Ganimete Musliu: Asnjë nga deputetët nuk duhet kandidojnë më

Periskopi.com Lajme

Deputetja e PDK-së, Ganimete Muzliu thotë se nëse shkohet në zgjedhje tani, nuk duhet asnjë nga deputetët aktual të kandidohet sërish.

Musliu tha se të gjithë deputetët aktual duhet ndjehen fajtor për ato që nuk janë bërë për vendin.

Në Rubikon ajo tha se nëse votohet një mocion për rrëzimin e Qeverisë nuk duhet ketë asnjëri ‘fytyrë’ për të kandiduar sërish.

“Kjo legjislaturë duhet me shku me moral, minimumi të bëjnë ushtrinë. Nuk është bërë asnjë punë, që tri vite proceset kanë ngelur në Kuvend, tu u marr me njëri-tjetrin. Ata deputet që dojnë zgjedhje pa i kry detyrat nuk duhet me kandidu sërish”, thotë ajo.

Rikujton se PDK dhe LDK vendosin nëse do mbahen zgjedhjet këtë vit, por tha se ato nuk janë zgjidhje/ Periskopi

Albulena Haxhiu përplaset me deputetin e LDK-së

Periskopi.com Lajme

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka lëshuar mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme ku po diskutohej për dialogun Kosovë-Serbi.

Kjo pasi që ajo është përplasur me deputetin e LDK-s, Muhamet Mustafa, rreth marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe.

Albulena Haxhiu, ka treguar për Telegrafin arsyet se pse ajo në mënyrë demonstrative ka lëshuar sot takimin e kryetarëve të Komisioneve Parlamentare, të thirrur nga Komisioni për Punë të Jashtme.

Ajo ka thënë se kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa është sjellur më të në mënyrë të vrazhdë për shkak të mospajtimeve që i kanë pasur rreth qëndrimeve politike.

“Ai fillimisht tha se nuk jemi këtu për t’i prezantuar qëndrimet e partive politike. Por, unë thash se ne nuk mund të shkëputemi nga kjo gjë, sepse aty jemi si përfaqësues të subjekteve politike. Më pas ai filloi ta ngre zërin, veçanërisht te çështja e ‘Zajednicës’”, ka bërë të ditur Haxhiu.

Sipas saj, Mustafa tha se nuk është e vërtetë që Gjykata Kushtetuese e ka rrëzuar ‘Zajednicën’, duke shtuar se “unë i tregova se kjo nuk është e vërtetë, sepse kjo Gjykatë e ka gjetur se në 23 pika të dokumentit të Asociacionit të Komunave, ka shkelje të Kushtetutës”.

“Më pas Mustafa më tha rri aty, mos fol, në mënyrë urdhërore. Dhe unë e ndjeva se është cenuar integriteti im si femër dhe si deputete, dhe e lëshova mbledhjen në mënyrë demonstrative”, ka theksuar Haxhiu.

Ndryshe, sot Komisioni për Punë të Jashtme, i ka ftuar të gjitha kryetarët e Komisioneve Parlamentare, për të diskutuar për dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë. Prezentë ishin edhe përfaqësues të KDI-së që merren me monitorimin e punës së Kuvendit.

Përfaqësuesja e kësaj organizate i ka prezantuar rezultatet e sondazhit të organizuar me qytetarët e Kosovës, për punën e Kuvendit të Kosovës në procesin e dialogut Kosovë – Serbi.

Vazhdon konflikti mes deputetëve të Maqedonisë

Periskopi.com Lajme

Deputetët e Maqedonisë kanë vazhduar me fyerje dhe akuza të ndërsjella në mes vete edhe në vazhdimin e seancës konstituive në Kuvendin e vendit, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Seancën e kanë nisur deputetët e LSDM-së me ndërhyrje procedurale ku akuzohet kryesuesi i Kuvendit për thyerje të Rregullores së Kuvendit.

Sheqerinska reagoi për rastin e konsulit të nderit i cili dyshohet për vrasje në Barcelonë.

Deputetët përplasen për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja, dhe deputetja e LDK-së, Melihate Tërmkolli, janë përplasur për projektligjin për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”.

Periskopi.com Lajme

Muja ka paraqitur projektligjin në Kuvend, që është përkrahur në parim nga të gjitha partitë politike. Megjithatë, ishte deputetja e LDK-së Melihate Tërmkolli që tha se ata që e dinë mirë historinë e Kosovës dhe ata që e kanë projektuar pavarësinë e Kosovës, do duhej të kishin përpara dy projektligje, për memorialin “Ibrahim Rugova” dhe memorialin “Adem Jashari”.

“Unë veç në këtë mënyrë e votoj këtë projektligj, dhe ftoj edhe LDK-në ta bëjë këtë, por edhe partitë tjera”, tha Tërmkolli.

