Vetëvendosje me video pretendon se sulmi ndaj Molliqajt e Kabashit ishte i planifikuar

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar në profilin e saj një video, me të cilën kjo parti pretendon se vërtetohet se sulmi ndaj Sekretarit Organizativ Dardan Molliqaj dhe aktivistit Agron Kabashi ishte i planifikuar.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë mund ta ndiqni videon me komentet e Vetëvendosjes:

Dardan Molliqaj: Nuk e mbështesim Thaçin, por Ushtrinë e Kosovës

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes ka thënë se nuk e mbështesin Presidentin Hashim Thaçi, por e mbështesim faktin se Kosova duhet të ketë Ushtri.

Periskopi.com Lajme

“Ne jemi të vetëdijshëm që për t’i bërë ndryshimet kushtetuese për transformimin e Ushtrisë duhet një shumicë e dyfishtë – këtë e kemi dhuratë nga Thaçi në dialogun e Vjenës pastaj edhe në dialogun tjetër”.

“Si rezultat i kësaj Kosova gjendet para një situate ku mund ta ndërroj mandatin e Forcave të Sigurisë – prej një force që kryesisht merret me menaxhimin e krizave në një forcë e cila mbron sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës”.

“E vetmja mënyrë për të ndodh kështu tash për tash është përmes Ligjit, pavarësisht kush e propozon”.

“Ne nuk mund të pozicionomi pro ose kundër në diçka në të cilën ne besojmë”.

Këto komente Molliqaj i ka bërë në Zonën e Debatit të Klan Kosovës derisa ka debatuar me analistët.

“Ne kemi besuar prej 2005 që Kosova duhet ta ketë Ushtrinë. Ne kemi besuar edhe në 2007, ne besojmë se gjithmonë duhet të kemi Ushtri”.

“A po e bën Thaçi këtë për manovra politike ose jo këtë do ta kuptojmë më vonë”.

“Thaçin nuk do ta mbështesim asnjëherë për shkak të historikut të tij”.

“Ne nuk mund të dalim kundër Ushtrisë së Kosovës vetëm pse aktualisht kemi një President të papërgjegjshëm”.

Molliqaj thotë se Hashim Thaçi nuk është anti-amerikan, e quan kriminel

Sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka drejtuar akuza shumë të rënda ndaj presidentit të vendit, Hashim Thaçi.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin “Info Magazinë”, Molliqaj duke e komentuar qëndrimet e SHBA-ve dhe të NATO-s, kundër iniciativës së Hashim Thaçit, ai tha se presidenti i vendit, është një kriminel.

“Hashim Thaçi nuk është ani amerikan, është kriminel”, tha ai.

Dardan Molliqaj ka dy fjalë për AAK-në, thotë se po përafrohet me PDK-në

Sekretari Organizativ i Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se rezoluta e miratuar në Kuvendin e Kosovës për lirimin e Ramush Haradinajt, është votuar sa për sy e faqe.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ka thënë se AAK kohëve të fundit është shndërruar në satelit të PDK-së.

“Është rezolutë sa për sy e faqe, por më shqetëson që kohëve të fundit kemi përafrim të PDK-së dhe AAK-së, më shumë kanë votuar njëjtë, se sa PDK- LDK”, ka thënë Molliqaj në Info Magazine.

“Rezoluta ka pësuar transformime që mendojmë se kanë qenë jo mjaftueshëm të drejta, mirëpo megjithatë sponzorisuezi ka qenë AAK”, ka shtuar Molliqaj.

Ai ka pohuar se kjo rezolutë është  votuar sot e jo më herët sepse nuk ka funksion.

“Është votuar deri në lirimin e Haradinajt e jo heqjen e fletë-arresteve dhe në këtë kohë nuk ka dialog”, ka theksuar Molliqaj.

“Nëse shohim komunikimet publike PDK – AAK, votimet, është gjithçka e qartë, mendoj se është gabim por është vendim i tyre”, ka pohuar ai.

