Një president si ai i Austrisë, rrugëve të qytetit në kërkim të zbritjeve (Foto)

Në një rrugë të frekuentuar të Vjenës, një ditë më parë kanë qarkulluar afro 140 mijë kalimtarë, shumë nga të cilët blerës.

Periskopi.com Lajme

Një nga blerësit, që siç shihet në foto mban diçka në duar, është edhe një person i veçantë, që quhet Alexander Van der Bellen.

Ky është presidenti i porsazgjedhur i Austrisë, në përditshmërinë e tij, si profesor, si qytetar e si politikan në shërbim të popullit, përcjell Telegrafi

Dhe, ky person, që do të udhëheq me një nga shtetet më të zhvilluara në botë – me histori të madhe e krenare, politike, ushtarake, shkencore e artistike; shtetin trashëgimtar të një prej superfuqive dhe perandorive më jetëgjata në botë – ecën vetëm, në këmbë.

A vjen kjo ditë te shqiptarët?

Deputetë austriakë kërkojnë pezullimin e aderimit të Turqisë në BE

Disa deputetë austriakë kërkuan të enjten pezullim të plotë të procesit të aderimit të Turqisë në Bashkimin Evropian (BE) si pasojë e arrestimeve të fundit të disa deputetëve të opozitës dhe gazetarëve.

Periskopi.com Lajme

“Apelojmë te qeveria e Turqisë urgjentisht të lirojë deputetët dhe gazetarët e arrestuar”, thuhet në deklaratën e përbashkët të gjashtë partive politike të përfaqësuara në Parlament, raporton AA

Deputetët e partisë Social Demokrate (SPO), Partisë Popullore Austriake (OVP), Partia Austriake për Liri (FPO), Partia e Gjelbër, Team Stronach dhe NEOS – Austria e Re, kritikuan edhe gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi të shpallur pas puçit të 15 korrikut.

sallahi

Ish-futbollisti i Bayernit nuk dëshiron të luajë për Kosovën

Ylli Sallahi nuk dshiron të luajë për Përfaqësuesen e Kosovës. Këtë e ka konfirmuar vetë ai.

Periskopi.com Sporti

Ish-anëtari i Bayern Munich thotë se do të vazhdojë të luajë për Austrinë.

“Jam i befasuar që Federata e Futbollit të Kosovës ka shprehur interesim për mua, por askush nuk ka folur me mua. Unë dëshiroj të luajë për Austrinë. Kjo është çfarë kam thënë dhe e kam bërë për një kohë të gjatë”, deklaroi Sallahi.

Futbollisti në fjalë luan në pozitën e mbrojtësit të majtë. /Periskopi.com