mustafi

Mustafi: Idhull e kisha legjendën e United

Mbrojtësi gjerman me origjinë shqiptare, Shkodran Mustafi, ka deklaruar se idhull si fëmijë e kishte ish mbrojtësi e Manchester United, Rio Feridnand.

Periskopi.com Sporti

Ish mbrojtësi i Valencia, karrierën e filloi tek skuadra e Everton ku kishte kaluar katër vite në Goodison Park nën urdhërat e David Moyes.

Ai ka treguar se si ishte insipiruar nga ish mbrojtësi i Leeds United dhe Man Utd, Rio Feridnand.

“Më pëlqente të shikoja Zidanen. Më pëlqente të shikoja Ronaldinhon dhe kur u bëra mbrojtës e doja Ferdinandin. Ai ishte gjithmonë në vendin e duhur, bërtiste, bënte lojë me ndërhyrje. Kishte gjithçka që i duhej një mbrojtësi”, ka deklaruar ai, transmeton koha.net.

Në 20 ndeshjet e para të Mustafit te Arsenali, ai akoma nuk ka pësuar humbje. /Periskopi/

beltotti

Zyrtare: Arsenali ofron 65 milionë euro për yllin italian

Arsenal ka ofruar plotë 65 milionë euro për yllin në rritje të Torinos, Andrea Belotti.

Periskopi.com Sporti

Belotti është duke shkëlqyer për skuadrën torineze dhe së fundmi është duke u llogaritur si shpresa e futbollit italian në të ardhmen.

‘Topqinjtë’ janë në kërkim të një sulmuesi tipik prej kohësh por edhe këtë herë janë refuzuar.

fc-torino-v-juventus-fc-serie-a
Andrea Belotti, Torino

 

“Po, kemi pranuar ofertë, por ajo ofertë nuk është e pranueshme për ne”, u përgjigj Petrachi rreth interesimit të Arsenalit.

“Sidoqoftë, ai nuk do të largohet tani. Ne duam të shijojmë atë, pastaj do të shohim se si do t’ia bëjmë’, përfundoi drejtori sportiv i Torinos.

Belotti ka realizuar në këtë sezon 13 gola në Serie A. /Periskopi/

 

giroud

Wenger tregon pse Giroud ishte kapiten i Arsenalit

Olivier Giroud ishte kapiten dje pasi ai kohët e fundit po e tregon veten se është një lider.

Periskopi.com Sporti

Arsenali dje fitoi me rezultat 2:1 kundër Preston, me një gol të vonshëm të Giroudit, ndërsa interesante ishte fakti që pikërisht francezi dje ishte kapiten i londinezëve, transmeton Sportali.net.

“Më pëlqejnë ndërrimet e kapitenëve. Giroud po kalonte në një formë të mrekullueshme pas një periudhe të vështirë që po e kalonte duke mos luajtur,” u shpreh Wenger.

 

Olivier Giroud është lojtari kryesor i ndeshjeve të fundit te Arsenali dhe përsëri ka zënë vendin e titullarit te formacioni i trajnerit francez.

Arsenal

Arsenali fiton ndaj Prestonit, vazhdon tutje në FA Cup (Video)

Arsenali ka arritur të fitoj 2-1 në udhëtim ndaj Prestonit dhe kështu ka siguruar kalimin tutje në Kupën FA.

Periskopi.com Sporti

Pjesa e parë e takimit ishte plotësisht e barabartë për nga paraqitja, por vendasit e Prestonit ishin më të saktë para golit, duke shënuar një të tillë në këtë pjesë.

Ishte sulmuesi i ri anglez, Callum Robinson, i cili shënoi në minutën e shtatë dhe kaloi skuadrën e tij në epërsi, teksa me këtë gol skuadrat shkuan në pushimin mes dy pjesëve.