“Edhe rezolutën e zbutën shumë, ne e mbështetëm sepse jemi për lirimin e Haradinajt dhe ndërprerjen e dialogut por besuam se do të ishte një rezolutë më e fuqishme. Ne kemi kërkuar që të mos ketë ndryshime por megjithatë e kemi mbështetë”, ka përfunduar Molliqaj.

Dardan Molliqaj sulmon Hashim Thaçin

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje ka dy fjalë për Hashim Thaçin.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se Thaçi nuk mundet me ndiku në asnjë aspekt as në Maqedoni as Serbi e aq më pak në BE, kur dihet, sipas tij, se Thaçi tërë karrierën e tij e ka ndërtuar mbi kompromise në kurrizin e vendit të tij.

SHkrimi i tij i plotë:

A ua merr mendja që mundet me e ndiku Maqedoninë, Serbinë a BE-në, kur jep “kërcënime” një person si Hashim Thaçi, i cili tërë karrierën e vet politike e ka të ndërtuar mbi kompromise në kurriz të vendit të tij?!

Hashim Thaçi që po na e sjellë Zajednicën e Demarkacionin, nuk ka të drejtë të flasë për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoni e as për arrestimin e padrejtë të Ramush Haradinajt.

Ky njeri që e ka braktisur idealin kombëtar, për të përfituar personalisht, është një prej shkaktarëve kryesorë të gjendjes së rëndë të shqiptarëve. Ky i “mbron” shqiptarët dhe e “kërcënon” BE-në vetëm kur ndihet i rrezikuar për vete. Dhe në fund, ky e shet prapë interesin kombëtar, vetëm për të shpëtuar veten.

Duhet të bjerë Hashim Thaçi, që shqiptarët të fillojnë zgjimin e tyre.

Dardan Molliqaj ka një porosi për gjyqtarin Beqir Kalludra

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ia bënë më dije prokurori Beqir Kalludres që do të mbahet mend gjithmonë për persekutimin që po ua bëjnë aktivistëve.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj thotë se kriminelët që janë të vendosur në sistemin e drejtësisë do të përfundojnë në burg, herët ose vonë.

Shkrimi i tij i plotë:

 “Çështja e ratifikimit të demarkacionit në Kuvend, është ende në procedurë…” – ky është arsyetimi i gjykatës për vazhdim të paraburgimit ndaj aktivistëve. Pra shiheni se si edhe vetë gjykata e pranon që ky rast është kryekëput politik.

Gjyqtari Beqir Kalludra, prokurori Aburrahim Islami dhe shefat e tyre të klanit “Pronto”, bëjnë mirë ta kuptojnë që aktivistët tanë nuk janë objekte represioni me të cilat klani “Pronto” mund të veprojë si të dojë.

Dhuna sistematike ndaj VETËVENDOSJE!-s është bërë e padurueshme dhe nuk do të durohet. Abdurrahim Islami, Beqir Kalludra, dhe të gjithë të tjerët të përfshirë në këtë rast, do të mbahen në mend përherë për persekutimin që po ua bëjnë aktivistëve. Kriminelët që janë vendosur në sistemin e drejtësisë do të përfundojnë në burg, herët ose vonë!

Molliqaj: Mustafa ia fali vrasjet Kadri Veselit dhe SHIK-ut

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se kryeministri i vendit, Isa Mustafa, qe dikur akuzonte  Kadri Veselin dhe SHIK-un për vrasjet e anëtarëve të LDK-së, ndërsa mbrëmë ua ka fali këtë.

Periskopi.com Lajme

“Të gjitha akuzat që me vite anëtarët e LDK-së i kishin bërë në lidhje me vrasjet e veprimtarëve të këtij subjekti, Isa Mustafa mbrëmë i quajti “akuza politike”. Kur u pyet për vrasjet e pas luftës, përgjigjja ishte “koalicioni po funksionon për mrekulli”. Pra krejt vrasjet, për të cilat e akuzonte Kadri Veselin dhe SHIK-un, ua fali mbrëmë në Rubikon”, ka  thënë Molliqaj.

Ai, ka shtuar se Mustafa ka ulur kokën para SHIK-ut, që  dikur, sipas tij me kuzant kundër këtij institucioni e fitoi LDK-në.

