lapadula

Milan përmbys rezultatin dhe fiton ndaj Crotones (Video)

Milan ka arritur të mposht skuadrën modeste Crotone me mjaft mund edhe pse ishin në San Siro.

Periskopi.com Sporti

Gjithçka filloi keq për rosonerët pasi pësuan gol në minutën e 26’ pas një kundërsulmi të mysafirëve që e përfundoi në gol sulmuesi argjentinas Diego Falcinelli për rezultatin 0-1.

Milan arriti të barazojë rezultatin krejt në fund të pjesës së parë me anë të Pasalic në minutën e 41’.

Pjesën e dytë skuadra e Montellas shpërdoruan një penalti, pasi Niang nuk arriti të shënoi nga pika e bardh në minutën e 54′.

Milan shtoi sulmet në drejtim të Crotones por nuk arriti të shënoi deri në minutën e 86’ ku shënoi sulmuesi kryesor Lapadula i cili u gjind më së miri në zonë.

Milan me këtë fitore do të ketë 32 pikë pas 15 xhirosh të zhvilluara ndërsa Crotone mbetet në pozitën e parafundit në tabelë me gjashtë pikë. /Periskopi/

 

lapadula

Milan përmbys rezultatin ndaj Crotones (Video)

Milan ka kaluar në epërsi për herë të parë sot ndaj Crotones.

Periskopi.com Sporti

Pas një rrëmuje në zonë të Crotones, ishte sulmuesi Lapadula i cili u gjind më së miri duke realizuar për 2 me 1 në minutën e 86’.

Takimi ende është duke u zhvilluar, minuta e 89’. /Periskopi/

 

ACMilanvUSSassuoloSerieAUGNltqPETT3x-780x439

Milan barazon rezultatin ndaj Crotones (Video)

Milan ka arritur të barazoj rezultatin në minutat e fundit të pjesës së parë

Periskopi.com Sporti

Ishte mesfushori Pasalic, i cili pas harkimit nga rivënia fundore u gjend më së miri për të shënuar golin në minutën e 41-të të takimit.

download-1-780x439

Shokohet Milan, Crotone në epërsi (Video)

Crotone ka kaluar në epërsi ndaj Milanit.

Periskopi.com Sporti

Crotone ka arritur të shënojë pas një kundër zbritje të shpejt, ku shënuan përmes Falcinelli. /Periskopi/

antonio-grieco-fb-meazza

Emocionuse: Ja çfarë kanë bërë Milan dhe Crotone për Chapecoense (Foto&Video)

Milan dhe Crotone përballen sot në kuadër të Seria A.

Periskopi.com Sporti

Ato para fillimit të ndeshjes kanë mbajtur një minutë heshtje për viktimat e tragjedisë braziliane që ndodhi në javën e kaluar, ku në rrëzimin e aeroplanit humben jetën 77 persona dhe mbetën të lënduar gjashtë persona.

Skuadra braziliane Chapecoense e përjetoi më së keqi pasi lojtarët e saj humben jetën në atë tragjedi.

milan-fanella-1-780x439

milan-fanella-4

Milan sot në fanela e ka të shkruar ‘Forca Chape’. /Periskopi/

ACMilanvUSSassuoloSerieAUGNltqPETT3x-780x439

Formacionet zyrtare: Milan-Crotone

Milan e pret sot Crotone në San Siro për të zhvilluar takimin e radhës në kuadër të Seria A.

Periskopi.com Sporti

Takimi fillon nga ora 12:30.

Këto janë formacionet zyrtare:

Ac Milan: Donnarumma; Abate, Romagnoli, Paletta, De Sciglio, Locatelli, Pašalić, Sosa; Niang, Suso, Lapadula.

Crotone: Cordaz; Rosi, Ceccherini, Ferrari, Martella; Rohden, Crisetig, Capezzi; Trotta, Falcinelli, Stoian

milan-fanella-1-780x439

Ja çfarë gjesti emocional ka bërë Milan për Chapecoense

Skuadra e Milanit do të bartë fanella të veçanta në nderë të klubit brazilian Chapecoense.

