bashkimi

Pas katër humbjesh KB Bashkimi shijon fitoren në Ligën Ballkanike

Skuadra e Bashkimit ka arritur fitoren e parë në Ligën Ballkanike duke e mposhtur Kuzovin 69-66.

Periskopi.com Sporti

Bashkimi e ka nisur mirë takimin ndaj Kuzovit duke e mbyllur në epërsi prej 22-16, përcjell Telegrafi.com

Skuadra prizrenase e vazhdoi lojën e mirë edhe në çerekun e dytë  edhe pse e humbi 19-20.

E gjithë pjesa e parë u mbyll në epërsi prej pesë pikës, 41-36.

Por forma e skuadrave kosovare po shkon në rënie në pjesën e dytë dhe kjo ndodhi edhe me Bashkimin.

Prizrenasit në këtë çerek shënuan vetëm 11 pikë, duke pranuar 19 dhe duke humbur epërsinë.

Çereku i fundit ishte dramatik.

Herë njëra skuadër e herë tjetra kalonin në epërsi, ndërsa në fund prizrenasit fituan 19-16.

Rezultati përfundimtar doli të jetë në të mirë 69-66.

Te vendasit shkëlqyen Eric Palm 25 pikë, ndërsa Kejuan Johnson shtoi 21. Pas katër humbjesh Bashkimi shijon fitoren.

Lojtari më efikas i mysafirëve ishte Kenyon McNeal Jr. me 22 pikë.

tre

Trepça fiton në Ligën Ballkanike

KB Trepça ka shënuar fitore të vështirë në Ligën Ballkenike, duke mposhtur Sutjeskan 75:73

Periskopi.com Sporti

Skuadra kosovare, KB Trepça ka shënuar edhe fitoren e dytë në Ligën Ballkanike, kësaj radhe ndaj Sutjeska me rezultat 75:73.

Vendësit kanë qenë më të mirë nga fillimi, por fitoren e rrezikuan vetëm në çerekun e fundit, të cilin e humbën 17:21.

teodo-baskimi-7

KB Bashkimi ende nuk dinë për fitore në BIBL

KB Bashkimi vazhdon me humbje në Ligën Ballkanike.

Periskopi.com Sporti

Skuadra nga Prizreni ka pësuar humbjen e katër radhazi nga Teodo e Tivarit me rezultat 86-74.

Rezultati i pjësës së parë ishte 43-37.

Bashkimi nuk arriti të kthejë rezultatin në favor të tyre as në pjesën e dytë, ku çerekun e tretë e mbyllen 22-18.

Takimi përfundoi me rezultat 86-74.

MVP i ndeshjes ishte lojtari më i mirë i Teodos, Milan Stanojevic me 23 pikë, i ndihmuar nga Petar Kusovac me 20.

Te skuadra kosovare më i miri ishte Erik Palm me 17 pikë. /Periskopi.com/

 

BC Sigal Prishtina - KK Kumanovo 2009 (6)

Nesër fillon Liga Ballkanike për Sigal Prishtinën, Bashkimin dhe Pejën

Ekipi debutues nga Kosova në Ligën Ballkanike këtë stinor, Trepça, hapi me disfatë stinorin e ri, duke u mposhtur nga Tirana mbrëmë në “Asllan Rusi”.

Periskopi.com Sporti

Skuadrat tjera kosovare Sigal Prishtina, Peja dhe Bashkimi, ia nisin stinorit nesër mbrëma (e mërkure).

 

Prej tyre, vetëm Peja është vendase, ndërsa Sigal Prishtina e Bashkimi janë mysafire. Peja pret ekipin e fortë maqedonas, Feni Industries në “Karagaç” (19:30) që do të jetë edhe dueli i parë i verdhezinjëve para shikuesve të vetë këtë stinor (në Superligë Peja ia nisi si mysafir ndaj Yllit).

 

Sigal Prishtina udhëton në Bullgari, ku do të ndeshet ndaj Beroes (17:00), ndërsa Bashkimi në Maqedoni, ku takohet me Kozuvin (19:00).

 

Sonte luhet vetëm një ndeshje në BIBL, ndërmjet Kumanovës dhe Teodos