Ndaj Tërmkollit replikoi deputeti Muja. Ai tha se më së paku ka pritur që të thotë dikush se po bëhet fushatë me këtë projektligj. Sipas Mujës po bëhet përpjekje për ta shpëtuar një vlerë të jashtëzakonshme kombëtare, pasi “Ademi nuk ka vdekur për një njeri, por për tërë Kosovën”.

Përsëri ka reaguar Tërmkolli e cila ka thënë se të gjithë e dinë vlerën e Ibrahim Rugovës dhe për të di e gjithë bota, raporton kp. “Askush nuk është kundër ligjit për memorialin Adem Jashari, por kujtesa historike duhet të jetë e plotë, jo selektive”, ka shtuar ajo.

Për këtë projektligj Qeveria e Kosovës nuk e ka dhënë asnjë koment, derisa u kritikua nga deputetët pse nuk ka gjetur kohë të jap komentet e saj.

Familjarët e të zhdukurve i bëjnë ‘për pesë pare’ deputetët

Përfaqësuesit e familjeve të personave të pagjetur e kanë quajtur diskriminues ligjin për persona të pagjetur, duke kërkuar ndryshimin e tij nga fillimi deri në fund.

Periskopi.com Lajme

Ata akuzuan institucionet se nuk po bëjnë asgjë për kategori, madje po e përbuzin që 17 vjet  pas luftës kategorinë me të ndjeshme të shoqërisë kosovare.

Gjatë diskutimit për ndryshimin e Ligjit për Persona të pagjetur në Komisionin për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, përfaqësuesi i familjarëve nga Mitrovica Bajram Qerkini tha se ky ligj që nga fillimi ka qenë për ta diskriminues, prandaj edhe nuk pati asnjë fjalë për t’iu thënë faleminderit deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

“Nuk dua t’i numëroj numrat, se ju keni qejf më i numëru nenet, edhe me ja nisë prej këtij ligji, neni, 1 e 2 e 3, por unë po them prej emrit të pagjetur e deri të pika e fundit marë s’ka për neve. Ju keni me qitë marë atëherë kur nuk ekziston asnjë familjar që ka nevojë t’i kompensojë, sepse nuk e keni as vullnetin politik, as vullnetin njerëzor, s’e kanë pasur ata para teje zonjë, as sot ti, sidomos mirëqenia sociale, të gjendet një njeri pa kurrfarë informate me ia ndalë gjysmën e bukës. Unë veç në burg kur kam qenë na kanë thënë gjashtë vet keni me nda një bukë edhe në ushtri tetë vet e kemi ndarë një bukë, veç ata kanë menduar ashtu edhe sot po mendohet për këtë kategori, mirëqenia sociale na ka bërë kështu”, shtoi Qerkini.

Qerkini e quajti shqetësues kushtëzimin që ua ka bërë Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, se ata persona që kanë mbushur moshën e pensionit, të zgjedhin mes pensionit dhe ndihmës si familjarë që ka të zhdukur. Madje Qerkini ftoi  deputetët që të dalin vetëm pesë minuta në vendin e tij.

“Tash Bajram Qerkini ka punuar 38 vjet në minierë, dikush ka pasur këtu prej juve që keni qenë veç të lëshoheni, një vit është vështirë, por e kam pasur shëndetin e kam përballuar dhe tash me thonë a po i don qato 38 vjet që ke punuar kontributdhënës, a po i don me vendim këtë që të ka takuar që Kuvendi ka thënë je i dëmtuar, ta kanë marr djalin, se dinë ku e ke. Ju kisha lutur juve po të ishin pesë minuta në vend temin, s’po them më shumë, veç pesë minuta, çka sot i kishit thënë Komisionit parlamentar”, theksoj Qerkini.

Madje, i nervozuar, Qerkini u tha deputetëve se janë lodhur me premtime të politikanëve.

“Memorialët i përmendi, kush s’e përmend por leje atë punë, s’po jeni ngushtë për këta të gjallët, për të vdekurit që hiq, po lëreni atë punë, mos bani hajgare. Mani bre se jemi lodhur, pasha Zotin  jemi lodhur, edhe duke i dëgjuar gjithë premtime. Me vjen shumë keq prej  Teutës është shumë e shkathët po mundohet të bëjë diçka, po premtime jemi lodhur, janë bërë goxha gjatë me premtime dhe asnjë s’janë realizu. As nuk pres as prej teje, the jam humanitare, po nuk je humanitare po je zyrtare, duhet t’i kryeni disa punë”, theksoi ai.

Vërejtje dhe rekomandime dhanë edhe përfaqësuesit tjerë. Kryetari i Komisionit Qeveritar për persona të pagjetur Prenk Gjetaj tha se duhet urgjentisht të ndryshohet ky ligj, derisa dha disa ide konkrete.

