Rusia reagon për Ramën e Thaçin: Duan ndryshimin e kufijve

Periskopi.com Lajme

Rusia ka shprehur shqetësim mbi deklaratat e fundit të politikanëve shqiptarë, kryeministrit Rama e presidentit kosovar Hashim Thaçi, në lidhje me atë që sipas Moskës, e konsiderojnë si qëllim për rishikimin e kufijve të Ballkanit dhe përpjekje për të destabilizuar juglindjen e Europës.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar nga Ministria e Jashtme e Rusisë, Moska vlerëson se nën maskën e akuzave të pabazuara të përpjekjeve për destabilizim të Ballkanit, po bëhen përpjekje për të implementuar projektin e Shqipërisë së Madhe, projekt që bazohet në Kushtetutën shqiptare, e cila i jep të drejtën Tiranës të mbrojë interesat e shqiptarëve jashtë vendit, kudo që ata ndodhen.

“Nën maskën e bisedimeve hipokrite mbi nevojën e stabilizimit të rajonit nën mbikëqyrjen e NATO-s, themelet e vërteta të stabilitetit po tronditen. Një kurs i ri politik është adoptuar për të rishikuar kufijtë në Ballkan, gjë që shton në mënyrë të paevitueshme potencialin për konflikt”, thuhet në deklaratë.

Ky, – siç nënvizon Moska zyrtare, – është konteksti i deklaratave të kryeministrit shqiptar Edi Rama, si dhe kreut të të vetëquajturës Kosovë e pavarur, Hashim Thaçi, mbi gatishmërinë e tyre për të bashkuar forcat nën një shtet të vetëm shqiptar.

Këtyre deklaratave, – vijon më tej Ministria e Jashtme ruse, – u ka bërë jehonë edhe kreu i Bashkisë së Luginës së Preshevës, në jug të Serbisë, një rajon i populluar kryesisht nga shqiptarë, të cilët shpallën dëshirën për të qenë pjesë e shtetit të përbashkët Shqipëri-Kosovë. Ministria e Jashtme ruse shkon më tej, teksa thotë se pjesë e këtij konteksti është edhe e bujshmja “platformë e Tiranës”, e miratuar nga partitë shqiptare në Maqedoni, që po minon themelet e shtetit maqedonas.

E pavarësisht këtyre deklaratave, padronët kryesorë të Tiranës dhe Prishtinës – Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, – ose kanë qëndruar të heshtur, ose kanë dhënë vetëm disa deklarata si zakonisht të pakuptimta, thuhet në komunikatë.

“Ne nuk mund të ndihmojmë, por pajtohemi tërësisht me shqetësimet e shprehura qartazi nga kryeministri serb, njëkohësisht presidenti i zgjedhur Aleksandar Vuçiç, si dhe ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, të cilët kanë dënuar me vendosmëri retorikën e politikanëve shqiptarë dhe kanë kërkuar përgjigjen e duhur ndaj këtyre zhvillimeve nga ana e Brukselit, Uashingtonit, si dhe vendeve të tjera kryesore europiane”, thuhet nga Ministria e Jashtme ruse.

Kremlini zyrtar ka theksuar gjithashtu edhe ironinë e hidhur, siç është shprehur edhe nga pala serbe, se nëse Vuçiç do t’i lejonte vetes të sugjeronte publikisht bashkimin e Republikës Serbe në Bosnje-Hercegovinë me Serbinë, ai do të ishte bombarduar nga zyrtarët në Bruksel.

E për këtë arsye, diplomacia ruse ka kërkuar nga komuniteti ndërkombëtar që të reagojnë në mënyrë të menjëhershme  përballë politikanëve të Tiranës dhe Prishtinës, por edhe kujtdo në vendet e Ballkanit, që lëshojnë pretendime apo spekulime mbi rishikimin e kufijve të Ballkanit, gjë që është e papranueshme.

“Ne kërkojmë nga partnerët perëndimorë që të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe mirëkuptimin, duke mos aplikuar standarde të dyfishta”, përfundon deklarata.

Nëse shpërthen në Ballkan, Rusia me Serbinë

Garancitë që nga Kremlini i ka sjellë kryeministri serb Aleksandar Vuçiq se ”Serbia mund të llogarisë në ndihmën politike dhe ushtarake të Rusisë në rast të turbullirave të reja në Ballkan, është mesazh i qartë për fqinjët se në rast të bartjes së krizës në territorin e Serbisë, do të kenë përgjigje adekuate dhe aleatin e fuqishëm me Serbinë”.

