avionii

SHBA: Rrëzohet avioni, dyshohet se ka të vdekur! (VIDEO)

Një aeroplan i tipit “Piper PA 31” është rrëzuar në qytetin Elko në Nevada të SHBA. NBC raporton se ka pasur të paktën 4 persona në bord.

Periskopi.com Lajme

Ende nuk dihen shkaqet e rrëzimit të aeroplanit në Nevada, mirëpo banorët e zonës janë evakuuar.

Dëshmitarët thonë se aeroplani u rrëzua në një parking, ku automjetet e parkuara shpërthyen nga rrëzimi i tij.

Shërbimet e zjarrfikësve dhe ambulanca tashmë kanë arritur në vendin e ngjarjes.

Këto janë disa nga pamjet nga vendi i ngjarjes:

Merr flakë një aeroplan në aeroportin e Çikagos, evakuohen pasagjerët (Video)

Një aeroplan i kompanisë ajrore “American Airlines” ka marrë flakë teksa ndodhej në pistën e Aeroportit ndërkombëtar “O’Hare” të Çikagos.

Periskopi.com Lajme

Të paktën 6 ambulanca janë thirrur me urgjencë për në vendngjarje, ndërkohë që raportohet se aeroplan ka marrë flakë pas shpërthimit të njërës prej rrotave të tij teksa ai po ngrihej në ajër.

Pasagjerë të shumtë nga aeroporti në fjalë kanë nisur hedhjen e fotove dhe videove nëpër media sociale.

Zjarri ka rënë në një avion tregtar, ndërsa pamjet e shtëllungave të dendura të tymit janë regjistruar edhe nga një tjetër avion në lëvizje.

Raportimet e para flasin për evakuimin e të gjithë pasagjerëve në bordin e avionit.

Sipas asaj që thonë dëshmitarë nga vendngjarja, avioni ka marrë flakë menjëherë pasi ka tentuar të ngrihet nga pista, e më pas është rrëzuar, ngjarje e shënuar rreth orës 14:30 me atë lokale.

Ende nuk ka asnjë konfirmim sesa njerëz ndodheshin në avion në atë moment, apo nëse ky incident do të shkaktojë vonesa të fluturimeve të tjera nga “O’Hare”, një prej aeroporteve më të ngarkuara të botës.

Rrëzohet një aeroplan në det, në afërsi të Burma-s

​Një aeroplan është rrëzuar në det në brigjet perëndimore të Burma-s, ka thënë një zyrtar i Departamentit të Aviacionit Civil për Reuters

Periskopi.com Uncategorized

Autoritetet në Burma janë duke u përpjekur për ta gjetur, mirëpo aeroplani ende nuk është identifikuar.

“E vetmja gjë që dimë është që aeroplani nuk është i linjave tona ajrore në Burma”, ka thënë zyrtari i lartë i Depratamentit, Tin Maung.

plane

Aeroplani ateron dhunshëm në Prishtinë, pasi shpendi ia djeg motorin

Një aeroplan është detyruar që të aterojë në pistën e Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës “Adem Jashari” vetëm pak minuta pasi është nisur nga aty.

Periskopi.com Lajme

Ngjarja ka ndodhur në orën 14:55 dhe arsye është se një shpend është ka djegur njërin nga motorët e avionit pasi ka hyrë aty.

Rastin për Klanin e ka konfirmuar zëdhënësja e aeroportit Valentina Gara që ka thënë se ekipet teknike janë duke u marrë me kontrollimin e motorëve.

Ajo ka shtuar ky aeroplan që po nisej nga Kosova në drejtim të Zvicrës, do të fluturojë sonte për në destinacionin e caktuar.