muri ne Mitrovice

Bahtiri: Murin s’e bëra unë, qeveria përgjegjëse për rrënimin e tij

Me gjithë problemin e madh që solli në vend ndërtimi i murit mbi lumin Ibër të Mitrovicës, përgjegjësia për të ende mbetet një paqartësi për opinionin publik.

Periskopi.com Lajme

Ditë më parë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa përveç se deklaroi që ky mur do të rrëzohet sepse nuk ka qenë pjesë e dialogut, ai tha edhe se përgjegjësia për një gjë të tillë i takon autoriteteve lokale, duke aluduar te kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri.

Mirëpo, kështu nuk mendon edhe i pari i Mitrovicës.

Agim Bahtiri, nga radhët e Aleancës Kosova e Re (AKR) murin e ndërtuar së fundi mbi lumin Ibër të Mitrovicës nuk e sheh si përgjegjësi të komunës me të cilën ai udhëheq.

“Muri është përgjegjësi e komunës së Mitrovicës Veriore dhe organeve e autoriteteve të atjeshme”, u shpreh Bahtiri për gazetametro.net.

Tutje, sipas fjalëve të tij, përgjegjësinë e këtij rasti e mban mbi supe Qeveria dhe Ministritë përkatëse.

“Mitrovica e Jugut dhe unë nuk kemi asgjë të bëjmë me murin ilegal dhe joligjor që është ndërtuar në cepin verior të urës mbi Ibër”, tha Bahtiri.

“Qeveria dhe ministritë përkatëse janë përgjegjëse për ndërmarrjen e procedurave dhe masave të nevojshme ligjore për zgjidhjen e kësaj çështje”, tha ai në bisedën për Gazeta Metro.

auto_haradinaj1482593114-696x382-780x439

Bahtiri e krahason rastin e Haradinajt me atë të  Avni Rrustemit

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka regaur pas vendimit të gjykatës frabceze për lirimin me kusht të kryetrit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

 

Duke krahasuar rastin e Haradinajt me atë të Avni Rrustemit, Bahtiri ka shprehur besimin e tij se gjykata franceze do të dëshmoi se mbështet drejtësinë dhe veprimtarinë e njerëzve që sakrifikuan për lirinë e popullit tonë, transmeton Periskopi.

Ja postimi i plotë i Agim Bahtirit në Facebook:

Me vendimin e sotëm të gjykatës franceze, i hapet rrugë vendosjes së drejtësisë dhe shpresoj që brenda një kohë shumë të shkurtër do të merret edhe vendimi për lirimin e plotë të ish komandantit të UÇK-së, Ramush Haradinaj.

Sikurse vendimi i marrë para rreth një shekulli për rastin e Avni Rrustemit, edhe në rastin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, besoj se gjykata franceze do të dëshmoi se mbështet drejtësinë dhe veprimtarinë e njerëzve që sakrifikuan për lirinë e popullit tonë.

Institucionet e Kosovës duhet t’i ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme që të moszbatohen nga Interpol-i flet-arrestet e montuara politikisht nga Serbia.

agim-bahtiri

Bahtiri: Sa më shumë të shtyhen zgjedhjet e parakohshme më keq do të jetë për Kosovën

Zyrtari i lartë i Aleancës Kosova e Re, Agim Bahtiri është i mendimit se Kosova duhet sa më parë të shkojë në zgjedhje.

Periskopi.com Lajme

Bahtiri në një intervistë për gazetën ‘Epoka e re’, tha se sa më shumë të shtyhen zgjedhjet e parakohshme më keq do të jetë për Kosovën.

Ai tha se kjo qeveri është duke e çuar vendin në humnerë.

“Tani është koha të pyetet populli se kënd e përkrah. Mendoj se zgjedhjet në Drenas kanë dhënë një sinjal pozitiv të demokracisë dhe ndryshimit të kësaj qeverie”, është shprehur Bahtiri.

Ai u shpreh i bindur në suksesin e AKR në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Sipas tij, asnjëherë më parë AKR-ja nuk ka pasur përkrahje më të madhe te qytetarët.

Bahtiri dhe Ymeri / ARKIV

Bahtiri bashkëqeveris me Vetëvendosjen

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri nuk do të mbetët asnjë ditë për të qeverisur vetëm me Mitrovicën. Vetëm dy ditë pasi LDK-ja ka shkëputur marrëveshjen për koalicion me AKR-në, në “ndihmë” Bahtirit i ka dalë Lëvizja Vetëvendosje, raporton Zëri

Periskopi.com Lajme

Sipas një njoftimi të komunës së Mitrovicës, të premten në orët e pasdites, AKR dhe Lëvizja Vetëvendosje nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion që sipas nënshkruesve do të jetë i qëndrueshëm deri në fund të këtij mandati.

