Analizë: Elementi që u zhduk nga futbolli në 10 vitet e fundit dhe boom-i i golave

Periskopi.com Sporti

Pse përnjëherë po shënohen kaq shumë gola?

Të gjithë e mbajmë mend sezonin e parë të Mourinho-s në Real Madrid. Humbjen turpëruese 5 me 0 nga Barcelona. Tifozët madrilenë që të pakënaqur e fishkëllenin Mourinhon edhe kur ekipi i tij fitonte. Në atë vit, Mourinho aplikoi futboll mbrojtës – që është taktika me të cilën identifikohet. Mourinho pa atë mënyrë loje, nuk ekziston. Dhe vërtetë, Mourinho megjithëse formalisht ishte në Madrid, në dy vitet e tjera, ai ishte vetëm sa për sy e faqe. Sa për të motivuar ekipin. Sepse Real Madridi nuk kishte taktikë. Luante për të shënuar gola e për të argëtuar tifozët.

Njësoj edhe në Manchester United. Vitin e kaluar Mourinho u lejua të aplikonte futbollin e tij mbrojtës. Që rezultoi me fitoren e Europa League-s, por vetëm me vendin e gjashtë në Premier Ligë. E ky ishte qartë dështim pas gjithë atyre investimeve. Sivjet, përsëri Mourinho nuk ekziston. United po aplikon futboll sulmues ndaj ekipeve të vogla – dhe po fiton falë kualitetit të lartë të sulmuesve. Por në lojët e mëdha, megjithatë Mourinho po ngulmon të aplikojë taktikën e tij – e që rezultoi sërish jofrytdhënëse dhe e mërzitshme për tifozët e United [barazimi i palavdishëm me Liverpool dhe humbja ndaj Chelseat].

Në përgjithësi, ekipet e kanë ndryshuar mënyrën sesi luajnë futboll. Të gjitha sulmojnë, pa përjashtim. Ka gola më shumë se asnjëherë tjetër. Ndërkohë që, periudha e para 3-4 vitesh ishte shumë më shterpe dhe prodhonte kryesisht futboll të mërzitshëm. Sepse ky ishte futbolli përmes të cilit fitohej. Ta zëmë, kështu e fitoi Mourinho Ligën e Kampionëve me Interin dhe Porton. Kështu e fitoi Italia Kupën e Botës. Madje edhe Spanja [megjithëse, taktikë mbrojtëse këtu është posedimi i lartë i topit, që i mundësoi Spanjës të pësonte vetëm një gol në gjithë turneun e Kupës së Botës]. Kështu e fitoi Greqia kampionatin evropjan. Por në përgjithësi, në nivel kombëtaresh nuk ka ndonjë ndryshim sepse edhe Portugalia e fitoi vitin që shkoi Kampionatin Evropjan përmes po asaj taktike. Sidoqoftë, në nivel klubesh gjërat kanë ndryshuar.

Çfarë ka ndodhur? Popullariteti i futbollit është në rrezik. Kjo lojë po bëhet bajate nga përsëritja e përvitshme dhe gati e njëtrajtshme e garave kryesore. Përgjithësisht, i kemi të njëjtët kampionë dhe të njëjtët pretendentë. Gara është mbyllur. Në nëntë vitet e fundit, tetë herë pjesëmarrëse në finale të Ligës së Kampionëve ishin Barcelona dhe Real Madridi. Ndërkohë, pretendendë serioz zor se ishin më shumë se gjashtë. Ky përbën një dallim thelbësor me futbollin që luhej në vitet 90, ku gara ishte mosvet e hapur dhe ku hapësira që i lejohej befasisë, ekipeve befasuese, ishte shumë e madhe. Gjysma e ekipeve që merrnin pjesë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, kishin gjasa reale për të shkuar në majë. Crvena Zvezda ishte kampion. Poashtu edhe Marseja. Pastaj e kishim edhe Valencian dy herë rresht finaliste. Por tashmë, ekipet e këtij niveli as që mund të ëndrrojnë për një gjë të tillë. Shkaku? Diferenca e madhe financiare.