Periskopi.com Lajme

Sipas asaj që shkuan portali serb “blic”, mesazhi i kryetarit rus Vladimir Putin ka ardhur në momentin kritik, në kohën e paralajmërimeve se Kosova do të formojë ushtrinë,ngjarjeve dramatike në Maqedoni dhe krizës institucionale në Bosnjë e Hercegovinë.

Nga ana tjetër, me pakon ushtarake të Moskës, në të cilën gjenden gjashtë Migë 29, 30 tanke T-72 dhe po kaq automjete të luftës BRD-M2, armata serbe praktikisht do të bëhet më e pajisura në rajon dhe do të mund ta mbrojë territorin dhe popullin e vet.

Sipas asaj që shkruan portali serb, Putin Serbisë i ka ofruar edhe mundësinë e dërgimit raketave për mbrojtje kundërajrore “buk” ose “tunguska”, e në rast të krizës së sigurisë në rajon edhe sistemin raketor S-300.

Financial Times: Qëllimi i Rusisë, ta destabilizojë Ballkanin

Gazeta ndërkombëtare, Financial Times, shkruan se Bashkimi Europian dhe NATO mund të kenë gabuar në gjykimin e tyre rreth politikave të presidentit rus, Vladimir Putin, njofton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas FT, derisa rrezikun nga Rusia e kanë menduar se vjen nga konflikti në Ukrainë, rusët rrezikojnë dika tjetër.

Është pikërisht Ballkani Perëndimor, shkruan FT, ku Rusia ka synimet më të prera për destabilizim dhe i cili lehtësisht mund të ndodhë.

Rusia po destabilizon Ballkanin: Alarmi bën bashkë liderët e BE-së

“Ne po shohim rritjen e ndikimit rus, ne po shohim edhe rritjen e ndikimit turk, Shtetet e Bashkuara janë pjesë e lojës, edhe BE-ja po ashtu. Atje kryqëzohen interesa të ndryshme në një pikë”. Por, është roli i Rusisë ai të cilin McAlister e përshkroi si negativ.

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Evropian duhet të tregojë më shumë prani në Ballkanin Perëndimor për t`u dalë ballë synimeve ruse për sestabilizimin e rajonit. Këtë ja ka thënë gazetës së njohur britanike “The Guardian” një politikan i lartë i BE-së, në prag të takimit të liderëve të BE-së në samitin e Brukselit të enjten.

“Gjeopolitika është kthyer sërish në Ballkan” ka thënë David McAllister një politikan i lartë gjerman njëherësh kreu i komitetit për punë të Jashtme i Parlamentit Evropian.

“Ne po shohim rritjen e ndikimit rus, ne po shohim edhe rritjen e ndikimit turk, Shtetet e Bashkuara janë pjesë e lojës, edhe BE-ja është pjesë e lojës, kështu që atje kryqëzohen interesa të ndryshme në një pikë”.

Por, është roli i Rusisë ai të cilin politikani në fjalë e përshkroi si negativ, duke pasur parasysh përfshirjen e Kremlinit në tentimin për grushtshet në Mal të Zi dhe përkrahjen e Moskës për politikanët e linjës së fortë nacionaliste në regjion, shkruan “The Guardian”, transmeton albinfo.ch.

Rusia po ashtu e ka zgjeruat influencën e saj në debatin politik për organizimin e propagandës anti perëndim dhe anti BE, veçanërisht në mediat nüe gjuhën serbe, të cilat e propagojnë pikëpamjen që promovohet nga Kremlini, ashtu si dhe “teoritë konspiracionishte dhe ultranacionalizmi serb”.

Liderët e BE-së prandaj, sipas një drafti të parë nga “The Guardian” do të debatojnë sot në Bruksel lidhur me tensionet në rritje në Ballkan. Ata do të ripërtërijnë premtimet e tyre se porta për anëtarësimin në BE vazhdon të mbetet e hapur ndërkohë që do të theksojnë rëndësinë e reformave dhe “marrëdhënieve të mira fqinjësore”.

Por shtetet anëtare janë të ndara në pikën nëse duhet që në komunikatën e samitit të identifikohen “fuqitë e jashtme” që po rrisin rolin e tyre në regjion, përcjell albinfo.ch. Rusia është pjesë e brengës por zyrtarët janë po ashtu të shqetësuar me rritjen e rolit të Turqisë.

