auto_bisedimet1436076339

Mustafa – Vuçiq, javën tjetër në Bruksel

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka ftuar përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit në një takim të nivelit të lartë – në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve – më 24 janar në Bruksel.

Periskopi.com Lajme

Në një njoftim të zyrës së Mogherinit thuhet se “zhvillimet e ditëve të fundit kanë shtruar nevojën e një përkushtimi dhe angazhimi të shtuar nga të dyja palët në bisedime. Përparimi në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbetet i një rëndësie të madhe për të dyja palët, për Bashkimin Evropian deh Ballkanin perëndimorë në tërësi”.

 

 

Edita Tahiri

Nesër në Bruksel fillon raund i ri i bisedimeve

Nesër, në Bruksel fillojnë bisedimet trepalëshe në kuadër të dialogut të Brukselit.

Periskopi.com Lajme

Në këto bisedime që do të zgjasin dy ditë, në agjendë do të jenë çështjet e drejtësisë dhe kodit shtetëror telefonik për Kosovën.

Në këto takime të dyja shtetet do të raportojnë për progresin e arritur në përmbushjen e obligimeve për zbatimin e këtyre dy marrëveshjeve.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, njëherësh kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit ka arritur në Bruksel, ku sot do të zhvilloj takime me përfaqësues të Bashkimit Evropian me qëllim që të bëhet një vlerësim për rrjedhat dhe rezultatet e dialogut gjatë këtij viti i cili po i afrohet fundit, si dhe për përcaktimin e dinamikave për përmbylljen e procesit zbatues për marrëveshjen për drejtësinë dhe për kodin telefonik shtetëror për të cilën tashmë është përcaktuar se më 15 dhjetor 2016 Kosova do ta merr kodin vet telefonik nga ITU.

Në këtë raund të bisedimeve nuk do të bisedohet për çështjen e Asociacionit dhe për këtë çështje nuk është biseduar as në raundet e kaluara ashtu siç ju kemi njoftuar. Ju bëjmë me dije se lajmet e lansuara nga pala tjetër se gjoja do të bisedohet për këtë temë janë të pasakta.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka deklaruar se kjo është hera e parë në jetën e saj që për ditën e flamurit kombëtar ka vendosur të punojë në vend se të festoj siç e kanë pasur traditë familjare, mirëpo ka thënë se këtë po e bënë me kërkesën e përfaqësuesve të BE-së sipas agjendës së të cilëve këto takime janë kërkuar. Ajo ka përcjellë urimin më të përzemërt për festën e flamurit gjithë shqiptarëve kudo ku janë./ Periskopi

Përfundojnë pa zgjidhje bisedimet për ribashkimin e Qipros

Kanë përfunduar pa zgjidhje bisedimet paqësore për Qipron të ndërmjetësuara nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), pasi palët nuk arritën marrëveshje për zgjidhje të problemit.

Periskopi.com Lajme

Lideri qipriot grek, Nicos Anastasiades, dhe lideri qipriot turk, Mustafa Akinci të dielën dhe të hënën kanë qenë të përfshirë në negociata intensive për ti dhënë fund mosmarrëveshjeve disa dekadashe, raporton Anadolu Agency (AA)

“Me gjithë përpjekjet e tyre të mira, ata nuk kanë qenë në gjendje të afrojnë qëndrimet e nevojshme mbi kriteret për rregullimin territorial që do të hap rrugën për fazën e fundit të bisedimeve”, thuhet në njoftimin e OKB-së në të cilin sqarohet se palët janë kthyer në Qipro.

Pala turke e Qipros, fajin për dështimin e bisedimeve e ka hedhur te ajo greke të cilën e ka akuzuar për qasje të pakompromist.

“Pala turke e Qipros nuk ka parë qëllime të mira te pala greke”, deklaroi zëdhënësi presidencial i turqve qipriot Baris Burcu, në konferencën për mediat pas dështimit të bisedimeve.

Përkundër besimit se dy burrështetasit janë shumë pranë aritjes së një marrëveshjeje mbi territorin i cili do të administrohej nga qeveria turke qipriote, mbetën mosmarrëveshje se cilat qytete dhe fshatra duhet të përfshihen.

Secila marrëveshje eventuale do të thotë rirregullimin e kufijve ekzistues dhe potencialisht lëvizjen e mijëra banorëve nga shtëpitë e tyre, 42 vjet pas zhvendosjes së parë si pasojë e ndarjes së ishullit.

Burcu tha se oferta e qipriotëve turq për rregullimin territorial ishte që ata të kenë 29.2 përqind të ishullit, për të shtuar se oferta është refuzuar nga pala tjetër.

Në qoftë se arrihet një marrëveshje eventuale për ndryshimet territoriale, atëherë pritet që negociatorët të njoftojnë një datë për takimin përfundimtar mes liderëve qipriotë turq dhe grekë si dhe të tre shteteve tjera të përfshira në proces: Turqia, Greqia dhe Britania e Madhe.