Molliqaj ironizon me refuzimin e Haradinajt për pjesëmarrje në debat me Hotin dhe Kurtin

Periskopi.com Lajme

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj thotë se Haradinaj nuk ka guxim të përballet me Kurti.

Madje ai paralajmëroi një orë më parë se kjo do të ndodhte, dhe ashtu doli.

Molliqaj thotë se Haradinaj po arsyetohet se po e respekton Ligjin, por si-pas tij, nuk ka njeri që e ka shkelur ligjin më shumë se vet Haradinaj, transmeton Periskopi

Shkrimi i plotë:  

Konfirmohet ajo që e shkrova para 1 ore: Ramush Haradinaj nuk guxon të përballet me Albin Kurtin të premten në Klan Kosova.

Ai tërhiqet nga debati me arsyetimin se po e respekton ligjin për medie.

Ramush, pranoje që s’po guxon. Se për ligj, ja e ke shkelë ti ja s’di kush

Ky është postimi i parë i Albin Kurtit në Facebook (Foto)

Periskopi.com Lajme

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për deputet, Albin Kurti ka bërë edhe postimin e parë në Facebook, pas hapjes së llogarisë zyrtare ditën e djeshme.

Ai ka shkruar se në politikë shërbehet me ideal e moral, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë:

Albin Kurti e “godet” rëndë Avdullah Hotin!

Periskopi.com Lajme

Kandidati për Kryeministër të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti e ka quajtur kandidatin e LDK-së kandidat të dorës se dytë apo tretë shkruan Gazeta Blic.

Ish lideri i Vetëvendosjes ka thënë që Avudallah Hoti mundet me qenë një ekonomist i mirë por jo që të bëhet edhe Kryeministër i vendit.

” Ai është i kategorisë së dytë apo tretë, mund të jetë një ekonomist i mirë, por jo për Kryeministër” tha Kurti në Speciale të KTV-së.

Po ashtu Kurti tha që kundërshtarët e fortë e bëjnë edhe garën më të fortë, por jo Avdulllah Hoti.

Fjalimi i Albin Kurtit, pas nominimit për kryeministër (Video)

Periskopi.com Lajme

Këshilli i Përgjithshëm i Vetëvendosje, i ka dhënë besimin Albin Kurtit duke e dominuar atë për kryeministër të Kosovës për zgjedhjet e 11 qershorit.

Kurti ka mbajtur një fjalim para anëtarëve të Këshillit Drejtues si dhe anëtarëve të Vetëvendosje.

“Drejtësia, zhvillimi ekonomik e demokracia e së nesërmes do ta mposhtë koalicionin e hajnave, kriminelëve e milionerëve të së djeshmes”, shkruan në faqen e kësaj partie në Facebook, ku është postuar edhe fjalimi i Kurtit – të cilin e gjeni më poshtë:

 

Flet Albin Kurti, tregon detaje nga bisedimet me LDK-në

Periskopi.com Lajme

I nominuari për kryeministër nga Vetëvendosja, Albin Kurti, ka thënë se takimet me LDK-në nuk sollën bashkëpunim sepse LDK nuk ishte e gatshme të përfshihej në listën e Vetëvendosjes, edhe pse iu ofrua shumica e numrave në listë.

Ai ka thënë se ky insistim i LDK-së për marrëveshje me Vetëvendosjen erdhi vetëm sepse u frikësua nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, të cilin Kurti e quan “koalicion të natës”.

“Kemi qenë të gatshëm të presim zyrtarë të LDK-së që na vërshuan me telefonata se duan kompromis vetëm që të merremi vesh për t’i hequr këta. Ne ishim me ta në kohën e VLAN-it, ikën shkuan te klani Pronto. Ishim VAN-i ata ikën. Me këto koalicione të natës kur e panë se mbetën prapa kësaj listës tjetër filluan të na kontaktojnë neve. Tash ka dy lista dhe një lëvizje, që po ashtu nesër e dorëzon listën e deputetëve. Ose ne do të duhej të shkonim në listën e koalicionit të natës që u frikësua nga një koalicion tjetër i natës apo ata të vijnë në listën tonë. Ishim të hapur që shumica e vendeve të jenë nga ky koalicion, nëse e kishin me mend, por ne ishim të hapur që të vijnë në listën e Vetëvendosjes. Por nga takimi u pa që nuk pati gatishmëri të tillë”, ka thënë ai në Specialen në KTV.

Ai ka folur edhe për kandidaturën e tij për kryeministër duke u shprehur i bindur në fitore. Ka thënë se populli po kërkon ndryshim dhe këtë nuk mund ta bëjë me koalicionet që kanë udhëhequr deri tani vendin.

“Vetëvendosja dhe unë jemi gati t’i shërbejmë popullit si kryeministër. Kemi pasur rritje të jashtëzakonshme në dy vitet e fundit. Mbështetja shihet në terren dhe në matjet e opinionit publik. Edhe populli po kërkon ndryshim. Nuk duam të lejojmë ky koalicion i ndarë në dy lista të vazhdojë me zhvatje. Njerëzit po frikësohen se nuk gjejnë vende pune. Njerëzit frikësohen se fëmijët nuk po arsimohen. Njerëzit po frikësohen se shumë shpejt mund të bëhen të varfër. Është koha e fundit për të sjellë ndryshim”, tha ai.

Data e zgjedhjeve nacionale është përcaktuar 11 qershori.

 

Molliqaj tregon çka e dallon Kurtin nga të tjerët kandidatë për kryeministër

Periskopi.com Lajme

Sekretari Organizativ i VV-së, Dardan Molliqaj, përmes profilit të tij në Facebook, ka njoftuar se Këshilli i Përgjithshëm i kësaj partie ka nominuar Albin Kurtin për kryeministër.

“Dija, guximi, vendosmëria dhe të qenit i pakorruptueshëm, e bëjnë Albin Kurtin prijësin e vetëm të ndryshimit në Kosovë. E vullneti i madh qytetarëve për ndryshim do ta bëj Albinin kryeministër!”, ka shkruar Molliqaj.

Çun Lajçi ka një porosi për Albin Kurtin, i quan koalicion i krimit PDK-LDK-AAK’në

Periskopi.com Lajme

Aktori Çun Lajçi, pas reagimit që bëri ndaj koalicionit AAK-NISMA-PDK, i është drejtuar Vetëvendosjes me lutjen që t’i bashkohet koalicionit LDK-AKR-Alterantiva.

Lajçi përmes një postimi në Facebook i është drejtuar Albin Kurtit me fjalët “Ramushi u mashtrua, po ju pse duhet t’i frikoheni të vërtetës”.

Postimi i plotë i Çun Lajçit:

VV, Albin,mos hupni kohë

O miq të Vetëvendosjes, o Albin Kurti!

Kam pasë e kam shumë respekt për trurin tand!

Por,

Pse të lëkundeni aq shumë, me marrë vendime, për me i dal përballë Koalicionit të Krimit! Ramushi u mashtrue.

