ruska-ambasada-639x437-620x330

Rusia zyrtare akuzon BDI-në se është me Amerikën dhe Evropën

Ambasada ruse në Maqedoni është përfshirë në përplasjen politike në periudhën e kampanjës zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen me 11 dhjetor të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i kësaj ambasade, Stanisllav Lupin i ka reaguar kandidatit të BDI-së për deputet, Artan Grubi, njëherit edhe Bashkimit Demokratik për Integrim për orientimin e tyre pro perëndimor ose më saktësisht lidhjen e tyre me Amerikën dhe Evropën, transmeton TetovaSot.

Lupin ka reaguar ndaj Grubit në debatin “Rruga drejtë” në Alsat-M ku si duket i ka penguar orientimi pro perëndimor i Bashkimit Demokratik për Integrim.

“Para disa ditësh me interes të madh e kam ndjekur debatin zgjedhor në Alsat-M. Bravo zotëri Grubi. Tani përfundimisht fal deklaratës tuaj e kemi kuptuar për “ndikimin” e disa forcave misterioze në Maqedoni të cilët kanë dashur të krijojnë probleme të sigurisë dhe ta destabilizojnë edhe vendin edhe rajonin.

Është simpomatike megjithatë që zotëri Grubi nuk përmendi fakte konkrete të cilat do ta forconin këtë tezë, vetëm u thirr në disa hulumtime politike të pa emëruara.

Mendoj se me suksesin e njëjtë njeriu do të mund që të jap deklaratë për shembull për aktivitetet rrënuese në Maqedoni nga ana e jashtëtokësorëve ose për disa forca mistike.

Krijohet përshtypja se nebulozat e këtilla kanë për qëllim që ta largojnë vëmendjen e qytetarëve nga përzierja e vërtetë në punët e brendshme në Maqedoni nga ana e shteteve të caktuara perëndimore e cila është duke ndodhur tashmë disa vite, ku haptas janë duke e pranuar, madje edhe e përshëndetën disa pjesëmarrës në debatin e njëjtë në Alsat-M.

Fakte frapante dhe të pakontestueshme për përzierjen e këtillë nënkupton edhe shkelje e suverenitetit të Maqedonisë e që të gjithë e dinë se çka është dhe nuk ka nevojë të përmendet prapë.

Të gjitha zgjedhjet herdo-kurdo përfundojnë. Jam i bindur se tentimet e disa politikanëve që me çdo kusht ta tërheqin vëmendjen e votuesve, madje edhe në mënyrën më ekstravagante, të kërkojnë sqarim për krizën aktuale në Republikën e Maqedonisë me aktivitete të disa forcave të fshehta euro aziatike, në mënyrë adekuate do të kuptohen nga qytetarët me mendje të shëndosh dhe sensin për humor”, shkroi zëdhënësi i ambasadës ruse në Shkup, Stanisllav Lupin në llogarinë e tij në Facebook./TetovaSot/15281932_10154605885936708_326536967_n 15319325_10154605885941708_32800105_n

mg_8188-620x330

Ahmeti në Reçicë: BDI, forca e pamposhtur e shqiptarëve

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sonte përmbylli fushatën zgjedhore në Reçicë të Vogël, në Reçicën e Universitetit të Tetovës, e të rezistencës kombëtare.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i BDI-së, z.Ali Ahmeti para banorëve të Reçicës së Vogël u zotua se partia që ai udhëheq do të vazhdojë “betejën” paqësore me të gjitha qarqet që nuk ia dëshirojnë të mirën shqiptarëve.

“BDI është forcë e pamposhtur, që fiton, por ne nuk dëshirojmë fitore do si do, ne duam mandat të rëndësishëm ku do të mund të tejkalohen çështjet që vërtet duan imunitet. Problemi i çështjes së emrit do mirëkuptim brenda shteteve, siç është kontesti me palën greke apo me atë bullgare. Ne jemi përpjkur si BDI që të mos qëndrojmë si shiques, por jemi kyqur në mënyë aktive për zgjidhjen e këtyre problemeve. E lehtë është të ikësh nga fronti dhe nuk ka më lehtë t’ia kthesh shpinën furtunës. Ne qëndruam aktor në këto ngjarje, në këto zhvillime të mëdha, prandaj dolëm të sukseshëm në këto negociata”, deklaroi kryetari i BDI-s dhe bartësi i listës zgjedhore në njësinë zgjedhore numër 6, z.Ali Ahmeti.

_mg_8030_mg_8034_mg_8035_mg_8038_mg_8040_mg_8070_mg_8067

prespe-3

Ahmeti në Prespë: BDI, gardiani i vetëm i çështjes shqiptare

Karvani i Bashkimit Demokratik për Integrim sonte zbarkoi dhe në Prespë. Kryetari z.Ali Ahmeti para prespanëve prezantoi pesë përbetimet e BDI-së për zgjedhjet e 11 dhjetorit. Në fjalimin e tij para qytetarëve të pranishëm, Ahmeti tha se BDI do të vazhdojë të jetë gardiani i vetëm i çështjes shqiptare në Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Ahmeti porositi hapur prespanët që mos të lejojnë që të ndahen, pasi nga copëtimi i votës tonë dobësohet pozita e shqiptarëve, kurse fitojnë partitë e mëdha maqedonase.

“Vëretet më brengos themelimi i shumë partive politike, pasi copëtimi i votave do na dobësojë, jo që do fitojnë, por do të turpërohen. Çështjen do e dëmtojnë, 4-5 mandate do na ikin, për të marrë 1 depuett të duhen 10 mijë vota, e ato nuk grumbullohen aq lehtë, prandaj nga do që shkoni e flisni, thuani se ne nuk kemi nevojë për ndarje e copëtim, shqiptarët në Maqedoni nuk kanë nevojë për më shumë se tre parti. Nga bashkimi asgjë e keqe nuk vjen, nga bashkimi vetëm të mira kemi”, deklaroi kryetari i BDI-s dhe bartësi i listës zgjedhore në njësinë zgjedhore numër 6, z.Ali Ahmeti.

Lideri i BDI-së rikujtoi partitë e vogla shqiptare, se përveç fyerjeve dhe urrejtjes që mbjellin në popull, asgjë tjetër nuk do të mund të arrijnë. Ndërkohë tha se partitë politike maqedonase nuk kanë pse të kërkojnë votën shqiptare, pasi përfaqësues legjitim i shqiptarëve mund të jenë vetëm partitë shqiptare.

“Çdo të bëjë BDI pas 11 dhjetorit? Në radhët të parë BDI punon të sigurojë një fitore të fuqishme tek shqiptarët. Ka zëra që thonë se shqiptarët do të votojnë për LSDM-në, por u rikujtoj se përfaqësues legjitim të shqiptarëve janë ekskluzivisht vetëm përfaqësuesit politik shqiptar, se po të ishte ndryshe në Maqedoni nuk do të kishte luftë, e nuk do të vriteshin shqiptar për flamur e arsim. Ne nuk mund të imponojmë se kush do të fitojë tek pala maqedonase,pasi ata vendosin vet, a do të jetë LSDM apo VMRO-DPMNE, ne do të respektojmë vullnetin e shumicësmaqedonase, ashtu siç është parim, që edhe ata të respektojë të njëjtën. Unë i shoh dhe të tjerët, i shoh të gjithë ata kryetar të partive të reja, të vogla, nuk kanë kapacitet, dhe fundja me axhami nuk zgjidhen problemet që na presin pas 12 dhjetorit”,u shpreh Ahmeti.

prespe-2

sulme6

Aleanca për Shqiptarët: BDI inskenon sulmet, për të akuzuar të tjerët!

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar lidhur me thyerjen e shtabit të BDI -së në Sllupçan të komunës së Likovës.

Periskopi.com Lajme

Ku sipas tyre ky incident është i inskenuar me qëllim për të njollosur subjektet tjera politike.

Aleanca për Shqipëtarët vlerëson se BDI shpeshherë i ka përdorur këto truke edhe në zgjedhjet e kaluara, me të vetmin qëllim, për të përfituar politikisht.

“Aleanca për Shqiptarëtdistancohet nga të gjitha tendencat e qëllimshme dhe të paqëllimshme që kanë të bëjnë me incidente të fushatës dhe thyerje të shtabeve zgjedhore.

Njëkohësisht i bën thirrje anëtarësisë dhe mbështetësve partiak që mos bien pre e këtyre provokimeve dhe të jenë të kujdesshëm gjatë gjithë këtij procesi zgjedhor, duke kontribuar për një proces zgjedhor demokratik si dhe duke promovuar vlerat qytetare dhe demokratike të Aleancës për një fushatë të qetë, pa tension dhe pa luftë psikologjike”, theksohet në reagim, duke kërkuar nga BDI që të tërhiqet nga këto manipulime dhe tentime parazgjedhore. “Edhe sikur vërtetë dikush të ju gjuaj me gurrë dhe të Ju thotë se jeni të padëshiruar në vendbanimet tuaja, ajo nuk është faji i Aleancës për shqiptarët”, nënvizohet në reagim./albeu.com/

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti pengohet për të hyrë në Kumanovë, reagon BDI

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti është penguar teksa ka një grup personash, teksa ishte nisur për një takim me qytetarët e Kumanovës.

Periskopi.com Lajme

Në një deklaratë për mediet BDI dënon ashpër aktet e paligjshme për siç thotë kjo parti, ndaj karvanit të delegacionit.

“Një grup i vogël provokuesish të dhunshëm tentuan të ndalin rrugën e Kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti drejt një takimi me qytetarët e Kumanovës. Tentativa e tyre dështoi dhe Ali Ahmeti zhvilloi në Kumanovë një takim në një sallë plot me mbështetës e simpatizantë”, thuhet në reagimin e BDI-së.

Kjo parti ka shprehur keqardhje për përdorimin e turpshëm të dhimbjes së njerëzve nga disa grupe të reja politike të cilat duan të afirmohen nëpërmjet akteve të dëshpëruara.

“BDI dënon çdo mjet politik jopaqësor dhe mbetet e vendosur të vazhdojë rrugën e vetë politike me anë të bisedave me qytetarët”.

Ndërkohë, në takimin me kumanovarët , Ali Ahmeti shprehu mirënjohje për mbështetjen e treguar ndaj tij dhe BDI-së dhe tha se së bashku ishin më të fortë sesa keqbërësit.

“Keqbërësit në Kumanovë kurrë nuk do të gjejnë aleatin te Bashkimi Demokratik për Integrim,” u shpreh Ali Ahmeti.

Kim Mehmeti

Kim Mehmeti i penduar, e quan gabim përkrahjen që ia bëri BDI-së

Anëtari i Këshillit Opozitar të shqiptarëve të Maqedonis, Kim Mehmeti, në një qëndrim të tijin të fundit, thotë se nuk është anëtar i asnjë partie dhe nuk do të merret aktivisht me politikë, por shton se do të mbështesë rininë e Lëvizjes “Besa” dhe të krahut të Rilindjes Demokratike Kombëtare.

Periskopi.com Lajme

“S’jam anëtar i asnjë partie dhe kurrë nuk do merrem aktivisht me politikë, por e them publikisht se me aq sa mundem, do e mbështes rininë e Lëvizjes ‘Besa’ dhe të krahut të RDK-së, që iu bashkëngjit koalicionit opozitar! Për dashamirët që më thonë se gaboj dhe se nuk kam nevojë për diçka të tillë, vetëm dy fjalë: nuk mund të bëj gabim më të turpshëm se ai i 2002, kur i kam përkrahur drejtuesit e BDI-së?! Pastaj ka diçka edhe më të turpshme se të gabosh: të mos bësh gjë për ta korrigjuar gabimin…”, ka shkruar Mehmeti.