiqen t’i bëjnë keq popullit tonë,” tha ai.

Trump shtoi se ende shpreson të dalë fitues në sfidën ligjore lidhur me urdhrin e tij ekzekutiv për ndalimin e udhëtimeve, pavarësisht nga vendimi i një gjykate federale apeli të enjten për të mos lejuar kthimin në fuqi të urdhrit.

“Nuk kam asnjë dyshim se në fund ne do të fitojmë në këtë çështje”, tha ai, transmeton Voa.

Trump theksoi se votuesit e zgjodhën për ta mbajtur vendin të sigurt.

“Prandaj, – tha ai, – ne do të bëjmë diçka shumë shpejt, që ka lidhje me masa sigurie shtesë për vendin tonë. Këtë ju do ta shihni gjatë javës tjetër.”

Trump tha se kishte mësuar gjëra të jashtëzakonshme që “mund të mësohen vetëm nëse je në pozitën e presidentit.” “Ekzistojnë kërcënime të jashtëzakonshme për vendin tonë. Ne nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë. Mund t’ju them se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë,” tha Trump.

Trump humb betejën

Donald Trump e humbi betejën e tij nga Gjykata e Apelit në San Francisko, për të rivendosur vendimin e tij për ndalimin e qytetarëve nga shtatë vende kryesisht myslimane, shkruan BBC, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Gjykata e Apelit tha se, nuk do të bllokojë një vendim nga gjykata në Seattle e cila ka ndaluar urdhrin e Trumpit, për të ndaluar hyrjen e në SHBA të qytetarëve nga shtatë vende të cilat sipas tij konsiderohen si rrezik potencial për sigurinë kombëtare.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i tij, ku me anë të një postimi në Twitter tha se siguria kombëtare është në rrezik, dhe se tani do të ketë edhe një sfidë të mëtejshme ligjore, ndërsa gjykata e apelit me një vendim unanim 3-0 tha se qeveria nuk kishte justifikuar kërcënimin terrorist.

Kjo do të thotë se njerëzit nga Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani, dhe Jemeni të cilët kanë viza mund të vazhdojnë të hyjnë në SHBA, e njëjta gjë vlen edhe për refugjatët nga e gjithë bota të cilëve më herët u është ndaluar hyrja. /Periskopi/

Kreu i Gjykatës së Lartë dënon sulmin e Trump ndaj Gjyqësorit

Gjyqtari i zgjedhur nga Donald Trump për të drejtuar Gjykatën e Lartë të Shteteve të Bashkuara është distancuar nga presidenti pas kritikave që ky i fundit i bëri gjyqtarëve në vend.

Periskopi.com Lajme

Neil Gorsuch, emërimi i së cilit duhet të aprovohet nga Senati do të ketë nevojë për të paktën 8 vota demokrate për të marrë drejtimin e organit më të lartë të drejtësisë amerikanoveriore.

Zhgënjimi i tij me Trump-in, i konfirmuar nga zëdhënësi doli në dritë pikërisht gjatë takimit me një parlamentar të opozitës. “Më shprehu dekurajimin e tij për komentet demoralizuese të presidentit Trump lidhur me gjyqtarët”,  tha Detto Richard Blumenthal, senator demokrat i Konektikatit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë sulmoi gjykatësit e përfshirë në vendimin për të pezulluar urdhrin që ndalonte udhëtimet nga 7 vende myslimane, duke i quajtur ata të paaftë.

“Gjykatat janë aq të politizuara sa do te ishte diçka e madhe për sistemin tonë të drejtësisë nëse ata do të ishin në gjendje të lexonin një deklaratë dhe të bënin gjënë e duhur”, tha Trump.

