femija

Historia trishtuese, vogëlushja shqiptare feston ditëlindjen e parë në burg (Video)

Ina po mëson t’i hedhë hapat e parë në burg. Ditën kur e ëma u arrestua ishte 4-muajshe dhe sot vogëlushja mbush 1 vjeç. Gardianët, punonjëset sociale dhe stafi i burgut 325, prej ditësh kanë përgatitur një surprizë për të. Secili prej tyre i ka sjellë një dhuratë.

Periskopi.com Lajme

Punonjësja sociale Blerina Duriçi tha: “Dhurata më e bukur është ky libër me përralla. Duam që ta ketë jetën si në përralla”.

Për gratë e dënuara, Ina e vogël është edhe fëmija e tyre jashtë burgut, ndaj secila kërkon që ta mbajë në krahë.

Por, Xhulianës, pavarësisht surprizës, ditëlindja e parë e të bijës në burg do t’i dhembë: “Nuk e di nëse do i them ndonjëherë që ka qenë në burg”.

Xhoi Jakaj, drejtoresha e burgut, shprehet se veshjen që ka blerë për vogëlushen ka menduar që ajo ta veshë jashtë burgut, në kopësht.

Xhuliana Çami është dënuar me 8 vjet burg, pasi përmes mashtrimit me shtëpitë me qira, ka shkaktuar një dëm prej 160 mijë lekësh te qytetarët. Gruaja ka deklaruar se e ka kryer veprën për shkak të papunësisë dhe pamundësisë për të ushqyer dy fëmijët e tjerë, për të cilët tashmë kujdesen familjarët. /Top Channel

 

 

burgu-ne-veri

Shpërthim para dyerve të burgut në veri të Mitrovicës

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mbrëmë pas mesnate në veri të Mitrovicës dhe përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

Periskopi.com Lajme

Sipas këtyre burimeve, shpërthimi ka ndodhur në ora 1:00 pas mesnate para hyrjes kryesore të burgut që ndodhet në veri të Mitrovicës.

“Persona deri tani të panjohur kanë hedhur një mjet shpërthyes që dyshohet të jetë bombë, para dyerve kryesore të qendrës së paraburgimit në veri të Mitrovicës, por nuk ka të lënduar”, kanë thënë burimet.   Mësohet se policia ka dalë menjëherë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet për zbardhjen e këtij incidenti.

Behxhet Shala

KLMDNj: Transferimi i të burgosurve serbë në Gërdoc, shkelje të drejtave të tyre

KMDLNj vlerëson se është shkelje e të drejtave të personave të privuar nga liria që të transferohen pa vendim dhe pa paralajmërim, siç është rasti me transferin e bërë.

Periskopi.com Lajme

Monitorues të KMDLNj-së, kanë vizituar  Burgun për Siguri të Lartë në Gërdoc, pas njoftimit se janë transferuar 4 persona të privuar nga liria të nacionalitetit serbë nga Qendra e Paraburgimit të Mitrovicës.

Fillimisht monitoruesit takuan zëvendës drejtorin e Burgut me të cilin diskutuan mbi transferin e ndodhur dhe për vlerësimin e Burgut për të transferuarit.

Zyrtarët i pohuan monitoruesve se të transferuarit nuk kanë shfaqur ndonjë pakënaqësi mbi transferin e as për kushtet dhe sjelljen e stafit në Burgun e Sigurisë së Lartë.

Pas këtij takimi monitoruesit takuan nga afër dhe biseduan me të transferuarit ( 3 nga ta, sepse njëri ndodhej në seancë gjyqësore).  J. J. i dënuar, mirëpo ende jo të formës së prerë i deklaroi KMDLNj –së se ai nuk ka asnjë vërejtje për Burgun e Sigurisë së Lartë dhe e vetmja kërkesë e tij ishte që të kthehej në Mitrovicë për arsye të kushteve ekonomike jo të mira e cila i pamundëson vizitat e familjes.

“N. V i dënuar me vendim të formës së prerë, gjithashtu i transferuar nga Q. P. Mitrovicë i deklaroi KMDLNj – së se më shumë preferon të qëndrojë në BSL. Ai pohon se parapëlqen të qëndrojë në BSL për shkak të kushteve dhe trajtimit më të mirë. Gjithashtu, i lartëcekuri ka marrë gjithë tretmanin e nevojshëm me të ardhur në BSL”.

