emnauelson

Emanuelson: Futbolli në Itali është një mjedis hipokrit, mos luani kurrë në Seria A

Ish mesfushori i Milanit dhe Romës, Urby Emanuelson u ka bërë thirrje lojtarëve të rinj që të mos shkojnë në Itali.

Periskopi.com Sporti

Holandezi që luan si mbrojtës i majtë dhe mesfushor ka kaluar kohë jo të mira në futbollin italian dhe ai ka kritikuar ashpër si dhe ka këshilluar futbollistët e rinjë të mos transferohen në Seria A.

“Futbolli në Itali është një mjedis hipokrit”.

“Është e vështirë që të kesh miq dhe për të takuar njerëz që ju mund tu besoni. Frank de Boer ka qenë i paaftë për futbollin italian, vetëm disa orë pasi arriti atje”.

“Për të gjithë të rinjtë, unë do tu jap një këshillë: mos shkoni të luani në Itali. Unë jam duke folur për Italinë në aspektin e futbollit, jo vendit”.

“Futbolli është politikë atje, jo gjithmonë lojtarët më të mirë luajnë. Faktorë të tjerë vendosin”.

“Roma? Ishte një zgjedhje e keqe. E kam gjetur vetën në shkallët e stadiumit në një ekip që luanin sikurse të ishin qenë, por kjo nuk ndryshoi asgjë”.

asd
Urby Emanuelson, sa ishte lojtar i AS Roma

“Rudi Garcia më thoshte të kisha durim, por në fund zgjidhte dikë tjetër të luante”, ka thënë Emanuelson.  /Periskopi/

 

 

 

 

 

depay

Roma kërkon yllin e Manchester United

Mesfushori i Manchester Unitedit, Memphis Depay, është duke u kërkuar nga Roma.

Periskopi.com Sporti

Depay pritet të largohet në janar dhe sipas “The Sun” skuadra italiane Roma është e gatshme të pagujë rreth 25 milionë funte.

2-vjecari ka dështuar të tregojë vlerat e tij që nga transferimi I tij nga PSV në sezonin e kaluar.

Italianët do të mbesin gjatë dimrit pa Mohamed Salah që luan në Kupën e Afrikës dhe Depay po shihet si zëvendësues ideal i egjiptianit.

Besohet se United është i hapur për largim të futbollistit. /Periskopi/

arfa

Ylli francez largohet nga PSG, transferohet në Seria A?

Hatem Ben Arfa do të largohet nga Parc des Princes.

Periskopi.com Sporti

Pasi shkëlqeu me Nicen, Ben Arfa nuk ka arritur të përsëris ato paraqitje edhe në këtë sezon në fanelën e PSG, pasi edhe ka prishur raportet me trajnerin spanjoll Unay Emery.

images
Ben Arfa, Paris Saint-Germain

 

Sipas medieve italiane, anësori është lidhur me një kalim te Roma e cila e sheh si zëvendësim për Mohamed Salah i cili do të jetë për një muaj e gjysmë në Kupën e Afrikës.

Roma e kërkon francezin huazim dhe për të ka ofruar 800 mijë euro ndërsa me të drejtë blerje në fund të stinorit për 10 milionë. /Periskopi/

nainggolan2

Nainggolan në Chelsea?

Chelsea është duke e vazhduar interesimin për mesfushorin e Romës, Radja Nainggolan.

Periskopi.com Sporti

Ylli belg është duke shkëlqyer dhe është duke u konsideruar si kapiteni i ardhshëm nga skuadra romake.

Blutë nga Londra e kanë futur në listë të lojtarve që Conte i dëshiron të trasnferojë, vlen të theksojmë se Conte tentoi edhe gjatë verës të nënshkruajë me belgun.