Beteja mes sistemit gjyqësor dhe presidenti amerikan lidhur me dekretin antimysliman, luhet në Gjykatën e Apelit së San Franciskos. Vendimi pritet të merret këtë javë. Gjatë një ndërhyrje telefonike, një prej gjykatësve të përfshirë i përkufizoi argumentet e prezantuara nga avokatët e qeverisë si totalisht abstrakte. T.CH

 

 

 

 

 

 

 

Senati merr vendim për prokurorin që nominoi Donald Trump

Senati amerikan ka konfirmuar nominimin e presidentit Donald Trump, për senatorin e Alabamas, Jeff Sessions, si prokuorë i përgjithshëm, me një votim 52 me 47, shkruan BBC, transmeton Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Konfirmimi ka ardhur pas një seri të seancave përçarëse, gjatë të cilave demokratët kanë sulmuar Sessions, ndërsa deputetja dekomkrate Elizabeth Warren heshti pas akuzave për racizëm të cilat i kishte bërë kundër tij.

Pas përfundimit të votimit Sessions tha: “Nuk ka nder më të madh se sa ta përfaqësojë popullin e Alabamas,në vendin më të madh në botë,vlersoj debatin e plotë që kemi pasur, dhe ju falënderoj për ata të cilët më pas gjetën besimin e mjaftueshëm për të hedhur votën e tyre duke më konfirmuar përsëri si prokurorë të përgjithshëm”  tha ai.

Ai tani do të marrë përgjegjësinë e departamentit të drejtësisë ku në të janë 113.000 punonjës, duke përfshirë edhe 93 avokatë amerikanë.

Ky emërim ishte një nga vendimet më të diskutueshme të Trump, pasi u kundërshtua nga një panel i senatit të SHBA-së, për shkak të shqetësimeve mbi komentet kinse raciste të bëra nga Sessions, dhe vërejtjet se ai favorizon grupin e bardhë supermacist. /Periskopi/

 

Trump: Nuk e dija se të jesh president ka kaq shumë punë

Donald Trump, presidenti i Shteteve të Bashkuara, ka thënë se është surprizuar kur e ka kuptuar se sa shumë punë ka një president.

Periskopi.com Lajme

Lideri i botës së lirë ka thënë për Fox News se ai punon për orë të gjata dhe shpesh gjatë natës fle vetëm katër apo pesë orë.

Trump që në fillim të mandatit presidencial ka thënë se është surprizuar me faktin se sa shumë punë ka presidenca dhe ka thënë se të qenit president mund të jetë një eksperiencë surreale.

Dhjetëra të arrestuar në protestat kundër Trump

Një turmë prej me shumë se 200 persona rabinë, duke përfshirë edhe studentë, janë mbledhur para ndërtesës së Donald Trump, Trump Tower në Manhattan, për të protestuar kundër urdhrit për ndalimin e refugjatëve nga shtatë vende, shumica myslimane, shkruan Independent, transmeton Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Turma bërtiste duke mbajtur pankarta në duar “Mirëpritni refugjatët” derisa qëndronin para ish-shtëpisë së presidentit Trump.

“Ne e kujtojmë historinë, dhe kujtojmë si kufijtë e këtij vendi, ishin të mbyllur për ne gjatë viteve 1924, këto ishin pasojat katastrofike të holokaustit”

“Ne e dimë se gjuha e cila po përdoret tani për të ndaluar refugjatët myslimanë është e njëjtë me gjuhën që është përdorur për të ndaluar refugjatët hebrenjë” tha një protestuese.

Gjatë protestës janë arrestuar dhjetëra studentë rabinë, të cilët qëllimisht bllokuan trafikun, gjatë pjesës perëndimore të qytetit.  /Periskopi/

 

As princ Harry nuk e do Donald Trumpin

Princi Harry ka shfaqur hapur mos-simpatinë e tij për presidentin Donald Trump, derisa ky i fundit pretendon se ka kryer mardhënie seksuale me Princeshën Diana, shkruan Independent, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Mbretëresha e cila ka pritur 109 vizita shtetërore, në kohën e saj në fron, ka arsye të mendojë se kjo vizitë do të jetë më e sikletshmja ndonjëherë.