“Edhe i paraburgosuri Z. V u shpreh se nuk kishte asnjë ankesë për tretmanin dhe kushtet në BSL. Të gjithë të transferuarit (3 nga ta) pohuan se i kanë marrë të gjithë gjësendet personale nga Q.P Mitrovicë dhe se janë njoftuar familjet e tyre mbi transferin. Gjithashtu, asnjëri nga ta nuk ndodhet në grevë urie”.

Burg

Hoxha pranon se nuk u respektuan procedurat për transferimin e të burgosurve serbë

Në Qendrën e Paraburgimit në Mitrovicë po vazhdon greva e urisë si shenjë proteste për transferimin e katër të burgosurve serbë që janë dërguar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Gërdoc.

Periskopi.com Lajme

Zëvendësministri i Drejtësisë, Nusret Hoxha, ka thënë për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug” se nuk janë respektuar procedurat për transferimin e katër të burgosurve nga një burg në një burg tjetër dhe në mesin e atyre që janë në grevë urie është edhe udhëheqësi i Iniciativës qytetare, Oliver Ivanoviq.

“E gjitha ka filluar të shtunën, kur katër të burgosurit u transferuan në burgun e Sigurisë së Lartë në afërsi të Podujevës. Së pari, kjo është bërë pa paralajmërim, nuk ka pasur as edhe një letër të vetme, nuk ka ekzistuar vula dhe nuk ka asnjë kërkesë”, tha Hoxha, transmeton KP.

Ai tha se sipas ligjit, kërkesa me shkrim për transferim të burgosurve duhet t’i dërgohet drejtorit në këtë rast ushtruesit të detyrës së qendrës së paraburgimit në Mitrovicë.

“Atë e kanë thirrur vetëm dy minuta para se të shkojnë në derë duke i thënë: ‘Ne po vijmë për këta katër të burgosur’”, tha Hoxha.

Zëvendësministri tha se greva e urisë e të burgosurve po vazhdon ndërsa të transferuarit në burgun e Gërdocit, që gjithashtu janë në grevë urie, do t’i vizitojë sot ose nesër.

Kundër këtij transferimi ka dalë edhe avokati Nebojsha Vllajiq. Ai tha për “Tanjug” se burgu i Sigurisë së Lartë është burg dhe jo qendër paraburgimi.

Sipas tij, të transferuarit nga burgu i Mitrovicës nuk janë të dënuar por gjenden në paraburgim.

Ekskluzive: Të burgosurit teksa dalin nga dhomat në ditën kur vdiq Astrit Dehari (Video)

Klan Kosova ka siguruar pamjet teksa të burgosurit dalin nga dhomat e tyre në burgun e Prizrenit për të shkuar në shëtitje.

Periskopi.com Lajme

Shumë të burgosur shihen teksa dalim jashtë, dhe gardiani teksa kontrollon dhomat njërën pas tjetrës.

Madje në pamjet nga kamerat e sigurisë shkruan se ora është 14:50 kur ata fillojnë të dalin në shëtitje, dhe shkruan data 5 nëntor, që nënkupton që dita kur ai është gjetur i vdekur./ Periskopi

ARKIV

Burgu në Prizren nuk pati doktor për Astrit Deharin

Shërbimi Korrektues i Kosovës nuk ka pasur mjek kujdestar për ta kontrolluar Astrit Deharin në momentet e para kur ishte vërejtur se kishte probleme, të shtunën në qendrën e paraburgimit në Prizren.

Periskopi.com Lajme

Kontrolli mjekësor për të ka ardhur tek kur ishin angazhuar mjekët nga Spitali i Prizrenit.

Në emisionin “Jeta në Kosovë”drejtori i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Sokol Zogaj, ka sqaruar se në qendrën e paraburgimit në Prizren të shtunave dhe të dielave nuk ka mjek kujdestar dhe si rrjedhojë trajtimi i Deharit është kryer nga një teknik  e më pas nga mjekët në spitalin e Prizrenit.

Astrit Dehari vdiq pasditen e së shtunës në rrethana ende të pasqaruara në qendrën e paraburgimit në Prizren.

 

Astrit Dehari

Çka regjistruan kamerat e sigurisë në burg, te dhoma e Astrit Deharit?

Askush nuk është parë duke hyrë apo dal nga dhoma e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit në kohën kur dyshohet se i ndjeri ka ndërruar jetë.

Periskopi.com Lajme

Mirret vesh se njësitet hetimore përkatëse kanë bërë verifikimin e të gjitha kamerave e sigurisë në Qendrës së Paraburgimit në Prizren, në pjesën ku gjendej dhoma e Deharit.