Më tutje ”The Guardian” thekson se diplomatët e BE-së shprehen të shqetësuar me faktin se qytetarë të Ballkanit kanë shkuar të luftojnë në Irak dhe në Siri që të luftojnë për grupet islamike ekstreme. Një numër disproporcional i kosovarëve, shqiptarëve dhe boshnjakëve kanë marrë pjesë në luftime në Lindjen e mesme i referohet gazeta rrjetit BIRN.

Lidhur me nivelin e afrimit të shteteve ballkanike në procesin e asociiimit në BE, gazeta theskon se Shqipëria, Bosnja, Kosova dhe Maqedonia vazhdojnë të mbeten mbrapa. Ndërsa vizitën e shefes së politikës së jashtme, Mogherini në Ballkan “The Guardian” e cilëson si një përpjekje për të forcuar synimet për integrim në BE të shteteve përkatëse. Por, duke folur pas vizitës, Mogherini ka zënë në gojë “shqetësime të thella” dhe njëkohësisht edhe  “optimizëm” se ato shtete mund të bashkohen eventualisht në BE. Por Ballkani mund të shndërrohet fare lehtë në një fushë shahu ku mund të shtyhen fuqitë e mëdha”, ka thënë ajo.

Në vijim gazeta ndalet te treni serb me mbishkrime provokative si “Kosova është Serbie”, i dërguar në janar nga Beogradi, duke i hedhur raportet në mes dy vendve në një krizë. Ndërkohë Maqedonia po zhytet në një krizë të rëndë politike që i ndërsen fqinjët kundër njëri tjetrit. Mali i Zi nga ana tjetër, ishte dridhur në tetor nga tentimi i vrasjes së kryeministrit properëndimor të vendit, përcjell albinfo.ch. Puçi i dështuar ishte dirigjuar nga autoritetet ruse, edhe pse Moska e ka mohuar çdo përfshirje të saj.

Tensionet janë të pranishme edhe në Bosnjë, ku lideri i Republika Srpska, Dodik akuzohet se po e lufton marrëveshjen paqësore të vitit 1995 e cila i kishte dhënë fund luftës katërvjeçare civile.

mcAllister ka thënë se disa nga liderët e regjionit janë ankuar se Ballkani është harruar nga BE-ja. Prandaj, ka thënë ai, është koha që BE-ja të tregojë praninë e saj. Një sondazh i ri ka treguar se serbët mendojnë se Rusia ka qenë donatori më i madh në vend, edhe më i madh pra se BE-ja, nga e cila vlerësohet që Serbia t`i ketë marrë rreth 3 miliardë euro nga viti 2000 deri tash. Kjo shumë e tejkalon dukshëm atë të ardhur nga Rusia.

McAllister po ashtu shpreh keqardhjen për qëndrimin e Serbisë që të mos u bashkohet sanksioneve që BE ka vendosur ndaj Rusisë. Ndërkaq ai ka theksuar se “Serbia duhet të mbështesë në tërësi politikën e jashtme të BE-së nëse dëshiron të bëhet anëtare”.

Rusia po destabilizon Ballkanin: Alarmi bën bashkë liderët e BE-së

Gjuha e urrejtjes në Ballkan

Dhuna ndaj pakicave fillon me gjuhën diskriminuese dhe ofenduese që përdoret ndaj tyre.

Zoran Arbutina Opinione

Në të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor dëgjohen mjaft shprehje fyerëse dhe diskriminuese në jetën publike. Sidomos të forta janë atë nëpër stadiume apo në gjuhën e politikanëve. Si fyerje përdoren për shembull, majmun, cigan, pederast e kështu me radhë.

Johanna Deimel, nga Shoqata për Evropën Juglindore në Mynih thotë se përdorimi i gjuhës së shthurur në hapësirën publike që drejtohet qoftë kundër pakicave etnike, atyre seksuale etj, ka traditë në Ballkan, por aktualisht përdorimi i saj po shtohet. “Kjo lidhet me faktin se megjithë procesin e afrimit me BE-në, vendet e Ballkanit janë ende larg vënies në jetë të parimeve demokratike dhe atyre të shtetit të së drejtës.”