“Konkretisht lidhur me datën, përfshirjen, statusi i të pagjetur nga cila datë deri në cilën datë, në vitet 90-ta kanë ndodhur jo vetëm në Kosovë por edhe jashtë Kosovës qytetarë të Kosovës kanë rastisur në periudhën kur është zhvilluar lufta në Kroaci, Bosnjë, janë zhdukur, ka edhe të identifikuar të gjetur, si ta trajtojmë atë. Afati ligjor është prej 1 janar 1998, çka me ba me të….kjo qështje është me rëndësi që të përfshihen edhe ata që kanë qenë gjatë viteve 90-ta, sepse ka qenë luftë e pashpallur”, theksoi Gjetaj.

Ndërsa, kryetarja e shoqatës “Thirrjet e Nënave” Nysrete Kumnova tha se kategoria e familjeve të personave të pagjetur është e ndjeshme dhe këtë po e bën edhe me të vështirë diskriminimi që po ua bënë ligji aktual. Ajo kërkoi nga Kuvendi ta shqyrtojë vendimin e Qeverisë së Kosovës për ndërprerjen e pensionit të punës personave që marrin pensione në emër të viktimave civile të luftës.

“Përmes kësaj shkrese paraqes kërkesën e familjarëve që u takon e drejta për pension në emër të viktimave civile të luftës dhe të cilët pasi kanë mbushur 65 vite moshë u është bërë kushtëzim nga qeveria që të zgjedhin njërin nga pensionet. Në fakt nëse ka qenë në marrëdhënie pune nuk u takon pensioni i punës, janë të detyruar që nga njëra pagesë të heqin dorë. Kjo është shumë e dhimbshme, edhe vet jam para pensionit, 14 vjeçe kam hi në punë, paramendo me ta ndalu djersën që kemi qenë të parritur kemi derdhur djersën për një kontribut të pleqërisë”, tha Kumnova.

Kryetari i Këshillit të Familjarëve të të Zhdukurve të Kosovës, Haki Kasumi ka parashtruar disa kërkesa të cilat tha se duhet patjetër të futen në ndryshimin e Ligjit për persona të pagjetur, pasi sipas tij, kategorisë më të goditur që 17 vjet rresht i shkelet një e drejtë elementare e njerëzore dhe të ketë kaq pak përkujdesje, është e papranueshme.

“Ligji përpos emrit që e ka, ligji për persona të zhdukur shumë pak ose më së paku merret me personat e zhdukur, andaj duhet gjithsesi me ndihmën e ekspertëve, këtij komisioni, të përkujdeset për ta. Në plan të parë, ose pikë e parë e familjarëve në këtë ligj është kërkesa për përkufizim të kohës që përfshinë ky ligj…kërkesë tjetër është të mos ndryshohet statusi as terminologjia për emërtimin e personave që identifikohen ndërkohë, në momentin që identifikohet si viktimë civile, ju lutëm është në grupin e viktimave civile, por e vërteta historike, faktike është diçka tjetër. 17 vite ankth, vuajtje e një familjari për njeriun e vet dhe në momentin që ai gjendet të hidhet në një kategori që këtu po shtrembërohet e vërteta historike”, tha ai.

Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ka shqyrtuar edhe vendimin e Avokatit të Popullit për propozimin e kandidatëve për zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit, por nuk ka arritur të marr vendim për t’i dërguar emrat në seancë për votim. Kjo, pasi deputeti serb Nenad  Rashiq, tha se do ta shkelin rregulloren po qes e dërgojnë kështu, meqë mungon edhe një kandidat i komunitetit serb dhe se nuk janë dy ashtu siç kërkohet që për një pozitë të jenë dy kandidat. Mirëpo, për këtë Komisioni vendosi që drejtoria ligjore e Kuvendit të merr një vendim se çfarë të bëhet me listat e kandidateve për zëvendës-avokat, nëse duhet ta dërgojnë kështu si është në Kuvend, apo të shpallet konkursi për një kandidat nga minoritetet.

Pas sulmit në Parlament, deputetët britanikë mbesin të ngujuar (FOTO)

Deputeti britanik, Barry Sheerman ka postuar disa fotografi ku shihet se pas sulmit në Parlamentin e Britanisë, deputetët kanë mbetur të ngujuar brenda hapësirës së këtij institucioni.

Periskopi.com Lajme

Ish-deputeti serb në Kuvendin e Kosovës: Ulëset nuk ishin në pazar për ushtrinë (Video)

Një ish-deputet serb në Kuvendin e Kosovës po insiston që para 3 viteve nuk është përmendur çështja e ushtrisë.

Periskopi.com Lajme

Goran Marinkoviq, mohoi se do të votonin për transformimin e FSK-së në këmbëim për vendet e rezervuara, njofton Klan Kosova.

 

Veseli deputetëve: Punoni më shpejt

Në funksion të intensifikimit të dinamikës së shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve, si dhe të fuqizimit të punës së Kuvendit në tërësi, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takim me kryetarët e komisioneve parlamentare.