“Është bërë verifikimi i lëvizjeve përmes kamerave të sigurisë në periudhën e pauzës nga njësitet përkatëse hetimore, ku nuk është vërejtur asnjë lëvizje drejt dhomës së Deharit”, ka thënë ky burim për “Indeksonline”.

Të njëjtat burime kanë pohuar se njësitet hetimore tashmë kanë nisur të bëjnë ekspertizën e kamerave, për të verifikuar nëse ka pasur ndonjë manipulim të tyre.

“Ka mbetur të bëhet ekspertiza e kamerave që të hiqen dyshimet për manipulimin e sistemit të kamerave të sigurisë”, është shprehur ky burim .

Po ashtu mësohet se përveç gërvishtjeve në qafë dhe duar, Dehari ka pasur edhe shqyerje të indeve të rrugëve të frymëmarrjes.

I ndjeri, Astrit Dehari ka ndërruar po mbahej në paraburgim për hetimet lidhur me dyshimin se bashkë me pesë aktivistë të tjerë të LVV-së, Atdhe Arifi, Adea Batusha, Egzon Haliti, Petrit Ademi dhe Frashër Krasniqi kishin planifikuar, organizuar dhe ekzekutuar sulmin ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës me datën 4 gusht 2016.

Astrit Dehari / ARKIV

Hetuesit gjejnë ditarin me 63 faqe të Astrit Deharit

Hetuesit që po merren me zbardhjen e rastit të vdekjes së Astrit Deharit kanë gjetur një ditar personal të të ndjerit në dhomën e tij të dhe janë duke lexuar përmbajtjen e tij.

Periskopi.com Lajme

 

Burime të Indeksonline brenda Prokurorisë bëjnë të ditur se hetuesit lexojnë dhe analizojnë çdo pjesë të ditarit të Astrit Deharit i cili është shkruar gjatë kohës së paraburgimit.

I njëjti burim ka treguar se sipas informacioneve të siguruara, javën e kaluar Astrit Dehari është vizituar nga familjarët e tij disa herë, por gjithmonë ata kanë qenë të shoqëruar nga një përfaqësues i Vetëvendosjes.

Enver Hoxhaj

Hoxhaj thotë se Nehat Thaqi pati qëndrim dinjitoz në burg

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se në bazë të informatave që ka pasur këto ditë për zyrtarin policor Nehat Thaqi, gjendja e tij psikike është mirë. Ai tha se Thaqi ka qëndruar dinjitoz gjatë kohës që ishte në arrest.

Periskopi.com Lajme

“Që nga dita e arrestimit të nënkolonelit, Nehat Thaçi më 29 shtator e deri në ditën e sotme kemi përcjell në baza ditore çdo zhvillim e sot kemi marrë një konfirmim që është liruar”, ka thënë Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj.

“Kemi përcjell shumë nota të protestës, që të ushtrojnë presion mbi Serbinë që Thaçi t’i kthehet familjes së tij. Si rezultat i partnerëve tanë ndërkombëtar dhe përpjekjeve tona si diplomaci e Kosovës që të mbrojmë interesin e çdo qytetari, ai ka arritur të lirohet”.

Hoxhaj ka thënë se Thaçi është në gjendje të mirë shëndetësore.

“Ne kemi pasur pothuajse komunikim ditor, veçse ambasadori jonë nga Zyra Ndërlidhëse e Kosovës në Beograd, Valdet Sadiku, e ka vizituar shpesh e gjendja e tij shëndetësore ka qenë e mirë. Për të tjerat ai mund të flas pasi të kthehet në Prishtinë. Pasi ajo që është e rëndësishme është që t’i kthehet familjes”.

Sipas tij, politika e Serbisë nuk ka ndryshuar shumë.

“Kjo fushatë e Serbisë, që të krijojë një frikë, për neve është e papranueshme dhe do të bëjmë përpjekje që të ushtrojmë presion. Kjo është një politikë e përndejkjeve që e ushtron shteti serb, që nuk ka ndryshuar shumë. Ne jemi shtet sovran dhe i pavarur dhe do ta mbrojmë secilin individ dhe do ta mbrojmë që të kenë kujdes kur udhëtojnë në Serbi”.

“Ne nuk duam që prej rasteve të veçanta të marrim vendime të përgjithshme. Jo vetëm dialogut, por mund të dëmtojnë dhe kredibilitetin e një shtetit të ri, që krahas mbrojtjes së qytetarëve ne bëjmë përpjekje që të ruajmë edhe prestigjin”.

Këto janë komunat e PDK-së që udhëhiqen nga burgu dhe gjykatat

Periskopi.com Video