Sot, kampioni i Ligës ose Ligës së Kampionëve ose edhe pretendët kryesor bëhen të ditur që në verë – përmes transferimeve që bëjnë. Dhe në këtë aspekt, ekipet humbëse i thellojnë humbjet vit pas viti. Sepse ekipet fituese i rrisin në vazhdimësi fitoret.

Kjo ka bërë që futbolli të jetë në dorën e një grusht njerëzish – pronarë të klubeve kryesore evropjane. Këta pronarë nuk kërkojnë me ngulm titujt, por atë që është më e nevojshme për t’i rritur profitet e tyre: spektaklin dhe golat. Arsenali, që shquhet për lojë të bukur, i ka biletat më të shtrenjëta në evropë, pavarësisht që ka fituar vetëm kupën FA në katër vitet e fundit – dhe asnjëherë Ligën e Kampionëve.

Nuk kërkohet më fitorja – në stilin e Mourinhos – por loja në stilin e Wengerit e të Cruyffit. Dhe nëse Wenger nuk kishte mundësitë financiare që me Arsenalin e tij të konkuronte Real Madridin, Barçën, Bayernin, Parisin e dy Manchesterët – këta pronarë i kanë këto mundësi.

Por, Wengeri e sillte lojën e bukur sidoqoftë, me anë të futbollistëve jo-aq-kulmor teknikisht. Këta pronarë po e ofrojnë futbollin e bukur përmes ngushtimit të konceptit të garës, dhe duke e marrë të gatshme punën që bëhet me të rinj në klube gjithandej evropës. Kjo ka bërë që futbolli real t’i përngjajë gjithnjë e më shumë atij virtual, Playstation psh, ku çdo aksion e çdo gol, është i disa stileve të përcaktuara qysh më parë nga teknikët e lojës – dhe ku humb ndjesia e asaj që është spontane e reale.

Futbolli i Wengerit nuk ishte thjesht i bukur. Ai kishte një dimension që këto ekipe të mëdha, e kanë të pamundur ta ofrojnë: spontanitetin. Golat që kemi parë në vitet 90, ose edhe në pesë vitet e parë të 2000-ave, mund të kenë qenë teknikisht më të parealizuar – por ishin shumë më të bukur pikërisht shkaku i skemave të pamenduara e të krijuara atypëraty. Pra, si shkak i spontanitetit.

A do ta humbë futbolli popullaritetin? Padyshim që po. Biles, ky ndryshim i përnjëhershëm në taktika, është një simptomë e qartë e kësaj gjëje. Nëse gjërat vijojnë të jenë kaq të përcaktuara jashtë fushe e në fushë, atëherë audienca globale do të bëhet gjithnjë e më e ftohtë ndaj sportit më popullor në botë. PERISKOPI

Robben rinovon me Bayernin?

Karl Heinz Rummenigge ka pohuar se janë në negociata me futbollitin e tyre holandez, Arjen Robben.

Periskopi.com Sporti

32-vjeçarit i përfundon kontrata në fund të këtij sezoni me bavarezët.

“Ne jemi shumë optimistë. Të dyja palët e dëshirojnë vazhdimin e bashkëpunimit”, deklaroi Rummenigge. /Periskopi/

Kjo është arsyeja pse Hummels ndryshoi pamjen (Foto)

Mbrojtësi gjerman i Bayern Munchen, Mats Hummels, ka habitur të gjithë në ndeshjen e fundit të zhvilluar ndaj RB Leipzig.

Periskopi.com Sporti

Hummels ka befasuar të gjithë me pamjen e re të flokëve të tij, ku është shëndërruar në biond, transmeton Persikopi.com.

humells1
Mats Hummels, Bayern Munchen

 

Por, këtë e ka bërë për shkak se ka humbur një bast gjatë festivalit të birrës në Gjermani, siç njihet me emrin ‘Oktoberfest’.

bay
Hummels me pamje të re

 

Bayern Munchen fitoi me lehtësi ndaj Leipzig me rezultat të pastër 3 me 0. /Periskopi/

Bayerni tregon se kush është ‘shefi’ në Bundesligë (Video)

Bayern Munchen do të përfundojë vitin si lider i Bundesligës.

