OBSH në alarm! Kjo sëmundje e heshtur po vret në masë njerëzit

Periskopi.com Shëndeti

Organizata Botërore të Shëndetësisë ka vënë alarmin për një vrasës të heshtur që po merr jetë njerëzish në të gjithë botën dhe ai është Hepatiti.

Në raportin e saj të parë në lidhje me këtë infeksion, OBSH thonë se numri i vdekjeve nga format e trajtueshme të kësaj sëmundjeje, të shkaktuara më shumë nga abuzimi me alkoolin dhe drogën, po rritet frikshëm.

Hepatiti viral mendohet se ka vrarë 1.34 milionë njerëz në vitin 2015, duke ia kaluar edhe turbekulozit dhe HIV/AIDS së bashku. Ndërkohë që rastet me këto sëmundje po ulen, vdekjet nga hepatiti po shtohen – vetëm shekullin e fundit janë shtuar me 22%, shkruan Shendeti +.

Më shumë se 325 milionë njerëz janë të infektuar nga ky virus dhe shumë prej tyre nuk janë në dijeni për të dhe nuk marrin mjekime. Si pasojë, miliona njerëz rrezikohen nga sëmundja kronike e mëlçisë, kancerit, madje edhe nga vdekja, paralajmëron OBSH.

“Hepatiti viral është aktualisht sfida më e madhe publike shëndetësore që kërkon reagim të menjëhershëm”, shprehet drejtuesja e përgjithshme e OBSH-së, Margaret Chan.

Dy nga format më kryesore, që janë përgjegjëse për 96% të vdekjeve nga kjo sëmundje, janë hepatiti B dhe C.

Hepatiti B mund të transmetohet nga kryerja e marrëdhënieve seksuale pa masa mbrojtëse dhe lëngjet trupore. Kjo sëmundje kërkon një trajtim afatgjatë me një ilaç që përdoret zakonisht për luftimin e HIV.

Hepatiti C transmetohet kur gjaku i një personi të infektuar kalon në enët e gjakut të një personi të shëndetshëm, për shembull, nëpërmjet gjilpërave të infektuara (përfshirë edhe gjilpërat që përdoren për tatuazhet), kryerja e marrëdhënieve seksuale pa masa mbrojtëse etj.

Hepatiti C mund të shkojë nga një sëmundje e lehtë që zgjat disa javë, deri në një gjendje të rëndë apo të përjetshme, që mund të çojë në cirrozë apo kancer të mëlçisë.

Rreth 1.75 milionë njerëz janë infektuar me hepatit C në vitin 2015, duke e çuar numrin total të njerëzve të infektuar në të gjithë botën në 71 milionë. 4/5 e tyre nuk janë në dijeni se janë infektuar nga ky virus, paralajmëron OBSH. /albeu.com/

Njeriu që parashikoi fitoren e Trumpit, tregon se kur do ndodh Lufta e III Botërore

Periskopi.com Lajme

Enigmatiku i cili e parashikoi zgjedhjen e Trump si president, pretendon ta dijë datën e fillimit të Luftës së tretë botërore.

Ndoshta duhet të marrim shënime, për shkak se enigmatiku i cili e parashikoi saktësisht zgjedhjen e Trump dhe sulmin Amerikan në Siri, pretendon se e dinë datën e saktë të fillimit të Luftës së tretë botërore.

Horocio Villegas, i cili pretendon të jetë ‘ i dërguar i Zotit’, beson se lufta nukleare është shumë afër, përcjell Periskopi

Data e saktë thotë të jetë më 13 maj të vitit 2017, datë në të cilën shënohet përvjetori i  Virgjëreshës Maria të cilës i referohen edhe si  Zonja Jonë e cila thuhet se e vizitoi Fatiman më 13 maj, të vitit 1917 dhe kjo ishte poashtu dita kur ‘Zonja Jonë’ paralajmroi njerëzit se nëse Russët nuk do të konvertohen në Katolicizëm, Zoti do e përdorte këtë vend për të bërë trazira në botë.

Mendjemprehti katolik, i cili jeton në Teksas të SHBA-së, pretendon ta ketë parashikuar fitoren e Trump në vitin 2015, sipas Daily Star. Ai gjithashtu thuhet se ka parashikuar që biznismeni Amerikan do të bëhet ‘mbret i organizates Iluminati dhe të e shkaktojë Luftën e Tretë Botërore.

Se fundi ai tha për Daily Star : “ Kisha një ëndërr në të cilën shihja topa flake të binin nga qielli dhe që goditnin Tokën’.

Një nga parashikimet e tij tashmëështë bërë realitet, përderisa ato më seriozet pritet të realizohen në javët në vazhdim, sipas pretendimit të tij.

Villegas tha për gazetën se: “ Për të qenë të përgatitur, gjëja kryesore që njerëzit duhet ta dijnëështë se kjo luftë do të fillojë dhe mbarojë me vdekje dhe shkatërrime të shumta,  prej datës 13 të muajit maj deri më 13 tetor./ Periskopi

Mësoni çfarë kanë parashikuar për të ardhmen e botës shenjtorët ndër vite

Periskopi.com Lajme

Të dhënat e mëposhtme janë shkëputur nga libri “Profecitë katolike” me autor Yves Dupont, publikuar në vitin 1973.

Ajo që i bashkon këto profeci të njerëzve të kishës, me tituj apo thjesht besimtarë, është se shumë ngjarje të parashikuara prej tyre përkojnë me njëra- tjetrën. Një pjesë prej tyre kanë ndodhur në të kaluarën, kryesisht ato i përkasin shekullit XX. Të tjera, që ende nuk kanë ndodhur, janë parashikuar nga disa shenjtorë në pothuajse të njëjtën mënyrë. Disa nga profecitë i referohen të ardhmes së besimit fetar në krejt botën, duke nisur nga Papati i Romës. Por nuk mungojnë edhe profecitë që nënkuptojnë kohët moderne, me zhvillimet teknologjike apo edhe krizën ekonomike botërore.

Shën Hildegardi (Shekulli i 12-të)

Po vjen koha kur princat dhe njerëzit do të refuzojnë autoritetin e Papës. Disa shtete do të preferojnë drejtuesit e kishave të tyre në vend të Papës. Perandoria Gjermane do të ndahet.

Para mbërritjes së kometës, shumë kombe, përveç të mirëve, do të pushtohen nga uria dhe pangopësia. Kombi i madh në oqean, që popullohet nga njerëz që i përkasin fiseve dhe origjinave të ndryshme, do të shkatërrohet nga tërmeti, stuhia dhe dallga e madhe. Ai do të ndahet dhe në pjesën më të madhe, do të zhytet në ujë. Ky komb do ketë shumë fatkeqësi nga deti dhe do humbasë kolonitë e tij.

Pas Kometës së Madhe, kombi i madh do të shkatërrohet nga dallgët e mëdha të detit, që do të shkaktojnë shumë uri dhe epidemi. Oqeani do të shkaktojë përmbytje edhe në shumë shtete të tjera dhe krijesa të gjalla do të vdesin, madje edhe ato që do të arratisen do të vdesin nga sëmundje të tmerrshme. Në asnjë nga këto qytete nuk do të jetojë njeri, sipas Ligjit të Zotit.

Një erë e fuqishme do të ngrihet nga veriu, duke mbartur mjegull të dendur dhe pluhur të trashë dhe do të bllokojë fytin dhe sytë e njerëzve, në mënyrë që të ndalojë kasaphanën e tyre dhe t’u ndjellë frikë të madhe.

Bishopi Kristiano Axhenda (shekulli i 12-të)

Në shekullin e 20-të do të ketë luftëra dhe egërsi që do të zgjasë shumë; provinca të tëra do të zbrazen nga banorët e tyre dhe mbretëritë do të hyjnë në paqartësi. Në shumë vende toka do të mbetet djerrë dhe do të dalin shumë prostituta të klasit të lartë. Dora e djathtë e botës do të ketë frikë nga e majta dhe veriu do të ndalohet të ketë të bëjë me jugun.

Abati Verdin D’Orante (shekulli i 12-të)

Monarku i madh dhe Papa do të pasohen nga Antikrishti. Kombet do të hyjnë në luftë për katër vite dhe një pjesë e madhe e botës do të shkatërrohet. Papa do të shkojë përtej detit duke mbartur shenjën e dënimit në ballin e tij. Monarku i madh do të vijë për të rivendosur paqen dhe Papa do të ndajë me të fitoren.

Xhoni i Vitiguerros (shekulli i 13-të)

Papa do të ndryshojë rezidencën e tij dhe Kisha nuk do të mbrohet për 25 muaj ose më shumë, sepse gjatë kësaj kohe nuk do të ketë Papë në Romë. Pas shumë trazirash, një Papë do të zgjidhet nga ata që do t’i shpëtojnë persekutimeve.

Johan Frid (1204- 1257)

Kur koha e madhe të vijë, kur njerëzimi do të përballet me gjyqin e vështirë dhe të fundit, kjo do të shfaqet përmes ndryshimeve goditëse në natyrë. Alternimi midis të ftohtit dhe të nxehtit do të bëhet më intensiv dhe detet do të përmbyten në shumë toka të ulëta. Jo e gjitha do të jetë prej shkaqeve natyrale, por njerëzimi do të penetrojë në skutat e tokës dhe do të arrijë deri tek retë, duke luajtur bixhoz me vetë ekzistencën e tij. Para se forcat e shkatërrimit të arrijnë në formën e tyre, universi do të zhytet në çrregullim dhe epoka e hekurit do të kthehet në një hiç.

Kur netët të mbushen me të ftohtë më të madh dhe ditët me nxehtësi, një jetë e re do të nisë në natyrë. Nxehtësia do të thotë rrezatim nga toka, i ftohti është pasojë e dritës së pakësuar të diellit. Vetëm disa vite do kalojnë dhe ju do të kuptoni se drita e diellit është dobësuar në mënyrë të dukshme. Atëherë kur edhe drita juaj artificiale do të mbarojë së shërbyeri, ngjarja e madhe në qiell do të jetë e afërt.

Shën Francisi i Asizit (1226)

“Do të zgjidhet një Papë në mënyrë jo të rregullt, gjë që do të shkaktojë përçarje. Do të ketë predikohen mendime të ndryshme, që do të sjellin shumë dyshime apo edhe miratime të ideve të heretikëve dhe kjo do të shkaktojë një ndarje të Urdhrit. Më pas do të krijohen mosmarrëveshje universale dhe persekutime, që nëse ato ditë nuk do të ishin shkurtuar, edhe përzgjedhja do të humbiste”.

Disa mendojnë se kjo profeci i referohet kontradiktave në zgjedhjen e Papa Gjonit XXIII dhe Kardinalit Siri. Por gjithashtu, mund t’i referohet Papës së ardhshëm dhe të fundit (Pjetri Romak). Papa i fundit mund të përçajë unitetin tek katolikët dhe të shkaktojë ndarje dhe paqartësi të mëdha.

Shën Vinsent Ferrer (shekulli i 14-të)

Në ditët e paqes që do të vijnë pas mbylljes së revolucioneve dhe luftërave, para fundit të botës, kristianët do të bëhen kaq neglizhues në besimin e tyre saqë do të refuzojnë marrjen e Sakramentit të Konfirmimit, duke thënë se është i panevojshëm.

Xhoni i Kleft Rokut (shekulli i 14-të)

Kur të afrohet fundi i botës, tiranë mafiozë dhe të ulët do të plaçkitin Kishën dhe klerikët dhe do t’i martirizojnë. Ata që do të kryejnë abuzimet më të mëdha, do të marrin stimujt më të mëdhenj. Në këtë kohë, Papa dhe kardinalët e tij do të largohen nga Roma në një situatë tragjike dhe do të shkojnë në një vend ku do të jenë të panjohur. Papa do të ketë një vdekje mizore në vendin ku do të shkojë. Vuajtjet e kishës do të jenë shumë më të mëdha se në çdo periudhë tjetër në historinë e saj. Por Zoti do të shfaqë një Papë të shenjtë… ky njeri do të rindërtojë pothuajse gjithë botën përmes shenjtërisë së tij. Ai do të orientojë çdo njeri drejt besimit të vërtetë.