Në pjesën e dytë, futbollistët e Arsenalit kishin marr me përpikëri këshillat e trajnerit, Arsene Wenger, duke dominuar plotësisht këtë pjesë.

Këtë e tregoi goli i menjëhershëm i cili u shënua me të filluar kjo pjesë, ku në minutën e 46-të ishte mesfushori Aaron Ramsey, i cili shënoi një supergol për të barazuar rezultatin në 1-1.

Në vazhdim të takimit, Arsenali rriti sulmet në drejtim të portës së vendasve, por golin e fitores e arriti vetëm në minutën e 89-të me anë të sulmuesit Olivier Giroud, i cili shënoi nga afërsia dhe ia siguroi kualifikimin skuadrës londineze.

Vlen të theksohet se në këtë takim për 90-të minuta luajtën edhe dy futbollistët shqiptarë, Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi. /Telegrafi

 

wenger

Zyrtare: Arsenal kompleton transferin e parë

Arsenal ka nënshkruar me mbrojtësin e majtë, Cohen Bramall.

Periskopi.com Sporti

Topqinjtë e kanë siguruar transferin e parë në këtë afatë kalimitar të janarit, londinezët kanë transferuar mbrojtësin e majtë për shumën e 400,000 mijë euro të derdhura në kontën e klubit amator Hendesford Town.

pay-hedstaf-11-ts-12
Cohen Bramall, transferi i parë i Arsenal

 

Bramall ishte në prova të skuadra londineze dhe ka arritur të bindë trajnerin francez Arsene Wenger që ta transferojë.

“Ai ka nënshkruar për neve. Cohen është një super talent me fizikus të jashtëzakonshëm”, ka thënë Wenger.

pay-hednesbelp-12-tt-03jpg
Brammal u transferua për shumën e 400,000 mijë euro

 

20-vjeçari shihet si e ardhmja e Arsenalit në pozitën e krahut të majtë të mbrojtjes. /Periskopi/

giroud-q12-780x439

Arsenali nga 0-3 në 3-3 ndaj Bournemouth (Video)

Arsenal nuk ka arritur të mposht Bournemouth në xhiron e 20-të të Premier League.

Periskopi.com Sporti

Arsenali që ishte favoritë për të fituar ndeshjen, u shokua në minutën e 15’ të takimit kur vendasit kaluan në epërsië përmes mbrojtësit të majt, Charlie Daniels.

daniels
Charlie Daniels shënoi për 1 me 0

 

‘Cherries’ që nga ajo minutë morrën lojën në kontrollë dhe fituan edhe një penalti në minutën e 21’ të shkaktuar nga Granit Xhaka.

Penaltin e konvertoi sulmuesi Callum Wilson për rezultatin 2 me 0.

wilson
Calum Wilson realizoi nga pika e bardh për 2 me 0

 

‘Topqinjtë’ nuk kishin asnjë rast të mirë në pjesë të parë, me rezultatin 2 me 0 përfundoi pjesa e parë.

Skuadra e Arsene Ëenger e filloi pjesën e dytë më mirë, ku morri posedimin e topit dhe kontrollonte mesfushën por ata u goditën në minutën e 58’ nga Hary Fraser i cili përfitoi nga gabimi i Bellerin për të shënuar për rezultatin 3 me 0.

Ëenger bëri zëvendsime ku inkuadroi Lucas Perezin dhe Gabriel Paulita, në pjesë të parë kishte inkuadruar anglezin Chamberlain.

Gjithqka filloi në minutën e 70’ kur Sanchez përfitoi nga një top i devijuar nga Giroud, për të ngushtuar epërsinë në 3 më 1.

sanchez
Sanchez e ngushtoi epërsinë në 3 me 1

 

Arsenali morri kontrollin e lojës totalisht që nga ai moment dhe më nuk shikoi prapa. Pas një aksioni të gjatë Giroud arriti të asistoj për sulmuesin spanjoll Lucas Perez i cili shënoi për 3 me 2.

perez-12-1
Perez realizoi për 3 me 2

 

Skuadra vendase u goditë rëndë në minutën e 83’ të takimit, pasi që kapiteni i skuadrës u ndëshkua me karton të kuq nga Miachel Oliver për ndërhyrjen në Aroon Ramsey.