Periskopi.com Lajme

Kryeparlamentari Veseli bëri të ditur se aktualisht në procedurë parlamentare janë 31 projektligje, prej tyre, pesë projektligje presin për shqyrtim të dytë në seancë plenare, 18 projektligje janë të miratuara në parim dhe gjenden në procedurën e shqyrtimit në komisione parlamentare dhe tetë projektligje presin për shqyrtim të parë. Për 12 projektligje, ndërkaq, kryetari bëri të ditur se ka tejkalim të afatit të paraparë me Rregulloren e Kuvendit, prej tyre një është nga viti 2015.

Në vazhdim, kryeparlamentari Veseli paraqiti për secilin komision veç e veç projektligjet që janë në shqyrtim. Kështu, Komisioni për Legjislacion, aktualisht ka në procedurë të shqyrtimit shtatë projektligje, në Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, një projektligj, në Komisionin për Punë të Jashtme, dy projektligje, në Komisionin për Arsim, Kulturë, Rini dhe Sport, tri projektligje, në Komisionin për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, dy projektligje, në Komisionin për Zhvillim  Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, katër projektligje, në Komisionin për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, tri projektligje, në Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor, katër projektligje, në Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e  Forcës së Sigurisë së  Kosovës, dy projektligje, në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike, një projektligj, si dhe në Komisionin për drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, në procedurë të shqyrtimit gjenden dy projektligje.

Në bazë të pasqyrës së prezantuar për gjendjen e projektligjeve në procedurën e shqyrtimit në komisionet parlamentare, kryetari Veseli tha se mund të konstatohet se disa komisione janë duke e kryer punën mirë, ndërsa nga disa të tjera, projektligjet nuk janë duke u proceduar brenda afatit të paraparë më Rregulloren e Kuvendit.

Rrjedhimisht, kreu i Kuvendit kërkoi angazhim më të madh të komisioneve, përkatësisht drejtuesve të tyre, për përshpejtimin e shqyrtimit dhe të procedimit të projektligjeve, për miratim në Kuvend.

Kryetarët e komisioneve, nga ana e tyre, prezantuan punën dhe angazhimet e komisioneve që ata drejtojnë, si dhe për projektligjet që ato kanë në procedurë të shqyrtimit.

Në këtë takim, u diskutuan edhe çështje të tjera që lidhen me mbarëvajtjen e punës në Kuvend dhe rritjen e efikasitetit të punës së tij në segmente të ndryshme.

 

Kë po e kërcënon Thaçi me dorëheqje?

Një deklaratë e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për “dorëheqje në rast të mosvotimit të Ushtrisë së Kosovës”, është parë nga njohës të rrethanave politike, si një lloj presioni ndaj ligjvënësve në vend dhe mbi të gjitha ndaj faktorit ndërkombëtar që e ka kundërshtuar idenë e projektligjit të prezantuar të Thaçit.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi, tha të premten se “do të paraqesë dorëheqje dhe do ta çojë vendin në zgjedhje nëse ligjvënësit nuk e miratojnë propozimin e tij për krijimin e ushtrisë së Kosovës”.

Deklarata e tij e bërë në televizionin publik të Kosovës, RTK, erdhi pak ditë pas dorëzimit në Kuvendin e Kosovës të një projektligjit që parasheh transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në një Ushtri të rregullt të saj.

Projektligji ngjalli reagimet e NATO-s dhe në veçanti të ambasadës së SHBA-së në Prishtinë që e cilësuan si një ‘hap të njëanshëm’ dhe vlerësuan se “miratimi i ligjit të propozuar do të çonte në rivlerësimin e bashkëpunimit me Forcat e Sigurisë të Kosovës si dhe ndihmës afatgjatë për këto forca”.

Por, analistët në Kosovë thonë se ‘kërcënimet e Thaçit’ janë bërë pikërisht për faktin se ai është i “bindur se deputetët e Kosovës do ta votojnë ushtrinë” dhe në të kundërtën nuk do të kërcënonte me dorëheqje.

Analisti politik, Artan Muhaxhiri, thotë për Radion Evropa e Lirëse në ‘nivelin parimor deklarata për dorëheqje tregon guximin t’i qëndrohet pas idesë së rëndësishme’ megjithëse thotë ai, në ‘aspektin praktik deputetët e kanë të pamundur të votojnë kundër ushtrisë’.

“Së pari është një qëllim i presidentit Thaçit që të faktorizohet në skenën politike që të dëshmojë fuqinë dhe pushtetin e tij mbi proceset politike dhe fakti i dytë është sepresidenti Thaçi e ka një besueshmëri të madhe se deputetët e Kuvendit të Kosovës do të votojë për shndërrimin e FSK në ushtri dhe kësisoj ai do të përfitojë një kapital të madh moral dhe politik para qytetarëve të Kosovës”, thekson Muhaxhiri

Por, për Petrit Zogajn, një analist politik në vend “të gjitha arsyet që kanë çuar presidentin Thaçi në kërcënimin për dorëheqje, janë të dëmshme për shtet-formimin dhe për raportet politike të brendshme dhe me partnerët ndërkombëtarë’.