Frustrimi për perspektivën evropiane dhe gjendja shpesh e vështirë dhe pa perspektivë ekonomike bën që tensionet në vendet e Ballkanit të shtohen. Sipas ekspertes për Ballkanin Deimel kjo bën që “në media të përhapet një gjuhë urrejtjeje e shfrenuar, e cila nuk përballet me rregulla.”

Evropa dhe populizimi

Kjo lidhet edhe me një zhvillim që vihet re në mbarë Evropën, sepse në disa vende të BE-së, si në Francë, Hungari, Poloni dhe Holandë, po vihet re një forcim i partive të djathta dhe po vihen në pikëpyetje demokracitë liberale. Nacionalizimi po forcohet dhe dëgjohen sllogane kundër perëndimit dekadent. “Qëndrime të tilla gjejnë në Ballkan shumë mbështetës”, – thotë Deimel

Tepër shqetësuese është në këtë mes gjuha e urrejtjes me përmbajtje etnocentrike – fyerja e hapur e pakicave etnike. Kjo gjuhë po ripërtërihet në Ballkan dhe po keqpërdoret për qëllime politike.

Deimel paralajmëron për përdorimin e gjuhës luftarake, pra që njerëzit flasin sërish për luftë dhe ndryshim kufijsh, gjë që sipas saj është tepër e rrezikshme, sepse “lufta nuk nis vetiu, por përgatitet edhe përmes gjuhës.”

Ligje vetëm në letër

Aktivistja kroate për paqen Cvijeta Senta thotë se institucionet shtetërore mbajnë përgjegjësi të madhe. Në ligj parashikohen dënime për gjuhën e urrejtjes që konsiderohet si vepër penale, por në realitet gjëra të tilla nuk zbatohen. “Kjo bën që ata që i shajnë ta ndjejnë veten të kërcënuar, kurse ata që shajnë të marrin më tepër guxim.” Sipas saj në rast se dikë e diskretiton duke e quajtur serb apo cigan dhe duke e shpallur si person të padëshirueshëm, nuk është problem që më pas të përpiqesh ta eleminosh.

Shumë organizata të shoqërisë civile në të gjithë rajonin janë angazhuar në luftë kundër gjuhës së urrjetjes dhe denoncojnë përdorimin e saj tek autoritet. Por shpesh ata nuk merren seriozisht ose madje bëhen vetë viktima ofezash. Aktivistja Cvijeta Senta thotë se BE-ja duhet të jetë e vëmendshme për raste të tilla, sepse “pa kontroll nga jashtë, zhduket edhe presioni për t’u sjellë ndryshe” dhe dalin në pah shprehje seksiste dhe raciste.

Ballkanit i kanoset përsëri luftë

Urrejtja nacionaliste po rindez kon?ikte të vjetra. Një tren në drejtim të Kosovës çoi për pak në katastrofë.

Thomas Frankenfeld Opinione

Nga Thomas Frankenfeld, “Hamburger Abendblatt”

Gjendja politike e Evropës është mëse e diskutueshme. Dalja e Britanisë së Madhe nga shtëpia e përbashkët e Unionit Evropian, riorientimi populist djathtas, nëse jo nacionalist në shumë shtete, kursi agresiv i Rusisë dhe mbase edhe një luftë tregtare me SHBA-të e gërryejnë idilën e dikurshme të një «ishulli të të lumëve» në mes të një bote të konflikteve. Ajo çfarë Evropa nuk mund të t’ia lejojë aspak vetes është shpërthimi i një lufte të ndezur nga urrejtja nacionaliste. Por mu kjo i kanoset Ballkanit, pra atje ku më 1914 shpërtheu Lufta e Parë, stërkatastrofa e Evropës.