Po Ju pse duhet t’i frigoheni të vërtetës!

Mos bre burr !

Bashkojuni LDK dhe AKR së Bacit Behgjet dhe mundeni pa nis gara koalicionin e dhunës dhe krimit ( përjashtue Ramushin tim)

S’kemi kohë me hup, s’kemi kohë me u korit!

Nesër asht vonë.

 

 

Kur Albin Kurti paralajmëronte se Ramush Haradinajn po e mashtrojnë

Periskopi.com Lajme

Albin Kurti tre muaj më parë tha se ndalimi i Rmush Haradinajt në Francë është një padrejtësi, në kushtet kur ish-Kryeministri i Kosovës është shpallur dy herë i pafajshëm nga Gjykata e Hagës.

Por Kurti hedhte dyshime se pas zvarritjes së procesit për lirimin e tij qëndron një skenar tjetër që nuk ka të bëjë thjeshtë me aktakuzat e Serbisë.

“Padrejtësi e madhe dhe e dyfishtë pasi lufta çlirimtare e UÇK ishte luftë e drejtë dhe zoti Hardinaj ka qenë në Hagë për të njëjtat akuza. Padrejtësi e dyfishtë se po zvarritet një proces që të bëhet trysni. Mbase dikush shpreson që ai të ndryshojë mendje sa i takon Zajednicës dhe Demarkacionit, dy temave kryesore në Kosovë. Demarkacioni me Malin e Zi është ndryshim kufiri, rrjedhimisht i papranueshëm. Nuk kemi tokë për të falur, janë 8200 hektarë dhe kufiri duhet të jetë tek qafa e Qakorrit, kulla e Zhlepit”, pati deklaruar Kurti./ Periskopi

Ja kë preferon Mulla Osmani për kryeministër të Kosovës (Foto)

Periskopi.com Lajme

Imami i Xhamisë në Drenas, Mulla Osmani preferon që kryeministër i Kosovës në zgjedhjet e parakohshme të zgjidhet, Albin Kurti.

Këtë ai e ka deklaruar në një sondazh të publikuar nga Indeksonline në faqen e Facebook-ut.

Në pyetjen “Cili është kandidati juaj i preferuar për kryeministër?”(ku edhe janë të renditur 4 kandidatë me numra), Mulla Osmani ka komentuar duke shkruar numrin 1, e që i bie se ai preferon Kurtin për kryeministër.

Blerim Devolli letër të hapur Albin Kurtit

Periskopi.com Lajme

Biznesmeni Blerim Devolli ka reaguar ndaj deklaratave të ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Pas akuzave nga deputeti Kurti, lidhur me kompaninë Devolli, Devolli në reagimin e tij të hapur ka thënë se Kurti po manipulon me emrin dhe familjen e tij, madje fjalimin e Kurtit e ka konsideruar si sulm frontal.

Letër e hapur Albin Kurtit

Po gabon, Albin

Albin Kurti, më detyrove për pak kohë të kaloj në terrenin tënd, të mbaj fjalim. Jam i vetëdijshëm që ti me fjalime ma kalon, se ti je i fjalëve dhe unë nuk kam kohë për fjalime se më duhet të punoj çdo muaj që të ia siguroj pagat rreth dy mijë punëtorëve si dhe mbi tre mijë qumështarëve . Edhe beso që hic nuk po më pëlqen, por po më duhet të të tregoj se po manipulon, duke ma përdorur emrin mua dhe familjes sime.

Ajo çka dëgjova prej teje në Kuvendin e Kosovës është sulm frontal. E përdore gjithë artilerinë, me qëllim që të më qesësh përtoke, prej krejt anëve. Edhe ti e di se ato që i ke thënë nuk qëndrojnë, edhe këtë e dijnë edhe të tjerët që e kanë dëgjuar fjalimin tënd. Përndryshe, nëse ato që ti i the do t’ia mbushnin dikujt mendjen, atëherë unë ose familja ime do të duhej të hetoheshim. Por, ti e din, ashtu siç e dijnë edhe tjerët, se ato që i the nuk kanë fare lidhje me realitet dhe për këtë në kushte normale me ty do të duhej të merret hetuesia, se shpifja është e dënueshme. Por, ti në këtë rast nuk je treguar burrë.

Ti Albin e din që ke imunitet si deputet, se nuk do të mund të paditesh për shpifjet që i bën prej Kuvendit edhe për këtë shkak ti shpif kundër meje se e din që nuk të hyn therrë në këmbë. Nëse nuk nuk do të ishte deputet me imunitet, dhe nëse ti do të ishte si të gjithë qytetarët e tjerë, ti sot do të kishe disa kallëzime për shpifjet, të cilat i ke bazuar në shkrime të mediumeve shpifese, për të cilat ne çdo herë i dërgojmë në institucionet e medias dhe në gjykata. Por, ti Albin, të njëjtat mediume që i din mirë se cilat janë, vetë i sulmon ato për shpifje krejt kohën, e tash të njëjtat i ke përdorë për të më sulmuar mua. Kjo nuk është as politikë, as burrëri, as e ndershme, as shqiptare, por është dyfytyrësi. Të thashë që ti me qëllim më detyrove që për herë të parë të shkruaj letër të hapur për dikend.

E dijmë se nuk është hera e parë që sulmohem unë ose familja ime. Se nëse unë do të filloja të merresha me fjalë, si ti e shpifësat e tjerë, atëherë nuk do të kisha kohë të punoj për ti mbajtur mija vende pune që i kam krijuar për qytetarët e Kosovës, për ti bërë prodhimet më kulitative vendore, për të pagu tatime për shtetin tonë, të cilin shumëkush e sulmon shpesh.

Po qe po ti them nja dy tri llafe: Po gabon, Albin. Nuk të kam pa ndonjëherë që e ke sulmuar ndonjë kompani serbe prej foltores së Kuvendit ashtu siç me kishe sulmu mua. A je ti ai që thua se prodhimi vendor është e ardhmja e këtij vendi? A je ti që thua se duhet me i zëvendësuar prodhimet e huaja? Tash, s’di a të pëlqen ty kjo ose jo, por unë mund të mburrem se sot jam ndër prodhuesit kryesorë kosovarë që po i zëvëndësoj prodhimet e huaja. S’di pse kjo nuk po të gëzon ty, shumë çudi.

Ti Albin, në vend se me na përkrahë për prodhimet vendore, ti po mundohesh edhe të shtiesh dyshime pa asnjë mbështetje në popullatë për cilësinë. Shumë e dyshimtë kjo kur vjen prej një politikani. Albin, është e ultë me i bërë të dyshojnë familjet tona për qumështin e Kosovës. Gabon shumë kur po thua se ka përmbajtje prej qumështit pluhur. Ti lirisht shko për të pyetur në doganat e Kosovës se a është importuar qumësht pluhur në Kosovë edhe do ta kishe marrë përgjigjjen se nuk është importuar asnjë. Kështu, ti Albin, pa asnjë fakt po shpif e po na akuzon neve dhe po e sulmon një prej prodhimeve më të mira vendore, po i shtin në dyshime familjet kosovare, gjithmonë duke u thirrë në shkrimet e dy mediumeve që vet ti i shanë e ne i dërgojmë në gjykata sa herë që i bëjnë këto shpifje.