Periskopi.com Sporti

Bavarezët e mposhten me rezultat bindës 3 me 0 ndaj skuadrës që po bon mrekulli në këtë sezon Leipzigut.

Thiago Alcantara hapi serinë e golave në minutën e 17-të. Tetë minuta më vonë shënoi Xabi Alonso, ndërsa i treti që shënoi ishte Robert Leëandoëski nga penaltia në fund të pjesës së parë.

Nga minuta e 30-të Leipzigu mbeti me një lojtar më pak në fushë pasi Forsberg u ndëshkua me karton të kuq.

Bayerni tashmë udhëheq me 39 pikë, tri më shumë se Leipzigu që rënditet në pozitën e dytë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=n7cleoiTJJ8

Bayerni nuk di të ndalet, realizon golin e tretë (Video)

Bayern Munchen ka mbyllur pjesën e parë me tre gola në epërsi ndaj Leipzig.

Periskopi.com Sporti

Ishte sulmuesi polak që shënoi golin e tretë për bavarezët nga pika e bardh. /Periskopi/

Bayerni dyfishon epërsinë ndaj Leipzig (Video)

Bayerni ka arritur të shënojë edhe golin e dytë brenda pak minutash pas golit të parë.

Periskopi.com Sporti

Kësaj radhe Thiago asistoi për mesfushorin spanjoll tjetër të Bayernit, Xabi Alonso i cili shënoir për rezultatin 2 me 0. /Periskopi/

Bayerni shënon golin e parë (Video)

Bayern Munchen ka kaluar në epërsi ndaj Leipzig.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi mesfushorin spanjoll Thiago Alcantara në minutën e 15’. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Bayern Munchen-RB Leipzig

Bayern Munichu e pret RB Leipzigun sonte mbrëma në duelin që zhvillohet në Allianz Arena.

Periskopi.com Sporti

Ancelotti pas rikthimeve në formacion të të lënduarve, i kthehet formacionit të tij të preferuar 4-2-3-1, në një tentim për të ç’thurur gjithë atë që ka arritur Leipzig këtë sezon.

Formacioni i Bayernit:  Neuer, Hummels, Thiago, Martinez, Lewandowski, Robben, Costa, Alonso, Lahm, Vidal, Alaba.

Formacioni i Leipzigut:  Gulácsi – Bernardo, Orban (C), Sabitzer, Keita, Poulsen, Forsberg, Werner, Ilsanker, Halstenberg, Demme

Shaqiri: Bayerni ma ndaloi transferimin te ky gjigand europian

Ylli i Stoke City, Xherdan Shaqiri ka pranuar se ishte shumë afër transferimit në Liverpool, por ishte Bayern Munchen që e kishte bllokuar këtë transferim.

Periskopi.com Sporti

Shaqiri në kohën kur vendosi të largohet nga Allianz Arena, kishte oferta të shumta për t’u transferuar, një ndër skuadrat që kërkonin ishte edhe gjigandi anglez, Liverpool.

shaqiri
Xherdan Shaqiri, Stoke City

 

“Doja të largohesha në verë dhe kisha oferta nga Liverpooli dhe Atletico. Brendan Rodgers më kishte thirru disa herë para Kupës së Botës, por Bayern Munich më ndaloi largimin”, është shprehur Shaqiri për Spox.

25 vjeçari, ishte larguar më pas nga Bayerni në janar 2015 drejt Interit.

Shaqiri: Guardiolas i pëlqeja por nuk më besonte

Mesfushori i Stoke City, Xherdan Shaqiri, ka treguar për të kaluarën e tij te Bayern Munichu dhe raportet me Pep Guardiolan.

Periskopi.com Sporti

‘Shaqaattack’ siç e thërrisnin tifozët bavarez ka treguar për marrëdhëniet e tij me ish trajnerin e Bayern Munchen, Pep Guardiola.