Eshtë bërë një përzgjedhje e pikave kyçe që mund të jenë shkaktare në tensionimin e bisedës, duke filluar nga deklaratat e Princ Harry-it i cili e përshkruan Trump “ si një kërcënim serioz për të drejtat e njeriut” .

Mirëpo, edhe më shokuese janë fjalët e Trumpit, i cilli gjatë një interviste të vitit 1997, citohet të ketë thënë se ai mund të kishte kryer mardhënië seksuale me Princeshën Diana.

Ai pretendon se ajo i ka dërguar letrën më të bukur dhe më të ngrohtë, pas një favori që i kishte bërë vet princeshës, “ ti mund ta kishe pasur atë apo jo” ku fare thjesht ai përgjigjet “natyrisht që po”.

Skandali nuk përfundon me kaq, pasi që kohëve të fundit bujë të madhe ka bërë edhe postimi i tij në Twitter, për dukeshën e Kembrixhit, Kate Middleton, “Kush nuk do ta merrte fotografine e Kate-it dhe të bënte shumë para me të, nëse ajo do të bënte banjë dielli lakuriq”, gjë që kishte nxitur kritika të shumta. /Periskopi/

Çfarë po ndodh mes Vatikanit dhe ShBA-së, ka kërcënime

Presidentit Donald Trump të hetojë rolin e Obamës, Hillary Clinton, John Podestës e George Soros.

Periskopi.com Lajme

Që mes presidentit Donald Trump dhe Papa Francesco-s nuk ka ndonjë frymë miqësore, kjo është e dukshme tashmë. Papa e ka kritikuar murin kinez dhe ndalimin e hyrjes së emigrantëve.

Tani një kapitull i ri interesant po lind në këtë marrëdhënie. Disa katolikë amerikanë kanë ngritur dyshime e akuza mbi ndërhyrjen e presidentit Barack Obama në dorëheqjen e Papa Ratzinger.

Më 20 janar, revista katolike “The Renmant” i drejtoi një letër të hapur presidentit Trump për t’i kërkuar të hedhë dritë mbi lëvizjet e presidentit Obama dhe mbi rolin e tij në dorëheqjen e Papës.

Letra është firmosur nga ish-koloneli i ushtrisë amerikane David Sonnier, presidenti i shoqatës së avokatëve katolikë Christopher Ferrara dhe drejtori i revistës “The Renmant”, Michael Matt.

Nisma e tyre merr shkas nga dokumentet e publikuara nga Ëikileaks. Sipas këtyre dokumenteve, dyshohet se ndryshimi i “regjimit” në Vatikan është projektuar nga administrate Obama. Nëse do të rezultojë i vërtetë, ky është një superskandal!

“Gjatë vitit të tretë të mandatit të parë të administratës Obama – thuhet në letrën e hapur – Sekretarja e Shtetit Hillary Clion dhe të tjerë zyrtarë të qeverisë, kanë propozuar “një revolucion katolik, objektivi i të cilit ishte zhdukja përfundimtare e asaj që kishte ngelur nga Kisha katolike në Amerikë”.

Dyshimet lindin nga një e-mail që John Podesta, këshilltar i Clinton, i dërgoi Sandy Neëman, drejtorit të një reviste progresiste. Në e-mail Podesta i shpjegon atij se po kërkon të realizojë një “pranverë katolike” në Vatikan të ngjashme me “pranverën arabe” që rrëzoi regjimet në Afrikën e Veriut.

Sipas autorëve të letrës së hapur, zgjedhja e Papa Francesco ka shërbyer për “t’i dhënë një mbështetje shpirtërore programit ideologjik të së majtës ndërkombëtare”, aq sa sot Ati i Shenjtë besohet të jetë bërë në “lideirn e të majtës botërore”.

