Atifete Jahjaga në LDK?

Periskopi.com Lajme

Aderime të shumta pritet të ndodhin nëpër partitë politike.

Sot, ministri në largim i Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), Arban Abrashi, ka publikuar në profilin e tij në Facebook një foto me ish-presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Mbi fotot e publikuara nga Abrashi, shkruante: “Ne, ish-zyrtarët e lartë”.

Se a po i bashkëngjitet Jahjaga Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), kjo mbetet të shihet gjatë ditëve në vijim.

Abrashi ‘e ka mirë’ me veteranët

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, njëherësh zëdhënës në Qeverinë e Kosovës ka treguar se ka qenë sot për vizitë tek Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

Periskopi.com Lajme

“Aty diskutuam shkurtimisht detajet dhe propozimet për hartimin e koncept dokumentit përmes së cilit synojmë të hartojmë ligjin dhe të themelojmë Agjencinë shtetërore që do të qeverisë dhe menaxhojë të gjitha çështjet që ndërlidhen me kategoritë e dala nga lufta e UÇK-së”, ka shkruar Abrashi.

Kaçaniku bëhet me objekt të banimit social

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi dhe kryetari i Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi, kanë nënshkruar memorandum mirëkuptimi për ndërtimin e objektit për banim social në Kaçanik.

Periskopi.com Lajme

Ky është një investim në shumë prej 300,000.00 €, dhe financohet nga MPMS-ja. Realizimi i këtij projekti do të fillojë sapo Komuna e Kaçanikut, t’i përfundojë procedurat tenderuese.

Abrashi u zotua se MPMS-ja do të vazhdojë edhe në të ardhmen me projekte tjera për Komunën e Kaçanikut, të cilat do të ndikojnë në zbutjen e varfërisë dhe ngritjen e mirëqenies sociale në këtë komunë.

Kryetari i komunës se Kaçanikut, Besim Ilazi ka falënderuar ministrin Abrashi, për projektin, duke e cilësuar si një nga investimet më të qëlluara në këtë komunë, duke premtuar se komuna do të ofrojë partneritet dhe bashkëpunim të sinqertë në realizimin e këtij projekti.

Musliu – Abrashit: Kujdes deklaratat, demarkacioni s’ka qenë as s’do jetë kusht për ushtri

Ganimete Musliu, ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Punës e Mirëqenies Sociale dhe zëdhënësit të Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi i cili ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është kusht edhe për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Nënkryetarja e parë e Komisionit për Punë të Brendshme Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së, ka thënë për lajmi.net, se demarkacioni nuk ka qenë as nuk do të jetë kusht për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

“Jo, demarkacioni me Malin e Zi as nuk ka qenë kusht dhe as nuk duhet të jetë kusht për formimin e Ushtrisë së Kosovës”, ka thënë Musliu.

Musliu e cila është edhe deputete e PDK, në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se ministrat duhet të kenë kujdes më pasimin e ideve pasi nuk i bëjë mirë Kosovës.

“Ju bëjë thirrje ministrave kush do qofshin të kursehen nga pasimi i ideve të tilla sepse nuk ju bëjnë nderë as atyre as Qeverisë dhe as Kosovës”, ka thënë ajo.

Abrashi thotë se BE i kushtëzoi: Demarkacionin së pari, nëse doni Ushtri

 

.

 

 

Abrashi thotë se BE i kushtëzoi: Demarkacionin së pari, nëse doni Ushtri

Periskopi.com Video

Abrashi thotë se BE i kushtëzoi: Demarkacionin së pari, nëse doni Ushtri

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është kusht edhe për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin “Imazh” të RTK, ai ka deklaruar se ky kusht u është përmendur zyrtarëve të shtetit të Kosovës nga përfaqësuesit e Bashkimit Evropian.

Madje, ai thotë se NATO-ja nuk dëshiron që një shtet fqinj mos ta ketë të definuar kufirin me fqinjët tjerë.

Ministri Abrashi i del në ndihmë familjes skamnore në Hajvali

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi ka vizituar sot familjen me gjendje të rëndë ekonomike në Hajvali të Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Përveç ndihmës me pako ushqimore si dhe veshmbathje, ministri Abrashi e ka përfshirë këtë familje edhe në ndihmën emergjente, ku do t’i ofrohet dhe ndihmë tjetër materiale.

