Dokumentet e CIA: Kur Millosheviqi mendonte se e shkatërroi UÇK-në, por ishte gabim

Kishte qenë 29 shtatori i vitit 1998 dhe lufta në Kosovë kishte krisur gati në të gjithë Kosovën. Nëpër Kosovë ishin kishte ardhur edhe agjentët e shërbimit të inteligjencës amerikane që raportonin në selinë qendrore në Pentagon.

Periskopi.com Lajme

Në mesin e 13 milionë dokumenteve të publikuara së fundmi nga CIA, ka edhe shumë dokumente që lidhen me Kosovën dhe shqiptarët qysh prej viteve ’40 e deri në vitet ’90.

Në një të tillë, agjentja e CIA, Willson, emri i së cilës nuk bëhet publik në dokumentet e publikuara, bëhet një vlerësim për pikat më të forta dhe më të dobëta të ushtrisë serbe dhe UÇK-së.

“Disa furnizime me armë janë duke ardhur, por ata kanë pak armatim. Për të mbajtur UÇK-në në arrati, serbët duhet që patjetër të vazhdojnë me pushtimin e tyre. Për të shkatërruar UÇK-në serbët duhet të arrijnë në male, për të cilën ata kanë mungesa të fuqisë punëtore të trajnuar”, thuhet në raportin e klasifikuar të CIA.

Sfida e UÇK-së sipas këtij raporti atë kohë ishte përmirësimi i artilerisë ushtarake, riorganizimi, forcimi i strukturave të komandës dhe armatimi më modern.

“Në këtë pikë, Millosheviqi mendon së do të shkatërrojë UÇK-në, por ai është gabim. Struktura komanduese e UÇK-së është e pa preku. Është në pritje të largimit të ushtrisë serbe. Aksionet ndëshkuese kanë elektrizuar popullatën shqiptare.  Përgjatë verës ushtarët janë zhdukur, janë rreth 5 deri në 8 mijë ushtarë të UCK-së në male”, shkruhet në raportin e CIA.

Në këtë raport, potencohet edhe një fakt tjetër interesant për luftën. Agjentja e CIA raporton sesi ushtria serbe është duke menduar se po fiton në terren por ushtarët e UÇK-së janë zhvendosur nëpër male.

“Forcat serbe për momentin janë duke operuar në veri të maleve te Qyqavicës dhe në Mitrovicë, ka trupa të reja në rajonin  e Ferizajit, ku pritet një aksion së shpejti. Gjithashtu është raportuar edhe për aktivitete në ditët e kaluara në Suharekë”, thuhet në raportin e klasifikuar deri vonë si “Top sekret” nga CIA.

Willson shkruante se atë kohë “morali i UÇK-së, mbetej i fortë”, por duhej ndihmë nga jashtë. Kjo ndihmë erdhi në vitin 1999 kur NATO filloi bombardimet në Serbi dhe Kosovë./Insajderi.com

auto_jugosllavia-600x3581484767158

Raporti i CIA-s se si u masakruan shqiptarët nga çetnikët serbë më 1943

Agjencia Qendrore e Inteligjencës amerikane CIA, ka bërë publike rreth 13 milionë faqe të dokumenteve që deri më tani kanë qenë të klasifikuara dhe paqasshme për publikun e gjerë. Në to flitet edhe për shqiptarët.

Periskopi.com Lajme

Një pjesë e këtyre dokumenteve përfshijnë edhe të dhëna për shqiptarët dhe për gjendjen e tyre në ish-Jugosllavi, dokument ky që përmban 33 faqe e që titullohet ‘Minoriteti shqiptar në Jugosllavi’, i datës 7 janar 1953.

Në këto dokumente analizohen shumë aspekte të jetës politike e deri te ajo kulturore e shqiptarëve në Kosovë.

Në kapitullin për situatën politike dhe historike deri më 1944, CIA shkruan: “Autoritetet jugosllave shfrytëzuan injorancën e shqiptarëve dhe nën pretekstin se ishin turq për shkak të besimit të tyre islam, ua refuzuan atyre të drejtën për të folur gjuhën e tyre dhe tentuan të asgjësojnë traditat dhe ndjenjën e tyre patriotike dhe kombëtare”, transmeton gazetametro.net.

Më tutje, raporti thotë se ‘serbët i kishin detyruar shqiptarët të braktisnin shtëpitë e tyre, për t’i mbushur po ato shtëpi me banorë serbë dhe malazezë’.