Albin, i kam dëgjuar edhe prej partisë tënde duke bërë hajgare me thënien e një kolegu tënd politikan se “forca e bën fuqinë”, por që të dëgjon Kosova ty që “krundet po u bëjkan miell” nuk e kishte besuar dikush… Por, ti ke shku kaq larg në këtë inat, sa që beson që përnjëmend edhe krundet bëhen miell vetëm që ta sulmosh dikend që të konvenon për momentin. Edhe përsëri, duke u bazuar vetëm në shkrime të dy mediumeve që t’i vetë thua që nuk iu beson.

Valla ke gabuar Albin sa herë që e ke hapë gojën në Kuvend. Ke gabuar edhe kur ke thënë se nuk jemi ndër tatimpaguesit më të mëdhenj, se nuk kemi hapur mija vende pune. Nuk jemi bërë pronarë brenda pak vitesh të qumështores “Vita”. E kemi krijuar prej zeros në vitin 2002. Shko fol pak me qumështarët të tregojnë se a janë ata më mirë me “Vita”, ose me kohën kur në Kosovë s’kanë pasë mundësi që ta shesin qumështin se nuk kanë mundur të shtyhen me firmat nga Serbia, Sllovenia, Hungaria etj. Mos i lexo gazetat shpifëse, fol me qumështarët, ata të tregojnë. Pyeti pak edhe njerëzit e tjerë të tregojnë se si ka punuar gjyshi, baba im edhe unë.

Njësoj është edhe për lëngjet “Tango”. Kemi filluar nga zero dhe sot janë ndër më cilësoret në rajon. Pse s’po të pëlqen kjo, Albin? A më mirë langjet nga Serbia, ose nga Sllovenia? Edhe për Z Mobile e ke gabim, Albin.

Kurrë nuk kam asgjë kundër çfarëdo hetimi, por kontrata me Z Mobile, e din ti, është hetuar disa vjet nga EULEX-i dhe në fund ka dalë në rregull. Edhe tash le të hetohet dhe përsëri do të del në rregull. Ti, Albin, asnjëherë nuk e ke ngritë zërin për të kërkuar nga PTK-ja që ta përmbushë kontratën me ne, por e ke lënë që kjo të zgjidhet nga arbitrazhi ndërkombëtar. Ti e din pse… A i paskam mashtuar unë edhe EULEX-in edhe ICC-në edhe Gjykatën e Lartë të Londrës? Falëminderit për “kompliment”. Edhe amortizatorët, ti e din, që për shkak të shpifjeve të juaja janë trajtuar nga EULEX-i e edhe aty gjithcka ka dalë në rregull. Pse s’po i përmendë, por po manipulon. Gabim, Albin.

Edhe shumë gjëra të tjera kam mundësi me ti thënë, por po besoj që nuk ia vlen ta zgjas shumë. E thashë në fillim, ti po fshihesh pas imunitetit të deputetit, se për të gjitha shpifjet do të duhej të merrej gjykata ose me ty ose me mua. Unë asnjëherë nuk i kam ikur asnjë hetimi ose gjykate, diçka që nuk mund të thuhet edhe për ty. Por edhe një herë po të them, u tregove i pandershëm duke i sulmuar pa asnjë bazë prodhimet vendore. Po të lutem mos e përdorë më për fushatë punën e prodhimeve vendore. Nëse nuk do ti ndihmosh prodhimet vendore, së paku mos na pengo. Se pastaj po i ndihmon dikujt tjetër, e din ti kujt. Lenani të punojmë të qetë, e mos na përdorni për qëllimet tuaja të politikës ditore.

Blerim Devolli

Albin Kurti me ardhjen në Qeveri, u premton diçka mërgimtarëve (Video)

Periskopi.com Lajme

Albin Kurti ka hedhur akuza në drejtim të Qeverisë se është e fokusuar vetëm në asfalt e jo në arsim, shëndetësi, punësim e zhvillim. Në një debat në Suedi, Kurti ka premtuar se në Parlament mërgata do të ketë vende të rezervuara.

“Model i tregtisë, i investimeve kapitale të kufizara në asfalt. Një model që nuk can kokën për arsim, punësim e zhvillim”, ka thënë Kurti.

Ai ka thënë se duhet të ketë ulëse të rezervuara për mërgatën si dhe nënshtetësi të dyfishtë për gjithë ata që jetojnë jashtë Kosovës.

Kurti ka thënë se milionat që i dërgojnë mërgimtarët në Kosovë përdoren për blerjen e produkteve elementare ushqimore.

Ai ka premtuar se me ardhjen në Qeveri të gjithë mërgimtarët do të regjistrohen si refugjatë që jetojnë në vende të ndryshme.

Ish-lideri i Vetëvendosjes ka kërkuar nga kosovarët që jetojnë në Suedi të angazhohen sa më shumë nëpër organizata për të treguar të vërtetën për Kosovën dhe të kundërshtojnë gënjeshtrat  e Serbisë.

“Po  ashtu ju që jeni biznesmen duhett ë bashkëpunoni sa më shumë me njëri-tjetrin”, ka kërkuar Kurti nga shqiptarët e Suedisë.

 

Kurti flet për ushtrinë, thotë se duhet ruajtur partneriteti me miqtë ndërkombëtarë

Subjekti më i madh opozitar, Lëvizja Vetëvendosje, është për krijimin e ushtrisë së Kosovës, thotë deputeti i saj, Albin Kurti.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, Kosova duhet të ruaj partneritetin e saj me NATO-n dhe miqtë ndërkombëtarë, por formimi i ushtrisë nuk mund të ketë alternativa.

“Natyrisht që kjo do të mund të bëhej me Kushtetutë, por për faktin që ndryshimet kushtetuese janë tejet të vështira aktualisht, ajo duhet të bëhet me ligj. Ne kemi nevojë për një projektligj, i cili Forcën e Sigurisë së Kosovës e bën ushtri”, thotë Kurti.

Këto komente, ai i ka bërë gjatë një bashkëbisedimi me publikun, të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës.

“Natyrisht që ne kemi edhe dyshimet tona nëse iniciuesi i ligjit, pra Thaçi, e ka seriozisht dhe sinqerisht këtë nismë dhe nëse me këtë projektligj bëhet me të vërtetë ushtria. Por, ne do ta amandametojmëkëtë projektligj në mënyrë që ta kemi një ushtri të vërtetë”, ka theksuar Kurti.

