LDK deklarohet rreth paralajmërimit të Thaçit për dorëheqje

Deklaratën e Thaçit për formimin e ushtrise, nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu ka thënë se nuk e konsiderojnë si kërcënim ndaj LDK-së, sepse nuk janë kundër transformimit të FSK-së në forcë ushtarake, por kjo sipas tij nuk duhet të bëhet me deklarata pompoze.

Periskopi.com Lajme

Veliu për Rrokum është shprehur se LDK dhe të gjithë duhen të bashkëpunojnë me SHBA-në dhe NATO’n që të formohet një ushtri që do të jetë e zoja t’i përfundojë detyrat e saj në koordinim me mekanizmat ndërkombëtare.

“LDK nuk është ulur të diskutojë këtë situatë ende, por mendoj se gjithsesi duhet të ecim bashkërisht me SHBA dhe NATO’n”, ka thënë Veliu.

Sipas Veliut, ne zgjedhjet e ardhshme, LDK do të dalë fituese.

Faji i eskavatorit, llapjanët e bëjnë ‘horë’ Agim Veliun

Kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, gjatë ditës së djeshme, me postimin e një fotografie para eskavatorit, ngjalli reagime të shumta nga qytetarët.

Periskopi.com Lajme

 

Veliu kishte shkruar se kompania e kontraktuar “Vakal”, vazhdimisht është në terren duke bërë hapjen e rrugëve, mirëpo një turmë qytetarësh kishin demantuar deklaratën e të parit të Podujevës, shkruan Indeksonline.

Rikujtimet për bllokimin e fshatrave të Podujevës, i bëheshin vazhdimisht kryetarit bashkë me përshëndetjet nga ana e komentuesve.

Madje kishte edhe prej tyre që i bënin me dije se është e lehtë të realizohen foto para eskavatorëve, por është mirë që ata të futen në punë për të operuar.

Indeksonline sjell një përmbledhje të komenteve nga ana e banorëve të Podujevës:

“Pershendetje zotri Kryetar Agim veliu fshati llug osht i bllokuar prej bore ska dalje hiq kuosht ndima ekomunes kryetar”

“Hajde ne shajkoc kqyre qysh jena te bllokum smunesh me ardh hiq se te bllokum jena”

“Pershendetje zotëri Kryetar. Si pasoj e reshjeve te fundit te bores, edhe rruget Dyz-Lluzhan Sharban- Lluzhan. Jan te bllokuara prej tash 24 orë. Dhe ende nuk po shohim ndonje intervenim. Ku jan kto kompani te ” kontraktuara ” ose ” shtabet emergjente ” ?..! Ku?”

“Valla ndashi me dit tmerr o qfar gjendje osht qyteti i podujeves se per katune nuk diskutohet hiq qe 24 or osht kjo gjendje as ni veprim mar nuk e ka komuna as kompanija qe e ka mar tenderin per mirmbajtje te rrugve jeni ka fleni o Kryetar”

“Ne rast neevoje un kunushevc osht rruga e bllokume o kryetar “

“Nuk jan vetem dy a tri fshatra qe te hapen rruget aq shpejt ka shum fshatra po prap po e ceku duhet mu ngrit ni shtab emerfjent ne te gjitha fshatrat edhe fshati llapashtic e poshme nuk osht pastrua rruget nga bora shpresojn z kryetar qe te bani diqka”

“ O kryetar rruga deshmoret osht e bllokuar aka mundsi me naj qel rrugen”

“Kryetar rruget e fshatrave :lupqi poshtem- majac-lupq i eperm- popove jon ne gjendje te keqe per shkak te bores ,qo naj eskavator me qel rrugen”

“Qysh bre Agim Veliu NE fshatin PENUH osht bllokuar tersisht sot rreth ores 17:50 erdhen nje here veq ken edhe as hjek boren se kan veq e banen edhe ma keq veq diqka nese ban me dit nga kjo kompani qe osht duhet marre me ju ardh se Paret i marrin e se kryjn punen po a mendojn keta nje sen se ka njerz te semur ketu edhe banu pak ma serjoz me naj kompani qe punojn se shqiptari ka qeff mej marr paret pa punue edhe duhet naj kompani ma Serjoze me marr ket pun e jo ne kejt PODUJEVEN me pas nje kompani veq nje kamijon per pastrimin e bores a din sa katunet jan osht MARRE PER AT kompani qe bajn keto veprime”

Agim Veliu jeton i qetë, thotë se s’ka as zgjedhje para vitit 2018

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, ka thënë të mos ketë asnjë telash në funksionimin e koalicionit qeverisës me PDK-në në qendër.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, ky koalicion i ka numrat dhe se nuk do të ketë zgjedhje parlamentare para vitit 2018, shkruan sot Koha Ditore.

“Koalicioni qeverisës është stabil. Koalicioni është duke punuar, i ka numrat, Qeveria është në punë, ka bërë shumë punë të mira edhe nuk e ka asnjë telash për sa i takon funksionimit të këtij koalicioni. Për ne kjo çështje nuk është temë e diskutimit në Lidhjen Demokratike, sepse nuk është hapur asnjë diskutim në forumet e këtij subjekti politik për zgjedhjet. Zgjedhjet nacionale janë në 2018, ndërsa ato lokale janë në vitin e ardhshëm”, ka theksuar Agim Veliu, kur është pyetur nëse e kanë përkrahjen e PDK-së për miratimin e buxhetit për vitin 2017.