“Deklarata e Thaçit po tregon që ai po dyshon që ka një konsensus të brendshëm të paktën të partive shqiptare në raport me projektligjin për ushtrinë. Me këtë deklaratë ose me këtë kërcim për dorëheqje, po thotë hapur se nuk ka pasur aspak konsultime me partitë e koalicionit dhe me partitë tjera opozitare që ky projekt ligj të shkojë në Kuvend”, konsideron Zogaj.

Sipas tij, kërcënimi me dorëheqje është “një lloj mesazhi për partnerët ndërkombëtarë që nëse kjo iniciativë e tij për ushtrinë mund të ketë një qasje hezituese nga partnerët ndërkombëtarë atëherë Thaçi mund të krijojë një lloj destabiliteti politik brenda dhe qeverisës”.

Projektligji i presidentit Thaçi, që fillimisht iu dorëzua kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, u procedua në Qeverinë e Kosovës, ndërkohë që partneri në koalicion LDK, i dha përkrahjenme kërkesën për bashkërendim me SHBA-në”.

Aktualisht, projektligji nuk është proceduar në Kuvend, por ai është parë me shumë kundërshtime në veçanti nga ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie. Në rrjetin social twitter ai shkroi se “Shtetet e Bashkuara besojnë që siguria e Kosovës varet nga cilësia e partneriteteve të saj. Nuk duam ta shohim Kosovën në mosmarrëveshje me partnerët kryesorë”.

Por, pavarësisht kundërshtimeve, presidenti Thaçi tha se “çështjes do t’i shkojë deri në fund’ duke vlerësuar se “ka deklaruar se FSK-ja duhet të transformohet në ushtri dhe kthim mbrapa nuk ka.

Ky kundërshtim ndaj deklarimeve ndërkombëtare për analistin e çështjeve politike Artan Muhaxhiri, ka qenë e pritshme dhe sipas tij, liderët politikë duhet të jenë më këmbëngulës në raport me idetë burokratike që mund të vijnë nga Brukseli apo ndonjë shtet tjetër.

“Ka qenë e pritshme që në një moment të vijë edhe deri te kundërshtimi i ideve ndërkombëtare pasi që për fat të keq shume herë disa ide që vijnë nga Bashkimi Evropian dhe NATO nuk përputhen me mentalitetin në Kosovë. Tani është një mundësi e mirë që institucionet e Kosovës të faktorizohen në raport me Bashkësinë ndërkombëtare duke ngulur këmbë se realiteti i Kosovës është ndryshe nga deklaratat e burokratëve perëndimor në raport me Kosovën”, vlerëson Muhaxhiri.

Forca e sigurisë së Kosovës u themelua më 2009 në bazë të Planit Ahtisaari, dokument që çoi drejt pavarësimit të Kosovës. Zëvendësnegociatori Albert Rohan pak ditë më parë i tha Radios Evropa e Lirë se FSK-ja është vetë ushtria e Kosovës.

Forca e Sigurisë e Kosovës tre vjet më parë përmbushi kapacitetet operacionale dhe autoritetet në vend nisën rishikimin e sektorit të sigurisë duke kërkuar më shumë kompetenca për FSK-në që do të çonte drejt krijimit të ushtrisë. Kjo megjithatë duhej të bëhej me ndryshimet kushtetuese që kërkojnë dy të tretat e deputetëve përfshirë dhe dy të tretat e deputetëve të pakicave. Por kundërshtimi i deputetëve serbë të mbështetur nga Beogradit zyrtar ka penguar procesin e ndryshimeve kushtetuese.

Në vitin 2014 përplasjet rreth çështjes së ushtrisë së Kosovës çuan vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare.(REL)

Thaçi kërcënon deputetët: Ai që nuk e voton ushtrinë e vet, duhet me shku në shtëpi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-ja e mbështesin transferimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Thaçi në një intervistë për RTK, ka thënë se ky proces do të përmbyllur 100 për qind në koordinim më SHBA-të. Ndërsa ka shtuar se bashkësia ndërkombëtare e ka obligim ta bindë Beogradin, që të mos interferojë në çështje të brendshme të Kosovës.

Presidenti ka sqaruar se do të miratohen edhe ndryshimet buxhetore, ku për ushtrinë parashihet një buxhet shtesë prej 250 deri në 300 milionë euro.

Ai ka shprehur besimin në opinionin e Qeverisë dhe të kryeministrit Mustafa në lidhje me Projektligjin e FSK-së, kurse ka shtuar se në këtë proces kryesore është që Kuvendi t’i thotë po projektligjit, pasi ai të dërgohet në Kuvend.

Po ashtu ai ka shprehur besimin se çdo deputet do të votojë për formimin e ushtrisë.  “Një legjislacion që nuk e voton ushtrinë e vet, mendoj se duhet me shku në shtëpi”, ka vlerësuar Presidenti Thaçi.