Forca e Sigurisë së Kosovës u themelua në vitin 2009, në bazë të Planit të Ahtisaarit, dokument që çoi drejt pavarësimit të Kosovës.

Tri vite më parë, FSK përmbushi kapacitetet operacionale. Autoritetet në vend më pas nisën procesin e rishikimit të sektorit të sigurisë duke kërkuar transforimin e kësaj forcë në një proces që do të çonte drejt krijimit të ushtrisë.

Por, ky shndërrim, duhej të bëhej me ndryshimet kushtetuese që kërkojnë dy të tretat e deputetëve përfshirë dhe dy të tretat e deputetëve të pakicave. Por, kundërshtimi i deputetëve serbë të mbështetur nga Beogradi zyrtar ka penguar procesin e ndryshimeve kushtetuese.

Andaj si zgjidhje alternative, institucionet e Kosovës po provojnë që ky transforim të ndodhë përmes ligjit për FSK-në. (REL)

Albin Kurti: Nuk gjej arsye për të festuar pavarësinë e Kosovës

Kur na ndajnë vetëm dy ditë nga 9-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Ishlideri i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka pohuar se Pavarësia e Kosovës ka ardhur pikërisht nga protestat e 10 shkurtit 2007 të organizuar nga Vetëvendosje.

Periskopi.com Lajme

Ai ka deklaruar se ishte pikërisht ky manifestim masiv që i ndryshoi mendjen ndërkombëtarëve dhe vetë Ahtisaarit se Kosovës nuk mund t’i jepej një pavarësi e cunguar, ndonëse edhe pse pas 9 vitesh ai ende nuk gjen arsye për të festuar, transmeton tch.

Tch: Vjet ju nuk ia uruat pavarësinë Kosovës, do ia uroni këtë vit?

Albin Kurti: Kosova nuk ka fituar substancë të pavarësisë, vazhdon të mbetet vendi me papunësinë dhe varfërinë më të madhe në Evropë, ndërkohë që nuk e kemi bashkuar Mitrovicën dhe nuk po lejohet bashkimi i ushtrisë në Kosovë që do të mundësonte edhe integritetin territorial.

Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës

Tch: Ishit ju që në 2014 bojkotuan nisëm për krijimin e ushtrisë?

Albin Kurti: Kushtëzimi i listës serbe është një çmim shumë i lartë për të thënë që kemi një ushtri. Ushtria nuk bëhet me Beogradin. Të tillë e ka edhe Bosnja, mirëpo Bosnja, po i hyre brenda i sheh nja tre shtete të tjera ! Treni “Kosova është Serbi” u ndal në Rashkë, por ka një tren tjetër që vjen dy herë në ditë prej Krajlevës dhe nuk do të ndalet dhe ai është “Kosova do të bëhet Bosnje” . pra Serbia ka kaluar nga ideja e riokupimit të Kosovës, në idenë e bosnjëzimin e Kosovës dhe fatkeqësissht nuk mund të them që është e pasukseshme.

Tch: Ku për shembull? Ku ka qenë e suksesshme?

Albin Kurti: Ka qenë e suksesshme në operatorin e tretë të telefonisë mobile, në operatorin e tretë të energjisë në Kosovë. Ka qenë e suksesshme në sistemin e drejtësisë dhe konkretisht në regjionin e Mitrovicës gjykatësi është detyrimisht serb. Shqiptarët sipas rastit mund ti qëllojë gjykatësi ose shqiptar ose serb, por serbët e kanë gjykatësin detyrimisht serb a thua se të qenit serb është kategori profesionale jokombëtare. Po ashtu kanë pasur sukses në faktin që Kosova mbetet në decentralizimin mbi baza etnike e ndarë për së brendshmi, ku serbët u ndanë prej nesh në 10 komuna dhe tash duan të bashkohen kundër nesh në atë që e kemi quajtur asosacioni i komunave me shumicë serb, por më e drejtë është të quhen Zajednica.

Tch: Asosacioni, në një këndvështrim tjetër, do t’i bënte serbët të ishin më të hapur ndaj republikës së Kosovës, por ju duke i mbajtur larg, praktikisht po ia lini Beogradit ata?

Albin Kurti: Mund tu japësh serbëve të Kosovës çfarëdolloj asosacioni, por kurrë Beogradi nuk do ta konsiderojë një gjë të tillë që është rezultat i bujarisë shqiptare, por i kokëfortësisë së tyre. Ata gjithmonë do të thonë: e shihni, dhuna jonë me strukturat paralele tonat dha këto rezultate. Asnjëherë nuk do të thonë që shqiptarët janë zemërgjerë. Serbët thonë: Çka është e jona, është e jona, çka është e juaja është e negociueshme dhe vazhdimisht e kanë ndjekur një politikë të tillë. Politikanët shqiptarë kanë qenë nga njëherë naiv, nganjëherë moskokëçarës dhe shpeshherë të korruptuar dhe të shantazhuar dhe na kanë sjellë në një situatë ku 9 vite pas shpalljes së pavarësisë nuk po mund të festojmë siç duhet.

 

 

 

 

Kurti tregon si u detyrua Ahtisaari të kërkonte pavarësi të mbikëqyrur për Kosovën

Ish-kreu i Vetëvendosjes, deputeti Albin Kurti thotë se fjala pavarësi për Kosovën, për herë të parë është përmendur pas dy demonstratave të mëdha që u mbajtën në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Ai shpjegon se kishin kundërshtuar pakon e Martti Ahtisaarit duke dhënë detaje për padrejtësisë që ishin në të, sipas tij, por thotë se vetëm pas protestave që pastaj u shndërruan në të dhunshme, Ahtisari shkroi një letër që kërkonte : Pavarësi të Mbikëqyrur për Kosovën.

“Vetëm atëherë Ahtisari e solli faqen e parë të paketës së tij, që kërkonte pavarësi të mbikëqyrur. Kur ti ecë ndërkombëtarët të ndjekin, kur ti ngecë ata të shtypin nga lartë”, tha Kurti në Top SHow.

I pyetur nëse Vetëvendosje ishin arsyeja që sollën Pavarësinë e Mbikëqyrur, ai tha se bënë qytetarët në protestat e 10 shkurtit dhe një tjetre në mars të vitit 2007, ku u vranë njerëz, u plagosën shumë e plotë mbetën me lëndime të përjetshme.

