15416838_1462659250418523_900798915_n-540x358

Aksident trafiku në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë, ka të lënduar (Foto)

 Para një orë ka ndodhur një aksident trafiku në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë

Periskopi.com Lajme

Lajmi.net ka siguruar disa fotografi të vendit të ngjarjes, ndërkohë është mësuar se ka edhe të lënduar.

15416838_1462659250418523_900798915_n

15417773_1462658590418589_1870691081_o

 

aksidentt-3-1200x630-780x439

Deçanasi shkel me veturë 52 vjeçarin, ikë nga vendi i ngjarjes por arrestohet

Një aksident komunikacioni ka ndodhur dje rreth orës 02:30 në magjistralen Gjakovë- Pejë në fshatin Osek Hylë, me ç’rast ka humbur jetën një person i moshës 52 vjeçar.

Periskopi.com Lajme

Lajmin e ka konfirmuar policia e Gjakovës përmes një njoftimi për media.

“Me datën 02. 12. 2016 në ora 02;30 minuta kemi pranuar një telefonatë se buzë rrugës rajonale Gjakovë – Pejë në fshatin Osek Hylë gjendet një person i shtrirë në tokë.
Patrullat policore menjëherë kanë dal në vend ngjarje dhe kanë gjetur një person të shtrirë skaj rrugës ku nga mjeku kujdestar është konstatuar si kishte vdekur. I vdekuri ishte: A. H. G lindur me 05. 03. 1964 nga komuna e Gjakovës”, thuhet në njoftim.

Në vendin e ngjarjes kanë dal të gjitha njësitë përkatëse policore, dhe menjëherë është dyshuar se kemi te bëjmë me aksident trafiku dhe viktima ishte në cilësinë e këmbësorit i cili është goditur nga një automjet udhëtaresh i cili pas goditjes kishte ikur nga vendi i ngjarjes.

“Hetuesit e trafikut rajonal të DRP Gjakovë pas një pune operativo hetimore kanë arrit që të identifikojnë dhe arrestojnë të dyshuarin: L. M. M lindur me 22, 06. 1992 mashkull – Kosovar / shqiptar nga komuna e Deçanit. Njëkohësisht është sekuestruar edhe automjeti i dyshuar tipit Ë Bora me të cilin është shkaktuar aksidenti. Me urdhër të Prokurorit të Shtetit i dyshuari mbahet në ndalim policor, ndërsa viktima është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për autopsi”, thuhet më tej në njoftim./Telegrafi/

p1-780x439

Familja kërkon ta lënë të vdesë, polici “jep shenja jete”! (Foto)

Vetëm pak ditë më parë, mediat ndërkombëtare risollën në vëmendje rastin e policit 43 – vjeçar nga Britania, i cili ndodhet në gjendje vegjetative prej më shumë se një viti, për shkak të një aksidenti të rëndë, që e ka lënë më dëmtime të rënda në tru.

Periskopi.com Lajme

Arsyeja ishte fakti se tashmë do të jetë gjykata ajo që do të vendosë për t’i hequr Paul Briggs aparaturat që e mbajnë ngjallë, pas kërkesës së familjes së tij për ta lënë që të vdesë.

p2

Por një specialist mbi të folurën dhe komunikimin i tha trupit gjykues se kishte ende mundësi që ai të dalë nga gjendja në të cilën ndodhet.

Mary Ankers tha se kishte përdorur një lloj aparati për t’i bërë pyetje, të cilat sipas saj ish – veterani i luftës i është përgjigjur. Ajo tha se 43 – vjeçari ishte përgjigjur me “po” kur u pyet nëse ishte duke vuajtur.

Ekspertja i tha gjykatës së në 47 seanca nga 64, ai kishte mundur që t’i përgjigjej komandave të stafit të paktën 1 herë, gjë të cilën ajo e konsideroi si përmirësim të gjendjes së tij.

Megjithatë, nga ana tjetër, një neurologe që e ka ndjekur çështjen e Briggs, tha se është nëse ai do të dilte nga gjendja në të cilën ndodhet, ka shumë probabilitet që të vuaj nga probleme të rënda konjitive dhe se ai aktualisht ishte në dhimbje të tmerrshme.