Dokumentet sekrete në të cilat kishin qasje vetëm zyrtarët amerikanë, raportonin mes tjerash edhe për masakrat që kryenin nga çetnikët serbë dhe malazezë.

“Në dimrin e vitit 1943 pati masakra të mëdha ndaj shqiptarëve në Rozhajë. 500 persona ishin vrarë me thika dhe armë të rënda nga çetnikët dhe më pas partizanët”, thuhet në raport.

Më tej inteligjenca amerikane shkruan edhe për disponimin politik të shqiptarëve për t’u bashkuar me Shqipërinë, në një kohë kur ajo ishte nën sundimin e Enver Hoxhës.

“Grupet komuniste brenda kosovarëve të cilët dëshirojnë të bashkohen me Shqipërinë e Enver Hoxhës nuk janë më të mëdha se 5 përqind. Ata që dëshirojnë të kthehen nën sundimin e Karagjorgjevicit në Jugosllavi dhe kthimit në pushtet të Zogut në Shqipëri, sillen nga 10 në 15 përqind”, shkruan më tej inteligjenca amerikane.

santiago-650x358

Sulmuesi i Floridës: CIA po kontrollon mendjen time

Kur Esteban Santiago ishte në zyrën e FBI-së në Alaska, kishte thënë se mendja e tij po kontrollohet nga shërbimi inteligjent.

Periskopi.com Lajme

Gjatë kësaj vizite, ai kishte lënë dy gjëra në veturë: Revolen dhe foshnjën e sapolindur, shkruan CNN, transmeton lajmi.net

Kjo mund të ketë qenë arsye e mjaftueshme e autoriteteve që Stantiago të mos lejohej të lëvizte me revole dhe të merrej në konsiderim si person me nevojë për trajtim mjekësor në shëndetin mental.

Autoritetet kanë thënë se me të njëjtën revole ai shtiu në Aeroportin e Floridës ku la të vdekur pesë persona dhe 6 të tjerë të plagosur.

Santiago, veteran i luftës në Irak, tashmë është ngarkuar me akuza nga prokurorët si i dyshuari kryesor.

Autoritetet ende nuk i kanë të qarta qëllimet e autorit për këtë sulm.

Blerim Skoro

Kujt ia mori gruan Lavdrim Muhaxheri ? (Video)

Kosovari Blerim Skoro thotë se ka qëndruar në Siri si agjent i SHBA-ve, Ai pretendon se ka qenë i infiltruar për CIA-n dhe FBI-në në mesin e xhihdistëve të Ballkanit në ISIS.

Periskopi.com Lajme

Skoros në një intervistë për ‘Tema’ tregon se në ISIS njohu Lavdrim Muhaxherin dhe shqiptarët e tjerë që luftonin atje.

Për më shumë ndiqni intervistën:

 

Donald Trump

FBI mbështet pohimet e CIA-s se Rusia ndikoi që Trump të bëhej president

FBI ka mbështetur pikëpamjen e CIA-s se Rusia ka ndërhyrë për të ndihmuar që Donald Trump të fitojë zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Periskopi.com Lajme

Kështu thanë  dy zyrtarë të lartë qeveritarë për Reuters të premten, transmeton lajmi.net.

FBI, CIA dhe Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare tani të gjithë janë dakord se Rusia ishte pas “hakimeve” kompjuterike në institucionet politike të SHBA-së gjatë zgjedhjeve, zyrtarët kanë thënë.

FBI kishte refuzuar fillimisht të mbështesë përfundimin e CIA-s që Rusia kishte ndërhyrë në mënyrë specifike për të ndihmuar Trumpin.

The Washington Post herët të premten njoftoi se drejtori i CIA-s John Brennan tha se kishte një konsensus në ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale.

CIA zbulon sekretin: Rusia ndihmoi Trumpin të bëhej president

Agjencia amerikane e inteligjencës e njohur si CIA ka konkluduar se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet Presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ta ndihmuar kandidatin e Republikanëve, Donald Trump, që të zgjedhet President, shkruan gazeta amerikane Washington Post.

Periskopi.com Lajme

Duke cituar zyrtarë të SHBA-ve të informuar për këtë çështje, The Post shkruan se agjencitë e inteligjencës kanë identifikuar individë që kanë lidhje me qeverinë ruse, të cilët kanë hakuar mesazhet elektronike (email-a) të kampit Demokrat dhe madje edhe mesazhet nga Konventa Nacionale e Demokratëve, përfshirë edhe udhëheqësin e kampanjës presidenciale të Hillary Clinton, dhe këto mesazhe ia kanë dhënë WikiLeaks-it.