Arsenali arriti të barazojë rezultatin në minutën e 91’ të kohës shtesë, përmes sulmuesit francez Oliver Giroud.

giroud
Giroud asistoi dhe shënoi golin e barazimit në minutën e 91′

 

Arsenali me këtë barazim mbetet në pozitën e katërt me  41 pikë ndërsa Bournemouth rënditet në pozitën e nëntë me 25 pikë. /Periskopi/

 

perez

Perez shënon një perlë, Arsenali po rikthehet (Video)

Arsenali ka arritur të shënojë edhe golin e dytë brenda pak minutash.

Periskopi.com Sporti

Ishte sulmuesi spanjoll Perez i cili shënoi një super-gol për rezultatin 3 me 2. /Periskopi/

sanchez

Shënon Sanchez, Arsenali ngjallë shpresat (Video)

Arsenali ka arritur të shënojë golin e parë në ndeshjen ndaj Bournemouth.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi kiliani Alexis Sanchez me kokë pas një devijimi me kokë nga Giroud. /Periskopi/

download

Bournemouth nuk ndalet, shënon golin e tretë ndaj Arsenalit (Video)

Bournemouth ka arritur të shënojë edhe golin e tretë kundër Arsenalit.

Periskopi.com Sporti

Ishte skocezi Fraser i cili realizoi për rezultatin 3 me 0 në minutën 56’. /Periskopi/

wilson

Bournemouth ‘shokon’ Arsenalin (Video)

Bournemouth ka arritur të kalojë në epërsië ndaj Arsenalit.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi mbrojtësi i majt anglez, Charlie Daniels, pas një super deportimi nga ana e majt për 1 me 0.

Pas disa minutash Granit Xhaka shkaktoi penalti për Bournemouth, të cilën e konvertoi sulmuesi Callum Wilson për rezultatin 2 me 0./Periskopi/

vitality

Formacionet zyrtare: Bournemouth-Arsenal, rikthehet Mustafi

Arsenali do të kërkojë fitoren e tretë me radhë në ndeshje me Bournemouth.

Periskopi.com Sporti

Arsene wenger ka futur në lojë lojtarët më të mirë për këtë takim.

Xhaka do të luajë nga fillimi, ndërsa nga lëndimi kthehet edhe Shkodran Mustafi.

Përballë tyre nuk do të jetë lojtari i tyre i lënë në huazim Jack Wilshere.

Bournemouth:  Boruc; Francis, Ake, Cook, Daniels; Arter, Gosling, Stanislas, Fraser; King, Wilson.

Arsenal:  Cech; Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal; Coquelin, Xhaka; Ramsey, Iwobi, Sanchez; Giroud.

 

iwobi-780x439

Iwobi dyfishon epërsinë e Arsenalit (Video)

Arsenali ka dyfishuar epërsinë ndaj Crystal Palace.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e Arsene Wenger po duket në formë të mirë në këtë fillim të vitit 2016.

Kjo pasi në fillim të pjesës së parë ka gjetur edhe golin e epërsisë 2-0 ndaj Crystal Palace, i cili u shënua më kokë nga Alex Iwobi.

Goli i Iwobit erdhi në minutën e 56-të  të ndeshjes.

giroud1

Giroud shënon golin e vitit ndaj Palace (Video)

Arsenali ka kaluar në epërsi në minutën e 17-të ndaj Palace.

Periskopi.com Sporti

Ishte sulmuesi francez Oliver Giroud që shënoi një super-gol pas një asistimi nga Alexis Sanchez. Kësi goli shënoi edhe Mkhitaryan para disa ditësh.

arsenal

Formacionet zyrtare: Arsenal-Crystal Palace

Arsenal e pret sonte në Emirates Stadium skuadrën e Crsytal Palace.