Briggs pësoi rrjedhje gjaku në tru, 5 fraktura në shtyllë kurrizore, dëmtime në organet e brendshme dhe disa dëmtime të tjera të rënda në aksidentin e ndodhur në Korrik të 2015–ës.

43 – vjeçari ndodhet në këtë gjendje prej 16 muajsh dhe bashkëshortja e tij prej kohësh tashmë kërkon që ta lënë të vdesë, sepse sipas saj, ai jeton pa arsye dhe të mbajturit atë gjallë në këtë mënyrë është torturë. /tvklan.al

HASHIMI

Presidenti Thaçi ngushëllon familjen Dvorani nga Tersteniku i Drenasit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Dvorani nga Fshati Terstenik i Drenasit.

Periskopi.com Lajme

Përmes këtij telegrami, presidenti ia ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjes Dvorani, e cila humbi dy djemtë e saj, Muhametin, 8 vjeç, dhe Mendimin, 5 vjeç, në një aksident trafiku në Novi Sad.

“Lajmi për vdekjen e dy fëmijëve tuaj më ka pikëlluar jo vetëm mua, por mbarë shoqërinë. Ne bashkëndjejmë me dhembjen tuaj në këto momente kaq të rënda”, thuhet në telegram të presidentit drejtuar familjes  Dvorani.

Muhameti, 8 vjeç, dhe Mendimi, 5 vjeç, humbën jetën derisa bashkë me familje ishin duke ardhur për vizitë në Kosovë nga Austria. / Periskopi

sota-1-e1480402723183-780x439

Aksidentohet aktorja Shota Baraliu (Foto)

Aktorja kosovare Shota Baraliu, ka pësuar një aksident trafiku.

Periskopi.com Limonada

Kështu ka bërë të ditur vet aktorja përmes rrjeteve sociale.

Duket se Baraliu nuk është në rrezik për jetën, pasi që ka postuar një fotografi ku ka shfaqur veturën e saj të dëmtuar, me përshkrimin: Faleminderit zot që ma shpëtove jetën.

sota

Aksident

Aksident i katërfishtë në autostradën Tiranë-Durrës

Një aksident i rëndë ka ndodhur vetëm pak minuta më parë në autorstradën Tiranë-Durrës.

Periskopi.com Lajme

Mësohet se katër makina janë përfshirë në aksident, dy nga të cilat, Mercedez Benz, njëra fouristradë e tipit ML, një Fiat Punto si një dhe një fouristradë Honda.

Nga të dhënat e para, bëhet me dije se nuk ka të lënduar në jetë njerëzore, shkak i aksidentit ka qenë shpejtësia e madhe, tej normave të lejuara, mos respektimi i distancës në rrugë, si dhe lagështia.

Si pasojë e këtij aksidenti, përgjatë gjithë segmentit rrugor, ka vështirësi të madhe në qarkullimin e mjeteve./ Opinion

aksidenti-650x358

Aksident i rëndë, vdes një 17 – vjeçar

Rreth orës 23:50, në lagjen “Ujë i ftohtë” ka ndodhur një aksident rrugor me pasojë vdekjen e një personi, thuhet në deklaratën e Policisë së Vlorës, deklaratën paraprake lëshuar pas aksidentit. Policia dha vetëm inicialet, por konfirmohet se viktima është 17-vjeçari Kristi Panajoti dhe i plagosuri, 21 vjeçari Petro Bego.

Periskopi.com Lajme

 

Policia pasi ka shkuar në vendngjarje ka konstatuar se në aksin Ujë i ftohtë – Skelë, automjeti tip “BMV-X6” me targë AA 010 AU, ka dalë nga rruga dhe ka rënë në një kanal.

Për pasojë kanë marrë dëmtime të rënda drejtuesi i mjetit, shtetasi P.B., 21 vjeç, banues në Vlorë, bashkë me një pasagjer, të cilët u dërguan menjëherë në Spitalin e Vlorës, por rreth orës 00:05, Spitali ka konfirmuar humbjen e jetës së pasagjerit.

Policia ka identifikuar viktimën me gjeneralitetet K.P., 17 vjeç, banues në Vlorë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje duke kryer veprimet e mëtejshme hetimore për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

Tragjedi e familjes shqiptare afër Novi Sadit, dy fëmijë mbesin të vdekur (Foto)

Tre persona kanë vdekur, në mesin e tyre edhe dy fëmijë të moshës tetë dhe pesë vjeç, derisa dy të tjerë janë lënduar rëndë.