Revista “The Renmant” i kërkon presidentit Trump që të hapë një hetim që të shpjegojë se për cilin motiv NSA- Agjencia e Sigurisë Kombëtare- ka monitoruar konklavën që ka zgjedhur Papa Francesco-n, çfarë operacionesh sekrete janë kryer nga qeveria e SHBA mbi dorëheqjen e Papa Ratzinger dhe të hedhë dritë mbi transaksionet financiare me Vatikanin, të ndërprera disa ditë para dorëheqjes së Ratzinger.

Në fakt, në dhjetor 2013 Deutsche Bank mbylli bankomatët brenda Selisë së Shenjtë me justifikimin se po kryheshin hetime mbi normat kundër pastrimit të parave, por të nesërmen e dorëheqjes së Papës, Vatikani dhe Banka e gjetën menjëherë gjuhën e përbashkët, duke i rihapur bankomatët.

Në fund, autorët e letrës i kërkojnë presidentit të sqarojë rolin e Podesta-s në këtë që ai vetë e ka quajtur si “pranvera katolike”, se çfarë roli ka patur George Soros dhe nëse administrata Obama ka patur ndonjë kontakt me atë që është quajtur si “mafia e San Gallo” apo thënë ndryshe “konsensusi mes kardinalëve dhe peshkopëve (Carlo Maria Martini, Adriaan Van Luyn, Ëalter Kasper dhe Karl Lehman, Achille Silvestrini e Basil Hume) që në vitin 2005 kishte zbuluar tek Bergoglio papën perfekt për reformën e Kishës në sensin progresist.

Ambasadorja amerikane godet rëndë Rusinë

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkura, Nikki Haley, gjatë paraqitjes së saj të parë, të enjten në Këshillin e Sigurimit të OKB-së e dënoi rëndë Rusinë, duke i bërë thirrje Moskës të de-eskalojë dhunën në Ukrainën Lindore, shkruan CNN, përcjell Periskopi

Periskopi.com Lajme

Haley tha, se sanksionet amerikane kundër Moskës do të mbeten në vend derisa të tërhiqet nga Krimea.

“Shtetet e Bashkuara e dënojnë rëndë dhe bëjnë thirrje të menjëhershme që të ndalojë pushtimi rus ndaj Krimesë, tha Haley e cila është e dërguara e Presidentit Donald Trump, në organizatën botërore, “Krimea është pjesë e Ukrainës, sanksionet tona lidhur me të do të mbeten në vend derisa Rusia ta kthej kontrollin e gadishullit, Ukrainës”

Thuhet se Shtëpia e Bardhë ishte në dijeni për fjalimin e ambasadores, Dana Bash për CNN tha se ajo nuk mori udhëzime dhe as nuk i’u ndalua çfarë të fliste. /Periskopi/

 

Donald Trump realizoi telefonatën e tij më të keqe

Presidenti Donald Trump, gjatë fundjavës zhvilloi edhe një telefonatë me kryeministrin australian Malcom Turnbull, ku kundërshtoi marrëveshjen se SHBA do të pranonte refugjatë, dhe deri tani këtë telefonatë e ka cilësuar, si më të keqen që ka bërë me liderët botërorë , thonë burime për CNN, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Arsyeja e mosëmarrveshjes, erdhi pasi dy udhëheqësit diskutuan një marrëveshje që ishte arritur nën administratën Obama, ku SHBA do të pranonte refugjatë nga Australia të cilët jetojnë në ishuj, në qendra paraburgimi për shkak të politikave të rrepta qeverisëse.

Shumë prej tyre janë nga shtatë vendet të prekura më së shumti nga vendimi i Trumpit.

