_90963474_apple-logo-close-lit-g

iPhone 8 do të jetë i lakueshëm

iPhone 8 i Apple, që vjen vitin e ardhshëm mund të jetë me ekran të lakuar. Sipas një shkrimi të Wall Street Journal, kompania e Kupertinos i ka kërkuar furnizuesve të saj aziatikë të rrisë prodhimin e ekraneve Oled, që janë më të lehtë dhe të prezantojë prototipe me një rezolucion më të lartë nga ajo e rivalit Samsung.

Periskopi.com Tech/Auto

Kjo është një lëvizje për të cilën Apple përgatitet për publikimin e stilit të madh vitin e ardhshëm, që do të festojë dhe 10-vjetorin e telefonit të tij. iPhone 8 do të vijë me një stil krejt ndryshe.

Sipas Wall Street Journal ai me ekran Oled të lakueshëm mund të jetë një nga modelet e ndryshme që Apple do të prezantojë, por edhe një ndër më të kushtueshmit, pikërisht për shkak të karakteristikave të ekranit.

Megjithatë bëhet fjalë vetëm për një prej 10 protitipeve mbi të cilat po punon kompania.

iphone-se-iphone-6s-iphone-6s-plus-hero

Apple me plane për prodhimin e iPhone në SHBA

iPhone nga Apple prodhohen jashtë SHBA-ve dhe kompania tani është duke shqyrtuar mundësinë e prodhimit të këtyre pajisjeve në vendin e saj.

Periskopi.com Tech/Auto

Pasi që presidenti i ri do të jetë Donald Trump, mund të ketë ndryshime se si trajtohen kompanitë që prodhojnë produkte në anën tjetër të oqeanit.

Sipas një raporti të fundit thuhet se Apple ka biseduar me dy partnerët më të mëdhenjë të prodhimit, Foxconn dhe Pegatron për të konsideruar mundësinë e zhvendosjes së prodhimit të iPhone në SHBA.

Për momentin, iPhone të Apple prodhohen në Kinë dhe nëse Donald Trump bën atë që ka thënë para zgjedhjeve, Apple do të mund të detyrohet të zhvendos prodhimin e iPhone-ëve për në Amerikë.

Në rast se Apple fillon të prodhojë iPhone në SHBA, shpenzimet e prodhimit të pajisjeve mund të rriten dhe në këtë mënyrë, shpenzimet do të mund të rriten  edhe për konsumatorët.