Periskopi.com Lajme

Kjo ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së shtunës në magjistralen Novi Sad – Suboticë .

Mediat serbe raportojnë se ata janë me origjinë nga Kosova por me shtetësi austriake.

Madje kanë publikuar edhe emrat e tyre. Fëmijët tashmë të vdekur janë Muhamet Dvorani dhe vëllai i tij Mendim, është një burrë tjetër i vdekur që nuk i dihet emri, dhe dy të lënduarit tjerë janë Astrit Dvorani dhe Petrit Dvorani.

Sipas mediave serbe, deri te aksidenti ka ardhur kur një mjet i rëndë me targa të Maqedonisë ishte ndalur para një këmbësori të cilin e kishte goditur një kamion, derisa “Mercedesi” me targa të Austrisë, në tentim për t’ju shmangur trupit të këmbësorit, e ka goditur rrethojën e më pas është ndalur në kamion./ Periskopi

merc

14074481_1233063236744922_721468257_o-1-650x358

Vdes fëmija 2 vjeçar në një aksident komunikacioni në Skenderaj

Një fëmijë 2 vjeçar, i gjinisë mashkull ka humbur jetën në një aksident komunikacioni që ka ndodhur gjatë mbrëmjes së 24 nëntorit, në fshatin Polac komuna e Skenderajt.

Periskopi.com Lajme

Sipas njoftimit të Drejtorisë Rajonalet të Mitrovicës, në aksidentin e ndodhur afër orës 19:00, lëndime trupore kanë pësuar shtatë persona të cilët  pas ndihmës  së parë të marrë në QKMF Skenderaj, janë dërguar për në QKU.

“Ndërsa në orën 22:00 të datës 24 nëntor 2016, nga QKU- Prishtinë, jemi njoftuar se një nga të aksidentuarit  fëmija  i gjinisë (m) i moshës dy vjeçar, kishte ndërruar jetë”, thuhet në njoftim.

Ndaj të dyshuarit shkaktarit të aksidentit B. K. 32 vjeçar është caktuar masa e ndalimit policor./ lajmi.net

aksident-hekurudhor

Aksident i rëndë hekurudhor, 90 të vdekur dhe qindra të plagosur

Të paktën 91 persona janë vrarë pasi 14 vagonë të një treni ekspres indian kanë dalë nga shinat në shtetin verior të Uttar Pradeshit, njoftoi BBC.

Periskopi.com Lajme

Incidenti ndodhi pas orës 3 me orën lokale, të dielën (ose 21:30 GMT të shtunën) pranë qytetit Kanpur.

Ekipet e shpëtimit hynë përmes vagonëve të përdredhur për të tërhequr trupat dhe shpëtuar të plagosurit. Më shumë se 100 persona janë raportuar sit ë plagosur,transmeton Syri.net.

Nuk ështe e qartë se çfarë e shkaktoi daljen e trenit nga shinat.

Shumica e viktimave ndodheshin në dy vagonët pranë lokomotivës, që ishte përmbysur dhe dëmtuar rëndë.

Shumë udhëtarë janë bllokuar brenda trenit.

Kryeministri Indian Narendra Modi shkroi në Twitter: “ Tejet I shqetësuar përtej fjalëve për humbjen e jetëve nga dalja nga shinat e trenit ekspres Patna –Indore. Mendimet e mia janë me familjet atyre që humbën jetën. Lutjet me ata që u plagosën në këtë aksident tragjik.

Sërish aksident me trenit dhe një veture në Ferizaj

Treni sërish ka goditur në Ferizaj. Kësaj radhe në vendkalimin përballë stacionit të policisë në Ferizaj.

Periskopi.com Lajme

Dëshmitarët kanë bërë të ditur se nuk ka të lënduar, por dëmet materiale janë të konsiderueshme, shkruan ferizajpress.com

Ka ditë që në dy vendkalimet e hekurudhës në Ferizaj janë thyer barrierat dhe askush nuk ka marrë masa për rregullimin e tyre.

