Barcelona – Juventus, formacionet zyrtare (Foto)

Periskopi.com Sporti

Barcelona dhe Juventus kanë publikuar formacionet zyrtare të çerekfinales së dytë.Barcelona e pret Juventusin në “Camp Nou”, në takimin e kthimit çerekfinal në Ligën e Kampionëve.

Juventusi e ka fituar takimin e parë me rezultatin e thellë 3:0. Më poshtë i keni formacionet e të dyja ekipeve:

Barcelona transferon yllin e Real Madridit?

Mesfushori spanjoll, Isco po e mendon largimin nga Real Madrid.

Periskopi.com Sporti

Reprezentuesi i Spanjës, nuk ka qenë lojtar titullar tek Zinedin Zidane dhe ka kërkuar kohë për të rinovuar.

‘Los Blancos’, i kanë ofruar atij kontratën e re por vet spanjolli e ka refuzuar atë duke thënë se i nevojitet kohë të mendohet.

Kësisoj ky veprim i Iscos ka bërë që dy klubet angleze, Manchester City dhe Tottenham Hotspurs të kërkojnë shërbimet e tij.

Përveç dy ekipeve angleze në garë për t’i fituar shërbimet e mesfushorit është edhe rivali i Real Madrid, Barcelona.

Besohet se Isco mund të largohet nga kampionët e botës për 40 milionë funte.

Messi është nga një planet tjetër

Ish-anëtari i Real Madridit, Gabriel Heinze ka folur për krahasimin më popullor në futboll, ''Messi - Ronaldo''

Periskopi.com Sporti

Heinze preferon sulmuesin e Barcelonës para Ronaldos, duke thënë se argjentinasi vjen nga një planet tjetër, përcjell Sportali.Net

shutterstock_24236056

”Ronaldo ka dëshirë që të tjerët t’ia kenë zilinë. Ai gjithnjë lufton për objektivin e tij dhe kjo tregon pozitivitetin e tij”.

”Por, Messi nuk mund të krahasohet me askënd. Ai vjen nga një planet tjetër”, tha ish-mbrojtësi i ”Los Blancos”

Iniesta: Nuk mendoj për pensionimin

Mesfushori i Barcelonës, Andres Iniesta, ka treguar për të ardhmen e tij dhe se nuk e mendon largimin.

Periskopi.com Sporti

Ai ka treguar se nuk është duke menduar pensionimin dhe se vetëm në Nou Camp do ta përfundojë karrierën e tij.

“Shpresoj të përfundoj karrierën te Barcelona”, ka thënë Iniesta.

andres-iniesta-1
Andres Iniesta, FC Barcelona

 

“Kam planifikuar të qëndroj në Camp Nou edhe për një kohë të gjatë, shpresoj të luaj edhe për shumë vite. Me ekipin katalunas, natyrisht”, ka shtuar për fund ylli spanjoll.

Iniesta deri më tani nuk ka arritur të tundë rrjetën në La Liga por ka asistuar tre herë për bashklojtarët e tij në këtë sezon. /Periskopi/

 

Barcelona arrinë marrëveshje me yllin e Valencia

Besohet se Barcelona ka arritur marrëveshje me mbrojtësin e djathtë të Valencia, Joao Cancelo, transmeton Periskopi.com

Periskopi.com Sporti

Barcelona si duket më në fund ka gjetur zëvendësuesin e Dani Alves, që nga shkuarja e brazilianit është duke pasur problem me pozitën e krahut të djathtë të mbrojtjes.

joao-cancelo
Joao Cancelo, Valencia

 

Katalunasit në këtë sezon janë duke e përdorur mesfushorin Sergio Roberto si mbrojtës të krahut të djathtë.

Barcelona do të pagujë rreth 30 milionë euro për të transferuar Cancelon. /Periskopi/

Ylli i Barcelonës drejt Kinës?

Futbollisti turk i Barcelonës, Arda Turan, mund të jetë ylli i radhës i europës që do të transferohet në Kinë.

Periskopi.com Sporti

Guangzhou, është një nga klubet më të mëdha kineze dhe është skuadra që transferon më së shumti futbollist nga europa në ligën kineze.

Sipas “Fanatik”, skuadra kineze do të ofrojë 50 milionë për Turan.