“Vetëm atëherë faktori ndërkombëtar u ndal dhe mendoi se po e privilegjonte Serbinë kur e pa se qytetarët po reagojnë në masë të madhe. Fjala pavarësi u tha për herë të parë vetëm pas këtyre protestave”, tha Kurti, përcjellë Periskopi

Kurti pranoi se ndihma e NATO’s solli çlirimin, por tha se shqiptarët e kanë paguar vet atë, ku përmendi të vrarët, gratë e dhunuara, të dëbuarit e të zhdukurit./ Periskopi

 

 

Intervista:

Protestat e Vetëvendosje sollën Pavarësinë

Alban Dudushi: Ju nuk po mund të festoni si duhet shpalljen e pavarësisë, por keni 10 vjetorin kundër pakos së Ahtissarit. Në këto 10 vjet keni ndryshuar qëndrim ndaj pakos së Ahtisaarit, apo jeni njësoj refuzues?
Albin Kurti: Pakoja e Ahtisaarit nuk ka ndryshuar, ndaj edhe ne s’kemi përse ndryshojmë qëndrim. Pakoja e Ahtisaarit ka aderuar në Prishtinë në 2 shkurt të vitit 2007, në 10 shkurt 2007 ne mbajmë një demonstratë të fuqishme, shkrepën 232 plumba nga policët rumunë, polakë e ukrainas mbi trupat e protestuesve . Arben Xheladini dhe Mon Balaj, shumë të tjerë janë ende me pasoja. Disa javë më pas e dërgon një shtesë Ahtisaari  te sekretari i Përgjithshëm i OKB-së ku thotë se Kosovës duhet ti jepet pavarësia e mbikëqyrur. Fjala Pavarësi nuk figuron kurrkund në paketën e Ahtisaarit, por kur e panë që ka një kryengritje të vërtetë të popullit shqiptarë është shumë e madhe, dhe Ahtisaari solli mandej edhe një letër shtesë për pavarësinë e mbikëqyrur. Është pikërisht kjo lëvizje e mbarë popullit jo vetëm e Vetëvendosjes me që e bëri të mendojë edhe Ahtisaarin.
Alban Dudushi:  Ju po thoni që ajo lëvizje e vitit 2007, ishte praktikisht ajo që solli më pas Pavarësinë? Që bëri të ndryshojnë mendje ndërkombëtarët?
Albin Kurti: ishin dy lëvizje të fuqishme, ajo më 10 shkurt dhe tjetra në 3 mars 2007, që e bënë opinionin publik ndërkombëtar, por posaçërisht diplomatët ndërkombëtarë që ta ri-mendojnë se mbase janë duke e privilegjuar së tepërmi Serbinë e bërë një padrejtësi të radhës  Kosovës.
Alban Dudushi: Nëse ju thoni që pritën të shikonin protestat dhe pastaj të bindeshin për pavarësinë, kjo duket si improvizim? Ndërkohë që nga viti 1999 të gjithë, përfshi ne dhe serbët, në koshiencën e tyre  mendonin Kosovën një etnitet të pavarur nga Serbia….
Albin Kurti: E mendonin, por nuk e thonin! Edhe ndërkombëtarët thoshin standardet para statusit. Fjalën pavarësi për herë të parë thuhet disa javë pas këtyre protestave.
Alban Dudushi: Pakoja e Ahtisaarit ishte paraprijëse e pavarësisë së Kosovës, këtë meritë ia njihni?
Albin Kurti: Pakoja e Ahtisaarit u mendua nga politikanët e atëhershëm është një konçension i Serbisë për pavarësinë që ajo na e njeh neve, dhje këtu u bë gabimi. Se ne e shpallëm pavarësinë më 17 shkurt 2008, Serbia i mori elementët përbërëse të pakos së Ahtisaarit,  por e refuzoi pakon e Ahtisaarit si ambalazh dhe vazhdoi te mos na e njihte pavarësinë. Nuk kishte pse pakoja e Ahtisaarit t’i mbivendosej pavarësisë sonë, përderisa Serbia nuk e njihte pavarësinë. Në këtë mënyrë ne e kemi pranuar një lloj Serbie brenda Kosovës, në kushtet kur Serbia nuk e pranonte Kosovën jashtë Serbisë.

Kurti: Këta persona duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit

Ish-kreu i lëvizjes Vetëvendosje, deputeti Albin Kurti tregon se kush duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit.

Periskopi.com Lajme

Ai në një intervistë në Gazetën Tema ka thënë se nuk do të ndalen në kërkim të drejtësisë dhe se nevojitet një hetim i pavaruru dhe i paanshëm.

“Vdekja e Astrit Deharit është humbje e madhe për Kosovën dhe popullin shqiptar. Aktivist i palodhshëm, patriot i pa epur e student i shkëlqyeshëm. Ende nuk e kemi marrë veten, nuk e dimë nëse jemi më shumë të tronditur, të pikëlluar apo të zemëruar. Na e kanë goditur shembullin e brezit të ri të Lëvizjes sonë. Kosova është bërë shtet i kapur ku të rinjtë opozitarë që arrestohen padrejtësisht edhe mund të mos dalin të gjallë prej andej. Duket se ky ishte mesazhi i pushtetit. Por ne nuk ndalemi në kërkimin e drejtësisë për Astritin. Nevojitet një hetim i pavarur e i paanshëm”, ka thënë ai.

Kurti ka përmendur edhe emrat e atyre që duhet hetuar për vdekjen e Astrit Deharit.

“Familja e Astrit Deharit, shoqëria civile dhe Lëvizja jonë kanë kërkuar dorëheqjen e ministres së drejtësisë, Dhurata Hoxha, dhe të ministrit të brendshëm, Skënder Hyseni. Dhe, pastaj, edhe të hierarkisë sipas përgjegjësisë: drejtorit të Policisë, Shpend Maxhuni, drejtorit të Njësisë Kundër Terrorizëm, Fatos Makolli, drejtorit të përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala, redaktorit në RTK, Ridvan Berisha, zëvendësdrejtorit të Njësitit Kundër Terrorizmit, Luan Keka, prokurorit të Prokurorisë Speciale, Abdyrrahim Islami, gjyqtarit të procedurës paraprake Vehbi Kashtanjeva, Kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, prokurorit, Metush Biraj, Komandantit të Policisë Rajonale në Prizren, Nexhmi Krasniqi. Të gjithë fajtorët do t’i zbardhte vetëm një hetim i pavarur në të ardhmen”, ka thënë ai. /Periskopi

Kurti tregon pse nuk ka më gaz lotsjellës në Kuvend

Periskopi.com Video

Kurti tregon pse nuk ka më gaz lotsjellës në Kuvend

Deputeti Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në debatin që u zhvillua sonte në Kuvendin e Kosovës për arrestimin e aktivistëve të LVV-së, tha se ndaj Vetëvendosjes janë përdorur forcat policore, policia më elite FIT.

Periskopi.com Lajme

“Mbaj mend si më arrestuan mua, me Njësi antiterror dhe më dërguan në burgun e sigurisë së lartë në Gërdoc të Llapit dhe më liruan për tri javë e gjysmë. Si është e mundur kjo? Vetëm pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për asociacionin më liruan, menjëherë. Andaj, si mos të jetë kjo drejtësi e selektive”, ka thënë Kurti, përcjell ksp. “Sulmet dhe vrasja e heroit Enver Zymberi, nuk janë quajtur sulme terroriste. Dy herë në dy dhomat e dëshmive në polici ka pasur vjedhje dhe asnjë herë nuk janë zbuluar rastet dhe s’është gjykuar askush”, tha Kurti.