Deputeti i PDK-së thotë se Ushtria mund të bëhej edhe më herët

Deputeti i PDK-së, Nait Hasani ka thënë se krijimi i Ushtrisë është një ngjarje shumë e rëndësishme për Kosovën.

Periskopi.com Lajme

“Ngjarjet e rëndësishme janë të rralla që ndodhin. Edhe ardhja e Ligjit për Ushtrinë është i rëndësishëm. Pas vizitës së kryeparlamentarit në SHBA dhe dalja nga kjo gjendje është nxjerrja e Ligjit për Ushtrinë”.

Hasani që është i ftuar në Zona e Debatit në Klan Kosova ka thënë se krijimi i Ushtrisë mund të bëhej edhe më herët.

Sipas tij, Qeveria ka ngecur për të bërë një hap të tillë, të cilën e bëri presidenti Hashim Thaçi.

“Nuk duhet thirremi vetëm te Lista Serbe, po në Kushtetutë është vetëm një paragraf që lejon transformimet. Qeveria nuk ka qenë e gatshme t’i bëjë dhe këtë detyrë e ka marrë komandanti suprem – presidenti”.

“Ne jemi pjesë e Qeverisë, por kryeministër është Isa Mustafa. Sa ka qenë Hashimi kryeministër ai ka ndërmarr iniciativa”.

“Gjendja faktike tregon, edhe miqtë ndërkombëtarë tregojnë se ne njohim një gjendje reale. Vendorët e kanë në dorë çfarë të bëjnë, atëherë pse nuk e kanë marrë në dorë më herët. Në duart tona është, ne duhet të vendosim ta krijojmë”.

Mustafa kërcënon deputetët e LDK-së: Ata që s’e votojnë demarkacionin s’kanë vend në parti (Video)

Të gjithë deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilët po e kundërshtojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, nuk do kenë mundësinë që të kërkojnë më besimin e qytetarëve për të qenë deputet të LDK’së, ka paralajmëruar kryetari i saj, Isa Mustafa.

Periskopi.com Lajme

Mustafa ka thënë në Tribuna Channel se është i bindur se secili deputet i LDK’së e di se marrëveshja e demarkacionit nuk i humb tokë Kosovës.

Sipas tij, me kundërshtimin e demarkacionit, deputetë të caktuar synojnë të përfitojnë poenë politikë.

 

Deputetët e pozitës që ishin kundër Demarkacionit, sot janë të pavendosur për votën e tyre

Qeveria e Kosovës ka vendosur që në muajin mars ta riprocedojë në Kuvend Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi.

Periskopi.com Lajme

 

Disa nga deputetët e partive në pushtet, LDK e PDK, të cilët kanë qenë të vendosur që votën e tyre ta japin kundër ratifikimit të Demarkacionit,  nuk kanë qenë të gatshëm ta rikonfirmojnë një gjë të tillë.

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi, shprehet se tash për tash nuk mund të thotë asgjë lidhur me këtë çështje.

“Kur të vjen në Kuvend, e shohim çfarë ka bërë Komisioni e pastaj e merreni vesh edhe ju”, ka thënë Gashi për Telegrafin.

Ngjashëm ka deklaruar edhe deputetja nga Partia e Drejtësisë, Labinotë Murtezi-Demi. E kontaktuar nga Telegrafi, ajo shprehet se ende nuk e kanë parë raportin zyrtar të Komisionit për Matjen e Territorit për çka momentalisht nuk mund ta japë një vlerësim.

“Në Kuvend kjo çështje nuk është diskutuar. Nesër është ditë e rregullt e seancave e ne ende nuk kemi ftesë për seancë se a vjen a kur vjen dhe se me çfarë ndryshimesh vjen. Këtë tash nuk e di, kështu që nuk mund të paragjykoj. As raportin zyrtar të Komisionit për Matjen e Territorit nuk e kemi parë”, ka thënë Murtezi-Demi.

As deputeti i LDK-së, Anton Quni, nuk e ka bërë të qartë votën e tij. Megjithëse më parë ishte raportuar se ai do të votojë kundër, Quni tha për Telegrafin se për këtë gjë do të deklarohet në seancë.

Ndërsa, deputeti nga radhët e PDK-së, Nait Hasani , i cili gjatë vitit të kaluar kishte deklaruar se do të votojë kundër, kësaj radhe nuk ka shprehur interesim që të përgjigjet rreth kësaj çështje.

“Nuk jam i interesuar të përgjigjem”, ka thënë shkurt Hasani.

I vetmi i cili ka rikonfirmuar se vota e tij do të vazhdojë të jetë kundër Demarkacionit, ka qenë deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi. Ai, në një prononcim për Telegrafin ka bërë të ditur se do të vazhdojë të mos i ndryshojë qëndrimet e tij.

“Ende nuk kanë arritur të më bindin me fakte”, ka thënë Bulliqi, duke lënë të nënkuptohet se vota e tij do të jetë kundër.