Arda Turan që nga viti 2015 është pjesë e Barcelonës. /Periskopi/

Partnerja seksi e Neymar vishet si ‘Catwoman’ (Foto)

Neymar është duke i shijuar pushimet në vendlindjen e tij në Brazil.

Periskopi.com Sporti

Ylli i Barcelonës, Neymar ka marrë pjesë në një organizim të festave të fundvitit, ku është veshur si batman.

ney_1482420749-3226343

Partnerja e tij seksi, Bruna Marquezine, kishte vendosur të vishej si Catwoman. /Periskopi/

 

Formacionet zyrtare: Barcelona-Hercules

Barcelona do të përballet sonte ndaj Hercules në kuadër të Copa del Rey

Periskopi.com Sporti

Ndërsa, trajnerët e të dyja skuadrave i kanë publikuar formacionet me të cilat do të luajnë sonte.

Barcelona: Cillessen, Rakitic, Denis Suarez, Turan, Rafinha, Mascherano, Alcácer, Digne, Gomes, Vidal, Umtiti

Hercules: Iván Buigues; Dalmau, Pol Bueso, Román, Rojas, Peña; Chechu, Checa, Miñano, Gaspar; Berrocal.

Formacionet zyrtare: Barcelona-Espanyol

Të dy skuadrat kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare.

Periskopi.com Sporti

Barcelona është nikoqirë i Espanyolit në derbin e Katalunisë, ndeshje kjo e vlefshme për javën e 16-të të kampionatit spanjoll, La Liga.

Skuadra e drejtuar nga Luis Enrique dëshiron fitore me çdo kusht nga ky takim, në mënyrë që të ngushtoj epërsinë e liderit, Real Madrid.

Ndërsa, edhe Espanyol dëshiron pikë nga ky udhëtim në Camp Nou pasi vjen në këtë takim pas një forme të mirë, me tri fitore dhe dy barazime në pesë ndeshjet e fundit

Barcelona: Ter Stegen; Sergi Roberto, Pique, Mascherano, Alba; Busquets, D. Suarez, Iniesta; Messi, Neymar, L. Suarez.

Espanyol: 

Kur Beckham ishte fans i Barcelonës (Foto)

Legjenda angleze, David Beckham ka luajtur për katër vite në Real Madrid dhe njohët si një tifoz i madh i kësaj skuadre.

Periskopi.com Sporti

David Beckahm duket se në moshën e re ishte tifoz i skuadrës së Barcelonës

Por, duket se ai në të kaluarën ishte tifoz i rivalit më të madh të Realit, Barcelona.

Kjo shihet në një foto të postuar nga Nudiane të postuar në Twitter, ku Beckham në vitin 1992 kishte veshur fanellën e Barcelonës.

beckh_1481448823-5226189

Messi-Barcelona, super-lajm për tifozët e kësaj skuadre

Lionel Messi mund të rinovojë së shpejti kontratën me Barcelonën.

Periskopi.com Sporti

Mediat europiane shkruajnë se babai i argjentinasit, Jorge Messi po qëndron në Barcelonë, ku më 16 dhejtor pritet të fillojë bisedimet me klubin rreth rinovimit të kontratës.

Katalunasit janë të vendosur për të bërë Messin futbollistin më të paguar në botë. /Periskopi.com

Barcelona fton Chapecoenses në kupën ‘Joan Gamper’ (Foto)

Në Kolumbi ditë më parë është rrëzuar një aeroplan që barte skuadrën braziliane Chapecoense.

Periskopi.com Sporti

Pothuajse të gjithë futbollistët e skuadrës brazilian kanë ndërruar jetë, përcjell Telegrafi

E gjitha bota po e ndihmon ekipin që për herë të parë do të duhet të paraqitej në finalen e Kupës së Amerikës së Jugut, të cilën e fituan me vendim unanim në tavolinë.

barca-4

Por, së fundi edhe katalonasit e Barcelonës kanë ftuar Chapecoensen të merr pjesë në turneun e njohur si “Joan Gamper”, i cili do të zhvillohet vitin e ardhshëm.

Nuk dihet se kush do të paraqitet për brazilianët, ndërsa së fundi janë përfolur emrat e Ronaldinhos e Leite Kakas.

200 milionë funte për Messin

Agjenti francez i futbollit, Stephan e Courbis beson se ia vlen që Manchester City të paguajë 200 milionë funte për transferimin e Lionel Messit nga Barcelona.