Periskopi.com Sporti

Klubi brazilian e pa skuadrën e parë të shuar në një tragjedi ajrore që ndodhi në Medellin të Kolumbisë, përcjell Telegrafi.

Tash, Milani ka vendosur që të realizojë dhe të vë në përdorim fanella speciale për ndeshjen ndaj Crotones në nderim të viktimave.

Në krah gjendet logo e klubit brazilian, teksa në fund të fanellës nën numër shkruan “Força Chape”, motoja përkrahëse për klubin fatkeq.

Ndeshja fillon nga ora 12:30 në San Siro.

bacca

Bacca qëndron në San Siro

Agjenti i sulmuesit kolumbian Carlos Bacca, ka hedhur poshtë çdo lajm që e lidhë klientin e tij me një largim nga San Siro.

Periskopi.com Sporti

Sipas mediave italiane sulmuesi Bacca ka prishur raportet me trajnerin Montella, besohet se ai do të largohet në afatin kalimtar të janarit, ku interesimim kanë Napolit, Paris Saint Germain dhe ish skuadrës së tij Sevilla

“Po lexoj dhe dëgjoj shumë gjëra të pakuptimta”, ka thënë agjenti Sergio Barila për Radio Kiss Kiss Napoli.

“Ai është shumë i lumtur te Milani dhe nuk do të largohet”, ka shtuar përfaqësuesi i lojtarit.

Bacca ka shënuar gjashtë gola dhe ka dhuruar një asistim në 13 ndeshje në Serie A këtë sezon. /Periskopi/

emnauelson

Emanuelson: Futbolli në Itali është një mjedis hipokrit, mos luani kurrë në Seria A

Ish mesfushori i Milanit dhe Romës, Urby Emanuelson u ka bërë thirrje lojtarëve të rinj që të mos shkojnë në Itali.

Periskopi.com Sporti

Holandezi që luan si mbrojtës i majtë dhe mesfushor ka kaluar kohë jo të mira në futbollin italian dhe ai ka kritikuar ashpër si dhe ka këshilluar futbollistët e rinjë të mos transferohen në Seria A.

“Futbolli në Itali është një mjedis hipokrit”.

“Është e vështirë që të kesh miq dhe për të takuar njerëz që ju mund tu besoni. Frank de Boer ka qenë i paaftë për futbollin italian, vetëm disa orë pasi arriti atje”.

“Për të gjithë të rinjtë, unë do tu jap një këshillë: mos shkoni të luani në Itali. Unë jam duke folur për Italinë në aspektin e futbollit, jo vendit”.

“Futbolli është politikë atje, jo gjithmonë lojtarët më të mirë luajnë. Faktorë të tjerë vendosin”.

“Roma? Ishte një zgjedhje e keqe. E kam gjetur vetën në shkallët e stadiumit në një ekip që luanin sikurse të ishin qenë, por kjo nuk ndryshoi asgjë”.

asd
Urby Emanuelson, sa ishte lojtar i AS Roma

“Rudi Garcia më thoshte të kisha durim, por në fund zgjidhte dikë tjetër të luante”, ka thënë Emanuelson.  /Periskopi/

 

 

 

 

 

A.C. Milan's president Silvio Berlusconi holds the FIFA Club World Cup on the pitch before his team competes against Napoli in an Italian serie A match at San Siro stadium in Milan, 13 January 2008. Berlusconi is also Italy's richest man and leader of the conservative opposition. AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI (Photo credit should read ALBERTO PIZZOLI/AFP/Getty Images)

‘Milan është shitur’

Presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi ka thënë për Rai 3 se klubi milanez është shitur tashmë.

Periskopi.com Sporti

Silvio Berlusconi ka konfirmuar për vendimin e shitjes se Milanit ka përfunduar gjithqka dhe ka treguar se blerësit janë duke pasur ca probleme por do t’i kalojnë.