Chelsea ka menduar të ngritë ofertën për t’i bindur ‘Giallorosët’, ta lënë të lirë yllin e tyre. /Periskopi/

97322803_radja-nainggolan-sport-xlarge_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8

Nainggolan: Nuk largohem nga Roma

Mesfushori belg, Radja Nainggolan, është deklaruar para ndeshjes me Viktoria Plzen në Ligën e Evropës.

Periskopi.com Sporti

Ish anëtari i Bologna ka deklaruar se do t’i qëndrojë besnik skuadrës romake dhe nuk do të largohet.

“Jam në harmoni të mirë me shoqërinë, gjatë verës kam zgjedhur për të qëndruar këtu”.

“Dua të qëndroj te Roma, përndryshe do kisha bërë zgjedhje tjera. Nuk kam folur me klubin, por ndihem i qetë”, ka thënë Nainggolan.

Aktualisht Roma renditen në vendin e dytë në Serie A. /Periskopi.com/

swansea-vs-arsenal

Gjigandët europian kërkojnë yllin e Arsenalit

Roma dhe Galatsaray janë të interesuara të nënshkruajnë më mbrojtësin francez të Arsenalit, Mathieu Debuchy.

Periskopi.com Sporti

Ish mbrojtësi i Newcastle United është jashtë planeve të teknikut francez Arsene Wenger, ai sezonin e kaluar ishte i huazuar në Bordouaex dhe këtë sezon është rikthyer përsëri në Londër.
Sipas ‘Daily Stars’ Roma dhe Galatasaray do t’i ofrojnë rrugën e shpëtimit francezit. /Periskopi.com/

debuchy

roma

Atalanta përmbys rezultatin dhe fiton ndaj Romës (Video)

Roma është mposhtur nga skuadra modeste Atalanta në Bergamo.

Periskopi.com Sporti

Roma në pjesën e parë dominojë tërsisht ku edhe arrtiti të fitojë një penalti përmes Mohamed Salah por që e konvertoi argjentinasi Diego Perroti në minutën e 40’.

Por, Atalanta ndryshoi komplet në pjesën e dyt ku filloi të marrë kontrrollin e lojës ku pas shumë rastesh arriti të barazojë rezultatin përmes Caldar në minutën e 61’.

Roma edhe pse pësoi nuk arriti të këndellet pasi që skuadra nga Bergamo zhvilloi një pjesë të dytë tejet të fortë.

Atalanta fitoi një penalti në minutën e 89’ përmes Gomez i cili u pengua në zonën e rreptësis nga mbrojtja e romakëve. Penaltin e realizoi Yannick Kessie.

Atalanta me këtë fitore renditet e katërta në tabelë me 25 pikë ndërsa Roma  e dyta me 26 pikë. /Periskopi.com/

salah

Roma kalon në epërsi (Video)

Roma ka kaluar në epërsi ndaj Atalantas përmes pikës së bardh.

Periskopi.com Sporti

Diego Perroti e shëndrroi në gol në minutën e 40’. /Periskopi.com/

Kevin Strootman Roma - Roma 01-03-2014 Stadio Olimpico. Football Calcio 2013/2014 Serie A. AS Roma - Inter Milano PUBLICATIONxNOTxINxITAxFRA AntoniettaxBaldassarre

Kevin Strootman Roma Roma 01 03 2014 Stadio Olimpico Football Calcio 2013 2014 Series A AS Roma Inter Milano PUBLICATIONxNOTxINxITAxFRA

Strootman: Roma në garë për të gjithë trofet

Mesfushori holandez, Kevin Strootman, ka deklaruar se Roma do të jetë në garë për tripletë.

Periskopi.com Sporti

Strootman në dy sezonet e fundit ishte i lënduar, pothuajse ishte inekzistent në ndeshjet e skuadrës romake.

“Scudetto apo Europa League? Nuk ka nevojë të zgjedh, sepse duam t’i fitojmë të dyja garat. Po ashtu, edhe Kupën e Italisë. Natyrisht, nuk do të jetë lehtë”.