Gazeta ka mësuar, se AKR-ja është dakorduar që “Vetëvendosjes” t’ia jep pozitën e nënkryetarit dhe dy drejtori, tri drejtori më pak se që i kishte LDK-ja.

Mësohet gjithashtu, se Safet Kamberin në pozitën e nënkryetarit do ta zëvendësoj Faruk Mujka, koordinator i QLVV në Mitrovicë.

agim-bahtiri-848x478

Agim Bahtiri han fjalët, bën pazare me territorin e Mitrovicës (Audio)

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri kishte pasur një kërkesë të çuditshme muajin e kaluar para asambleistëve. Gazeta Blic e ka siguruar një audio- incizim, ku kreu i Mitrovicës, Agim Bahtiri ka kërkuar autorizim nga ana e këshilltarëve komunal që të negocionte me serbët për shkëmbim territoresh.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas këtij incizimi, i cili është konfirmuar nga burime të Gazetës Blic, Agim Bahtiri ka kërkuar që nëse autorizohet nga Kuvendi Komunal, atëherë Suhadollin t’ua jap serbëve, në këmbim të lagjes “Kroi i Vitakut” dhe “Lagjes së Boshnjakëve”. E gjitha kjo ka të bëjë me përcaktimin e kufijve administrativ ndërmjet komunës së Mitrovicës Veriore dhe asaj Jugore.

“A jeni ju të gjithë këtu që une me hy në negocianta që me ja dhanë Suhadollin edhe me ja marrë Korin e Vitakut dhe Lagjen e Boshnjakeve”. Këto janë saktëisht fjalët që Agim Bahtiri ka thënë para disa javësh në një mbledhje të Kuvendit Komunal, që dëshmohen edhe në audi- incizimin e sigluara nga Gazeta Blic.

agim-bahtiri-848x478

Ndërkaq, i kontaktuar sot nga Gazeta Blic ai nuk ka dashur që të flas rreth kësaj teme.

“O të lutëm gazetar, të lutëm kam probleme tjera nuk kam kohë të merrem me punë të gazetarisë”, tha Bahtiri sot i kontaktuar nga Gazeta Blic.

Mirëpo, më herët ai kishte deklaruar për media se në asnjë formë nuk do të lejoj ndryshimin e kufijve.

“Ne nuk kemi pranuar në asnjë formë të diskutohen kufijtë administrativ, pasi që ata janë të përcaktuar me Planin e Ahtisarit dhe nuk do të dilet prej tij. Për këtë ka edhe dakordim nga ndërkombëtarët. Pra, fshati Suhodoll dhe fshatrat përreth do të mbeten me Mitrovicën e jugut, ashtu siç është e paraparë me Planin e Ahtisarit”, kishte thënë Bahtiri para disa muajsh.

Në anën tjetër, para pak ditësh serbët kanë filluar që veriun e jugun e Mitrovicës ta ndajnë nëpërmjet një muri. Kryeministri i vendit, Isa Mustafa sot në një konferencë për media nuk e ka marrë edhe shumë seriozisht ndërtimin e këtij muri.

“Mendoj se relacionet e Kosovës, të arriturat e Kosovës nuk mund të dehen në një korrelacion me një mur i cili po tentohet të ndërtohet atje, sepse shumë më të rëndësishme janë relacionet për të cilat ne po flasim sot se sa çështja e një muri në veri”, ka thënë Mustafa.

agim-bahtiri

Bahtiri: Unë kam koalicion me Ibrahim Rugovën, jo me Sadri Feratin

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka folur sonte për prishjen e koalicionit ndërmjet ARK-së dhe LDK-së në këtë komunë.

Periskopi.com Lajme

 

Në një lidhje telefonike për emisionin “Rrokum Roll”, Bahtiri ka thënë se koalicioni është prishur me Sadri Feratin dhe një pjesë të klanit të tij që i takojnë SHIK-ut.

“Unë zyrtarisht nuk kam kurgjo le ta kenë të qartë të gjithë qytetarët se Agim Bahtiri nuk e prish koalicionin në asnjë formë me Lidhjen Demokratike të Ibrahim Rugovës, kurse nëse është Lidhja Demokratike e Sadri Feratit dhe klaneve të tyre që janë me SHIK-un le të prishet”, ka thënë Bahtiri.

Sipas tij, ata që duan përfitime personale është më mirë të mos qëndrojnë në koalicion.

“Njerëzit që e kanë shkatërruar partinë e LDK-së janë këta dhe unë kam koalicion me njerëz të devotshëm të LDK-së që kanë pretendim për të ecur përpara të cilët janë në vijën e Ibrahim Rugovës ata i kam me vete dhe unë jam themelues i LDK-së në Mitrovicë kam qenë dhe tani nuk e kam atë problem kur dojë le të dalin. Njerëzit që duan përfitime personale le të shkojnë nuk e kam problem unë e dijë që puna jem është e ndershme punoj me nder deri në fund”, ka thënë ai.