15151095_10154739538824595_1514085984_n 15135497_10154739538844595_1916503812_n

Aksident / ilustrim

Aksidentohet polici me motoçikletë, 42-vjeçari në gjendje të rëndë

Një efektiv i policisë së Shqipërisë është aksidentuar pasditen e kësaj të diele në vendin e quajtur Pezë Helmes, në periferi të Tiranës.

Periskopi.com Lajme

Automjeti me targa AA848 me drejtues shtetasin Fatos. S, 45 vjeç ka aksidentuar E.K, 42 vjeç punonjës Policie.

Ky shtetas ishte duke udhëtuar me mjetin tip motoçikletë. Në vendin e ngjarjes ka shkuar policia dhe ambulanca.

I dëmtuari u dërgua në Spitalin e Traumës në gjendje jo te mirë shëndetësore. Ndërsa drejtuesi i mjetit është shoqëruar për veprime te mëtejshme.

Aksident/ ARKIV

Vetura del nga rruga, humb jetën një grua

Një grua 68-vjeçe është viktima e radhës nga aksidentet. Policia thotë se një automjet tip “Golf”, me targa AA 849 JR, ka dalë nga rruga në vendin e quajtur “Baz”, në Burrel.

Periskopi.com Lajme

Automjeti drejtohej nga bashkëshorti i viktimës, Xh.M, rreth 70 vjeç.

Çifti i të moshuarve kishte qenë për një vizitë në Tiranë dhe kthehej për në Burrel.

Paraprakisht dyshohet se i moshuari ka humbur kontrollin e makinës. Ai është në spitalin e Burrelit jashtë rrezikut për jetën./tvklan

53 persona të vdekur, 300 të lënduar në një aksident hekurudhor (Video)

Të paktën 53 persona kanë vdekur dhe rreth 300 te tjerë janë plagosur në një aksident me tren në Kamerun.

Periskopi.com Lajme

Aksidenti ndodhi kur një tren pasagjerësh doli nga shinat, pasi nuk ka pasur koordinim në mes qyteteve ku ishte duke udhëtuar treni në fjalë, raporton APF.

Treni ishte i mbushur plot me pasagjer, ku më pas, pas çrregullimeve në trafik u përplas.

Nuk dihen detaje të tjera, por sipas zyrtarëve numri i viktimave mund të rritet pasi gjendja e disa të lënduarve është e rëndë.

Aksident fatal / ILUSTRIM

Makina godet 80-vjeçaren për vdekje

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot, rreth orës 09:30, në rrugën internacionale të Rinasit, pranë rrethrrotullimit.

Periskopi.com Lajme

Një automjet me targa SH 3392 E, që drejtohej nga shtetasi A.D., ka aksidentuar këmbësoren Z. K., 80 vjeç, e cila është dërguar në spital në gjendje të rëndë, por ka gjetur vdekjen në spital.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.

Drejtuesi i mjetit është ndaluar në flagrancë dhe është shoqëruar nga shërbimet e Qarkullimit Rrugorë Tiranë, shkruan Top Channel

 

Një i vdekur dhe katër të lënduar në magjistralen Gjilan-Ferizaj

Një person ka humbur jetën në një aksident që ka ndodhur në fshatin Budrigë të Gjilanit në orën 22:10 të enjten.

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës për rajonin e Gjilanit ka konfirmuar vdekjen e një personi dhe lëndimin e katër të tjerëve.

Në këtë aksident janë të përfshira tre vetura.

Dy meshkuj dhe dy femra janë dërguar për tretman mjekësor në emergjencën e Gjilanit dhe dy prej tyre janë dërguar për tretman të mëtutjeshëm në QKUK.

Me urdhër të prokurorit turpi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion.

Aksident / ilustrim

Vetura godet këmbësoren, vdes 58 – vjeçarja

Një 58-vjeçare ka mbetur e vdekur mbrëmjen e së shtunës pasi është përplasur për vdekje nga një makinë në zonën e Laprakës në kryeqytetin e Shqipërisë.

Periskopi.com Lajme

Mësohet se këmbësorja që ka ndërruar jetë është shtetasja me inicialet A.B, njofton Top Channel.

Ndërkohë policia ka shoqëruar në komisariat drejtuesin e automjetit.

Shkaqet e aksidentit janë ende të paqarta, policia po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes.