Ja sa kushtuan bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë

Periskopi.com Video

Ish-kryetari i New York-ut, ua tha serbëve në sy që i kanë merituar bombardimet

Ish-kryetari i New York, Rudolf Giuliani, tregoi në një intervistë për CNN të premten se si dukej vizita e tij në Beograd, në vitin 2012, dhe çka u kishte thënë serbëve atje.

Periskopi.com Lajme

Rudy Giuliani mbrojti fuqishëm lidhjet e tij të biznesit me qeveritë e huaja dhe punën e kompanisë së tij ligjore për klientë dhe vende të huaja, në një intervistë të premten në CNN, raporton Gazeta Express.

Ish-kryebashkiaku i New York City, konsiderohet si kandidati më serioz për Sekretar të Shtetit në Qeverinë e presidentit të sapozgjedhur, Donald Trump, por raportimet e punës së tij të kaluar konsulente për qeveritë e huaja, duke përfshirë Katarin dhe Serbinë, kanë ngritur shqetësime për konflikt të interesit nëse ai do të zgjidhej në atë pozitë.

Giuliani kontaktoi CNN, në përgjigje të një storie nga KFile në CNN, rreth punës së tij konsulente në vitin 2012 me politikanët serbë të lidhur me të akuzuarin për krime lufte, Slobodan Milosevic. Giuliani tha se kishte ofruar këshilla për zhvillimin e qytetit të Beogradit. Në intervistën në atë kohë, Giuliani kishte thënë se ai ishte atje “për të dhënë këshilla” për Aleksandar Vucic, tani kryeministër i Serbisë, i cili kishte kandiduar për kryetar të komunës në atë kohë. Giuliani tha se ai ishte paguar nga një kompani e Londrës të përfshirë në krijimin e përbashkët të një plani për zhvillimin ekonomik të Beogradit. Raportimet e shtypit në atë kohë citojnë Vucic duke thënë se ai e kishte ftuar Giulianin ta këshillojë atë.

Në intervistën e së premtes, Giuliani tha se ai ishte i ftuar nga kompania e Londrës dhe se ekipi i tij ka vlerësuar ofertën dhe ka konstatuar se ata mund të japin këshilla të dobishme në qytet. Ai gjithashtu mbrojti përmbajtjen e konsulencës të tij.

“Nuk shkova atje dhe për t’u dhënë një adresë të marrëdhënieve me publikun”, tha ai. “Unë shkova atje dhe mbajta një fjalim shumë thelbësor në një fushë të dijes, që është krejtësisht e ligjshme. Unë nuk e di se çfarë është ajo që kam gabuar. Ose, si mund ta vizatoni se ka qenë e gabuar”.

“Jam sjellur në një mënyrë shumë të ndershme. Përfshirë diçka shumë të guximshme, për të shtuar, ah po,’unë mendoj se ju është dashur që të bombardoheni’”, tha Giuliani, duke iu referuar bombardimeve të Jugosllavisë nga NATO. “Sa njerëz shkojnë në një qytet dhe thonë: “Unë mendoj se ishte në rregull që u bombarduat. Ti e di se sa shpesh e kam bërë këtë”?

Serbia “harron” bombat e ’99-ës, përkrah Kanadanë në KS të OKB-së

Kanadaja ka siguruar mbështetjen e Serbisë në kërkesën e saj për të fituar ulëse të përkohshme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së më 2020, edhe pse Kanadaja hyri në luftë kundër tyre 17 vjet më parë, thotë ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq.

Periskopi.com Lajme

Synimi kryesor i politikës së jashtme të qeverisë Trudeau është fitimi i kësaj ulëse në Këshill të Sigurimit dhe politikbërja ndërkombëtare e kësaj qeveria është në fazën fillestare. Por pa dyshim se është në rrugë të duhur, shkruan “The Canadian Press”.

“Serbia pa dyshim se do ta përkrahë këtë kërkesë, do ta mbështet kandidaturën e Kanadasë”, ka thënë ministri serb Daçiq në një intervistë gjatë vizitës në Kanada.

“Dëshirojmë të kemi marrëdhënie më të mira me Kanadanë. Kanada është partner shumë i rëndësishëm për ne”, ka shtuar ai, transmeton Koha.net.

Ministri, i cili foli përmes një përkthyesi pasi që nuk di anglisht, tha se Serbia dëshiron ta tejkalojë të kaluarën e trazuar dhe nuk e hidhëruar me Kanadanë, e cila kushte hyrë në luftë me Serbinë bashkë me aleatët e NATO-s në 1999.

Kanadaja iu bashkua fushatës bombarduese 78-ditëshe të NATO-s kundër Serbisë në mbështetje të shqiptarëve të Kosovës, e cila tashmë është formuar si shtet.

Aeroplanët luftarakë kanadezë CF-18 lëshuan 10 për qind të bombave të NATO-s në Serbi, përfshirë edhe kryeqytetin, Beogradin.

“Është e dukshme se shumë vende kanë marrë pjesë në bombardimet ndaj Serbisë, por nuk mund të jetojmë vetëm duke e kujtuar të kaluarën”, ka thënë Daçiq, transmeton Koha.net. “Duhet të gjejmë interesa të përbashkëta”.

Trump përgënjeshtron mediat serbe: S’i kam kërkuar kurrë falje Serbisë

Kampi i Donald Trumpit e ka mohuar se kandidati republikan për president i ka kërkuar falje Serbisë për bombardimet e NATO-s.

Periskopi.com Lajme

Sipas një zyrtareje që citohet nga gazeta serbe Nedelnjik, Trump kurrë nuk ka folur për mediat serbe.

“Trump kurrë nuk ka dhënë intervistë për Serbinë. Unë nuk e di nga e kanë marrë këtë. Kurrë nuk kam lehtësuar intervistë për ndonjë gazetar serb”, ka thënë Suzanne Ryder Jaworowski, një këshilltare e lartë e Trumpit.

Nedelnjik kishte thënë se pikërisht kjo zyrtare e fushatës së Trumpit i kishte thënë përgjigjet në emër të tij.

Sipas intervistës së fabrikuar Trumpi i kishte kërkuar falje Serbisë për bombardimin e NATO-s duke thënë se “serbët ishin gjithmonë aleatët tanë”.