“Isa Mustafa që e mori LDK-në duke e akuzuar SHIK-un, sot ka ulur kokën turpshëm para këtij organizimi kriminal. Sot e zgjodhi në krye të AKI-së një zyrtar të PDK-së, pra prap i kreu favor të rëndësishëm SHIK-ut.Derisa ai po rehatohet çdo ditë e më shumë në krahët e Kadri Veselit, familjarët e veprimtarëve të vrarë të LDK-së presin drejtësi për humbjet e tyre. Por është e qartë që drejtësi nuk mund të ketë me këtë pushtet. Drejtësi do të ketë vetëm në një qeverisje tjetër, me VETËVENDOSJE!-n në krye”, ka shkruar Molliqaj. /Periskopi/

Molliqaj publikon hapësirat e uzurpuara nga prokurori Islami

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj  ka akuzuar prokurorin Abdurraham Islamin për uzurpim të hapësirës publike.

Periskopi.com Lajme

Akuzën ndaj prokurorit Islami, i cili është prokuror i rastit  ndaj aktivistëve të VV-së, Molliqaj e ka përcjell me një fotografi ilustruese në Facebook,  të pronës së uzupruar.

Postimi i plotë i Molliqajt:

Fotoja më poshtë dëshmon që prokurori Abdurrahim Islami i cili po i përndjekë aktivistët tanë në rastin e montuar për terrorizëm, është vetë shkelës i ligjit dhe uzurpues i hapësirës publike.

I njëjti prokuror e ka mbajtur për 5 muaj në burg aktivistin Trim Gashi nën akuzën për atentat ndaj Kryeministrit. Pas 5 muajsh burg është dëshmuar pafajësia e Trimit.

Kur ne flasim për kapjen e sistemit të drejtësisë, ky është një prej shembujve. Sistemi aktual i drejtësisë i ka mbledhur shkelësit e ligjit, uzurpuesit e pronave, kriminelët e tregtisë me toka, etj. dhe i ka bërë prokurorë e gjykatës. Kështu, i ka nën kontroll dhe i përdorë për të përndjekur këdo që i zë rrugën klanit Pronto.

E neve na thonë që duhet t’i besojmë sistemit aktualt të drejtësisë!

P.S. Presim nga prokurori Abdurrahim Islami që të dalë me një shpjegim publik ku i pranon ose e argumenton të kundërtën rreth këtyre informatave që na janë dërguar nga një qytetar i Ferizajt.

Molliqaj-Mustafës: Keqpërdoruesit si ti nuk do të shpëtojnë nga drejtësia

Sekretari organizativ i lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj i është kundërpërgjigjur kryeministrit Isa Mustafa në lidhje me pasqyrimin e financave të subjekteve politike.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ia ka përmendur 3 për qindëshin Mustafës, pastaj 70 dosjet që i ka Mustafa në prokurori e gjykata, tenderët që djemtë e tij i marrin nga Qeveria e shumë të tjera, dhe i thotë se keqpërdoruesit si ai, nuk do të mund t’i ikin drejtësisë, raporton Periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Kryeministri paska folur për financat e partive politike dhe për t’u mbrojtur e paska sulmuar VETËVENDOJE!-n. Por kjo është e vërteta për ty, z. Kryeministër:

  1. Si kryetar i LDK tash e 4 vite e ke shkelur ligjin për financimin e partive politike, duke mos publikuar asnjëherë raportin financiar.
  2. Je keqpërdorues i fondit të 3%-shit. Asnjëherë nuk ke dhënë raport se ku mbetën ato para.
  3. Ti u jep djemve tendera e terminale.
  4. I ke 70 dosje në prokurori dhe gjykata për keqpërdorime e korrupsion në Prishtinë.
  5. Partia jote, sikur edhe PDK-ja, nga të gjitha OJQ-të vendore dhe ndërkombëtare, është cilësuar si subjekt jo-transparent.