“Në Europa League duhet të luajmë kundër ekipeve që do t’i zënë vendet e treta në fazën grupore të Ligës së Kampionëve. Duhet të luajmë ndaj ekipeve të forta, por qëllimi ynë është që të shkojmë sa më larg duke i marrë ndeshjet një nga një”.

“Juventusi? Nuk jam i interesuar që të flas për Juventusin. Është ekip i shkëlqyer që i ka fituar pesë Scudetto radhazi, por Roma dhe unë duam të flasim për veten”, ka theksuar Strootman. /Periskopi.com/

 

roma

Ylli romak drejt Chelsea?

Chelsea vazhdon të jetë i interesuar për mbrojtësin grek të Romës, Kostas Manolas.

Periskopi.com Sporti

Trajneri italian, Antonio Conte, edhe pse transferoi brazilianin David Luiz ai dëshiron që të përforcohet ende në mbrojtje, pasi që lojtarët si John Terry dhe Branislav Ivanovic janë në përfundim të karrierës dhe formës jo të mirë të anglezit Gary Cahill.

Chelsea mund të përfitojë në  situatën e grekut pasi që bisedimet për kontratë të re midis tij dhe klubit romak kanë stagnuar, kjo për shkak të pagës së madhe që e kërkon ish mbrojtësi i Olmypiacos. /Periskopi.com

manolas
Kostas Manolas, As Roma
roma

Milan kërkon yllin e Romës

Skuadra e Milanit, është duke menduar për Edin Dzeko.

Periskopi.com Sporti

‘Rossonerët’, janë duke përcjellë me vëmendje sulmuesin boshnjak të Romës, Edin Dzeko.

Në rast largimi nga skuadra të Baccas, atëherë Milani do të tentoi transferimin e Dzekos. /Periskopi.com

Roma's Bosnian forward  Edin Dzeko celebrates after scoringn goal during the friendly football match AS  Roma vs Valencia on August 14, 2015 at the Olympic stadium in Rome. AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI

florian-thauvin-599450

Roma dëshiron dështimin e Newcastle

Roma do të bëjë përpjekje që në merkaton e janarit të transferojë sulmuesin francez, Florian Thauvin nga Marseille.

Periskopi.com Sporti

Gjysma e kartonit të francezit i takon akoma Newcastles të cilët e larguan atë në huazim te skuadra franceze Marseille.

Thauvin do të ishte zëvendësues i Mohamed Salah pasi ky i fundit është i angazhuar me kombëtaren Egjiptiane në kupën e Afrikës dhe nuk do të jetë në dispozicion të Romës për një muaj. /Periskopi.com

roma

Ylli i Romës mungon dy javë

Kostas Manolas nuk do të mund t’i ndihmojë skuadrës së tij për dy javë pas lëndimit që pësoi në ndeshjen e fundit.

Periskopi.com Sporti

Këtë lajm e ka konfirmuar Roma në faqen e tyre zyrtare duke konfirmuar se greku do të mungojë në ndeshjen kundër Austria Vienës dhe Bolognas.

Manolas shtohet në listën e mungesave të Romës, pasi deri më tani në atë listë bëjnë pjesë Alessandro Florenzi dhe Thomas Vermaelen të cilët janë lënduar. /Periskopi.com

manolas
Kostas Manolas, AS Roma
shaqiri

Konfirmohet: A po largohet Shaqiri nga Stoke?

Ditëve të fundit kanë qarkulluar spekulime që e lidhnin Xherdan Shaqirin me një largim të mundshëm nga Stoke City.

Periskopi.com Sporti

Anësori nga Kosova është përfolur për një kalim te skuadra e njohur italiane, Roma.

Mirëpo, trajneri i Stoke, Mark Hughes thotë se ‘Shaqa’ do të qëndrojë te kjo skuadër.