Përmes një postimi në Twitter Donald Trump tha:

“A mund ta besoni, administrata e Obamës ka rënë dakord për të pranuar mijëra emigrantë ilegal nga Australia. Pse? Unë do ta studiojë këtë marrveshje të pamend”

Telefonata që u zhvillua këtë fundjavë ishte një nga katër telefonatat, që Trump pati me liderët botërorë atë ditë. /Periskopi/

 

Edi Rama flet për deklaratën e tij kur e quajti turp dhe kërcënim Trumpin

Kryeministri Edi Rama ka mohuar deklaratat që ka bërë për Presidentin amerikan Donald Trump, të cilin e quajti turp dhe kërcënim për Amerikën.

Periskopi.com Lajme

I ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare” në Ora Neës, Rama tha se këto komente i bëri kur Donald Trump ishte kandidat për President të SHBA dhe jo pasi fitoi.

“S’kam thënë asgjë për Presidentin, kam thënë për kandidatin. Për Presidentin unë s’kam folur, unë s’jam manual se si duhet të flasë një Kryeministër”, u shpreh Kryeministri Edi Rama.

Gjatë fushatës presidenciale amerikane, Kryeministri Rama e quajti Trump turp dhe kërcënim për SHBA nëse zgjidhet President.

Pacolli thotë se do vepronte njëjtë si Donald Trump

Behgjet Pacolli, kryetar i Aleancës Kosova e Re, ndër të paktit politikanë kosovarë që ishte pro zgjedhjes së Donald Trump President i SHBA-ve dhe që besonte në fitoren e tij, ka thënë se Trump është president i mirë dhe se ai edhe më herët duhej të vinte në krye të SHBA-ve.

Periskopi.com Uncategorized

“Kam pasur besim të plotë se do të fitojë Donald Trump, isha i sigurt edhe para daljes se rezultateve se do të fitonte. Bile unë pata përshtypjen se është e vonuar zgjedhja e tij si President. Trump do të jetë një president absolutisht i suksesshëm. Unë do të veproja kësisoj me Kosovën. Do të veproja njëjtë si Trump, kjo i nevojitet Kosovës. Në Kosovë nevojitet veprim me efekt imediat, jo diçka tjetër”.

Pacolli pohoi se “Trump flet nga shpirti, flet atë që do ta bëjë”.

“Kisha besim në fushatën tij elektorale, sa që nuk më mbeti asnjë dyshim që ky nuk do të jetë Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

“Edhe në fjalimin e tij në inaugurim, por edhe në drekën pa media, vetëm për 900 persona ku isha i privilegjuar të isha aty, shihej dëshira e tij të veprojë vetëm për interesat e qytetarëve të SHBA-ve”.

“Njeriu nëse ka sukses në biznes është e sigurt që nuk jeton me të keqen dhe ai njeri ndoshta është agresiv, por ai e qet’ të keqen jashtë dhe nuk mund të mbijetojë me të keqen. Njerëzit e biznesit e thonë atë cka e mendojnë”.

Pacolli ka siguruar se “edhe me Trump, Kosova do të ketë raporte të mira me SHBA-të dhe s’ka nevojë të frikësohemi”.

Trump kërcënimi më i madh në 70 vitet e fundit

Presidenti i Bashkimit Evropian, Donald Tusk, tha se ai e sheh administratën e Trump, si një kërcënim se bashku me Kinën, Rusinë, dhe Shtetin Islamik, ISIS, shkruan CNN, përcjell Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Ai gjithashtu citohet të ketë thënë se “deklaratat shqetësuese nga administrata e re amerikane e kanë bërë të ardhmen tonë shumë të paparashikueshme”

Në një letër drejtuar anëtarëve të BE-së tha se ” Ndryshmet në Uashington vë Bashkimin Evropian në një situatë shumë të vështirë, duke vënë në pikëpyetje politikën e jashtme amerikane në 70 vitet e fundit”

Tusk, vazhdon se komentet e fundit të Donald Trump, jo vetëm që do ta dobësonin BE-në, mirëpo në këtë rast do të përfitonte Rusia, e cila preferon një NATO të dobësuar, dhe një aleancë të tendosur Euro-amerikane. /Periskopi/