Shqiptari nga Tetova shokon çiftin e njohur serb: Ma ktheni djalin tim

Periskopi.com Lajme

Shqiptari nga Tetova që pretendon se ka një djalë me yllin e njohur të muzikës së estradës serbe Vesna Rivas (ish-Miss Jugoslalvia) dhe nga ajo këmbëngul për analiza të ADN-së, ose edhe për të marrë djalin e tij, raportojnë mediat serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Vesna Rivas është tronditur kur u shfaq shqiptari Demiri nga Tetova që tha gjërat tronditëse.

“Quhem Nevid Demir. Vesna Rivas ka një djalë me mua e cila ka fshehur të vërtetën qe 28 ??vjet! Unë jam shqiptar nga Tetova dhe kam jetuar në fund të viteve tetëdhjetë në Beograd. Vesna ka një djalë me emrin Peter qe e ka bere me mua, derisa  ajo ishte ende e martuar me Dragan Pajic. Vesna Rivas fshehur të vërtetën 28 ??vjet! Unë jam shqiptar nga Tetova dhe kam jetuar në fund të viteve tetëdhjetë në Beograd. Kjo është e vërteta.” ka thënë shqiptari nga Tetova

“Luti, është një njeri qe e kam njohur për shumë vite, por ai dhe unë nuk jemi parë që më shumë se 20 vite, por kam dëgjuar se ai u kthye në Maqedoni dhe tani jeton Gjermani. Njeriu ishte shqiptar, ishim në shoqërim dhe gjithë e mendonin se ishte ish-burri im, sepse ne kemi qenë në vitet e nëntëdhjeta bënim blerjen e valutave të huaja dhe takoheshim herë pas herë“, tha Vesna, një e zemëruar dhe e mërzitur në një emision në TV serb ku më pas në këtë emision u ndërlidh edhe djali i saj Petra që dyshohet të jetë djali i tetovarit.

Studim i ri: Në Universitet do të hyhet me…ADN

Gjurmët e suksesit tonë në jetë përveç vullnetit, e ndoshta edhe fatit, fshihen më së shumti tek ADN-ja jonë. Sipas një grupi studiuesish, ky zinxhir bart suksesin dhe prirjet në jetët tona.

Periskopi.com Lajme

E në këtë prizëm studiues të Universitetit të Suseksit në Britaninë e Madhe kanë përqendruar punën e tyre në studimin e gjenetikës për të kuptuar sesi ndikon ajo në edukimin tonë. Këtë fushë studimore ata e kanë quajtur “gjenomet edukative”.

Në një artikull të publikuar në “The Conversation”, lektorja Darya Gyasina thotë se në një të ardhme jo fort të largët, provimet universitare mund të zhduken dhe të zëvendësohen me analizimin e ADN-së së një personi për të përcaktuar fushën ku ai është i prirur dhe ka më shumë mundësi që të ketë sukses.

Këtij pohimi i vjen në ndihmë edhe një studim masiv i muajit maj i Universitetit të Kalifornisë së Jugut, ku u analizuan të dhënat gjenetike të 300 mijë personave dhe u gjetën një numër i madh gjenesh që kishin të bënin me edukimin.

Studimi arriti në përfundimin se janë mbi 74 gjene që kanë lidhje të drejtpërdrejtë me suksesin në arsimim dhe disa kombinime të tyre që lidhen me një sukses akoma më të madh, transmeton tch. Gjithsesi, autorët e këtij studimi theksojnë se lidhja mes llojit të gjenomit dhe suksesit në arsimim në jetë është modeste, rreth 0.43 për qind e kontributit total të ADN-së./ Opinion