Më shumë se 250,000 të punësuar në Britani mund të zëvendësohen nga robotë

Rreth 250,000 vende pune të zëna nga puntorët e sektorit publik mund të zëvendësohen nga robotë në 15 vitet e ardhshme, duke qenë se inteligjenca artificiale ka përparuar me hapa galopantë, sipas një studimi të fundit.

Periskopi.com Lajme

Studimi, i kryer nga një grup shkencëtarësh Britanikë të shoqatës “Reform”, zbulon se në Britani, rreth 250,000 të punësuar nga shteti, përfshi edhe ata me punë në zyra qeveritare, shëndetësi apo transport, mund të zëvendësohen deri në vitin 2030, duke i shpëtuar taksapaguesit nga taksa që shkojnë deri në 4 miliard paund në vit.

U zbulua se robotët dhe inteligjenca artificiale, eventualisht do t’ia kalojë njeriut duke i marrë punën në sektorin publik dhe duke u bërë më efikase në aspektin e mbledhjes së të dhënave dhe punëve administrative, por gjithashtu edhe në punët në shëndetësi, si për shembull në përcaktimin e diagnozave të lehta për pacientët dhe në procedurat kirurgjike.

Njoftimi është njëfarë përpjekje për të inkurajuar qeverinë të përqafojë një model ekonomik ende më fleksibël, ku punëtorët marrin role të ndryshme për të dhënë furnizim aq sa duhet dhe atëherë kur duhet.

Në një konferencë për shtyp, “Reform” tha se studimi shpalos faktin se “këto shërbime publike mund të kthehen në shpikjen e madhe të ardhshme, duke përdorur një ekonomi të përshtatshme për të punësuar doktorë dhe mësues të përkohshëm.”

The Guardian: Emigrantët shqiptarë në vend të parë në Britani

Shqiptarët zënë vendin e parë për hyrjen në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Periskopi.com Lajme

Sipas britanikes The Guardian, shqiptarët janë dy herë më shumë se emigrantët e paligjshëm të kombësive të tjera.

Rreth 981 shqiptarë emigrantë klandestinë janë zbuluar në portet hyrëse në Mbretërinë e Bashkuar nga viti 2008 deri në pranverën e vitit 2016, thotë raporti zyrtar i cituar nga Guardian.

Numri i atyre që kanë hyrë në vend është shumë më i lartë. Ndër rastet është edhe një grua shtatzënë, e cila është zbuluar në një kamion në terminalin Humber në Killingholme pranë Grimsby në qershor 2015.

Gazeta shkruan se Shqipëria nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, por kufizohet me një shtet anëtar të saj, siç është Greqia dhe se mafia është jo pak e njohur për policinë britanike si njerëz të pamëshirshëm në trafikun e klandestinëve dhe kontrabadimin e drogës.

Afganët janë të dytën në listë, ku gjatë kësaj periudhe janë zbuluar 425 raste, të ndjekur nga algjerianët (424), iranianët (348), SHBA (322), palestinezët (129), etj, shkruan Ora News.

Shumica e emigrantëve të paligjshëm përdorin kamionët duke hyrë nëpërmjet portit të Calais si dhe portet e tjera kontinentale.

Në një nga operacionet më të suksesshëm të forcave të kufirit, bënë të mundur zbulimin e 68 emigrantëve në pjesën e prapme të katër kamionëve në në Harwich në Essex, përfshirë këtu edhe gra shtatzëna dhe 15 fëmijë, aksion i zhvilluar në qershor 2015.

Zhduken dy adoleshentë shqiptarë në Britani (Foto)

Policia britanike është vënë në kërkim të dy adoleshentëve shqiptarë, të cilët rezultojnë të zhdukur që në nëntor të vitit të kaluar.

Periskopi.com Lajme

Ata janë Han Oruci dhe Elton Nikolli, të dy 16 vjeç.

Sipas raportimeve në media, ata janë parë për herë të fundit më 6 dhe 11 nëntor.

Policia ka kërkuar ndihmën e qytetarëve, për të zbuluar se ku ndodhen, shkruan Lapsi, përcjellë Klan .

elton-nikolli-and-han-oruci

Johnson – Kosovës: Duhet bashkëpunim ndërfqinjësor në rajon

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka zhvilluar një takim bilateral me Ministrin e Punëve të Jashtme të Britanisë, Boris Johnson.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi e ka vlerësuar lart vizitën e kryediplomatit britanik dhe mesazhet e tij të dhëna në Kosovë dhe rajon.

“Rajoni nuk ka destinacion tjetër përveç BE-së. Ne jemi të inkurajuar që të vazhdojmë rrugën e integrimit në NATO dhe BE. Por, jemi të kërcënuar nga vonesa e BE-së, që po i krijon hapësirë të tjerëve të shtrijnë ndikimin në rajon”, ka thënë presidenti Thaçi.

Kryediplomati britanik, Boris Johnson, ka shprehur përkrahje për aspiratën e tërë rajonit për anëtarësim në BE.

“Mbështesim angazhimin për bashkëpunim të mirë ndërfqinjësor në rajon”, ka thënë ai.

Presidenti Thaçi dhe kryediplomati Johnson kanë biseduar edhe për ndërtimin e partneritetit strategjik dhe thellimin e bashkëpunimit bilateral në të gjithë sektorët ndërmjet Kosovës dhe Britanisë./Periskopi