Zyrtarët e cituar i kanë përshkruar këta persona si të njohur për komunitetin e shërbimeve të inteligjencës, dhe ata kanë qenë pjesë e operacionit të gjerë rus për ta ndihmuar Trump-in dhe zvogëluar shanset e Clinton për të fituar zgjedhjet.

“Është vlerësim i komunitetit të inteligjencës që qëllimi i Rusisë këtu ishte të favorizonte një kandidat përkundrejt tjetrit – të ndihmohet Trump të zgjedhet”, citon gazeta zyrtarë të lartë të SHBA-ve, duke vazhduar citimin se “kemi një konsensus në këtë pikëpamje”.

Washington Post shkruan se këta zyrtarë janë njoftuar me këto informacione nga një prezantim që u ka bërë vet CIA disa senatorëve të rëndësishëm amerikanë prapa dyerve të mbyllura.

CIA, ka treguar se ky është një vlerësim i bërë nga mbledhja e fakteve nga burime të shumta.

CIA, po ashtu u ka thënë senatorëve se tani “është bukur e qartë”, se zgjedhja e Trump-it ishte qëllimi i Rusisë, shkruan Washtington Post, duke cituar zyrtarët amerikanë në kushte anonimiteti.

Në tetor qeveria e SHBA-ve zyrtarisht kishte akuzuar Rusinë për një kampanjë të sulmeve kibernetike kundër Partisë Demokratike para zgjedhjeve të tetë nëntorit.

Presidenti, Barack Obama, ka thënë se ai kishte paralajmëruar Presidentin rus, Vladimir Putin, rreth pasojave për sulmet. Por, zyrtarët rusë kanë mohuar akuzat për interferime në zgjedhjet në SHBA.

Ndërsa vet CIA nuk ka komentuar artikullin e Washington Post, njofton Klan Kosova.

Kurse Trump ka thënë se ai nuk është i bindur se Rusia qëndron pas sulmeve kompjuterike.

Agjencitë e inteligjencës amerikane nuk kanë treguar ende fakte specifike se a ka qenë direkt Kremlini që ka drejtuar individët e caktuar për të hakuar e-mail-at dhe më pas për t’ia dhënë ato WikiLeaks-it, shkruan Post.

Sipas burimeve të gazetës amerikane “hakerët janë nje hap larg qeverisë ruse, jo tamam punëtor të qeverisë”.

Por, edhe themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, kishte thënë në një intervistë në televizion se nuk ka qenë qeveria ruse burimi i e-mail-ave të publikuar në faqen e tij.

Fidel Kastro

Metodat që përdori CIA për të vrarë Kastron

Për disa, Fidel Castro ishte heroi revolucionar që i largoi imperialistët amerikanë nga brigjet e Kubës. Për disa të tjerë ishte diktator i pamëshirshëm që ka mohuar të drejtat e njeriut e që e çoi botën në prag të luftës bërthamore.

Periskopi.com Lajme

Por, nuk ka mëdyshje për një sukses të tij: amerikanët kurrë nuk mundën ta vrisnin!

Për SHBA-të ishte i papranueshëm një shtet komunist në jug të Floridës që do të mund të përdorej si bazë për raketat atomike që do të mund të godisnin qytetet amerikane. Ndaj, donin ta hiqnin qafesh.

Një hetim i Senatit amerikan i vitit 1975, tregon se në vitet 1959-1965, CIA së paku tetë herë ka tentuar ta vriste liderin kuban, transmeton Telegrafi.

Por, Fabian Escalante, që ishte shef i shërbimit sekret të Kubës, thotë se Castron hiq më pak se 638 herë kanë tentuar ta vrasin. Në librin e tij “Executive Action: 634 Ëays to Kill Fidel Castro” thotë se tentimet e tilla nuk janë ndalur deri në vitin 2000.

Më poshtë mund t’i lexoni disa nga rastet më të veçante të atentateve kundër tij.

Uniforma vdekjeprurëse për zhytje

Castro ishte një zhytës i pasionuar i cili kënaqej duke eksploruar ujërat e Karaibeve. CIA ka zhvilluar një plan që presidentit kuban t’ia dhuronte rrobat e zhytjes me pluhur helmues. Ky plan ishte bërë në vitin 1961, gjatë pushtimit në Gjirin e Derrave. Castros rrobat është dashur t’ia dhurojë avokati amerikan James B. Donovan, gjatë bisedimeve për shkëmbimin e të burgosurve. Por, meqë kishte miqësi me Donovanin, ai i dhuroi diçka tjetër – pa helm.