Deputetët Shaip Muja, Adem Salihaj, Raif Qela e Vjosa Osmani nuk u janë përgjigjur telefonatave të bëra nga Telegrafi që të kuptohet se cili do të jetë qëndrimi dhe vota e tyre ndaj Demarkacionit me Malin e Zi.

Ndryshe, Komisioni i ekspertëve për Matjen e Territorit të Republikës së Kosovës, në publikimin e draft-raportit të parë rreth gjetjeve të Demarkacionit, ka konstatuar se Çakorri gjendet jashtë territorit të Kosovës. Kryetari i këtij Komisioni, Hivzi Islami, ka deklaruar se në bazë të raportit del se madhësia territoriale e Kosovës është 10 mijë e 906.25 kilometra katrorë.

Pavarësisht të gjeturave nga ky Komision, opozita vazhdon të jetë e palëkundur karshi qëndrimeve të tyre për Demarkacion. /

Deputetët: Idea e Thaçit, mbetet veç ide

Ideja e presidenti Hashim Thaçi për të iniciuar pajtimin ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve u kundërshtua ashpër nga deputetët e dy taborëve, nga ish-guerilët e UÇK-së dhe familjet e të pagjeturve.

Periskopi.com Lajme

Sipas tyre, pa zbardhjen e fatit të të pagjeturve kurrë nuk do të ketë pajtim ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve. Vetë Thaçi këtë iniciativë e quajti të vonuar.

Iniciativa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për ta themeluar një komision për të vërtetën dhe pajtimin mes shqiptarëve e serbëve konsiderohet i paefektshëm, sidomos pasi autoritetet serbe vazhdojnë t’i fshehin gjurmët për zhdukjen edhe të 1600 kosovarëve. Po ashtu deputetë nga pozita e opozita, njëherësh ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë vlerësuar se më mirë do të ishte të zbardheshin vrasjet e pasluftës sesa të themelohej komisioni në fjalë.

Ndërsa përfaqësuesit e familjeve të zhdukur thonë se kurrë nuk do të ketë pajtim me serbët pa u zbardhur fati i më të dashurve të tyre.

Këto reagime u dhanë vetëm dy ditë pasi presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, këtë nismë e ka cilësuar si të vonuar, megjithatë, siç është shprehur ai, Republika e Kosovës është shteti i parë në Ballkan që ka ndërmarrë këtë iniciativë. /Zeri

Udhëheqësit dhe funksionarët shtetëror mund të mbeten pa përfitime të përjetshme

Në bazë të projektligjit parashihet që kompensimi të mos zgjasë më shumë se një vit pas përfundimit të mandatit të funksionarit publik, për sa kohë që niveli i pagës të jetë 70% e pagës bazë të fundit.

Periskopi.com Lajme

Enver Hasani ka kohë që nuk është kryetar i Gjykatës Kushtetuese, por ende vazhdon t’i gëzoj benificionet që ia siguron shteti. Pos pagës, ai ka zyrë, asistent, shofer e veturë.

Hasani, megjithatë nuk është i vetmi që gëzon të tilla privilegje nga shteti.

Për të dhe për kategorinë tjetër të funksionarëve publik, mund të mos jetë me interes të miratohet Ligji për pagat.

Kjo për faktin se me projektligjin që e ka bërë gati Qeveria, parashihet t’i jepet fund  kompensimit të përjetshëm të tyre.

Në bazë të projektligjit, një kopje të të cilit e disponon Aktivpress, parashihet që kompensimi të mos zgjasë më shumë se një vit pas përfundimit të mandatit të funksionarit publik, për sa kohë që niveli i pagës të jetë 70%  e pagës bazë të fundit, shkruan aktivpress.

Funksionarët publik të cilët përfitojnë nga kjo e drejtë janë: Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Kryeprokurori i Shtetit, Kryetari i Gjykatës Supreme, Zëvendëskryeministri, Ministri, Drejtori i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë, Zëvendësministri, Deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe Kryetari i Komunës. Presidenti nuk hynë në këtë mes, pasi forma e kompensimit të tij është e rregulluar me ligj të veçantë.

Rrahje e deputeteve në Kuvendin e Turqisë (Video)

Një ligjvënëse e Parlamentit të Turqisë dje ia ka vënë prangat vetvetes në shenjë proteste kundër pakos së reformave, që Zyrës së presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i japin më tepër kompetenca ekzekutive.

Periskopi.com Lajme

Ky veprim nga ligjvënësja e pavarur, Aylin Nazliaka, ka shkaktuar ndërprerje prej dy orësh në debat për ndryshimet kushtetuese, me të cilat do të zgjerohej autoriteti i Erdoganit.

Po ashtu, është shkaktuar rrahje e femrave deputete, ndëra dy prej tyre kanë përfunduar në spital. Ligjvënësja Pervin Buldan, nga një parti prokurde, është dërguar në spital meqë raportohet se ishte qëlluar në gjoks.