Sigurisht që lista e keqpërdorimeve tua është shumë e lartë. Por të jesh i sigurt që për të gjitha do të japësh llogari para drejtësisë. Ndryshimi në Kosovë shumë shpejt do të ndodhë dhe keqpërdoruesit si nuk do të mund të shpëtojnë nga drejtësia.

 

Kryeministri sërish provokon opozitën, problemin e ka me Vetëvendosjen

 

.

 

 

Kajtazi e Molliqaj përplasen për rastin Dehari (Video)

Sekretari i LVV-së, Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së ka thënë se një gazetar ashtu siç di të kritikojë, duhet të dijë edhe t’i pranojë kritikat.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ka thënë se dënon rëndë çdo akt kërcënues ndaj një gazetari edhe pse siç thotë Molliqaj, gazetari nuk është i paprekshëm dhe ndonjëherë mund edhe të përballet me kritika më të rënda.

“Më mirë është më thënë unë pretendoj se është kështu se sa unë sjella fakte të reja… Unë nuk mendoj që gazetari është i shenjtë, vetëm jeta e njeriut është e shenjtë”, ka thënë ai.

Përball tij, gazetari Vehbi Kajtazi iu kundërpërgjigj duke i parafrazuar disa nga deklaratat e lëshuara më herët nga pjesëtarë të po kësaj lëvizje.

“Po veç jo me thënë që ‘kur vijmë në pushtet kemi me ju heq zvarrë’”, ka thënë Kajtazi. “Por jo me të quajt ‘klysh i pushtetit’, jo me të quajt ‘njeri i aferës Pronto’ kur unë isha ai që i kisha nxjerrë ato afera”.

 

Molliqaj tregon pse janë jokredibilë dëshmitarët e pse “duhej arrestuar” Visar Ymeri

Sekretari i LVV-së, Dardan Molliqaj theksoi se persona të cilët mashtrojnë shtetin, bazuar në mospagesën e taksave, kanë prirje ta bëjnë të njëjtën gjë edhe si dëshmitarë.

Periskopi.com Lajme

Përveç tjerash, Molliqaj theksoi se njëri nga dëshmitarët fillimisht nuk e ka njohur fare Astrit Deharin ndërsa lidhur me Adea Batushën ka pasur paqartësi tjera.

“Nuk janë dëshmitarë të rastit, janë dëshmitarë të shitblerjeve ilegale. Po ashtu, ndoshta ju ka ikë por nuk ka dëshmi që motori është shit, nuk ka asnjë fotografi të aktivistëve tonë bashkë me pronarin. Nuk ka kurgjë, tash duhet me pas ose transaksion, kontratë shit blerjes, për me qenë kredibil duhesh me pas”, ka thënë Molliqaj.

Sekretari i LVV-së, Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së ka thënë se Prokuroria me përgjimin e Frashër Krasniqit si provë në rastin për të cilin akuzohet do të duhej ta arrestonte edhe kreun e këtij subjekti, Visar Ymerin.

Përgjimi flet për një bashkëbisedim të Krasniqit me Ymerin ku ky i fundit i thotë se duhet të lëshojnë një deklaratë për shkak të akuzave të kryeministrit Mustafa.

“Janë përgjimet me Frashër Kransiqin i cili ka ndihmuar Vetëvendosjen me kamera, i cili në proces me siguri do të bëhet dëshmitar i palës mbrojtëse, ka bërë hajgare me Frashërin dhe është një diskutim tjetër i Frashërit me Visar Ymerin i cili ka kërku që ta bëj një deklarim ndaj asaj që po na akuzon Isa Mustafa”, ka thënë ai.

Tutje Molliqaj theksoi se kësisoj nëse Ymeri e din se Frashëri ka bërë dicka të tillë dhe po vazhdon ta mbroj atë, atëherë duhet të arrestohet edhe Ymeri.

Molliqaj: PDK –ja e LDK-ja pjellë e Serbisë dhe SHIK-ut

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se PDK-ja duke mos votouar reciprocitetin me Serbinë e vazhdoi nënshkrimin e Kosovë.