Eksplozivi në guacë

A ka më lehtë për ta vrarë një zhytës të pasionuar, sesa t’i vendosësh eksploziv në një guacë bukur? Ajo është dashur të jetë e madhe për të mbajtur eksplozivin dhe me ngjyra të ndritshme të cilat Castro nuk do t’i rezistonte. Plani ishte që eksplozivi të aktivizohej kur Castro do ta merrte atë në duar.

Cigaret puro shpërthyese, puro e helmuar, puro me LSD …

Në shumë fotografi, Castro shihet duke shijuar purot e famshme kubane. Kështu, amerikanët përgatitën puro me helm, e edhe të tillë që do t’i eksplodonte në fytyrë. Sipas një raportimi, më 1960 prodhohet puroja e helmuar. Ato ishin me Botulinum, helm aq i fortë sa që vret posa e vë cigaren në gojë. Pasi kjo puro dështoi, atëherë CIA provoi një tjetër me drogën LSD.

Femra fatale

Një klasik në zhanrin e vrasjeve, por në rastin e Castros ishte e dështuar e me kthesë romantike. Ish-e dashura e tij, Marita Lorenz, thotë se CIA në vitin 1959 e rekrutoi për t’ia vënë Castros hapat helmues me Botulinum. Por, ato i kishte vënë në kutinë e kremit për fytyrë dhe ishin shkrirë. Në intervistën për Vanity Fair, ajo tregon se çfarë ndodhur natën kur duhej ta vriste Castron në dhomën e fjetjes në hotelin Hilton Havana: “Përtypte puro, u shtri në shtrat dhe pyeti: A ke ardhur të më vrasësh? Bash këto fjalë. I thash se po. Atëherë ma dha revolen e mbushur. Por, nuk mund ta bëjë. Më tha: Nuk mund të më vrasësh, sepse askush nuk mundet. Më përqafoi dhe bëmë dashuri”.

Lapsi helmues

Prapë “akteri” kryesor është Botulinumi. Por, këtë herë është vendosur në lapsin kimik, me gjilpërën me helm. Gjilpëra ishte aq e hollë sa që Castro as që do ta vërente se vrasësi e ka ther në lëkurë, transmeton Telegrafi.

Vrasësi “Milkshake”

Ndonëse duket qesharake që një pije e ëmbël amerikane mund të vrasë, Escalante shprehet se CIA këtë herë ishte më afër realizimit të planit. Plani i vitit 1963 ishte që një kapsulë me helm të futet ose akullore ose në “Milkshake” që do t’i shërbehej Castros, sërish në Hilton Havana. Agjenti i CIA-s u punësua si kamerier dhe ai duhej ta merrte kapsulën e ngjitur për frigoriferi. Por, fati deshi që e kishin ngjitur fort dhe ajo u shpërbë.

Podiumi në Panama

Kjo thuhet se është një nga përpjekjet e mëvonshme për vrasje. CIA kishte mbështetje të madhe nga migrantët që kishin ikur nga Kuba pas revolucionit komunist. Në vitin 2000, Castro vizitoi Panamanë. Nën podiumin ku mbante fjalim ishin fshehur 50 kilogramë eksplozivë, por ato u hetuan nga shërbimi sekret i Kubës – para se të arrinte Castro.

Helmi në një facoletë

CIA duket se shumë e donte Botulinumin. Në një tjetër rast, vrasja e liderit kuban është menduar duke ia hedhur këtë helm në facoletën e tij.

Shkatërrimi i mjekrës

Pasi ata nuk arritën ta vrisnin, CIA tentoi t’ia prishte imazhin Castros duke ia shkatërruar mjekrën. Kështu, CIA mendonte se do t’i bindte kubanët se ai është i dobët. Plani ishte ky: kur këpucët e Castros do të shkonin në pastrim, ato të spërkaten me pluhur depilues. Nga ky pluhur do t’i binin mjekra, vetullat dhe flokët. Varianti tjetër ishte të mbuloheshin këpucët me LSD, para se ai t’i drejtohej kombit, kjo drogë t’i shkaktojnë halucinacione që të flas budallallëqe.

Por, përkundër të gjitha këtyre tentimeve, Castro e mbijetoi pleqërinë e vonshme. /Telegrafi