Periskopi.com Sporti

Kjo është edhe ndeshja e parë në vitin 2017 për të dy skuadrat.

Arsenali është në pozitën e pestë me 37 pikë, në rast të fitores atëherë do të ngritet në pozitën e tretë me 40 pikë.

Crystal Palace barazoi në ndeshjen e fundit në shtëpi nën udhëheqjen e trajnerit të ri të tyre, Sam Allardayce. Palace rënditet në poiztën e 17-të me 16 pikë.

Këto janë formacionet zyrtare:

Arsenal:

 c1f_f4qweaatvjn

Crystal Palace:  Hennessey; Kelly, Dann (c), Tomkins, Ward; Cabaye, Flamini, Puncheon; Townsend, Zaha; Benteke.

 

 

 

arsene-wenger-arsenal

Wenger nuk flet me yllin e Arsenalit

Mbrojtësi i Arsenalit, Mathieu Debuchy nuk po ka minutazhë te Arsenali dhe madje nuk po ftohet as në ekipin e parë.

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i krahut të djatht ka zbuluar sot për ”L’equip” se mos aktivizimi i tij në ekipin e parë nuk është diçka për tu çuditur.

debuchy-cropped_bdm4x9fnjfho18wrjffxzc91y

 

” Prej se jam rikthyer nga huazimi nga Bordeaux unë nuk flas më me Arsene Wengerin. Kur jemi në stërvitje vetëm përshëndetemi dhe kaq. ” -tha Debuchy.

Debuchy filloi të ketë minuta por përsëri u lëndua.

untitled

Klopp: Chamberlain? Nuk kam çfarë të shtojë

Trajneri i Liverpool, Jurggen Klopp ka folur rreth zërave për një transferim të mundshëm të Chamberlain në Liverpool.

Periskopi.com Sporti

Klopp ka rikonfirmuar se nuk do të shpenzojë në afatin kalimtar të janarit për asnjë lojtarë.

Ox-lade Chamberlain në këtë sezon po luan më shumë dhe ka treguar formë të mirë por që lëndimet po e pengojë ecurinë e tij.

“Zakonisht nuk flas rreth transferimeve, por mund të bëjë një përjashtim”, ka thënë Klopp në konferencën për media. “Është tërësisht e pavërtetë. Nuk është interesante ajo çfarë them unë. [Mediat] tashmë kanë raportuar dhe ju bëni çfarë të doni, por nga ana jonë – nuk kemi çfarë të shtojmë”.

chamboo
Alex Ox-lade Chamberlain, Manchester United

 

“Mendova se kam dhënë mendimin tim për afatin e janarit. Anglishtja ime nuk është aq e mirë sa të përdori fjalë tjera. Prandaj dhe një herë, nëse ne mendojmë se një lojtar mund të na ndihmojë në janar, shkurt, mars, prill dhe maj, ndoshta do të veprojmë. Nuk jam i sigurt nëse do të jetë [lojtar] i rëndësishëm për ne sivjet”.

22-vjeçari në këtë sezon është paraqitur në 23 ndeshje për ‘topqinjtë’ duke shënuar gjashtë gola. /Periskopi/

mustafi

Wenger: Mustafi i gatshëm për Crystal Palace

Trajneri francez, Arsene Wenger, ka treguar se mbrojtësi gjerman me origjinë shqiptare Shkodran Mustafi, është rikthyer nga lëndimi.

Periskopi.com Sporti

Ai këtë e ka treguar në konferencën për shtyp para lojës me Crystal Palace.