“Milani është shitur tashmë. Ka vështirësi për blerësin. Mbyllja e marrëveshjes është vendosur për 13 Dhjetor dhe nëse autorizimi nuk vie deri atëherë ne do t’iu japim kohë edhe një muaj apo një muaj e gjysmë”.

“Tifozët do të jenë të gëzuar sepse unë do largohem dhe Montolivo është i lënduar për disa muaj dhe sipas tyre ata janë të kënaqur me këtë”, theksoi Berlusconi me ironi.

FLORENCE, ITALY - MAY 18:  Daniele De Rossi (R) and Alessandro Florenzi chat during the Italy training session at the club's training ground at Coverciano on May 18, 2016 in Florence, Italy.  (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

‘Kurrë nuk do të luajë për Juventus’

Antonio Donnaruma, vëllau i portierit të Milanit, Gianluigi Donnarumma, ka treguar se vëllau i tij nuk do të veshë asnjëherë fanelën e Juventusit.

Periskopi.com Sporti

Portieri i Milanit ka bërë sensacion në dy vitet e fundit në fubtollin italian, pasi si 17-vjeçar debutoi për ekipin e parë të Milanit.

Donnarumma është lidhur që një kohë të gjatë me një transferim tek Juventus.

donnar
Gianluigi Donnaruma, Ac Milan

“Ai nuk dëshiron ta lërë Milanin për asnjë arsye. Flasim çdo ditë për këto gjëra dhe luajmë video-lojëra. Ai luan me Milanin, unë marr Atletico Madridin ose Barcelonën”.

“Tani numër 1 është Buffoni, simbol i shkollës italiane të portierëve. Pas tij do të jetë Gigi Donnarumma që do ta zë vendin e tij te Italia”, përfundoi vëllai i portierit. /Periskopi.com/

deschi

Interi fiton garën për këtë lojtar ndaj Milanit

Federico Bernardeschi është gjithnjë e më afër skuadrës së Interit sesa asaj të Milanit.

Periskopi.com Sporti

Dy skuadra nga Milano, përveç që zhvillojnë derbin më të madh në itali Della Madoninna në fushë të gjelbërt, ato garojnë edhe për lojtarët më të mirë italian.

Por, sipas Calciomercato, lojtari është më afër skuadrës së Piolit sesa asaj të Montellas.

bernardeschi
Federico Bernardechi, Fiorentina

Të dy këto skuadra nuk do të kenë punë të lehtë në transferimin e lojtarit, pasi përveç Juventusit, për Bernardeschin interesohen edhe Barcelona dhe Chelsea.

Bernardeschi ka çmimin e vendosur nga Fiorentina prej 35 milionë euro, çmim ky që duhet të pagujë çdo skuadër nëse dëshiron të sigurojë shërbimet e italianit. /Periskopi.com/

ACMilanvUSSassuoloSerieAUGNltqPETT3x-780x439

Ylli i Milanit ka refuzuar Real Madridin

Mesfushori spanjoll i Milanit, Suso, ka treguar se ka refuzuar Real Madridin për Liverpoolin.

Periskopi.com Sporti

Suso në vitin 2012 ishte transferuar në Anfield Road me bujë të madhe nga Brendan Rodgers, trajner i atëhershëm i Liverpoolit.

“Në praktik kishim bërë një marrëveshje me Real Madridin, por pastaj më kontaktoi Liverpoolit dhe unë dëshiroja të luaja në Ligën Premier”, ka thënë Suso për Mundo Deportivo.

SUSO
Suso, Ac Milan

 

“Në Itali jam përmirësuar shumë në aspektin taktik. Mendoj se në këtë aspekt Serie A është liga më e mirë. Këtë vit MIlani është më i mirë, Montella i është përkushtuar shumë të rinjve”, ka shtuar spanjolli.

Suso në këtë sezon me ardhjen e Montellas në krye të rosonerëve është shëndrruar një nga pikat kyçe të skuadrës. /Periskopi.com/

76159315-1

Berlusconi: Montella nuk e ka vizionin e Milanit

Presidenti i Ac Milan, Silvio Berlusconi, është deklaruar pas derbit Della Madonnina, ku skuadra e tij ndau pikët me Interin.

Periskopi.com Sporti

Tifozët e Milanit kishin përgaditur një koregrafi të jashtëzakonshme për presdentin e tyre që është në ikje, pasi ai ka shitur klubin te grupi kinez ‘Suning’.
Berulsconi e dëshiron një tjetër Milan sa i përket vendosjes taktike në fushë dhe se barazimi ishte i rezultat i drejtë.
“Derbi përfundoi me një rezultat të drejtë. Ishte shumë e keqe kjo pasi u arrit në minutën e fundit, sepse ne shpresuam që të jemi vetë në vendin e dytë në renditje. Ne qëndrojmë së bashku me Romën. Ne nuk luajtëm një lojë të keqe”, ka thënë Berlusconi për Sportmediaset.
“Përshëndeti [Montellan] për vendin e dytë, por ne kemi disa dallime në mendime mbi taktikat”.
“Jam i bindur se modeli i Milanit që na ka çuar neve të jemi ekipi më i suksesshëm në botë për 30 vjet është një me një mesfushor sulmues dhe dy sulmues”.
“Unë insistoj për Montellan se kjo është rruga për të ecur përpara, në vend të vendosjes në rolin me dy futbollistë krahu”, përfundoi presidenti i Milanit. /Periskopi.com/

kaka22

Kaka: Della Madonnia është derbi më i veçantë

Legjenda braziliane e Milanit, Leite Kaka, ka deklaruar se ky derbi është më i veçanti për të.

Periskopi.com Sporti

Kaka gjatë kohës sa ishte në Milano fitoj topin e artë në vitin 2008.

Kaka për rosonerët zhvillojë 308 ndeshje ku realizoi 104 gola.

“Milan-Inter është derbi i veçantë, i rrallë, sepse është një qytet me dy klube të mëdhenj, që luajnë në të njëjtin stadium. Nga gjithë derbit që kam luajtur, ky është special për mua. Kam ende shumë Milan e Itali në zemër”.

“Ishin vite të bukura. Shënova që në derbin tim të parë. Shënova një gol të bukur në vitin 2004, kur fituam 3-2 me përmbysje. Kam kujtime fantastike edhe nga derbit në Ligën e Kampionëve”, deklaroi braziliani.

Kujtojmë që Kaka kishte lënë Milanin për të kaluar në Real Madrid, mirëpo braziliani u rikthye përsëri në shtëpinë e tij. /Periskopi.com/

inter

Montella: Do të luajmë sikur ndaj Juventusit, Inter ka një super ekip

Trajneri i Milanit, Vincenzo Montella ka thënë se lojtarët e Interit janë në të njëjtin nivel me Juventus.

Periskopi.com Sporti

Ai beson se indiviudalisht lojtarët e Interit mund të jenë më të mirë se ata të Juventusit.

“Pioli ka punuar në fokusimin e lojtarëve dhe koncentrimin. Në terme individuale, Interi janë më të mirë se Juventusi dhe ne nuk duhet të shpërfillim këtë ndeshje. Duhet të paraqesim vetën si më të mirë, me zemërim dhe pakëz frikë, njëjtë sikur kundër Juventusit”.

“S’mendoj se jemi favorit, por nuk më intereson edhe npse e kemi këtë epitet. Nuk është një ndeshje deçizive, por është e rëndësishme për tifozët tonë dhe për ne. Ne jemi gati dhe besoj se do përballemi me besim. Ndeshemi me një skuadër me lojtarë të fortë që duan të bëjnë çdo gjë për të fituar”, u shpreh Montella.

kane

Kane kalon në Seria A?

Ac Milan është duke menduar të nënshkruajë me sulmuesin anglez të Tottenham Spurs, Harry Kane.

