honnes

Hoenes: Premier Liga është larg më e mira

Presidenti i rikthyeri dhe i ri i Bayern Munchen, Uli Hoenes, është dekalaruar se Premier Liga është dukshëm financiarisht para gjermanëve.

Periskopi.com Sporti

64-vjeçari deklaroi se klubi i tij Bayern Munich është shumë mbrapa rivalëve anglezë, shkaku i kontratës së jashtëzakonshme televizive që ka siguruar ky kampionat.

“Nuk ekziston më një garë në kushte të barabarta në aspektin e biznesit. Shihni të ardhurat nga e drejta televizive në Angli, Bayerni është 200 milionë euro pas klubeve kryesore angleze”.

Klubi bavarez e mbylli vitin e shkuar me shifra rekorde dhe me fitime prej 30 milionë euro.

bayern

Bayern Munchen rigjenë rrugën e fitores, mposhtë Leverkusenin

Pas dy humbjeve me radhë në të gjitha garat, Bayern Munichu i është kthyer fitoreve, duke mposhtur Bayer Leverkusenin me rezultat 2 me 1.

Periskopi.com Sporti

Kampioni gjerman nisi mirë takimin kur Thiago Alcantara realizoi në minutën e 30 për 1 me 0, derisa turku Hakan Calhanoglu barazoi pesë minuta më vonë.

Mbrojtësi Hummels realizoi në minutën e 56 për rezultatin përfundimtar 2 me 1 në këtë takim.

Bayerni me këtë fitore ngjitet në pozitën e dytë me 27 pikë, tri më pak se Leipzigi në pozitën e parë.

admiri

Formacionet zyrtare: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen

Bayern Munchen e pret sonte Bayer Leverkusen për të zhvilluar derbin e xhiros së dymbëdhjetë të Bundesligës gjermane.

Periskopi.com Sporti

Ekipi bavarez do të mundohet të shënojë fitore pas asaj humbje në mesjavë në kuadër të Ligës së Kampionëve nga Rostov.

Këto janë formacionet zyrtare:

Bayern Munchen: Neuer; Lahm, Martinez, Hummels, Alaba; Thiago, Alonso, Kimmich; Costa, Lewandowski, Müller.

Bayer Leverkusen:

ara

Leipzig??s players celebrate after the German second division Bundesliga football match between RB Leipzig and Karlsruher SC at the Red Bull Arena in Leipzig, eastern Germany, on May 8, 2016.

Leipzig won the match 2-0 and will be promoted to the first division Bundesliga next season. / AFP / Robert MICHAEL        (Photo credit should read ROBERT MICHAEL/AFP/Getty Images)

Klubi që u formua në vitin 2009, garon për titullin e Bundesligës

Rasen Ballsport Leipzig është klub që garon në Bundesligën gjermane.

Periskopi.com Sporti

Ky klub është formuar në vitin 2009.

Por, në këtë sezon po bën befasira të mëdha, pasi aktualisht renditet në pozitën e tretë ka grumbulluar pesëmbëdhjet pikë pas shtatë javësh.

Por, jo rrallëherë, gjermanët po e akuzojnë këtë klub se ka arritur këtu vetëm me shpenzime të mëdha. /Periskopi.com