Periskopi.com Lajme

 

Ai në Facebook ka shkruar se ashtu sikur që deputetët e LDK-së nuk i japin nënshkrimet për të hetuar SHIK-un, as PDK-ja nuk i jep votat për reciprocitet me Serbinë.

Ky është postimi i plotë:

PDK-ja na thonë që jemi pjellë e Serbisë. Ndërsa dje, sikurse edhe shumë herë më parë, nuk votuan për reciprocitet me Serbinë por e vazhduan nënshtrimin e vendit tonë ndaj saj.

LDK-ja na thonë që jemi pjellë e SHIK-ut. Në anën tjetër janë në koalicion me SHIK-un, dhe e kanë bërë kryeparlamentar Kadri Veselin e president Hashim Thaçin.

Ashtu sikur që deputetët e LDK-së nuk na i japin nënshkrimet për ta hetuar SHIK-un, as PDK-ja nuk na i jep votat për reciprocitet me Serbinë.

Po shihet qartë kush janë argatët e SHIK-ut dhe Serbisë në Parlamentin e Kosovës.

Molliqaj kritikon AAK-në, kërkon lirim e Ramush Haradinajt

Sekretari organizativ i lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka reaguar në lidhje me arrestimin e kryetarit të AAK-së, ramush Hardinaj, nga autoritetet franceze, derisa i kakritikuar institucionet e Kosovës që luftën e UÇK-së nuk e kanë përfshirë në Kushtetutë, si dhe AAK-në që sipas tij nuk  e kanë kundërshtuar pakon e Ahtisaarit e as Kushtetutën e Kosovës dhe e kanë mbështetur bukur gjatë dialogun me Serbinë.

Periskopi.com Lajme

 

Ai ka thënë se problemi nuk është tek propozimi i masave që duhet të ndërmerren ndaj Serbisë, pas arrestimit të Hardinajt, por tek kuptimi i vëretë i marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

“Dje dhe sot pati shumë reagime kundër arrestimit të Ramush Haradinajt në Francë. Përveç reagimeve, u dhanë edhe shumë propozime në lidhje me raportet e Kosovës me Serbinë.Por, problemi nuk është tek propozimet e masave ndaj Serbisë, por tek kuptimi i vërtetë i marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Molliqaj.

Sipas tij, derisa Serbia luftën e UÇK-së e sheh si luftë krinale, Kosova nuk e përmend këtë luftën e UÇK-së.

“Përderisa Serbia e sheh Kosovën si pjesë të saj, ndërsa luftën e UÇK-së si luftë kriminale, Kosova nuk e përmend askund në dokumentet e saj themeltare luftën e UÇK-së. Pra as në Kushtetutë, e as në Deklaratën e Pavarësisë. Dorën në zemër, në këtë pikë nuk ka qenë si duhet as vet AAK-ja (nuk e kanë kundërshtuar as Pakon e Ahtisaarit e as Kushtetutën e Kosovës dhe e kanë mbështetur bukur gjatë dialogun me Serbinë). E mos të flasim per partitë në pushtet”, ka thënë ai.

Ai  ka shtuar se Kosova duhet të ndryshojë në raport me Serbinë, derisa ka theksuar se Haradinaj duhet të lirohet menjëherë dhe pa kushte.

“Thirrja jonë duhet të jetë ndryshimi i Kosovës në raport me Serbinë e jo anasjelltas. Duhet të angazhohemi për një Republikë të Re që e njeh përpjekjen e popullit per çlirim dhe atë e ka bazë në dokumentet themeltare të shtetit. Vetëm një Republikë e Re është garant për lëvizjen e lirë të çlirimtarëve tanë.Ramush Haradinaj duhet të lirohet menjëherë dhe pa kushte. Por edhe krijimi i Repubikës së Re është urgjent dhe i domosdoshëm”, ka shtuar ai./Periskopi/

 

 

‘Dërguti as nuk është bërë milionere as nuk ka bërë pazare në dëm të ish-luftëtarëve’

Dardan Molliqaj, sekretar i përgjithshëm në Vetëvendosje thotë se atyre përfaqësuesve të veteranëve që kanë bërë pazare normalisht që ju dhemb e vërteta e një ish - ushtareje si Aida Dërguti.