“Kam dëgjuar për spekulimet por këto mbesin vetëm spekulime. Ai është në formë të mirë dhe jemi të lumtur për të. Shaqiri po kalon momente të mirë këtu dhe është i lumtur dhe i vendosur për të qëndruar me ne”, deklaroi Hughes. /Periskopi.com

de rossi

Ylli i Romës refuzon Juventusin

Juventus ka shfaqur interesim për transferimin e Daniele De Rossi nga Roma.

Periskopi.com Sporti

Italiani ka hyrë në vitin e fundit të kontratës me klubin e tij, ndërsa bardhezinjtë kanë kontaktuar me përfaqësuesit e tij, rreth një transferimi të mundshëm të tij.

Megjithatë, 33-vjeçari nuk ka qenë i interesuar për të kaluar te ‘Zonja e vjetër’. /Periskopi.com

roma

Plaçkitet shtëpia e yllit të Serie A, ja sa para iu vodhën

Shtëpia e sulmuesit të Romës, Edin Dzekos, është plaçkitur gjatë ndeshjes mes Sassuolo dhe Romës, e cila është zhvilluar të mërkurën në mbrëmje.

Periskopi.com Sporti

Sipas gazetës italiane “Gazzetta dello Sport”, gruaja e Dzekos dhe fëmijët ishin brenda në shtëpi kur hajnat kishin hyrë brenda.

Raportohet se hajdutët kanë vjedhur me rreth 500 euro, si dhe disa çanta me vlerë të gruas së boshnjakut.

icardi

Fitojnë të mëdhenjtë e Italisë

Juventus, Inter dhe Roma kanë shënuar fitore në ndeshjet e javës së 10-të në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Kampioni në fuqi mposhti bindshëm Sampdorian me rezultat 4:1, ndërsa Interi iu rikthye fitores, duke mposhtur Torinon me rezultat 2:1.

Vlen të ceket se i shumëkritikuari i Interit, Mauro Icardi shënoi dy golat për skuadrën e tij.

Fitore të rëndësishme ka shënuar edhe Roma, ku mposhti Sassuolon si mysafir me rezultat 1:3.

Juventus kryeson në Serie A me 24 pikë, dy më shumë sesa Roma. /Periskopi.com

vermaelen

Vermaelen pritet të rikthehet te ish-skuadra e tij

Thomas Vermaelen po kalon një sezon si i huazuar te Roma.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo, belgu pritet të rikthehet te Barcelona.

30-vjeçari ka zhvilluar vetëm dy paraqitje për ‘giallorosët’.

Megjithatë, vlen të ceket se lojtari në fjalë është përballur me lëndime prej kohësh dhe kjo ia ka pamundësuar atij t’i rikthehej formës së tij të dikurshme. /Periskopi.com

totti

Tottin e pengoi e ëma t’i bashkohej Milanit

Legjenda e Romës, Francesco Totti ka zbuluar se si e ëma e tij e ka penguar atë të transferohej te Milani në të kaluarën.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se e ëma e tij kishte frikë që ai të luante te një skuadër larg shtëpisë.

“Ata dëshironin që unë të luaja për skuadrën e tyre. Njeriu nga Milani më pyeti mua nëse mund t’u bashkohesha atyre”, tha italiani.

“Por, nuk ishte vendimi im. Nëna ime ishte shefja, ajo ende është. Si çdo nënë italiane, ajo ishte pak e merakosur. Ajo nuk dëshironte të largohesha nga shtëpia nga frika se do të më ndodhte diçka”. /Periskopi.com

manolas

Manolas pritet të rinovojë kontratën

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi në formë i Romës, Kostas Manolas është i gatshëm të rinovojë kontratën me klubin, shkruajnë mediat në Itali.

Greku është pjesë e ‘giallorosi’ nga viti 2014, dhe ka shkëlqyer me paraqitje te skuadra kryeqytetase.

Raportohet se me kontratën e re ai do të përfitojë një pagë prej 2.5 milionë euro në vit si dhe do të ketë bonuse. /Periskopi.com