Ai po ashtu pyeti se përse, nuk ka gaz lotsjellës sot këtu në Kuvend? Sepse ka vdekur “zajednica”. “Ne nuk hedhim gaz lotsjellës pa e sjell ju këtu ‘Zajednicën’ dhe ‘demarkacionin’”, tha Kurti.

Hashim Thaçi dikur qeshte me paralajmërimet e Kurtit për luftë, por nuk qesh me ato të Nikoliqit

Presidenti i vendit e kishte quajtur paralajmërim qesharak, parashikimin e Albin Kurtit për luftë të mundshme në Ballkan, por e ka marrë me seriozitet kërcënimin e Nikoliqit për luftë në Kosovë. Ka propozuar dialog në vend të luftës.

Periskopi.com Lajme

Kur ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti nga Tirana, shtatorin e vitit të kaluar, paralajmëroi se “mund të ketë luftë në mbrojtje të kufirit”, presidenti i vendit Hashim Thaçi e kishte quajtur këtë deklaratë qesharake.

Kurti kishte paralajmëruar luftë duke folur për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, teksa kishte folur para shqiptarëve të Shqipërisë.

“Ballkani po rrezikohet prej stuhive të reja, për bindjen time, dhe nëse nuk ndryshon diçka, atëherë, në 4 -5 vitet e ardhshme, më shumë ka gjasa që të ketë luftë, sesa që të mos ketë luftë. Nuk po them që do të ketë luftë, mirëpo nëse nuk ndryshohet diçka, nëse nuk fuqizohemi e organizohemi, nëse nuk i zmbrapsim këto apetite, atëherë dobësia jonë do të shndërrohet në një magnet për apetitet e shtuara të të tjerëve, dhe asisoj ne rrezikojmë që edhe një herë të ndodhemi para konflikteve të përgjakshme”, kishte thënë Kurti.

Thaçi një ditë më vonë kishte thënë për Gazeta Express se “zëra të tillë të vetmuar që kanë humbur arsyen ka edhe në Kosovë”.

“Prandaj konsideroj se pretendimet dhe thirrjet e tyre për luftë dhe konflikt aq sa janë qesharake, absurde, ato janë të rrezikshme dhe të papranueshme”, kishte thënë Thaçi.

Ai madje kishte ftuar qytetarët e Kosovës që “mos të bien pre e deklaratave dhe thirrjeve të tilla luftë nxitëse”.

“Kosova ka institucionet e veta shtetërore që së bashku me NATO-n kujdesen për lirinë dhe tërësinë territoriale të Republikës së Kosovës”,  kishte thënë Thaçi, shtatorin e vitit të kaluar.

Por katër muaj më vonë, një kërcënim për luftë në Kosovë ka ardhur nga vet presidenti serb, Tomisllav Nikoliq.

Nikoliq, pengimin e trenit rus për të hyrë në Kosovë e ka cilësuar si provokim për të nxitur luftë nga ana e Prishtinës, dhe ka kërcënuar se nëse edhe një herë ndodhë kështu, Kosova do ta pësojë keq.

Presidenti Thaçi e mori seriozisht këtë kërcënim.

Tha se kërcënimet e Serbisë se janë të gatshëm për luftë dhe për të dërguar forcat ushtarake në Kosovë, flasin qartë se qëllimet e Serbisë janë të njëjta me ato të regjimit të Millosheviqit gjatë viteve të 90-ta.

“Këto kërcënime për luftë janë të papranueshme, në kundërshtim me dialogun për normalizim të marrëdhënieve dhe rrezikojnë drejtpërdrejtë paqen në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar presidenti në Facebook.

Përkundër kësaj gjuhe që Thaçi e quajti “të vjetër kërcënuese dhe provokuese “ që vjen nga Serbia, ai bëri thirrje që të vazhdohet me “rrugën e deritashme të dialogut, bashkëpunimit dhe zbatimit të marrëveshjeve të arritura mes dy shteteve”.

Në fund bëri thirrje që të së Serbia dhe Kosova duhet të punojnë së bashku për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve./Insajderi.com

William Walker flet edhe për Albin Kurtin

Periskopi.com Video

Dialogu pa kushte me Serbinë na kushtoi shtrenjtë

Arrestimet ndërkombëtare të ish luftëtarëve të çlirimit kombëtar, nuk janë më përjashtim por janë bërë rregull. Së pari, ato i ka mundësuar koncepti i gabuar dhe i dështuar i politikës së jashtme që udhëhiqet në negociatat me Serbinë e cila nuk na njeh dhe na lufton kudo, si dhe nga kompromiset ndaj Serbisë e cila nuk na ka kërkuar falje për krimet dhe rrjedhimisht nuk i ka paguar dëmet e luftës dhe okupimit. Së dyti, UÇK-ja është braktisur në dokumentet themeltare të pavarësisë të Republikës, përkatësisht në deklaratën e shpalljes dhe në Kushtetutë, dhe disi natyrshëm tash i nënshtrohet kriminalizimit.

Albin Kurti Opinione

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk mund të jetë e harruar, nuk mund të thotë dikush që “harrova ta përmend në deklaratën e shpalljes së Pavarësisë”, ose “harrova ta përmend në Kushtetutë”, pra nuk bëhet fjalë për harresë po mohim. Si e mohuar ajo kriminalizohet. Ne të gjithë e dijmë se ajo është thelbi i historisë sonë të re. Por, duke qenë e mohuar ajo kriminalizohet. Meqë u la jashtë shtetit, ajo mbyllet brenda burgjeve. A duhet të mësohemi ne me këtë rregull? Sigurisht që jo. Ky rregull i pranuar nga pushtetarët kosovar është rregull i padrejtësisë. Ne duhet që vazhdimisht padrejtësinë ta vendosim në pikëpyetje. Të jemi kritik dhe aktiv ndaj saj deri atëherë kur padrejtësia të rrëzohet dhe institucionet e Kosovës t’i qeverisë e drejta dhe e mira e përgjithshme.