Abrashi pakot që ka dhuruar për këtë familje ka bërë të ditur se i jepen në bazë të marrëveshjes të ministrisë që ka lidhur me dogana dhe me aprovimit të Ministrisë së Financave që mallrat e kontrabanduara t’iu shpërndahen familjeve në nevojë.

“Këto mallra po i shpërndajmë tek familjet që kanë gjendje të rëndë ekomomike. Sot dhe në Suharekë vazhduam të ndihmojmë me këto ndihma, ndërsa janë mbi 1000 familje me gjendje emergjente që i kemi ndihmuar”, ka thënë Abrashi duke shtuar se sipas mundësive ligjore që ka kjo ministri po iu del në përkrahje familjeve në gjendje jo të mirë ekonomike.

Ministri Abrashi ka bërë të ditur dhe skemën sociale që iu ndahet familjeve, në bazë anëtarëve ju del 140 euro.

Por, ai ka thënë se kjo ndihmë është momentale. Ministri tha se do të angazhohen për zgjidhje afatgjatë. Ai tha se ministria do të paguajë shpenzimet e udhëtimit për shkollën e fëmijëve si dhe ta punësoj dikë nga familja.

“Tani e tutje jeni nën mbikëqyrjen tonë dhe do t’iu ofrohet ndihma e nevojshme”, iu është drejtuar Abrashi familjarëve.

Abrashi i ka premtuar kryefamiljarit Xhaferi se në bashkëpunim që kanë me kompani do të përpiqen t’i sigurojnë një vend pune që nuk dëmton shëndetin e tij, raporton “Zeri.info”.

Ndërsa, për bashkëshorten e Xhaferit, ministri tha se do të inkuadrohet në programet për aftësim profesional ku përfshihen ato të tekstilit që më pas të punësohen. “Gjithë ata që kryejnë këto trajnime profesionale punësohen”, ka thënë Abrashi.

Abrashi ka shprehur shqetësimin e tij për ndërprerjen e shkollimit të vajzës së madhe të kësaj familjeje për shkak të pamundësisë ekonomike për t’ia përmbushur nevojat e shkollës.

Ai tha se vajza e kësaj familjeje do të vazhdojë shkollën dhe se ministria që drejton ai do ta ketë nën përkujdesje.

Abrashi ka thënë se do të shikojë mundësitë që dhe shtëpia të rinovohet.

MPMS ka ftuar kryefamiljarin që të mbush aplikacionin dhe t’i bartën edhe 300 euro ndihmë për shkollim të fëmijëve.

auto_5arban_abrashi-familja_xhaferi_copy1484238429

Ministri Abrashi në Mitrovicë, shprehet i gatshëm për zbutjen e problemeve sociale

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi ka vizituar sot Mitrovicën ku zhvilloi dhe takim me Kryetarin e kësaj komune Agim Bahtirin.

Periskopi.com Lajme

 

Gjatë këtij takimi Abrashi dhe Bahtiri diskutuan për gjendjen e përgjithshme në komunë por theks të veçantë i dhanë situatës ekonimiko-sociale në Mitrovicë, njofton Klan Kosova.

Kryetari Bahtiri ka njoftuar Ministrin Abrashi për situatën e përgjithshme në komunë dhe tha se mosinteresimi i investitorëve për të realizuar projekte të ndryshme në Mitrovicë, për shkak të pasigurisë, ka bërë që gjendja ekonomiko-sociale e qytetarëve të rëndohet dhe përkeqësohet gjithnjë e më shumë, kështu që sot numri i të papunëve dhe familjeve në asistencë sociale, është shumë më i madh.

Ndërkaq në lidhje me gjendjen e krijuar Ministri Abrashi u premtoi mitrovicasve se do të vazhdojë t’i mbështesë ata edhe në të ardhmen në mënyra të ndryshme, me qëllim që sadopak të zbuten problemet sociale të qytetarëve të Mitrovicës.