“Shkodrani është rikthyer në stërvitjet dhe po stërvis pa probleme, ai do të jetë i gatshëm për ndeshjen ndaj Palace”, ka thënë Wenger.

hd-shkodran-mustafi_oe9ftnw6r4ry13l0iv6turnry
Shkodran Mustafi, Arsenal

 

Mustafi që nga ardhja e tij në Emirates Stadium është shëndërruar në një nga pikat kyçe të Wengerit. /Periskopi/

xhaka1

Xhaka për agresivitet: Nuk ndryshoj për askënd

Mesfushori shqiptar i Arsenalit, Granit Xhaka, thotë se nuk do të heqë lojën agresive nga karakteri i tij, pavarësisht shqetësimeve për ndëshkimet e shpeshta.

Periskopi.com Sporti

Reprezentuesi i Zvicrës është ndëshkuar tre herë me karton të verdhë dhe një të kuq direkt në 21 paraqitjet e para për “Topçinjtë” sivjet.

Ai ishte ndëshkuar me karton të kuq gjashtë herë në periudhën e tij katërvjeçare te Borussia Monchengladbachu dhe Wenger në nëntor kishte thënë se është i brengosur për agresivitetin e 24-vjeçarit në fushë.

xhaka
Granit Xhaka, Arsenal

 

Por vetë lojtari thotë se nuk do të ndryshojë stilin e tij të lojës, pavarësisht opinioneve të të tjerëve.

“Luaj me shumë emocione sepse jam tip temperament dhe luaj me të. Më pëlqen të luaj kështu. Nganjëherë vonohesh për top, nganjëherë jo. Nganjëherë duhet të kesh kontakt me kundërshtarin kur ju doni ta ndalni, nganjëherë jo. Është sport ku duelet individuale janë vitale dhe nuk e shoh si problem. Nuk do të ndryshoj për askënd. Jam ky që jam, njerëzit më pranojnë ose jo. Kam fuqinë dhe dobësitë e mija, të cilat përpiqem t’i përmirësoj. Nuk jam produkt i përfunduar. Jam vetëm

24-vjeçar dhe kam kohë për t’u përmirësuar”, ka thënë Xhaka për “ArsenalPlayer”, transmeton koha.net.

hd-shkodran-mustafi_oe9ftnw6r4ry13l0iv6turnry

Mustafi: Unë dhe Koscienly kuptohemi shumë mirë

Kampioni i botës me Gjermanin, Shkodran Mustafi, është shëndërruar në një nga shtyllat kryesore të Arsene Wenger.

Periskopi.com Sporti

Mustafi është duke i munguar ‘topqinjëve’, në repartin defanziv po ashtu edhe si një lider në fushë, për shkak të një lëndimi që pësoi në fillim të këtij muaji.

Analistët e Premier League e cilësojnë dyshen Mustafi-Kosicenly si më të mirën në këtë sezon dhe Mustafi ka folur për marrëdhëniet me Koscienly.

kos-tafi
Mustafi & Koscienly

 

“Ne kuptohemi mirë. Te dy e shohim ndeshjen në mënyrë të njëjtë. Në provojmë të luajmë edhe përpara dhe nëse e shohim të arsyeshme, edhe e mbajmë topin dhe organizojmë sulme”, u shpreh Mustafi. /Periskopi/

arsenal

Arsenali kërkon yllin spanjoll

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, besohet se është duke menduar të transferojë mbrojtësin e Valencias, Jose Gaya.

Periskopi.com Sporti

Monreal, 31-vjeçar është zgjedhja e parë e “Topçinjve”, ndërsa Wenger kërkon një mbrojtës të ri edhe pse në klub ka Kieran Gibbsin që ka edhe 18 muaj në kontratën e tij.

Sipas “DailyMirror”, Gaya kryeson listën e dëshirave të francezit. 21-vjeçari cilësohet si një prej anësorëve më të mirë të rinj në Evropë.

Marrëveshja nuk pritet të realizohet gjatë janarit, pasi Valencia nuk dëshiron ta largojë futbollistin pa siguruar mbijetesën në La Ligë.