Këto ditë është folur intensivisht për arrestimin e Ramush Haradinajt dhe sigurisht që shumicës së shqiptarëve përfshirë gjithë Lëvizjen VETËVENDOSJE!, jo vetëm se na vjen keq për këtë arrestim, por edhe jemi të revoltuar ndaj kësaj padrejtësie. Do të ishte hipokrizi po të thuhej që të gjithë ata që kanë folur me keqardhje sidomos pushtetarët e duan ndaljen e arrestimeve të këtilla. Nëse do ta donin ndaljen e këtyre arrestimeve me gjithë mend atëherë pse këta qeveritarë nuk kanë vendosur si kusht në negociatat e tyre me Beogradin që të zhvlerësohen e të anulohen fletëarrestet e Serbisë ndaj qytetarëve tanë. Sepse ato negociata kanë qenë dhe janë të turpshme dhe pa parime. Gjithnjë është negociuar pa kushte për Serbinë e sipas kushteve të Serbisë, vetëm për çështje të brendshme të Kosovës. Në dialogun në Bruksel, Kosova nuk mund të jetë tamam palë gjersa është vazhdimisht temë. Pra, thuhet se Kosova është palë aty, në fakt është shumë më shumë temë sesa palë. Dialogu pa kushte me Serbinë, e me çështje të brendshme të Kosovës ishte një gjë e panevojshme për ne që na kushtoi shumë shtrenjtë. Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka qenë normalizim drejt njohjes së Kosovës por normalizim përkundër mos njohjes së Kosovës. Me Serbinë e kemi problemin e dyfishtë, edhe krimet e saj edhe armiqësinë e saj. Sepse mund të ketë shtete që i kanë problem krimet nga e kaluara por nuk kane armiqësi aktuale. Mund të ketë shtete që nuk kanë krime nga e kaluara, por kanë armiqësi aktuale. Me Serbinë i kemi të dyja dhe të padënuara nga e kaluara.

Pra, dialogu me Serbinë është quajtur dialog për normalizim. Në këtë janë thirrur edhe kryetarët nga odat ekonomike të Serbisë dhe Kosovës, Marko Çadezh dhe Safet Gërxhaliu kur kah mesi i marsit të vitit të kaluar u kanë dërguar letër zyrtarëve të lartë të BE-së dhe ambasadorëve të vendeve të Kuintit në Serbi e Kosovë. Ja çfarë thoshin ata aty: Oda Ekonomike e Serbisë, dhe Oda Ekonomike e Kosovës janë të përkushtuara në normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, pra nuk thonë Kosovë-Serbi por  Prishtinë-Beograd, si dhe rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike të Ballkanit Perëndimor në rrugën drejt BE-së; dënojnë ashpër përmbysjen e kamionit me mallra serbe më 11 mars. Duke e konsideruar si një përpjekjë për të shkelur liritë të lëzivjes së njerëzve dhe mallrave, letër kjo drejtuar komisionarit të BE-së për zgjerim, Johannes Hahn, përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme të BE-së, Frederica Mogherini si dhe ambasadorëve të shteteve të Italisë, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë dhe SHBA-ve. Pra, përderisa kemi këso kryetar të Odës Ekonomike i cili bashkë me homologun e tij serb i shkruajnë letër Brukselit kundër VETËVENDOSJE!-s se u rrokullis një kamion me mallra serbe. Mund ta kuptoni se për çfarë shtetndërtimi bëhet fjalë në Kosovë dhe përse kjo marrëdhënia jonë asimetrike rezulton me kaq shumë dëme dhe vuajtje 17 vite pas çlirimit e gati 9 vite pas shpalljes së pavarësisë.

Deputetë të Kuvendit të Republikës, janë dy leva që Kosova mund t’i përdor kundër Serbisë, ndëprerjen e dialogut dhe shkëputjen e tregut. Po e vërej që shumë prej jush po thoni që  duhet të kërcënojmë e duhet ta bëjmë ndërprerjen e dialogut. Në këtë mënyrë edhe ju po pranoni që ky dialog realisht shumë më tepër i konvenon Serbisë, në mos tërësisht asaj e jo Kosovës. Pra, ne mund ta kushtëzojmë Serbinë me ndërprerjen e dialogut, sepse asaj i nevojitet dialogu dhe jo neve. Ajo po ec drejt BE-së ndërkohë që nuk po shkëputet prej Rusisë kurse ne e shihni sesi kemi mbetur. Çështja tjetër është shkëputja e tregut. Shpallja e pavarësisë së Kosovës ka qenë shpallje e pavarësisë administrative le të themi. Në kuptimin ekonomik e tregtar, Serbia shet mallra në Kosovë pakashumë si në kohë të okupimit. Nuk ka ndodhur pavarësisa dhe shkëputja ekonomike. Rreth gjysmë miliardë i merr Serbia çdo vit prej nesh me mallra të cilat edhe cilësinë ndoshta e kanë të dyshimtë. Në arenën ndërkombëtare e sidomos evropiane, Kosova dhe Shqipëria kanë shumë më shumë arsye për ta kushtëzuar Serbinë se Kroacia. Por, ja që nuk po e bëjnë këtë e sidomos Kosova. Ky është dëm edhe për brezat e kaluar edhe për brezat e ardhshëm. Sa i përket reciprocitetit po e marr një element të thjeshtë. Në 19 poste komanduese në Policinë në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc vetëm 4 sosh janë shqiptar, dhe vetëm në Preshevë, Kryeshefi është shqiptar. Ndërkohë që në Kosovë ende ngulmohet për Zajednicën. Zajednica ka vdekur, por ka forcë edhe brenda Kosovës e jashtë Kosovës që e duan ringjalljen e saj.

Kuvendi i Kosovës me 8 dhjetor 2011, me propozim të Visar Ymerit si Kryetar i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! asokohe, e patë miratuar këtë mocion për reciprocitet me Serbinë. Po ua lexoj 3 pikat e atij mocioni:

Qeveria t’i marrë masat e reciprocitetit të plotë politik, ekonomik e tregtar ndaj Serbisë.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ta nxisë dhe udhëheq bashkëpunimin me prodhuesit vendor dhe ndërmarrjet tregtare për gjetjen zëvendësimeve për produktet e importuara nga Serbia.

Qeveria t’i forcojë të gjithë mekanizmat shtetëror për ta siguruar zbatimin e përpiktë të masave të reciprocitetit ndaj Serbisë.

Pra, para 5 viteve e një muaji e kemi miratuar këtë mocion më këto 3 pika, për kanë qenë 42 deputetë, kundër 33 dhe abstenuan 2. Kemi edhe nga të tillë të partisë në pushtet që kanë qenë kundër reciprocitetit dhe sot e morën fjalën. Po i përmendi emrat e disa prej tyre, Shaip Muja, Elmi Reçica, Bekim Haxhiu, Zenun Pajaziti, Adem Grabovci, Fatmir Xhelili, Xhevahire Izmaku, Ganimete Musliu dhe Safete Hadërgjonaj. Këta kanë votuar kundër reciprocitetit me 8 dhjetor të vitit 2011. Tash mund të flasim sa të duam. Por, gjërat e këqija e të mëdha nisin më hapa të vegjël e të gabueshëm dhe i tillë ka qenë edhe ky votimi atëherë. Qytetarët e Republikës nuk duhet t’i dëgjojnë vetëm fjalët e deputetëve por edhe votimet e tyre. Sepse shpeshherë këtu po flitet në mënyrë parimore, konstruktive e progresive dhe pastaj votat janë saktësisht e kundërta e kësaj. Ajo që në thelb është më e rëndësishmja.