Ligjvënësja e Partisë për Zhvillim dhe Drejtësi në qeveri, Gokcen Enc, ishte akuzuar nga opozita se i ka sulmuar koleget e saja deputete. Partia e saj tha se deputetja Enc, po ashtu, ishte dërguar në spital për dyshime se ishte goditur në qafë dhe shpinë.

Kjo ishte hera e tretë që debatet për amandamentet e propozuara në Parlamentin e Turqisë kanë rezultuar me rrahje.

Partia e zotit Erdogan, e cila e udhëheq qeverinë, thotë se Turqisë i duhet presidencë e fortë. Kritikët theksojnë se ndryshimet do t’i japin shumë autoritete Erdoganit.

Pritet që votimi në parlament për këto ndryshime kushtetuese do të bëhet sot ose nesër. Nëse miratohen, këto reforma do të dalin në referendum.

 

 

Fillon seanca e jashtëzakonshme për Ramush Haradinajn, rekomandimet në fund

Ka filluar seanca e jashtëzakonshme, ku po diskutohet për ndalimin e ish-kryeministrit dhe kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga policia franceze.

Periskopi.com Lajme

Vendimi për mbajtjen e seancës u mor të shtunën nga Kryesia e Kuvendit me kërkesë të grupit parlamentar të AAK-së.

Ramush Haradinaj është ndaluar më 4 janar në aeroportin e Baselit nga policia franceze, në bazë të një fletarresti lëshuar në vitin 2004 nga Serbia.

Pal Lekaj i cili a mbledhur 43 nënshkrime për këtë seancë ta se në fund të debatit do të vendoset për rekomandimet e sakta, pas qëndrimeve të secilit subjekt.

“Ndalimi i Haradinajt është i papranueshëm dhe është sulm i drejtpërdrejt që i bëhet shtetit të Kosovës nga Serbia. Mbajtja në paraburgim i Haradinaj është për ti dhënë kohë Serbisë që të plotësoj dosjen e tij”, tha ai, duk lexuar pikat kryesore të debatit./ Periskopi

Deputetët s’i prishin pushimet për seancën e jashtëzakonshme për Haradinajn

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, nuk i kanë prishur pushimet e tyre që të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme për arrestimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

Ani pse 43 deputetë kanë nënshkruar kërkesën për këtë seancë të jashtëzakonshme, ata nuk ishin të gatshëm të ishin pjesë e seancës të menduar për të shtunën, raporton KTV.

Pas diskutimeve në mbledhjen e Kryesisë, shefat e Grupeve Parlamentare të disa prej partive, u pajtuan që seanca e jashtëzakonshme të mbahet të martën në ora 11.

Iniciuesi i kërkesës për këtë seancë, Pal Lekaj, ka kritikuar deputetët për mosgatishmërinë e tyre, pasi, siç ka thënë ai, ata duhet të jenë të gatshëm sa herë që kërkohet të jenë në seanca të jashtëzakonshme.

Ndërsa dhjetëra qytetarë kanë protestuar në Colmar kundër mbajtjes në arrest të liderit të AAK-së.

Deputeti i LDK-së refuzon rritjen e pagave për deputetët

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi kundërshton rritjen e mëditjeve për deputetët.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se ende nuk ka parë asnjë dokument të tillë, por nëse dërgohen në Kuvend thotë se do e kundërshton, raporton Periskopi

Sipas tij, Qeveria duhet të alokojë mjetet në drejtime të tjera, siç janë rastet sociale, shëndetësia, arsimi e të tjera.

Postimi i tij i plotë:

Nuk di sa është e vërtetë kjo çështja e rritjes së mëditjeve për deputetët, unë nuk jam në dijeni për këtë çështje, vetëm çka lexova nëpër portale. Nëse një propozim i tillë vjen në parlament, unë nuk do ta përkrahu sepse nuk ka nevojë, deputetet e kanë të rregulluar bukur mirë çështjen financiare.

Prioritet për qeverinë për të alokuar mjete të tilla duhet të jenë sektorët tjerë si psh: rastet sociale, shëndetësia, arsimi etj.

Sh. B.

Deputet tjetër kundër mëditjeve: Qytetarët të fundosur në varfëri

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetar i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritje të mëditjeve të deputetëve, e ka quajtur turp të vitit 2017.

Periskopi.com Lajme

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se vendimi i marrë nga Qeveria e Republikës së Kosovës, që të dyfishohen mëditjet e deputetëve për pjesëmarrje në seanca parlamentare, sipas tij, është turpi i vitit 2017.

“Është e turpshme dhe ofenduese kjo rritje dhe ky luks për politikanët e Kosovës, përderisa qytetarët e Kosovës janë të fundosur në ujërat e varfërisë dhe mosperspektivës. Unë si deputet i Kuvendit të Kosovës, mandatin e kaluar kam kundërshtuar, por edhe këtë mandat do ta kundërshtoj fuqishëm rritjen e mëditjeve. Jam për popullin, jam kundër luksit politik”, ka shtuar Kelmendi.