Shaqiri është shprehur se me ardhjen e teknikut spanjoll në krye të Bayernit, situata e tij ndryshoi.

iri
Xherdan Shaqiri, në fanelën e Bayern Munchen

 

“Situata ime ndryshoi me ardhjen e Guardiolas, por kurrë nuk kam pasur probleme me atë”.

“Isha i lënduar disa herë dhe rastësisht lojtarë më të dobët se unë vinin nga banka rezervë dhe luani para meje”.

stoke
Shaqiri tashmë anëtar i Stoke City

 

“Isha i dëshpëruar dhe jo i lumtur dhe dëshiroja t’i tregoja trajnerit se ishte gabim. Guardiola fliste gjëra të mira për mua, por unë nuk mund thosha atij: ‘Nëse jo flisni mirë për mua, pse nuk po më inkuadron”, ka thënë Shaqiri për Spox.com. /Periskopi/

 

Alonso duhet të pranojë pagë më të ulët, për të qëndruar te Bayern Munchen

Bayern Munich po mendon ta mbajë edhe për një sezon Xabi Alonson.

Periskopi.com Sporti

Por, mesfushori spanjoll duhet të marr pagë më të vogël se sa e merr aktualisht nga kampioni gjerman.

Megjithëse është 35-vjeçar, Carlo Ancelotti ende llogaritë në shërbimet e spanjollit.

Kontrata e Alonsos skadon në fund të stinorit, ndërsa ka pagë 6.5 milionë euro në vit. /Periskopi/

 

Ylli i Bayern Munchen: Arsenali është skuadër më e fortë

Portier i Bayern Munchen, Manuel Neuer, ka komentuar për shortin e skuadrës së tij në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Bayern Munchen dhe Arsenal do të takohen për të katërtin sezon të Ligës së Kampionëve në fazën e eliminimit direkt.

Neuer është shprehur se ‘topqinjtë’ janë më të fortë se në sezonet e kaluara.

neuer

“Arsenal është një skuadër e fortë dhe unë i shoh më të fortë tani se në vitet e kaluara” ka thënë portieri gjerman. /Periskopi/

 

Bayern Munchen arrin fitore minimale ndaj Altetico Madrid (Video)

Bayern Munchen ka mposhtur Atletico Madrid me rezultat minimal 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës grupore të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Bavarezët me këtë fitore ia ka shkaktuar humbjen e parë në këtë sezon ‘los colchoneros’ në Ligën e Kampionëve.

Golin e fitores dhe të vetëmi e shënoi sulmuesi polak, Robert Leëandoësi në minutën e 28’.

lewwa
Robert Lewandowski, Bayern Munchen

Përballja tjetër e Grupit D, ndërmjet PSV Eindhovenit dhe FC Rostovit, ka përfunduar pa gola.

Pas xhiros së fundit, në këtë grup prin Atletico Madridi me 15 pikë që ndiqet nga Bayern Munichu me 12 pikë.

Në Europa League do të luajë FC Rostov, pasi ka pesë pikë, tri më shumë se PSV.  /Periskopi/

https://www.dailymotion.com/video/x54jtj2_asdf_sport

Bayern Munchen shënon golin e parë ndaj Atletiko Madridit (Video)

Bayern Munchen ka kaluar në epërsi ndaj skuadrës spanjolle.

Periskopi.com Sporti

Golin e ka shënuar si zakonisht sulmuesi polak Robert Lewandowski në minutën e 28’. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=kehGhhkZ8Bk

Vidal është i ‘çmendur’

Arturo Vidal ka fituar zemrën e tifozëve të Bayern Munich dhe dashurinë e shokëve të skuadrës, që kur u transferua në klubin gjerman nga Juventusi, një vit e gjysmë më parë.

Periskopi.com Sporti

Por, kjo nuk do të thotë se mesfushori nga Kili nuk ka defekte dhe një nga këto u zbulua nga Arjen Robben, i cili, në një intervistë për CNN nxori në dritë disa nga të “palarat” e ekipit.

Kur holandezi u pyet për lojtarin më të çrregullt në dhomat e zhveshjes, ai tha: “Pa dyshim, Arturo Vidal”.

Robben, i cili ka më shumë se 7 sezone në radhët e Bayernit, veçoi Boatengun dhe Alaban si shokët që ndjekin më shumë modën, ndërsa Ribery dhe Muller ishin ata që kishin më shumë humor.

Formacionet zyrtare: Bayern Munchen-Atletiko Madrid

Bayern Munchen dhe Atletiko Madrid sonte zhvillojnë ndeshjen e fundit të grupit D.

Periskopi.com Sporti

Bayern Munchen tashmë ka humbur sfidën ndaj ‘los colchoneros’ për pozitën e parë. Bayern Munchen është në pozitën e dytë me 9 pikë ndërsa Atletiko Madrid ka 15 pikë.

Këto janë formacionet zyrtare:

Bayern Munchen: Neuer; Rafinha, Hummels, Alaba, Bernat; Thiago, Vidal, Sanches; Robben, Costa, Lewandowski.

Atletiko Madrid: Oblak; Vrsaljko, Savic, Godín, Lucas; Gabi, Koke; Saúl, Gaitán, Carrasco; Griezmann. /Periskopi/

Besiktas dëshiron shërbimet e yllit të Bayern Munchen

Gjigandi turk, Besiktas është duke shfaqur interesim për mesfushorin holandez të Bayern Munchen, Arjen Robben.

Periskopi.com Sporti

Besiktas në vitet e fundit ka nënshkruar me futbollist të kalbrit botëror dhe së fundmi ka vendosur të shikojë mundësinë për të transferuar anësorin e bavarezëve  Robben në afatin kalimtar të janarit.

Skuadra kampione e Turqisë ka ndarë gjashtë milionë euro për të siguruar shërbimet e Robbenit.

robben
Arjen Robben, Bayern Munchen

Transferimi mund të realizohet pasi që 32-vjeçari nuk po gjen shumë hapësirë në ekipin bazë të bavarezëve prej që drejtimin e kampionit të Bundesligas e ka marr italiani, Arjen Robben. /Periskopi/

Zyrtare: Ribery vazhdon kontratën edhe për një sezon

Klubi gjerman Bayern Munchen ka konfirmuar se kanë rinovuar me anësorin francez, Franck Ribery.

Periskopi.com Sporti

Kontrata e Ribery skadon në fund të këtij sezoni por klubi bavarez dhe trajneri italian Ancelotti kanë vendosur për t’ia vazhduar kontratën edhe për një sezon deri në vitin 2018.

33-vjeçari është pjesë e klubit gjerman që nga sezoni 2007/08 ku është paraqitur në 333 ndeshje duke shënuar 108 gola në fanelën e bavarezëve. /Periskopi/

Bayern Munchen rigjenë rrugën e fitores, mposhtë Leverkusenin

Pas dy humbjeve me radhë në të gjitha garat, Bayern Munichu i është kthyer fitoreve, duke mposhtur Bayer Leverkusenin me rezultat 2 me 1.

Periskopi.com Sporti

Kampioni gjerman nisi mirë takimin kur Thiago Alcantara realizoi në minutën e 30 për 1 me 0, derisa turku Hakan Calhanoglu barazoi pesë minuta më vonë.

Mbrojtësi Hummels realizoi në minutën e 56 për rezultatin përfundimtar 2 me 1 në këtë takim.

Bayerni me këtë fitore ngjitet në pozitën e dytë me 27 pikë, tri më pak se Leipzigi në pozitën e parë.

Formacionet zyrtare: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen

Bayern Munchen e pret sonte Bayer Leverkusen për të zhvilluar derbin e xhiros së dymbëdhjetë të Bundesligës gjermane.

Periskopi.com Sporti

Ekipi bavarez do të mundohet të shënojë fitore pas asaj humbje në mesjavë në kuadër të Ligës së Kampionëve nga Rostov.

Këto janë formacionet zyrtare:

Bayern Munchen: Neuer; Lahm, Martinez, Hummels, Alaba; Thiago, Alonso, Kimmich; Costa, Lewandowski, Müller.

Bayer Leverkusen:

ara