Periskopi.com Lajme

Duke iu referuar rastit që ka ndodhur të premten në Kuvendin e Kosovës Molliqaj ka thënë se është me Dërgutin për arsye se ajo, sipas tij, nuk është bërë milionere, as nuk ka hequr dorë nga bashkimi kombëtar e as nuk ka bërë pazare me Isa Mustafën në dëm të ish-ushtarëve të UÇK-së.

Shkrimi i tij i plotë:

Përfaqësuesve të veteranëve, që janë bërë milionerë, që kanë hequr dorë nga bashkimi kombëtar, që e kanë pranuar “Zajednicën”, që bëjnë pazare me Isa Mustafën për t’i rritur pagat për vete e për t’ua zvogëluar ato veteranëve të varfër… sigurisht që ju dhemb e vërteta e një ish-ushtareje të UÇK-së si Aida Dërguti, që as nuk është bërë milionere, as nuk ka hequr dorë nga bashkimi kombëtar e as nuk bën pazare me Isën në dëm të ish-ushtarëve të vërtetë të UÇK-së.

Jam me ty Aida Dërguti dhe me të gjithë veteranët e veteranet e UÇK-së që nuk luftuan për përfitime dhe sot janë lënë në gjendje të rëndë nga qeveritë e njëpasnjëshme./ Periskopi

Drejtori i RTK-së dhe sekretari i Vetëvendosjes nuk ndalen me akuza ndaj njëri-tjetrit

Drejtori i Përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala, ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, i cili një ditë më parë e vendosi këtë të fundit si të parin në listën e 12 personave që janë përgjegjës për arrestimin e aktivistëve të VV-së.

Periskopi.com Lajme

Shala ka shtruar një varg pyetjesh ndaj Molliqajt, ku ndër të tjera kërkon sqarim për sulmin me bombë që i ishte bërë në shtëpinë e tij, rapoton Periskopi

Drejtori i RTK-së, që e quan djalosh, Molliqajn, dhe pranon se në Kosovë nuk ka drejtësi.

E tashmë ka reaguar sërish Molliqaj.

Ai thotë se Shala është servil i pushtetit dhe i braktisur në planin e tij për të akuzuar Vetëvendosjen.

Molliqaj e quan Shalën sharlatan insistues.

 

Ky është reagimi i plotë i Shalës në Facebook: Dardan Molliqaj me kishte vendos ne liste te parin si ‘fajtor’ për arrestimin e aktivisteve te tij.

Nuk i komentojë kurrë ato çka thotë ky far Dardani, por këtë herë pasi që fatkeqësisht drejtësia në Kosovë nuk ekziston fare, kërkojë drejtpërdrejt nga ky djaloshi (Dardani) të tregojë kush ma tmerroi familjen, kush m’i traumatizojë fëmijët, a ke dorë personalisht ti djalosh (Dardan) në hedhjen e bombës në shtëpinë time?!!!

Pyetje po bëj dhe pres përgjigje djalosh (Dardan)!

Përndryshe edhe një padi po ta bëj për këtë lojë të fëlliqur e të rrezikshme që je tu e luajt!

E sa për Drejtësinë në Kosovë ishalla na shpëton Zoti i madh!

 

Reagim i Sekretarit Organizativ Dardan Molliqaj :

Drejtori i RTK-së, Mentor Shala si servil i pushtetit dhe i braktisur në planin e tij për ta akuzuar VETËVENDOSJE!-n, sërish ka përdorur gjuhë akuzuese e shpifëse për aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, këtë herë kundër meje.