Periskopi.com Sporti

Milan është duke menduar si opsion anglezin për të zëvendësuar sulmuesin në ikje të tyre, Carlos Bacca.

Harry Kane është duke pasur problem me ‘gjelat’ sa përket kontratës, pasi që Tottenham është duke hezituar të ja rrisë pagën .

Kane është duke kërkuar pagë prej 100 mijë funta në javë. /Periskopi.com/

intermilanvbarcelonauefachampionsleaguem9l8mxpbg4pl

Legjenda e Interit tradhëton ish skuadrën e tij, thotë se sonte është me Milan

Mesfushori holandez, Wesley Sneijder, është shprehur edhe ai për derbin e sotëm të Milanit kundër Interit.

Periskopi.com Sporti

Ish anëtari i Interit, ka befasuar tifozët e kësaj skuadre duke thënë se sonte mbështet ekipin e rosonerëve, pasi që si vogël ishte tifozë i Milanos.

Sneijder është një legjendë e Interit, ai me Interi në vitin 2010 fitoi tripletën e famshme, duke fituar Ligën e Kampionëve, Seria A dhe Kupën e Seria A.

” Jam i lumtur për të kaluarën time me Interin, por duhet të pranojë që si i vogël isha fans i Milanit”

” Shpresojë që një ditë të luaj për Milanin para mbylljes së karrierës sime. Në Inter isha i lumtur por nuk do të luaja për ta sërish pasi mënyra se si u sollën kur unë u largova nuk ishte e mirë. ” -tha Sneijder. /Periskopi.com/

152624148
Wesley Sneijder
abate

Disa statistika të derbit të Milanos

Ky do jetë derbi numër 165 në Serie A, Interi ka 61 fitore, ndërsa Milani 51. 52 herë skuadrat janë ndarë baras.

Periskopi.com Sporti

Në 6 ndeshjet e fundit në Serie A, të dyja skuadrat kanë nga 2 fitore dhe 2 barazime.

Para ndeshjes që Milani fitoi 3:0, skuadrat kishin dështuar të shënonin më shumë se 1 gol në 7 ndeshje, përcjell Sportali.Net

Milani ka fituar 7 ndeshje në 9 ndeshjet e fundit në Serie A.

Mosha mesatare e Milanit është më e reja në Serie A (25 vjet e 227 ditë).

Milani ka shënuar më së shumti gola jashtë zone këtë sezon (7).

Interi kanë fituar më së shumti pikë kur kanë qenë duke humbur këtë sezon (8), ndërsa Milani ka fituar çdo ndeshje kur ka qenë në avantazh në këtë sezon.

Interi ka përqindjen më të vogël të goditjeve në portë këtë sezon (35.5%).

Bonaventura ka shënuar 4 gola ndaj Interit dhe është viktima e preferuar e tij, por asnjë gol nuk e ka shënuar me fanelën e Milanit.

Bacca ka përqindjen më të lartë të realizimit të golave në Serie A këtë sezon (37.5%).

Icardi është pjesëmarrës në 81% të golave të Interit me 10 gola dhe 3 asiste. Interi ka shënuar 16 gola.

Icardi ka luajtur 7 ndeshje ndaj Milanit, por nuk ka arritur të shënojë asnjëherë.

pioli-3-780x439

Pioli kërkon fitore në derbi

Trajneri i ri i Interi, Stefano Pioli, ka deklaruar se dëshiron vetëm fitore ndaj Milan.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri  i Lazios në konferencën e tij të parë për shtyp si trajner i Inter, është shprehur se ka motivuar lojtarët para derbit dhe se është fatlum që stërvit një grup lojtarësh si të Interit.

“Janë emocione të forta, të cilat duhet të na lejojnë të shkojmë në këtë ndeshje në mënyrën më të mirë të mundshme, me shumë përqendrim dhe vendosmëri. Sepse duam që derbi të jetë i yni”.

Interi do të mundohet të fitojë dhe të ristartojë sezonin përsëri.

Milan-Inter është kryendeshja e javës në Seria A. /Periskopi.com/