AAK -ja kërkon ndërprerjen e bisedimeve me Serbinë

Nënkryetarët e AAK-së, Ahmet Isufi dhe Ardian Gjini kanë mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media pas arrestimit të liderit të tyre, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

 

Nënkryetari Ardian Gjini ka thënë se AAK kërkon ndërprerjen e bisedimeve me Serbinë dhe po ashtu moslejimin e hyrjes së zyrtarëve serb në Kosovë deri në tërheqjen e aktakuzave të tyre ndaj zyrtarëve të Kosovës.

“Qeveria e Kosovës t’i ndërpres bisedimet me Qeverinë serbe dhe të mos i vazhdoj ato deri sa të tërhiqen aktakuzat ndaj zyrtarëve të Kosovës. Po ashtu në mënyrë reciprokle, të mos lejohen zyrtarët serb të hyjnë në Kosovë”, ka thënë Gjini.

Ai ka kërkuar nga autoritetet franceze të drejtësisë dhe politike që ta kuptojnë se ky fletëarrest nga Serbia nuk ka fare të bëjë me Serbinë por siç ka thënë,  është një fletëarrest i lëshuar për dëmtimin e imazhit të Kosovës, shkruan arbresh.info.

Gjini i pyetur nga gazetarët se kur do të kthehet Haradinaj në Prishtinë, ka thënë se njëherë për njëherë nuk kanë informata të sakta në lidhje me këtë.

Isufi: Luftëtarët e UҪK-së s’po dihet se për çka po dënohen

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi ka deklaruar se komandantët e UҪK-së nuk po dihet nëse po dënohen që kanë bërë krime apo që nuk kanë bërë krime.

Periskopi.com Lajme

Mënyra se si po trajtohen ata nga sistemi i drejtësisë, është e paparë në drejtësinë ndërkombëtare, raporton Tribuna Channel

Si ish- pjesëtar i UҪK-së ai ka pyetur se si është e mundur që për veprën e njëjtë, i njëjti person të gjykohet tri herë.

Pastaj, ka shtruar edhe pyetjen se si  mundet që për rastet e njëjta të ngritet edhe një gjykatë e veçantë, pas  Tribunalit të Hagës.

Isufi ka insistuar se lufta e UҪK-së ka qenë e pastër si loti.

“Përkundër dhunës dhe gjenocidit që ka bërë Serbia, UҪK është përmbajtur në raport me popullatën civile”, ka thënë Isufi.

Pikërisht për këtë fakt, sipas tij, UҪK-ja  ka gjetur edhe mbështetje nga forcat ndërkombëtare.

Tek më vonë, sipas tij, kanë dal dëshmi të fabrikuara për ushtarët e UҪK-së.

Ai ka shprehur bindjen se Gjykatë më speciale se Tribunali i Hagës për trajtimin e krimeve të luftës nuk mund të ketë.

“Specialja do ta ketë fatin e njëjtë. Edhe prej saj, të akuzuarit do të dalin të pafajshëm”, ka thënë Isufi.

Ai ka potencuar se për shkak të ndërhyrjeve politike në sistemin e drejtësisë, ka ardhur deri te Gjykata Speciale.

Isufi nuk është pajtuar që kjo gjykatë të mos e ketë selinë në Kosovë, por jashtë saj.

“Sikur të ishte krijuar Gjykata në Kosovë, kishim dhënë prova edhe para bashkësisë ndërkombëtare se jemi të gatshëm ta luftojmë krimin e korrupsionin. Por kjo nuk ndodhi”, ka thënë Isufi.