Maria e Manastirit Lah (shekulli i 16-të)

Shekulli i 20-të do të sjellë vdekje dhe shkatërrim, largim nga Kisha, mospërputhje në familje, qytete dhe shtete. Do të jetë shekulli i tre luftërave të mëdha në intervalin e disa dekadave. Ato do të bëhen gjithnjë e më shkatërruese dhe gjakderdhëse dhe do të çojnë në rrënoja jo vetëm Gjermaninë, por edhe gjithë shtetet e Lindjes dhe Perëndimit. Pas një humbje të tmerrshme, Gjermania do të nisë një luftë tjetër të madhe. Nuk do të ketë ushqim për njerëzit dhe as për kafshët. Re helmuese, të prodhuara nga dora e njerëzimit, do të ulen në tokë dhe do eleminojnë gjithçka. Mendja njerëzore do të pushtohet nga çmenduria.

Bartolomeu Holzhauser (shek. 17)

Periudha e pestë e kishës, që ka nisur rreth vitit 1520, do të përfundojë me mbërritjen e Papës së shenjtë dhe të Monarkut të fuqishëm që quhet “Ndihmë nga Zoti”, sepse ai do të rivendosë gjithçka. Periudha e pestë është një përulje, izolim, mëshirë dhe varfëri për Kishën. Jezu Krishti do të pastrojë njerëzit nëpërmjet luftërave mizore, urisë dhe epidemive. Ai do të ndikojë dhe “zgjojë” kishën latine me shumë herezi. Është periudhë braktisjesh, katastrofash dhe zhdukjesh. Ata kristianë që i shpëtojnë shpatës, epidemisë dhe urisë, do të jenë të paktë në tokë.

Gjatë kësaj periudhe, shumë njerëz do të abuzojnë më lirinë e ndërgjegjes që u është dhënë. Për këta njerëz flet edhe Apostulli Judë, kur thotë: “Këta njerëz blasfemojnë gjithçka që nuk e kuptojnë dot dhe ata korruptojnë gjithçka që njohin në mënyrë natyrale, ashtu siç bëjnë kafshët pa llogjikë”. Ata do të qeshin me thjeshtësinë kristiane, do ta quajnë idiotësi dhe të pakuptimtë, por do të kenë vlerësimin më të lartë për njohuritë e avancuara dhe aftësinë për të eklipsuar me pyetje pa kuptim dhe argumenta udhëzimet e moralit, ligjet e Kishës së Shenjtë dhe dogmat fetare.

Këto janë kohëra djallëzore, një shekull plot rreziqe dhe katastrofa. Herezia gjendet kudo dhe pasuesit e saj janë në fuqi. Por Zoti do të lejojë një djall të madh kundër Kishës së tij: heretikët dhe tiranët do të dalin papritur dhe do të hyjnë më forcë në kishë. Ata do të jenë në Itali dhe do ta shkatërrojnë Romën, do të djegin kishat dhe do të rrënojnë gjithçka.

Ekstatiku i Tureve (shek.19)

Para se lufta të shpërthejë sërish, ushqimi do të jetë i pakët dhe i shtrenjtë. Do të ketë pak punë për punëtorët dhe prindërit do dëgjojnë fëmijët e tyre të qajnë nga uria. Do të ndodhin tërmete dhe do ketë shenja në diell. Drejt fundit, errësira do të mbulojë Tokën. Kur gjithkush të besojë se paqja është siguruar, kur çdonjeri e pret më pak, do të ndodhë ngjarja e madhe. Revolucioni do shpërthejë në Itali, pothuajse në të njëjtën kohë edhe në Francë. Për disa kohë, Kisha nuk do të ketë Papë.

Papa Piu i 9-të (viti 1878)

Do të vijë një mrekulli e madhe, që do ta mbushë botën me habi. Kjo mrekulli do të ndiqet nga triumfi i revolucionit. Kisha do të vuajë jashtëzakonisht shumë. Shërbyesit e saj dhe drejtuesit do të ndëshkohen dhe martirizohen.

Motër Katrinë Emerik (viti 1823)

A është kjo një profeci për përçarjen e Kishës? Besohet se Emerik i referohet Novus Ordo, pra idesë “një kishë për gjithë botën”, efektet ndaluese të së cilës evidentohen qartë në aktualitetin e sotëm. Në prill të vitit 1823 ajo ka thënë:

“Pashë shumë priftërinj që gëlonin nga idetë e rrezikshme kundër Kishës… mes të tjerave pashë kishën nën personin N_____. Në gjithë dhomat gjenden fëmijët e tij, një koleksion i vizionit të tij… ai i kishte vënë zjarrin shtëpisë (nënkuptohet kishës) dhe unë me të tjerë duhet të ruanim të mirat dhe t’i transportonim për në hambar. Ata ndërtuan një kishë të madhe, unike dhe ekstravagante që do të përfaqësonte të gjitha rrëfimet me të drejta të barabarta; evangjelistët, katolikët dhe gjithë sektet fetare, një pjesëmarrje jo e shenjtë me një bari dhe një kope. Do të kishte një Papë, të paguar, por pa fuqi. Gjithçka ishte bërë gati, shumë gjëra të përfunduara, por në vend të altarit kishte vetëm djallëzi dhe vetmi. Kështu do të bëhej kisha e re dhe për këtë arsye ai e kishte djegur kishën e vjetër; por zoti ka menduar ndryshe…”

E bekuara Ana- Maria Taigi (shek. 19-të)

Emri i saj i vajzërisë ishte Xhaneti, lindi në Siena të Italisë në 29 maj 1769 dhe vdiq në Romë në 9 qershor 1837. Që kur ishte 20- vjeçare dhe derisa sa vdiq në moshën 63- vjeçare, ishte e shoqëruar nga një dritë misteri në të cilën shihte ngjarjet e së kaluarës, të tashmen dhe të ardhmen. Disa kanë të bëjnë me përballjet mes shteteve, disa me shpirtra individualë. Papët dhe Kardinalët i referohen kësaj gruaje të martuar si shenjtorja më e madhe e të gjitha kohërave. Ajo është vlerësuar nga Papa Benedikti XV në vitin 1920, kur u bë glorifikimi i saj. Shpesh ishte në gjendje ekstazie, bënte mrekulli shërimi, lexonte zemrat, parashikonte vdekjet dhe ngjarjet e ardhshme. Ajo parashikoi të dy luftërat botërore. 18 vjet pas vdekjes së saj, trupi i kishte mbetur i freskët dhe në gjendje të përkryer, sikur të ishte varrosur një ditë më parë.

Profecia e saj e mëposhtme flet për tre ditët e errësirës:

“Zoti do të sjellë dy ndëshkime: njëri do të jetë në formën e luftërave, revolucioneve dhe djallëzive të tjera, me origjinë nga toka. Tjetra do të vijë nga qielli. Do të vijë drejt gjithë tokës një errësitë e thellë që do të zgjasë tri ditë dhe tri netë. Asgjë nuk do mund të shihet dhe ajri do të ulet duke mbartur epidemi, që do të synojë kryesisht kundërshtarët e fesë. Ajri do të pushtohet nga demonët dhe do marrë forma nga më të ndryshmet. Asnjë dritë nuk do mund të përdoret në këtë errësirë, përveç qirinjve të bekuar. Ai që nga kurioziteti do të hapë dritaren që të shohë, apo do largohet nga shtëpia, do të vdesë… Besimi do të persekutohet dhe priftërinjtë do masakrohen. Kishat do mbyllen, por për një kohë të shkurtër. Babai i Shenjtë (Papa) do detyrohet të largohet nga Roma”.

Trump refuzon të përshëndetet me Merkel

Presidenti e ka përshëndetur lideren gjermane Angela Merkel, me një shtrëngim duarsh kur ajo kishte arritur megjithatë siç duket ka refuzuar ta bëj një gjë të tillë para kamerave.

Periskopi.com Lajme

Në disa pamje kur fotografët kërkojnë një shtrëngim duarsh për të realizuar fotografi, Merkel dëgjohet të thotë “Dëshiron të përshëndetemi me shtrëngim duarsh?”, shkruan The Independent.

Trump kthehet për pak kohë kah ajo mirëpo vazhdon qëndrimin e tij me duar së bashku.

Edhe pse paraqitja e tyre e përbashkët ishte e ftohtë, të dy liderët e kanë përshkruar takimin si shumë të mirë.

Ja çfarë thuhet në Kuran për fundin e botës, këto janë shenjat që zoti do tu dërgojë njerëzve

Prej shumë vitesh janë bërë parashikime nga personazhe të ndryshëm, se kur dhe i do të vijë fundi i botës, por sot shumë prej këtyre parashikimeve kanë rezultuar false.

Periskopi.com Lajme

Ndërkohë që edhe në librin e shnjtë të Kuranit ëhstë parashikuar se kur do të vijë fundi i botës. Ndëryshe nga parashikuesit si Nostradamusi, Fiset maja, po baba vanga, në Kuran nuk ka një datë ekzakte se kur do të vijë fundi i botës, por aty tegohen se cilat janë shenjat që do të shohë njerëzimi para se të vijë fundi i botës.

1- Dy grupe të mëdha të luftojnë mes tyre nga ku do të ketë pasoja të mëdha për të dyja palëve, ndërsa që të dyja do të ndjekin të njëjtin besim fetar.

2- Të dalin afër tridhjetë Dexhxhalë mashtrues e secili prej tyre të shtiret si i dërguar i Allahut.

3- Të hiqet dija fetare (nga vdekja e dijetarëve islamë).

4- Të shtohen tërmetet.

5- Koha të ikë shumë shpejt.

6- Të shfaqen fitnet (trazirat, sprovat vështirësitë e stërmundimet).

7- Të shtohen vrasjet.

8- Të shtohet ndër ju pasuria aq shumë, saqë pasaniku do të shqetësohet se nuk ia merr kush lëmoshën dhe, sa herë që do t’ia zgjasë atë dikujt, ai do t’i thotë: ‘S’kam nevojë për të!

9- Njerëzit të bëjnë gara me njëri- tjetrin në ngritjen e ndërtesave të larta.

10- Kur një njeri të kalojë pranë varrit të dikujt të thotë: ‘Ah sikur të isha unë në vendin e tij!

11- Derisa dielli të lindë nga perëndimi. Kur ai të lindë nga perëndimi dhe njerëzit ta shohin këtë dukuri, ata të gjithë do të bëhen besimtarë muslimanë, por kjo do të jetë një kohë kur, siç thotë Allahu i Madhëruar në Kuran: ‘askujt nuk do t’i bëjë dobi besimi i tij, nëse nuk ka besuar më parë ose nuk ka bërë ndonjë të mirë me besimin e vet’ (Kuran, 6:158)

Ora e Kiametit do të vijë aq papritur dhe do të bëhet aq shpejt, saqë dy vetë që kanë hapur një rrobë përpara, nuk do të jenë në gjendje t’ia shesin atë njëri-tjetrit dhe as ta palosin.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që ka mjelur devenë dhe është larguar prej saj, nuk do të mundet ta pijë atë qumësht.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që sapo ka rregulluar hurdhën e ujit nuk do të mundet t’u japë ujë aty bagëtive.

Kiameti do të bëhet aq papritur, saqë dikush që ka ngritur kafshatën te goja, nuk do të mundet ta hajë atë!”

Një “thënie” shqiptare në mesin e sharjeve më të çuditshme të botës (+18)

Gjatë tërë historisë, njerëzit gjuhën e kanë përdorur jo vetëm si formë e komunikimit po edhe të fyerjes.

Periskopi.com +18

Në të shumtën e herëve shahen nënat, po “kreativiteti” nuk ndalet me kaq.

Në një shkrim të mëparshëm, Global Post sjell 19 “sharjet më imagjinative”. Në mesin e tyre është edhe një në gjuhën shqipe.

 1. Kinezisht: “Ni muqin shi yi ge da wugui!”

… “Nëna jote është breshkë e madhe.”

 1. Spanjisht: “Me cago en la leche!”

… “Të dh… në qumësht.”

 1. Rusisht: “Perhot’ podzalupnaya”

… “Ti zotëri je zbokth p…”

 1. Finlandisht: “Äitisi nai poroja!”

… “Nëna jote është dre!”

 1. Hebraisht: “Lign in drerd un bakn beygl!”

… “U shtrifsh për toke e pjeksh gjevrekë.”

 1. Gjermanisht: “Schattenparker”

… “Parkofsh në hije.”

 1. Xhamajkçe: “Bumbaclot”

… “Je fshirës p…”

 1. Shqip: “Të q… të bardhët e syve!”

… E kjo më së lehti po kuptohet, apo jo?

 1. Turiqisht: “Sana girsin keman yayi!”

… “Tu fut’të harku i violinës në anus.”

 1. Persisht: “Mee goozam rangesh kon!”

… “Provo ta ngjyrosësh f… time.”

 1. Japonisht: “Hesomagari”

… “E nxjerrsh kërthizën prej vendit.”

 1. Galisht: “Go n-ithe an cat thu, is go n-ithe an diabhal an cat!”

… “Të hëngtë macja e pastaj dreqi macen.”

 1. Holandisht: “Volgescheten palingvel”

… “Je lëkurë e ngjalës plot me m…”

 1. Rumanisht: “Sufla-ţi-aş cu curul in lingură cand te arde ciorba la gura!”

… “Të ta f… lugën kur supa është shumë e nxehtë për ty.”

 1. Italisht: “Caccati in mano e prenditi a schiaffi!”

… “Merre halen në dorë dhe jepja një shuplakë vetes.”

 1. Hindi: “Chipkali ke gaand ke pasine”

… “E ëmbël si p… e zvarranikut.”

 1. Afrikaanisht: “Ek wens jou vingers verander in vishoeke, en jou balle begin te jeuk!”

… “T’u bëfshin gishtat grepa peshkimi e pastaj t’u krofshin topat.”

 1. Bullgarisht: “Grozna si kato salata.”

… “Je i shëmtuar si një sallatë.”

 1. Anglisht (thënie e Australisë): “May your ears turn into arseholes and sh*t on your shoulders!”

… “T’u bëfshin veshtë vrima anusi që dh… te krahët e tu”.

‘Oops!’ Lufta e Tretë Botërore

Shkrimtari dhe studiuesi Andreas PIeralli, që jeton në Pragë dhe me të cilin kam patur rastin të bashkëpunoj në disa konferenca, në homazh të të madhit Vaslav Havel, më shkruan se ka shumë dyshime mbi forcën ushtarake dhe ndikimin e Vladimir Putinit në Lindjen e Mesme.

Antonio Ferrari Opinione

Andreas citon një tabelë të saktë mbi shpenzimet ushtarake të Moskës. Shpenzime që rezultojnë më të larta se vetëm 50% të atyre të Japonisë paqësore, e cila jeton në një terirtor me dimensione modeste dhe pa burime natyrore.

Sipas grafikut, vendet e NATO-s, të gjithë bashkë, arrijnë pothuaj gjysmën e shpenzimeve ushtarake botërore. Rusia, pra, do të dukej vetëm si një hirushe, pa një mburojë të përshtatshme për të mbrojtur territorin e saj gjigand dhe kënaqur ambiciet e veta.

Megjithatë, kujdes! Një herë e një kohë konsiderohej vendimtar armatimi. Sot nuk është më kështu. Puna e shërbimeve të fshehtë, e manipulimit elektronik, e luftës kibernetike është bërë vendimtare. Hackerat nuk kanë kursyer askënd, duke filluar nga SHBA, dhe tani shqetësojnë Gjermaninë dhe fuqi të tjera të mesme e të mëdha. Rusia, po ta shohësh mirë, në këtë fushë është shumë e përparuar, dhe për shkak të eksperiencës në të kaluarën. Sigurisht, nuk e shqetësojnë kritikat dhe morali për të drejtat e njeriut.

Rreziku është që, në këtë botë të bërë lëmsh, e cila ka harruar historinë dhe nuk praktikon mençurinë praktike, manipulimet mund të bëhen eksponenciale, nëse shumëzohen me një gabim fatal. më ka lënë shumë mbresa një artikull-investigim i revistës “Neë Yorker”, palestër e gazetarisë më të mirë planetare, të cilën ua rekomandoj të gjithëve për tëa lexuar. Ka dalë për Krishtlindje, dhe ndoshta shumëkush nuk e ka vënë re, edhe pse titulli ishte një shuplakë në fytyrë: “Lufta e Tretë Botërore, gabimisht”.

Autori, Eric Schlosser, rrëfen ankthin që u përjetua orën 2.30, natën e 3 qershorit 1980, kur Qendra Kombëtare e Komandës Ushtarake sinjalizoi një alarm makthi: BRSS sapo kishte nisur një sulm bërthamor kundër Shteteve të Bashkuara. Sapo kishte filluar pushtimi rus i Afganistanit dhe marrëdhëniet mes dy superfuqive ishin të tensionuara. Ndoshta po materializohej kriza më e rëndë që prej asaj të raketave kubane, me Kennedyn dhe Hrushovin shumë pranë një konflikti shkatërrimtar dhe katastrofik. Një krizë që u kapërcye në sajë të mençurisë së të dyve.

Telefonata e 3 qershorit 1980 i erdhi Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të presidentit Jimmy Carter, Zbigniev Brzezinski, i cili padyshim ishte duke fjetur. Në anën tjetër të linjës, gjenerali Uilliam Odom e informoi atë se mbi dyqind raketa ishin nisur kundër Shteteve të Bashkuara nga nëndetëset sovjetike. Brzezinski, me ftohtësi, i kërkoi Odomit një verifikim të fundit, para se t’i telefononte Shtëpisë së Bardhë dhe t’i sugjeronte Carterit kundërsulm të menjëhershëm. Me pak fjalë, hakmarrjen e pashmangshme vdekjeprurëse. Për fat të mirë, Odomi menjëherë telefonoi sërish, për të kërkuar falje. Një gabim, një chip i vogël me defekt, që kushtonte vetëm gjysmë dollari, kishte shkaktuar alarm të rremë.

Nuk është i vetmi rast i ngjashëm. Të tjerë kanë ndodhur edhe në kohë të mëvonshme, por të paktën ekzistonte garancia që burra të përgjegjshëm, dhe të shkathët në kuptimin e gabimit të mundshëm, kanë ruajtur nervat e forta, pavarësisht sulmeve verbale paka  shumë propagandistike mes dy palëve, si për shembull Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini. A jemi të sigurtë që sot nuk do të mbizotërojë vrulli fatal dhe tragjik? /“Sette” – përktheu www.bota.al/

Emailet e stafit të Hillary Clinton: Pas 20 vitesh vjetësh bota mund të zhduket

Pas një hetimi të dokumenteve të rrjedhura nga WikiLeaks, u zbulua se John Podesta, menaxheri i fushatës se kandidates presidenciale Hilari Klinton, ka marrë një email tronditës për fundin e botës.

Periskopi.com Lajme

Një anëtar i një organizate të fshehtë kanadeze ,Ken Coffin, pretendon se njerëzimi mund të zhduket pas 20 vjetësh, kur të ndodhë zhvendosja e magnetik Polin e Veriut

Coffin kontaktoi me zotin Podesta duke i shkruajtur se lëvizja e polit magnetik mund ta zhdukë njerëzimin nga faqja e planetit dhe se ngjarje katastrofike mund të ndodhin në planetin tonë.

“Unë përfaqësoj një organizatë sekrete kanadeze që njihet si DARPA, por punon me qeverinë për të ndjekur bizneset në rritje, thoshte ai në email.

“Wikileaks” shkruan se, sipas ekspertëve, pozicioni i Polin e Jugut ka ndryshuar dhe nuk është i vendosur pikërisht në Antarktidë, Poli i Veriut besohet gjithashtu duke u zhvendosur në të gjithë Oqeanin Arktik. Por mendohet se katastrofat e sipërpermendura  mund të ndodhin pas qindra vitesh.

Mësohet se Podesta ka shkëmbyer disa emaile rresht me Coffin/SYRI.net/

Çahet Toka, a është ky fundi i botës? (Video)

Një çarje e madhe prej dy miljesh (mbi 3 km) e gjatë është zbuluar në shkretëtirën e Arizonas. Videoja e filmuar me dron është hedhur në YouTube tregon çarje masive në sipërfaqen e shkretëtirës në fushën Tator Hills.

Periskopi.com Lajme

Kjo është hera e parë që institutet kërkimore kanë përdorur dronë të telekomanduar për të parë nga sipër çarjen e tokës.

Plasaritja ka nisur mes marsit të vitit 2013 dhe dhjetorit të vitit 2014, dhe besohet se mund të jetë zgjeruar.

CNN raporton për protestën e grave në Prishtinë (Foto)

Sloganet protestuese që u shfaqën sot në Prishtinë si shenj solidariteti me protestën e organizuar në Washington DC, kanë zënë vend edhe në artikujt e mediave më të njohura ndërkombëtare.

Periskopi.com Lajme

Kjo pasi CNN në mesin e mbi 600 vendeve ku u mbajt një protest e tillë ka raportuar edhe për protestën e grave të organizuar në Prishtinë, njofton Klan Kosova.

‘’Të drejtat e grave janë të drejta të njeriut’’ është një nga sloganet që është paraqitur në mbarë botën në ‘’Marshin e Grave’’ që u mbajt në ditën e parë të Presidencës Trump, ajo mori vëmendje poashtu edhe në Kosovë.

Për më shumë ja dhe fotografia që ilustron më së miri momentet e marshit të grave në sheshin e Prishtinës e që u raportua për mbarë botën nga CNN.

16177576_10155945175156509_1557552704758116647_o

Obama: Në interes të botës marrëdhëniet e mira SHBA – Rusi

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, ka mbajtur konferencën e fundit për media si president i vendit.

Periskopi.com Lajme

Në këtë konferencë ai ka thënë se në interes të Amerikës dhe të gjithë botës janë marrëdhëniet e mira SHBA-Rusi.

“Mendoj se është në interes të Amerikës, në interes të botës, që të kemi marrëdhënie konstruktive me Rusinë”, ka thënë ai.

Pas dy ditësh postin e Obamas do ta zë Donald Trump.

Shkencëtarët japin alarmin: Vullkani në Korenë Veriore gati për të shpërthyer, rrezikohet gjithë bota

Një vullkan në Korenë e Veriut është gati për të shpërthyer, sipas shkencëtarëve, të cilët ngrenë shqetësimin se nëse ndodh ateherë do të shkaktojë pasoja të mëdha në të gjithë botën.

Periskopi.com Lajme

Vullkani që rrezikon shpërthimin ndodhet në malin Peaktu, që shtrihet në kufijtë e Koresë së Veriut dhe Kinës.

Shkencëtarët ngrenë alarmin se shpërthimet e këtij vullkani janë më vdekjeprurëset në historinë e njerëzit, me pasoja në të gjithë botën për shkak të përmbajtjes së lartë të squfurit në atmosferë.

Rreziku i shpërthimit të vullkanit në malin Peaktu rrezikohet edhe nga testimi i armëve bërthamore të Kim Jong Un pranë këtij mali, thonë shkencëtarët.

Mirela Xhota

Shqiptarja Mirela Xhota, në mesin e 250 lidereve më me ndikim në botë

Mirela renditet në pozitën e 214-të.

Periskopi.com Lajme

Rise Global vit për vit shpallë listën e 250 grave lidere më me ndikim në botë.

Edhe këtë vit kësaj liste i prin Hillary Clinton, Oprah Winfrey, Yoko Ono, J.K. Rowling, Michelle e Obama e të tjera gra që futen në dhjetëshen e parë.

Mirela Xhota vërehet si emri shqiptar në këtë listë. Mirela është pjesë e Financial Times – një prej agjencive të lajmeve më të mira në botë, në Londër, që nga shtatori i vitit 2014-të.

Xhota më herët ka punuar edhe në Tiranë në Ministrinë e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë.

Mirela renditet në pozitën e 214-të. / KultPlus.com

Funeralet më të mëdha në histori, njëri nga ta është i Shën Nënë Terezës

Njerëzit e mëdhenj largohen me funerale të mëdhenj.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë po rendisim gjashtë funeralet më të mëdha të historisë.