Pasi pushteti po dështon që ta montojë procesin kundër aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Shala vazhdon të gënjejë i vetmuar në këtë luftë të pandershme. Si në kohën kur lëshonte komunikata në emër të menaxhmentit dhe keqpërdorte hapësirën publike për t’i akuzuar pa asnjë provë aktivistët e VETËVENDOSJE!-s, ai po vazhdon të shpifë për sulme të cilat VETËVENDOSJE! nuk ka asnjë lidhje. Unë e ftoj prokurorinë që ta trajtojë si shpifje deklaratën e tij dhe të kërkojë përgjegjësi penale ndaj këtij shërbëtori besnik të pushtetit i cili nuk po dorëzohet nga kjo betejë prej së cilës edhe vetë pushteti po tërheqet. E vërteta, që e ka mposhtur ekipin montues të rastit që akuzonte për terrorizëm, do ta mposhtë edhe këtë sharlatan insistues.

Vetëvendosje këmbëngul se kanë dëshmi se ku ishin aktivistët e saj në natën e sulmit në Kuvend

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se videot me vendndodhjen e aktivistëve të kësaj lëvizjeje në natën që ndodhi sulmi me zollë mbi Kuvendin e Kosovës, i kanë realizuar vetë aktivistët.

Periskopi.com Lajme

Ai në Klan Kosova, ka thënë se ato video dhe dëshmi, u punuan e u koleksionuan nga vetë aktivistët e lëvizjes për t’iu dhënë një pasqyrë të qartë qytetarëve se ku ndodheshin atë natë 6-të të dyshuarit e Vetëvendosjes për këtë sulm, përfshirë Astrit Deharin.

“Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje i kanë bërë hetimet dhe i kanë realizuar videot qe i prezantuam. Jemi dalë në terren dhe i kemi bërë fotografitë e më pas me “Google Earth”, e kemi paraqitur saktë atë që ka ndodhur në terren, si dëshmi vizuale të asaj që ka ndodhur”.

“Njerëzit duhet ta kishin sa më të qartë, që atë për të cilën po flitet, është e pamundshme të ndodhë”, ka thënë Molliqaj.

Mësohet çka shkruante në fletoren e infermieres së rastit Dehari

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj i Lëvizjes Vetëvendosje, nw RTV 21 ka treguar se çka shkruante në fletoren e shënimit të infermieres së rastit Dehari.

Periskopi.com Lajme

Siç tha Molliqaj, ndonëse thuhej se Astrit Dehari ka vdekur nga asfiksia, në fletoren e infermieres shkruante se ai kishte puls dhe frymëmarrje normale edhe pasi ishte dërguar në ambulancë, shkruan rtv21.tv

“Në orën 15:00 shkoj nalt në krahun A i burgosuri Astrit Dehari, ka tentu vetëvrasje, menjëherë thirret urgjenca, të burgosurit e sjellin në ambulancë në 15:05, 15:10 vjen urgjenca, i burgosuri ishte i shtrirë në dhomë, kishte masë vjellje, pulsin dhe frymëmarrjen normale”,  tha Molliqaj duke cituar infermieren.

Kujtojmë se aktivistit i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari vdiq më 5 nëntor, në burgun e Prizrenit, po mbahej aty nën dyshimin se kishte marrë pjesë në sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës.

 

 

Xhemile Dehari 17 vite punoi vetëm natën, që ditën të kujdesej për fëmijët

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka treguar detaje të familjes Dehari.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se Xhemile Dehari, nënë e Astrit dhe Arbnor Deharit (të dy tashmë të vdekur), për 17 vite në Zvicër ka punuar natën, në mënyrë që ditën të mund të qëndronte pranë fëmijëve të saj, ngase në atë kohë bashkëshortin e kishte të angazhuar politik.

Molliqaj tregoi në RTV 21 edhe më shumë. Tha se Astrit Dehari ka qenë aktivist politik dhe si i tillë është burgosur, por pa të drejt.

“I akuzuar politik është. Pse ne jemi ne të përfshirë? A është përfitim? Angazhimi i Astriti Deharit dhe krejt neve është për me ndryshu këtë gjendje. Ne po kërkojmë të sqarohet rasti. Ne nuk po thojmë se duhet dënohen Isa Mustafa, Dhurata Hoxha apo të tjerët se nuk e dimë kush e ka vra, por duhet të paktën të dorëhiqen. Dhe noraml që nuk i besojmë kësaj drejtësie”, tha Molliqaj. / Periskopi