A e dini çfarë i ndodh trupit nëse hani banane me pika të zeza?

Thuajse të gjithë nga ne i duam bananet.

Periskopi.com Shëndeti

Bananet janë fruta tropikal që janë të mbushur me përbërës të  shëndetshëm e që na sjellin shumë të mira shëndetësore.

Bananet gjithashtu përmbajnë edhe sasi të madhe të fibrave.

Mirëpo, a e dini se çfarë ndodhë kur hani 2 banane në ditë me pika të zeza në lëvoren e saj për një muaj rresht?

Shtypja e gjakut

Bananet kanë sasi të madhe të potasiumit, dhe sasi të vogël të sodiumit, gjë e cila ndihmon që shtypja jonë e gjakut të zvogëlohet dhe kësisoj jemi të ruajtur nga sulmet në zemër.

Energjia

Bananet janë ushqim i mrekullueshëm, sidomos para ushtrimeve fizike.

Ato mbajnë sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe karbohidrateve gylcemice, të cilat i japin trupit tonë energjinë që i duhet.

Depresion

Bananet gjithashtu mund të ndihmojnë edhe në luftimin e depresionit pasi që kanë sasi të madhe të amino acidit.

Amino acidi ndihmon që t’i ngrit nivelet e hormoneve të disponimit.

Nervat

Kur ndiheni të stresuar apo të irrituar ju duhet të hani 1 apo 2 banane pasi që ato kanë sasi të madhe të Vitamin B6, e cila i ndihmon nervat të qetësohen. /Shqipëria Ime

Pija që i thotë lamtumirë pagjumësisë

Çrregullimi i gjumit është një problem i zakonshëm që i prekë si meshkujt ashtu edhe femrat. Edhe pse mund të duket i padëmshëm në fillim, mungesa e vazhdueshme e gjumit mund të çojë në tension të lartë të gjakut, mungesë të energjisë dhe depresion.

Periskopi.com Lajme

Çfarë shumica e njerëzve nuk e dinë është se shëndeti i mirë varet nga kualiteti i gjumit. Insomnia mund të jetë rezultat i shumë faktorëve, si stresit dhe dietave të dobëta.

Çrregullimet e gjumit tani prekin më shumë se 50-70 milionë njerëz, sipas një studimi të fundit.

Nëse bëni pjesë në këtë grup të njerëzve, është mirë që ta përgatitni një recetë shtëpiake shumë të dobishme e cila mund ta përmirësojë kualitetin e gjumit.

Dhe kjo recetë ka vetëm dy përbërës – banane dhe kanellë. Bananja është e pasur me kalium dhe magnez, të cilët ndikojnë në kualitetin e gjumit. Kurse kanella ju ndihmon që ta relaksoni trupin.

Si ta përgatitni këtë recetë?

Përbërësit:

1l ujë,

1 banane,

një majë kanellë.

Udhëzimet:

Pritni skajet e bananes dhe vlojeni atë në një litër ujë. Zieni për 10 minuta. Derdheni lëngun në një gotë. Shtoni kanellën për të përmirësuar shijen dhe për të rritur përfitimet shëndetësore. Pini një orë para gjumit!