Funerali për Papa Gjon Palin e II

funerali-i-papa-gjon-palit-ii

Funerali i Papa Gjon Palit IIShtypi e ka vulosur ceremoninë mortore më të madhe në historinë botërore në emër të Papa Gjon Palit II. 2 miliardë shikues, 1 milion njerëz që kanë marrë pjesë në ceremoni dhe krerë shteti nga më shumë se 80 kombe, tregojnë se Papa ishte një nga njerëzit më me influencë dhe jo vetëm të kishës katolike. Drejtuesi për 26 vjet i 1 miliard katolikëve vdiq në 2 prill të vitit 2005, pas një lëngimi të gjatë. Vlerësohet si një nga kishtarët që udhëtoi më shumë mes njerëzve. Polaku Karol Vojtila, ka udhëtuar në 123 vende të botës, mes tyre dhe në Shqipëri.

Funerali për Lady Diana

funerali-i-lady-dianes

Funerali i Lady DianësPas tij, vjen një grua që përloti jo vetëm Britaninë e Madhe, por të gjithë botën. Është princesha Lady Diana, e cila vdiq në një aksident rrugor më 6 shtator të vitit 1997. Sipas të dhënave nga gazetat e kohës, mbi 1 miliard e gjysmë shikues nga e gjithë bota kanë ndjekur funeralin e saj. Më shumë se 1 milion njerëz përbënin kortezhin që shoqëronte arkëmortin me trupin e saj. 43 libra me shënimet e ngushëllimit janë mbushur në Pallatin Kensingtons, ku u bënë homazhet dhe 580 mijë mesazhe ngushëllimi elektronike mbërritën në javën pasi vdiq princesha.

Funerali për Xhon Kenedin

381091 10: The funeral procession of President John F. Kennedy goes into Arlington Cemetary in Washington. On November 22, 1963, Kennedy was killed by an assassin's bullets as his motorcade wound through Dallas, Texas. Kennedy was the youngest man elected President; he was the youngest to die. (Photo by National Archive/Newsmakers)

President John F. KennedyPas funeralit të Lady Dianës, sipas të dhënave, renditet ai i Xhon Kenedit, presidentit të Shteteve të Bashkuara, i cili u vra më 22 nëntor të vitit 1963. Shifrat janë shumë pak më të ulëta. Rreth 800 mijë njerëz kanë shoqëruar trupin e presidentit amerikan ditën e varrimit. Në median e kohës, shkruhet se që në funeralin e mbretit të Britanisë së Madhe, Eduardi VII, në vitin 1910 s’ishin mbledhur më shumë presidentë, kryeministra dhe mbretër. 220 personalitete të huaja, përfshirë 19 krerë shteti dhe anëtarë të familjeve mbretërore nga 92 vende, ndoqën funeralin. Një pjesë e madhe e tyre, u kalua pa u vënë re nga masa e madhe e njerëzve. Funerali u ndoq me satelit nga 23 shtete, duke përfshirë edhe Bashkimin Sovjetik.

Funerali për Nënë Terezën

September 1997, Calcutta, India --- Mother Teresa's Funeral Service --- Image by © Peter Turnley/CORBIS
September 1997, Calcutta, India — Mother Teresa’s Funeral Service — Image by © Peter Turnley/CORBIS

Mother Teresa’s Funeral ServiceNga presidenti amerikan, të dhënat të çojnë në funeralin e Nënë Terezës. U varros në Kalkuta të Indisë, e rrethuar me mbretëresha, kardinalë dhe presidentë, por veçanërisht nga të varfrit dhe të pafatët të cilëve ajo u dedikoi jetën. Rreth 150 mijë njerëz ndoqën funeralin në stadiumin e qytetit, ku pesë dekada më parë, Nënë Tereza filloi të ndihmonte të varfrit.

Funerali për Xhorxh Best

funerali-i-xhorxh-best

Pesëdhjetë mijë njerëz më pak, shoqëruan kortezhin për legjendën e futbollit Xhorxh Best. Funerali i tij, u shënua si funerali më i madh në Irlandën e Veriut dhe u transmetua nga BBC UTV, RTÉ, ITV Neës, BBC Neës 24, Sky Neës, Sky Sports Neës, EuroNeës and MUTV.

Funerali për Elvis Presley

funerali-i-elvis-presley

Funerali i Elvis PresleyTë njëjtën “famë” kishte edhe funerali i mbretit të rokut Elvis Presley, i cili u nda nga jeta më 16 gusht 1977. Flamujt u valëvitën në gjysmë shtizë në Tenezi dhe Misisipi, ndërkohë që mijëra fansa të tij u mblodhën pranë shtëpisë së tij. 100 mijë pelegrinë mbërritën nga e gjithë bota për të shoqëruar trupin e yllit të muzikës në banesën e fundit. Por jo vetëm atë. Presidenti amerikan Jimmy Carter iu drejtua popullit, duke thënë se bashkë me të u varros dhe një pjesë e kombit tonë”.

Fotografitë që tregojnë se fundi i botës është shumë pranë

Nuk janë vetëm toricenët konspirativë, por dhe shkencëtarët tashmë po pranojnë se fundi i botës është shumë pranë. Pikërisht për këtë lajm tronditës ata akuzojnë njerëzimin se ka shkatërruar natyrë ndër vite duke e cilësuar si vetëvrasje.

Periskopi.com Galeria

Nganjëherë nuk të duhen fjalë. Këto foto flasin më shumë se fjalët… A po vjen fundi i botës?

Përgjigjen e gjeni këtu…

15_1484205580-62845821484494289 16_1484205565-92371501484494288 1_1484205565-32078151484494287 14_1484205565-85572051484494286 2_1484205565-75531841484494284 3_1484205565-61245891484494282 4_1484205565-27504991484494281 5_1484205565-19037881484494279 6_1484205565-55506451484494278 7_1484205565-9403741484494276 9_1484205565-47588981484494275 12_1484205566-8875601_11484494270 13_1484205565-53236651484494267

Dëbora e ditëve të fundit, vërtetoi edhe një fakt rreth fundit të botës

Më shumë se 500 vjet më parë, një filozof italian bëri një parashikim apokaliptik, që rënia për dy ditë me radhë e dëborës në qytetin me diell të Salentos, kjo do të ishte shenjë e “fundit të botës”.