Periskopi.com Sporti

Këtë, ai e thotë në mënyrë indirekte, pasi deklaron se argjentinasi mund të shkëlqejë edhe në katër sezonet e ardhshme, ku shton se për çdo vit ia vlen të paguhen nga 50 milionë funte për një lojtar që shënon minimum 30 gola në sezon.

“Ai është garancia e shënimit të së paku 30 golave në sezon. Ai do të kishte poashtu një ndikim të madh në Angli dhe në garat europiane”, deklaroi Courbis.

“Messi ka ende tre ose katër sezone të mira para tij. Për Manchester Cityn nuk është asgjë që për të të shpenzojë 50 milionë euro në vit”, shtoi ai.

Messi është përfolur për një largim të mundshëm nga gjigandi katalunas, pasi nuk po gjen gjuhë të përbashkët për rinovimin e kontratës. /Periskopi.com

Barcelona poker ndaj Borussia Monchengladbach (Video)

Barcelona e ka mbyllur fazën e grupeve me fitore ndaj Borussia Monchengladbach me rezultat të pastër 4-0.

Periskopi.com Sporti

Barcelona filloi takimin në mënyrën më të mirë duke shënuar golin e parë qysh në minutën e 16’ me anë të kapitenit të tyre Lionel Messi, i cili shënoi golin e dhjetë në këtë sezon në Ligën e Kampionëve.

messiii
Lionel Messi, Fc Barcelona

Pjesa e parë përfundoi me këtë rezultat minimal të katalunasve edhe pse kishte raste për të dyfishuar.

Skuadra e Luis Enriques ashtu si e filloi pjesën e parë e filloi edhe të dytën vetëm pas pesë minuta lojë shënuan goli e  dytë përmes turkut Arda Turan.

arda
Arda Turan, Fc Barcelona

Turan shënoi edhe golin e tij të dytë dhe të tretin për Barcelonën në minutën e 53’ pas një asistimi të Denis Suarez.

Mesfushori turk e kompletoi hat-trickun e tij në minutën e 67’ për rezultatin 4-0.

Barcelona pas kësaj fitore e fiton grupin C si lidere me 15 pikë me vetëm një humbjë ndërsa Borussia Monchengladbach do të vazhdojë në Europa Ligë pasi përfundoi në pozitën e tretë me pesë pikë. /Periskopi/

 

Edhe një hat-trick tjetër sonte, kësaj radhe në Nou Camp (Video)

Barcelona e ka shënuar edhe golin e katërt ndaj Borussia Monchengladbach.

Periskopi.com Sporti

Realizator ishte Arda Turan (’67), i cili kompletoi hat-trick pas asistimit të Franicisco Alcacer.

Barcelona shënon edhe golin e tretë (Video)

Barcelona ka filluar pjesën e dytë furishëm duke shënuar edhe dy gola.

Periskopi.com Sporti

Golat i shënoi turku Arda Turan. /Periskopi/

Barcelona fillon furishëm takimin ndaj Borussia Monchengladbach (Video)

Barcelona ka kaluar në epërsi ndaj Borussia Monchengladbach në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Realizator ishte Lionel Messi (’16), i cili shënoi pas asistimit të Arda Turan.

Formacionet zyrtare: Barcelona-Borussia Monchengladbach

Barcelona e pret në Nou Camp skuadrën skoceze sa për të zhvilluar ndeshjen, pasi veq ka siguruar kalimin në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Barcelona hynë në ndeshjen e fundit të fazes së grupeve me komoditet pasi ka siguruar kualifikimin për më tej. Nga ana tjetër, Monchengladbach duhet të luftojë për një vend në Europa League.

Këto janë formacionet zyrtare:

Barcelona: Cillessen – Aleix Vidal, Mascherano, Umtiti, Digne – Denis, Andre Gomes, Iniesta – Messi, Alcácer, Arda Turan.

Borussia Monchegladbach: Sommer, Christensen, Vestergaard, Jantschke, Elvedi, Korb, Strobl, Dahoud, Schulz, Hazard, Hahn.

E pabesueshme, Neymar nuk shënon gol prej kaq muajsh

Ylli i Barcelonës, Neymar nuk po arrinë assesi të gjejë formën e duhur në këtë sezon.

Periskopi.com Sporti

Besoni ose jo, braziliani nuk ka shënuar gol për katalunasit që prej dy muajsh.