Në territorin e ish Jugosllavisë digjen së brendshmi disa konflikte njëherësh. Në Maqedoni, për shembull, ku më 2015 erdhni në trazira të përgjakshme dhe luftime ndërmjet pjesëtarëve të pakicës shqiptare dhe forcave maqedonase të sigurisë dhe ku vetëm në qytetin e Kumanovës humbën jetën 22 njerëz. Nga Shqipëria dhe Kosova erdhën kërcënime të zymta, sipas të cilave, nxitja e një konfliikti për Maqedoninë mund të ishte «shkatërrimtar». Maqedonia llogaritet si një fuçi baroti politike. Dhe, në Kosovën e banuar me shumicë shqiptare gjendja është acaruar deri në atë masë, sa që ish këshilltari i kancelares Angela Merkel (CDU) dhe drejtori i tanishëm i Qendrës për Studime të Aplikuara Konflikti në Mynih, Werner Weidenfeld, në «Fokus» paralajmëroi se në Ballkan shumë shpejt mund të shpërthente një luftë e re. Ka një «potencial të lartë konfliktuoz». Vërtet Serbia dëshironte të integrohet në UE dhe me diplomatët e UE-së flet gjithnjë miqësisht kur është fjala për integrimin. Por UE-ja nuk po e kupton që ky ‹bonton› mund të kalojë papritur në agresion të pastër, kur është fjala për Kosovën. Unioni Evropian duhet të shfaqet shumë më i vendosur kundër serbëve, kërkon Weidenfeld. Më 1999, Nato e detyroi përmes sulmesh ajrore – pa pandat të OKB-së – armatën jugosllave të tërhiqet nga Kosova, ku serbët ishin shkrehur brutalisht kundër shqiptarëve dhe ushtria guerile kosovare UÇK rezistonte me sulme kundër serbëve. Më 2008, Kosova u shkëput njëanshmërisht nga Serbia. Serbia këtë nuk dëshiron as ta njohë, as ta pranojë. Kosova, mejdani i betejës së humbur kundër Perandorisë Osmane në vitin 1389, për serbët paraqet një territor të shenjtë historik, nga i cili ajo u përzu atëbotë. Shkëndija e krizës së eskaluar së fundmi ishte masa e qeverisë serbe të kryeministrit Aleksandër Vuçiç, që pas 20 vjetësh të fillonte përsëri trafiku me tren në Kosovë. Ajo që do të mund të ishte një vepër konstruktive, ishte në fakt një ofensivë e pastërt propagandistike – dhe një provokim për shqiptarët, i cili gati çoi në luftë. Serbët donin të nisnin një tren për në Mitrovicën e banuar para së gjithash nga serbët në veri të Kosovës, në të cilin në 21 gjuhë, ndër të tjera edhe në shqip, qëndronte: «Kosova është Serbi.» Një njesit forcash speciale kosovare qëndronte gati për ta zaptuar trenin. Kryetari i serbisë Tomisllav Nikoliç pas kësaj u kërcënua me përdorimin e ushtrisë.

Kryeministri Vuçiç lëshoi një «paralajmërim të fundit» për shqiptarët, por e tërhoqi frenin, duke e ndaluar trenin në Rashkë, në vendin e fundit kufitar serb. Sikurse në Maqedoni, as qeverisë në Serbi nuk po i ecën ta ngrisë ekonominë. Po lulëzojnë krimi i organizuar dhe korrupsioni. Shumë njerëz qëndrojnë keq; për më tepër, ata janë të zhgënjyer nga UE-ja, e cila pavarësisht derdhjes së shumë parave dhe misionit më të madh të jashtëm të UE-së, Eulex, nuk po ia del ta kalojë urrejtjen dhe pamundësojë shpërthimet e dhunës. Në Ballkan po bie ora e agjitatorëve nacionalistë. Sidomos rinia e paperspektivë po orientohet nga autoritete, idhuj të supozuar të fortë. Dhe, në sfond penjtë i tërheq aleati i vjetër i Serbisë, Rusia, së cilës i leverdis kursi destabilizues i Beogradit./dialogplus

Gorbachev: Duket se bota po bëhet gati për luftë

Ish lideri sovjetik Mikhail Gorbachev shkruan se bota aktualisht po përballet me probleme te mëdha dhe se politikbërësit botërorë nuk kanë qenë asnjëherë më konfuz se tani.

Periskopi.com Lajme

Në një shkrim autorial te publikuar në Time, ai u bënë thirrje presidentit amerikan Donald Trump, atij rus Vladimir Putin dhe Kombeve të Bashkuara që “ta ndryshojnë situatën”. Kërcënimi më i madh sipas tij, botës i vjen nga armët bërthamore.

“Por gara më e madhe sot është politikbërja ushtarake dhe gara për armët e reja. Kjo duhet të ndalohet menjëherë dhe fokusimi në bashkëpunim duhet të jetë top prioritet”, shkruan ai.

“Shumë trupa dhe armatim po sjellen në Evropë. Armët e NATO’S dhe Rusisë që ishin të destinuara ‘të qëndronin larg njëra tjetrës’ tani po afrohen”, shkruam Gorbachev.