Periskopi.com Lajme

Tashmë profecia e Matteo Tafurit rrezikon të bëhet realitet, të paktën sa i përket dëborës, për shkak të temperaturave tepër të ulëta që kanë pushtuar Europën, duke bërë që plazhet e Salentos të mbulohen nga dëbora.

“Nostradamusi italian” Tafuri, i cili jetoi nga 1492 – 1582, siç shkruan “DailyMail” ishte një prej personaliteteve më të shquara të rajonit të Apulias në Italinë e shekullit të 16.

Duke paralajmëruar se dy ditë dëborë në Salento do të çonte në fundin e botë, ai shkroi: “Salento e palmave dhe erërave të buta jugore, Salento me dëborë. Dy ditë dëborë, dy shkëndija në qiell, e di që bota do të marrë fund.”

Tafuri ishte një admirues i literaturës greke dhe latine, një fizikan dhe astrolog i talentuar.

Dëbora në Salento ra përgjatë fundjavës teksa shkollat u mbyllën pasi jugu i Italisë nuk është i mësuar me reshje të tilla të dendura dëbore.

Kjo ka bërë që përdorues të shumtë në rrjete sociale të frikësohen se një profeci e tillë mund të kthehet realitet.

A po vjen Epoka e Akullnajave?

Dielli do të përjetojë një aktivitet diellor të ngjashëm me atë në shekullin 17 dhe 18, ku njerëzit e asaj kohe e përshkruan atë periudhë si “Epoka e Vogël e Akullnajave” që ngriu disa pjesë të Evropës dhe Amerikës, paralajmërojnë shkencëtarët solar.

Periskopi.com Lajme

Shkencëtarët tani janë në gjendje që të parashikojnë ciklet diellore me një saktësi më të madhe se më parë falë një modeli të ri i cili tregon parregullsitë në ‘zemrën’ e Diellit.

Modeli tregon se aktiviteti diellor do të bie për 60% në mes të viteve 2030 dhe 2040.

Këto kushte të parashikuara nga shkencëtarët mendohet se nuk kanë ndodhur që nga “Epoka e Vogël e Akullnajave” që zgjati nga 1645 deri më 1715.

E frikshme, këto janë armët që do përdoren ndaj njerëzimit nëse do të ketë luftë (Video)

Sot jetojmë në një periudhë shumë të vështirë, pasi në shumë vende të botës bëhet luftë, dhe frika për një Luftë Botërore, sa vjen e rritet.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë do ju sjellim një video e cila tregon të gjitha makineritë e luftës të cilat mund të përdoren ndaj njerëzimit në rast lufte. Shumë prej këtyre makinerive janë prodhuar në Rusi, SHBA dhe në Korenë e Veriut.

Disa prej këtyre armëve janë përdorur edhe në Luftën e II Botërore, ndërsa disa të tjera përdoren sot ndaj popullsive civile në lindjen e mesme.

Parashikimi i tmerrshëm /Në 2017 njerëzit do të zhduken, vetëm këta persona do të shpëtojnë

Bashkë me Vitin e Ri vijnë dhe teoritë konspirative. Më e fundit është publikuar ditën e parë të vitit që sapo kemi nisur nga Daily Star dhe thotë që liderët botërorë planifikojnë të ndërtojnë bunkerë, ku të mund të fshihen më pas, me qëllim që t’i shpëtojnë apokalipsit që do të pësojë Toka gjatë këtij viti.

Periskopi.com Fun

Sipas këtij plani sekret, thuhet se gjatë këtij viti do të ndërtohen komplekse të mëdha nëntokësore që lidhen me trena të shpejtësisë së lartë, ndërsa shtohet se një i tillë ka nisur të ndërtohet në malet ‘Rocky” në SHBA. Kjo teori është zhvilluar nga Robert Vicino, i cili thuhet se është kryetari i një kompanie për të mbijetuarit, me emrin ‘Vivos”.

Por sipas tij, këto komplekse nëntokësore nuk janë destinuar për njerëzit e thjeshtë por vetëm për elitën e botës.

“Ata nuk kanë një plan shpëtimi për ju dhe për mua, por për veten e tyre”,- theksoi Vicino në shkrimin e tij. Ai pretendon se qeveria amerikane ka nisur ndërtimin e vendstrehimeve të mbijetesës që në vitin 1983.

“Më e madhja prej tyre është e vendosur në Kolorado, nën qytetin e Denverit, dhe ka hapësirë për vetëm 10,000 njerëz, me hapësira të destinuara për zyrtarë të qeverisë dhe njerëz të fuqishëm’,- shton ai.

“Kompleksi lidhet me kryeqytetin e SHBA-ve, Uashingtoni nga një rrugë nëntokësore që bëhet e kalueshme me anë të një treni të shpejtësisë së lartë”,- pretendon ai më tej.

Gjithçka sipas tyre bëhet për t’i shpëtuar ardhjes së Planetit X, i njohur ndryshe edhe si Nibiru, që pritet të godasë tokën shtatorin e këtij viti.

Baba Vanga ka bërë një parashikim të frikshëm për 2017-n, ja çfarë pritet të ndodhë

Baba Vanga nga Bullgaria, e lindur më 31 janar të viti 1911, ajo vdiq më 11 gusht të vitit 1996. Vanga kishte humbur shikimin e saj në moshën 12 vjeçare, kur ajo u rrëmbye nga një uragan i fuqishëm.

Periskopi.com Lajme

Mirëpo, ajo më vonë u gjet e gjallë, e mbuluar më gurë, me rërë në sy, ku më pastaj edhe u verbua. Vanga filloi parashikimet kur ajo ishte në moshën 16 vjeçare. Në atë kohë ajo e ka ndihmuar babain e saj ta gjejë një dele të vjedhur nga kopeja. Ajo kishte dhënë një parashikim të oborrit se ku ishte fshehur delja, shkruan simple capacity.

Mirëpo, në vitin e vdekjes së saj, ajo la një sërë parashikimesh prapa saj. Ajo parashikoi cunamin e vitit 2004, por edhe sulmet terroriste të Kullave Binjake në Nju Jork. Tani, është publikuar edhe një parashikim i ri i Baba Vangës, e cila kishte thënë se viti 2016 “myslimanët” do të mësyjnë në Evropë dhe vitit 2017 do të jetë viti kur “Myslimanët do të pushtojnë Evropën”.