Dialogu i kësaj Qeverie me Serbinë e ka bazën që besimi të konjuktura udhëheqëse në Serbi është cilësisht e ndryshme prej kohës së Millosheviqit. Ne e dëgjuam këtu Ministrin e Punëve të jashtme teksa thoshte se këta janë pasardhësit e Millosheviqit, pra dëshironte ta gjente një distancë minimale të brendshme midis Millosheviqit dhe pushtetit të sotëm atje. Ani pse thoshte se janë të ngjashëm, por nëse thua kështu do të thotë se nuk janë të njëjtë. I gjithë dialogu me Serbinë është i bazuar mbi këtë premisë. Mbi premisën që këta nuk janë tamam si Millosheviqi, pasi që Vuçiqi i mban raportet me perëndimin. Në fakt, Vuçiqi është ndryshe sepse kanë ndryshuar rrethanat por jo qëllimet. Ndarja e roleve mes Vuçiqit, Nikoliqit, Sheshelit e Daçiqit në Serbi është një farsë e vjetër e cila lehtësisht mund të shndërrohet në një tragjedi të re në Ballkan. Në këtë pikë unë dua të tërheq vërejtjen tek një dëm sistematik dhe i dyfishtë që po i ndodh shtetit të Kosovës. Pra, e para është dobësia e shtetit të Kosovës sepse dobësia jonë bëhet magnet për kundërshtarin dhe e dyta është fanatizmi serb. Nuk bën asnjëra të nënçmohen. Dobësia e shtetit të Kosovës në kuptimin që prej se është negociuar me Serbinë e deri tek ‘Pronto’ afera, Serbia e ka kuptuar që realisht Kosova nuk ka përmbajtje shtetërore. E ka parë që ka udhëheqje klanore. Ata e kanë parë që tek ne nuk ka shtet. Dhe kjo ua shton apetitet atyre. Pra, dobësia jonë është magnet për apetitet e tyre. E dyta është fanatizmi serb. Para disa viteve udhëheqësi çetnik i serbëve të Bosnjës Milorad Dodik pat thënë aksiomën e politikës serbe, që nuk vlen vetëm për Bosnje, me një fjali të thjeshtë dëftore e cila është kjo: Ne do të lodhemi të fundit. Kështu ka thënë ai. Kjo do të thotë që edhe kroatët e boshnjakët do të lodhen para neve, kjo i përfshin edhe shqiptarët. Ne themi “Bac, u kry”, por ata po thonë “Ne do të lodhemi të fundit”. Kjo do të thotë që nuk do të përfundoj kurrë, apo së paku do të thotë se nuk përfundon pa u lodhur ata para neve. Ne nuk po e përsërisim të vërtetën për krimet e Serbisë, e ajo po i përsërit gënjeshtrat për krimet tona dhe po dihet rezultati.

Shtrohet pyetja se si ka mundësi që Franca e cila është një ndër shtetet e para që e kanë njohur Kosovën ta aktivizojë pikërisht tani një fletarrest të vitit 2004 për një luftëtar çlirimtar e komandant lufte i cili edhe më parë ka vizituar Francën por nuk i ka ndodhur asgjë. Këtu pati një mini-seancë brenda seancës sonë që nuk bën t’i prishim marrëdhëniet me Francën, që Franca është shtet që na ka ndihmuar, që është shtet demokratik e perëndimor dhe besojmë në drejtësinë franceze. Madje kishte njerëz që betoheshin për Francën më shumë se vet francezët. Paska njerëz këtu që besojnë më shumë në Francën më shumë se Franca në vetvete e që besonin në Francën në mënyrë absolute që unë do të thosha naive. Shtrohet pyetja pra përse të na vijë kjo ngjarje e keqe prej Francës. Këto janë pyetje që kanë nevojë për përgjigje. Dhe unë përgjigjen e gjej tek një filozof i shquar bashkëkohor francez, i cili kur fliste për atdheun e tij thoshte se ka pasur gjithnjë dy Franca. Në njërën anë Franca e revolucionit borgjez, në anën tjetër Franca e restaurimit monarkist. Në njërën anë Franca e iluminizmit progresiv dhe në anën tjetër Franca e reaksionit konservativ. Në njërën anë Franca e rezistencës fashiste e në anën tjetër Franca e kolaboracionizmit Petain dhe Vichy-n. Në njërën anë Franca e Majit të vitit ’68 dhe në anën tjetër Franca ksenofobe dhe neoliberale. Ne duam të besojmë se Ramush Haradinajn e ka arrestuar Franca e dytë, Franca e kolaboracionizmit me fashizmin, e reaksionit dhe së djathtës ultra-konservatore. Po kështu kemi besim që Ramush Haradinajn do ta çliroj Franca e parë, ajo e revolucionit republikan, ajo e iluminizmit. Franca që solidarizohet me popujt që kërkojnë me sakrificë çlirimin e vetvetes.

E për tu kthyer tek Serbia, fundja, establishmenti politik në Serbi nuk ka gjë të përbashkët me parullën e revolucionit francez ‘Liri Barazi Vllazëri’ dhe gjithnjë e më shumë ka shumëçka të përbashkët me parullën e Nikolla Pashiqit ‘ Zoti Populli Rusia’. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha është arrestuar ish-kryeministri Haradinaj, është arrestuar kryetari i AAK-së, Haradinaj, njëri nga liderët në vend etj. Ai fliste për gjëra që e ndajnë Kryeministrin me Haradinajn. Nuk e përmendi si qytetar të Republikës. Po, ky mund të thotë ndonjë fjalë për Haradinajn si Kryeministër që është pozicion përjashtues në raport me të, edhe si AAK pasiqë ky nuk është AAK. Por, si qytetar të Republikës ku Mustafa dhe Haradinaj janë bashkë, për atë s’ka se çfarë bën. Pra, nuk e mbron dot si qytetar të Republikës. E kur nuk e mbron dot si qytetar të Republikës, kur nuk e mbron dot si luftëtar të UÇK-së, nuk e mbron dot si kryetar të AAK-së. Kot e përmend si kryetar të AAK-së kur nuk e mbron si qytetar. Mustafa tregonte se si Haradinaj është ndryshe nga qytetarët tjerë sepse nuk e kishte ndërmend ta mbroj si qytetar të Republikës. Por as si luftëtar i UÇK-së pasi që ajo është përjashtuar nga themelet e shtetit dhe shtetndërtimit në Kosovë.

Deputetë të Kuvendit, qytetarë të Republikës. Ne bëjmë thirrje për lirimin e menjëhershëm dhe të pakusht të Ramush Haradinajt, si dhe për ndalimin e arrestimeve të çlirimtarëve. Por, jemi të sigurt se këto thirrje nuk do gjejnë dëgjues tek Qeveria aktuale. Këto thirrje do të mund të gjejnë fatkeqësisht përgjigje serioze vetëm nesër kur pushtetin do ta ketë një Qeveri e ndershme dhe kur diplomacia do të udhëhiqet nga njerëz të mençur e me një doktrinë patriotike.