Sipas tij, fuqitë e mëdha të prira nga OKB duhet të bëjnë hapat e menjëhershëm për ta parandaluar situatën.

“Miratimi i një rezolute nga Këshilli i Sigurimit që do ta shpallte te papranueshme luftën nukleare është hapi i parë”, shkruan ai.

“Mendoj se inicimi i një rezolute te tillë duhet të vie nga dy presidentet e dy superfuqive: Donald Trump dhe Vladimir Putin”, shkruan ai./Periskopi/

Johnson – Trumpit: Shikoni çfarë kanë bërë rusët në Ballkan

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka thënë se janë të gabuara mospëlqimet e qeverive të Bashkimit Evropian (BE) ndaj reagimit që Turqia ka dhënë ndaj tentativës për grusht shteti më 15 korrik dhe se Turqia është e rëndësishme për sigurinë e përbashkët të Evropës.

Periskopi.com Lajme

Johnson u është përgjigjur pyetjeve të deputetëve në seancën e organizuar në Dhomën e Ulët të Parlamentit Britanik.

Johnson ka theksuar se është mbrojtës i shtetit izraelit porse rritja e vendbanimeve ilegale në Bregun Perëndimor nuk do t’i kontribuojë paqes, transmeton lajmi.net.

Sipas Johnson, zgjidhja e vetme e çështjes palestinezo-izraelite është zgjidhja me dy shtete. Duke folur për sulmin e fundit ndaj ushtarëve izraelitë në Jerusalem, Johnson ka potencuar se “Jemi duke u përpjekur që palestinezët ta kuptojnë se nuk do të ketë shpresë për paqe derisa nuk i kontrollojnë ekstremistët”.

Duke vënë në pah se asnjëherë nuk i ka mbështetur politikat e presidentit rus Vladimir Putin në Siri, Sekretari i Jashtëm britanik Johnson ka thënë se “Nëse shikojmë luftën kibernetike të Rusisë dhe veprimtarinë e saj në Ballkanin Perëndimor, shohim se ajo nuk ka bërë gjëra të mira. Megjithatë, është me rëndësi të kuptohet se mund të ketë disa fusha në të cilat mund të punojmë me Rusinë”.

Shefi i diplomacisë britanike, Boris Johnson ka deklaruar se Britania e Madhe i ka thënë presidentit të ri amerikan, Donald Trump dhe ekipit të tij se Rusia është e gatshme për manovra të ndryshme të ndyta.

Ai ka theksuar se Trumpit dhe ekipit të tij i ka thënë se Rusia është përgjegjëse për hakime gjatë zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, transmeton lajmi.net.

Siç transmeton AP, Johnson ka thënë se “është praktikisht e qartë se hakimi i emailave të demokratëve ka ardhur nga rusët”. /Lajmi.net/

Ish-këshilltari i Enver Hoxhajt, thotë se Kosova rrezikohet nga serbët dhe Vetëvendosje

Analisti amerikan Daniel Serwer thotë se Kosova është imune ndaj Moskës, e cila po tenton të shkaktojë trazira në Ballkan, por sipas tij, Kosova ka probleme të brendshme.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se problemet e Kosovës janë integriteti territorial dhe sovraniteti, raporton Periskopi

Ai në një intervistë për Televizionin Publik ka thënë se serbët dhe Vetëvendosje po i shkaktojnë këto probleme në Kosovë, duke mos pranuar integritetin territorial të Kosovës.

“Kosova ka probleme të vazhdueshme të integritetit territorial dhe sovranitet të saj. Që të dyja këto kërcënohen nga njëra anën prej serbëve që nuk e pranojnë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës e nga ana tjerët nga vet shqiptarët, nga Vetëvendosje që nuk e pranojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës”, tha ai.

“Autoritetet në Kosovë me të drejtë do të donin të përfundonin këtë çështjen me Malin e Zi dhe Asociacionin dhe që të ecin drejtë çështjeve më të rëndësishme siç janë krijimi i vendeve të punës dhe ekonomia. Jam në anën e politikanëve që duan të t’i kryejnë këto çështjet e mëdha politike dhe të kalojnë që detaje, në çështje ekonomike dhe Kosova të ecë para që në thelb”, thotë ai.

Serwer thotë se është shumë vështirë të punohet diçka tjetër kur ka probleme territoriale dhe integritet në një shtet./ Periskopi