Tutje, ai ka shtuar se disa drejtorë nga radhët e LDK-së kanë vendosur të qëndrojnë në pozitat e tyre.

“Absolut jam shumë i qetë dhe komodë në çdo aspekt kryetari i komunës së Mitrovicës ka qenë dhe është i angazhuar disa drejtorë të LDK-së nuk do të shkojnë ia kanë konfirmuar edhe degës së tyre. Ata të pretendimeve të Rugovës nuk lëvizin ndërsa këta të interesit këta për një rrogë s’është që munden me shku kah të donë…

 

Çdo njeri që lëviz nuk mundet me pas vend në qeverisjen time. Ata që dolën le të kalojnë mirë”, ka deklaruar Bahtiri.

PDK

PDK: Paralajmërimi për rrënimin e shtëpisë së Xhafer Devës, tregon mentalitetin rrënues të Agim Bahtirit

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë ka reaguar ndaj paralajmërimeve të drejtuesve komunalë për rrënimin e shtëpisë së Xhafer Devës, e cila paraqet një simbol për qytetin e Mitrovicës.

Periskopi.com Lajme

“Paralajmërimi për rrënim tregon mentalitetin rrënues të Agim Bahtirit dhe vartësve të tij. Shtëpia e Xhafer Devës duhet të konservohet dhe të ruhet, meqë paraqet një vlerë të rrallë historike në qendër të qytetit. Ndërsa, për banorët që janë aty komuna duhet të gjej zgjidhje për strehimin e tyre”, thuhet në reagimin e tyre.

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë ka kërkuar nga Komuna e Mitrovicës që të mos lejoj varrosjen e asaj shtëpie monumentale, ku më pas komunarët dhe profiterët tjerë do të ndajnë fitimin nga ndonjë ndërtesë shumëkatëshe.

Sipas tyre, drejtuesit e komunës duhet të ndërhyjnë për ta ruajtur atë objekt, ndryshe do të mbeten në histori si rrënues të historisë së Mitrovicës, transmeton Klan Kosova.

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë është shprehur se mbështet reagimet e qytetarëve mitrovicas që kanë filluar për ruajtjen e shtëpisë së Xhafer Devës.

“Mitrovicasit nuk do të lejojnë assesi rrënimin e historisë së Mitrovicës edhe nëse Agim Bahtiri provon ta bëj një gjë të tillë”, përfundon ky reagim

Agim Bahtiri padit Avni Kastratin për vuajtje psikike (Video)

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka paditur për shpifje, kryetarin e degës së PDK-së në Mitrovicë, Avni Kastrati, për të cilin thotë se “me qëllim të denigrimit, revanshizmit dhe xhelozisë, ka deklaruar të dhëna joreale dhe të paqëndrueshme”.

Periskopi.com Lajme

Si bazë e padisë të siguruar nga Veriu.info, është përdorur një video e publikuar në media më datë 22.09.2016, për të cilën Bahtiri thotë se përmban shpifje me qëllim “të përbaltjes së emrit të tij”.

“Për më tepër, i padituri abuzimin e paditësit e ndërlidh me veprimet e Sami Bilallit, duke bërë shpifje drakonike dhe të marrëzishme për gjoja se në zyrën e paditësit është biseduar vlera mbi 300 mijë euro, të përvetësuara në mënyrë mashtruese, nga personi siç thotë i paditur këshilltar i kryetarit dhe vet paditësi, e që në realitet të gjitha këto veprime të Sami Bilallit me sirianin e ashtuquajtur ‘Arnaut’ kanë ndodhur në kohën kur paditësi fare nuk ka qenë në Kosovë por ka jetuar dhe vepruar në shtetet e Evropës perëndimore, ashtu edhe siç dihet se si kryetar i komunës paditësi mandatin e ka marrë duke filluar nga data 24.12.2013” (sic.), thuhet në padinë e bërë nga kryetari Bahtiri.

Bahtiri thotë se me anë të këtyre shpifjeve, siç thotë ai, i janë shkaktuar trysni, vuajtje psikike dhe shpirtërore me ndikim në reputacionin e tij në sferën e aktivitetit shoqëror dhe biznesor.

“Për këto arsye, paditësi në kuptim të nenit 5, paragrafi 5.4, të ligjit civil kundër shpifjes dhe fyerjes parashtron këtë padi për faktin se i padituri me veprimet e veta në mënyrë të rëndë dhe kualifikuese ka cenuar nderin, dinjitetin, prestigjin dhe reputacionin e paditësit, duke i shkaktuar kështu shqetësim psiqik dhe dhembje shpirtërore …” (sic.), thuhet ndër të tjera në padinë e siguruar ng portali Veriu.info.

Bahtiri ka kërkuar që Gjykata Themelore në Mitrovicës ta detyrojë Kastratin që në emër të kompensimit moral t’i paguajë 50 mijë euro dëmshpërblim.