Ishte ndeshja e 19 tetorit ndaj Manchester Cityt, të cilën katalunasit e fituan 4:0, ajo në të cilën 24-vjeçari shënoi golin e fundit.

Natyrisht, tejet e pazakontë për një ndër futbollistët më të mirë në botë. /Periskopi.com

Më derbi Bournemouth-Liverpool sesa Barcelona-Real Madrid

Burim Sejdiu Sporti

Të gjithë i patëm sytë kah El Clasico, ai që njihet si derbi më i madh i futbollit në botë. Një ndeshje e shumëpritur jo vetëm për tifozët e të dy gjigandëve të futbollit spanjoll. Takimi i zhvilluar në Camp Nou para rreth 100 mijë shikuesve dhe ndoshta miliardave që i shikonin përmes ekranit, u karakterizua kryesisht vetëm me ndërhyrje të ashpëra. Të dyja palët tentonin me penalti të paqena të vinin deri te zhbllokimi, një praktikë e njohur kjo për këto dy skuadra. Aksione të jashtëzakonshme si në përballjet tjera mes këtyre dy skuadrave nuk pati në këtë sfidë. Pamë rastin e Neymar, të cilin braziliani e humbi nga një pozitë tejet e favorshme për të shënuar. Por, në përgjithësi ky derbi ishte më i varfër për nga bukuria e lojës dhe rastet. Ndeshje, e cila po të mos dramatizohej në çastet e fundit pas golit të Sergio Ramos, nuk do të kishte pse ta përmendje si derbi. Gjatë gjithë kësaj ndeshje katalunasit tentuan të shënonin shtatë herë, ndërsa ‘Los Blancos’ nëntë herë.

messi-ronaldo

Ndërhyrje të parregullta vendësit i shkaktuan 19, ndërsa mysafirët 16 sosh. U dhanë katër kartonë të verdhë për futbollistët vendës dhe dy për mysafirët e ardhur nga Madridi. Në disa raste, në pamundësi për të organizuar sulme njëra ose tjetra skuadër, lojtarët qëronin hesapet me ndërhyrje të ashpëra në lojën e cila zhvillohej kryesisht në repartin e mesfushës. Ronaldo e Messi sikur të mos luanin në këtë takim. Dy futbollistët më të mirë që ka njohur historia e futbollit nuk ishin në formën e duhur në këtë sfidë. Përveç golit, as Luis Suarez nuk ishte në nivelin e tij, as Neymar poashtu. Pra dy superyjet që i kushtuan Barcelonës jozyrtarisht rreth 200 milionë euro, nuk treguan lojë të pritshme. Por, lojë të mirë nuk treguan në anën tjetër, as Ronaldo dhe as Benzema. Kjo dyshe madrilene që pagat i ka sa krejt ekipi i Bornemouth, bëri tepër pak për klubin e tyre dhe për ndeshjen.

Ndërsa, tani dalim te ndeshja tejet dramatike në Premier Ligën angleze.

Nuk po e përmend sfidën Manchester City-Chelsea, e cila përgjatë 90 minutave u luajt sikur të ishte minuta e fundit e takimit që do të sjellte titullin kampion në rast fitoreje.

bournemouth1

Por po përmendi ndeshjen Bournemouth-Liverpool, ku skuadra e trajnerit Eddie Howe i tregoi Jurgen Klopp’t se fitorja nuk sigurohet edhe kur je në avantazh 2:0 e as 3:1 deri pak më shumë se dhjetë minuta lojë para përfundimit të lojës. Tre gola për 15 minuta, kundër një super-Liverpooli të këtij sezoni, i shënon një skuadër si Bournemouth, që nuk dorëzohet as kur është duke humbur 2:0 e as 3:1. Kjo është natyra e futbollit anglez. Mosdorëzimi. Gjë e cila në masë të madhe u mungon ligave tjera të futbollit europian.

Dhe jo, kjo nuk është që ndodh rrallë në angli, befasi të tilla, në mos jo çdo javë, ndodhin mesatarisht në çdo dy-tre javë në elitën e futbollit anglez.

Pra, në përfundim po e përsëris, që ndeshje më interesante ishte ajo ndërmjet Bournemouth dhe Liverpool sesa ajo Barcelona-Real Madrid, të cilën shumë nga ne mbetëm të zhgënjyer për mungesën e spektaklit dhe lojës fer.