Abrashi poashtu ka bërë të ditur se se Kompania IQ-to-LINK, nga Gjermania, e cila operon në Prizren dhe Prishtinë përmes qendrave të thirrjeve, është e interesuar që të hap një qendër të këtillë edhe në Mitrovicë, që do të punësoj 100 deri 150 të rinj, andaj edhe sugjeron që komuna të përmbush kërkesën e saj për të sigurur një objekt për operim, në mënyrë që ky rast i volitshme të mos lëshohet, njofton Klan Kosova.

Ministri Abrashi u shpreh të jetë i gatshëm që për zbutjen e problemit të papunësisë dhe probleme sociale, të ndihmoj me prioritet edhe në të ardhmen komunën e Mitrovicës.

Veteranët e luftës së UÇK-së sot marrin pensionet

Lajm i mirë për veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, përmes një statusi në Facebook, njofton se pas kursimeve që i kanë bërë dhe mundësive për kursime të mëtejshme në disa kategori, si dhe konsultimeve me Ministrinë e Financave, sot do të bëhen pagesat e pensioneve për të gjithë veteranët e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Pritet të kthehen pensionet për familjarët e dëshmorëve në Kosovë

Qeveria nuk është pro vendimit të ndaljes së pensioneve të dyfishta për familjet të cilat janë përfituese të dy skemave pensionale.

Periskopi.com Lajme

Zyrtarë të Qeverisë thonë se kanë përgatitur plotësim ndryshimin e ligjit që do t’i mundësonte një familje përfitimin e dy skemave pensionale, gjë që është e ndaluar me ligjin aktual.

Ministri Arban Abrashi ka thënë se Qeveria po synon që kësaj kategorie t’u mundësohet të jenë përfitues të të dy skemave pensionale pa e shkelur ligjin.

“Jemi drejt finalizimit që të bëjnë plotësim-ndryshimin e Ligjit për skemat penisonale dhe t’i ndajmë pensionet familjare dhe ato individuale, sepse mendojmë se në qoftë se ekziston një pension familjar qoftë për viktimat civile qoftë për dëshmorë, këto janë pensione invalidore dhe i takojnë familjes, ndërsa bartësi i familjes ka të drejtë që të gëzojë edhe pension kontributdhënës”, ka thënë Abrashi.

Qeveria e Kosovës javë më parë ka ndaluar pensionet për familjes që janë përfitues të dy skemave pensionale, kjo i është kërkuar nga Auditori i cili duke interpretuar Ligjin i ka rekomanduar Qeverisë që të ndalë shpërndarjen e pensioneve duke thënë se kjo nuk lejohet me Ligj.

Plotësim-ndryshimi i Ligjit për skemat pensionale do të procedohet në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë, e në të cilin mundësohet përfitimi i dy skemave pensionale: asaj individuale dhe kategori e dëmtuar e luftës./Tribuna Channel

Abrashi: 7500 kosovarë morën leje pune në Gjermani

Bashkëpunimi Kosovë - Gjermani, rreth hapjes së tregut të punës në Republikën Federale të Gjermanisë, tani po jep rezultatet konkrete, kjo pasi 4 nga 5 aplikantë nga Kosova po marrin leje pune në Gjermani.

Periskopi.com Lajme

Këtë e ka konfirmuar ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi përmes një postimi në Facebook.

Ai ka thënë se vetëm deri në gusht 2016, 9165 qytetarë të Republikës së Kosovës aplikuan për leje pune në Gjermani, dhe nga këto aplikime, përgjigje pozitive morën 7530, ndërsa, sipas tij, ky zhvillim i ka kontribuar rënies, pothuaj në zero, të migrimit ilegal.

“Javën e ardhshme një delegacion Qeveritar i Kosovës do të qëndroj në Berlin, për marrëveshjen për ndihmë financiare, ku në funksion të nxitjes së punësimit në vend, edhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale do të përfitoj. Këto zhvillime pasqyrojnë marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve”, ka theksuar Abrashi.

Gjithsesi, synimi i ynë kryesor, ka thënë më tej ministri i Punës, Arban Abrashi, është hapja e vendeve të punës në Kosovë, “prandaj ky punësim i përkohshëm ndihmon në transferin e njohurive dhe shkathtësive, tejet të nevojshme për zhvillimin dhe avancimin e ekonomisë së Kosovës, posaçërisht tani kur vërejmë një prezencë të theksuar të investitorëve gjermanë”.